A A A

W dniu 28.11.2018r w środę członkowie Klubu Europejskiego brali udział w spotkaniu warsztatowym dotyczącym problemów tolerancji, pod hasłem „Każdy z nas pięknie się różni”. Warsztaty były poprzedzone badaniem ankietowym przeprowadzonym wśród młodzieży naszej szkoły.

Dnia 23 listopada 2018 roku „Młodzi Inwestorzy” z pięciu tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się w naszej szkole. Byli to uczniowie: II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych wraz ze swoimi opiekunami. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób.

Aż 46 członków Klubu Europejskiego wzięło udział w internetowej ankiecie Eurodesku w dniach 20-23.11.2018. Ankieta była skierowana do młodych ludzi w wieku 13 – 35 lat i miała na celu odpowiedź na pytanie – jak zwiększyć dostępność informacji o mobilności międzynarodowej?
Ankietowani udzielali odpowiedzi na pytania takie jak:

W listopadzie 2018 roku czworo uczniów naszej szkoły, w tym troje członków Klubu Europejskiego, wzięło udział w międzyszkolnym konkursie HERSTORY, organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie.
Uczniowie naszej szkoły wystartowali w dwóch kategoriach konkursowych – fotograficznej (JEJ OBRAZ – kobieta w obiektywie) oraz literackiej (JEJ PORTRET – opowieść o Kobiecie). W dniu 25 listopada 2018 r. Komisja Konkursowa ogłosiła zwycięzców. Uczennica klasy I TE – Natalia Chmura zajęła III miejsce w kategorii fotograficznej.

Uczniowie klas IVTE, IVTM, IVDH i III TE uczestniczyli w dniu 26 listopada w spotkaniu z pracownikami Banku Pekao S.A. w Tarnowie Pl. K. Wielkiego 3a na temat możliwości i zakresu korzystania z usług bankowych, skierowanych specjalnie do młodzieży oraz innowacji w obszarze płatności i mobilności.

W dniu 22 listopada w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie podczas XV edycji Małopolskiego Konkursu "Stół pięknie nakryty" naszą szkołę reprezentował uczeń klasy III TT - Wojciech Bąba. Celem konkursu było promowanie dziedzictwa kulturowego i zdrowego stylu odżywiania oraz zachęcenie młodzieży do pokazania ich wyobrażenia o polskim niepodległym stole sporządzając wykwintne potrawy z cielęciny.

Wolontariuszki z klasy IIDH: Michela Kuczek, Aleksandra Mądel, Natalia Wycykał w dniu 21 listopada 2018 roku odwiedziły przedszkolaków z grupy „Zuchy”. Uczennice co miesiąc włączają się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem zaprezentowaliśmy dzieciom bajkę Braci Grimm „Czerwony Kapturek”. Maluchy miały możliwość uczestniczyć w zabawach i ćwiczeniach –zagadki, łamigłówki, puzzle, dotyczących treści przeczytanej bajki. Na koniec wizyty przedszkolaki zostały zaproszone do nauki tańca Macarena. Zabawa była przednia!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Klub Europejski ogłasza konkurs na logo projektu programu Erasmus+, “Get in Shape for Europe" (GISE)
W projekcie uczestniczy 5 szkół z:
Polski, Włoch, Rumunii, Bułgarii i  Grecji.

1. Zawartość/treść logo
Logo powinno przedstawiać nasz projekt, a więc być związane z Europą, pokazywać, że jest to projekt międzynarodowy oraz zawierać jego nazwę lub skrót..
2. Forma graficzna – dowolna.
Grafika komputerowa lub rysunek/malunek odręczny.
3. Wymagania techniczne
Logo powinno być proste, bez drobnych szczegółów, czytelne zarówno w małym rozmiarze on line, jak i w druku wielkoformatowym na plakatach.

Test umiejętności językowych w projekcie PO WER dotyczącym staży w Wielkiej Brytanii odbędzie się we wtorek, 27 listopada o godzinie 14:45 (10 godzina lekcyjna) w sali 115. Obecność wszystkich kandydatów obowiązkowa.
Na rozmowy kwalifikacyjne kandydacji będą zapraszani indywidualnie na bieżąco.
Zasady puntkacji

Dnia 21 listopada na Cmentarzu w Tarnowie – Mościcach odbyła się uroczystość patriotyczna zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o. w Tarnowie. Jej celem było upamiętnienie bohaterskiej obrony Lwowa, której setna rocznica przypada właśnie w tym roku.

Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć do dzieci z polskich rodzin także i w tym roku. W ramach wieloletniej współpracy naszej szkoły z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich także i w tym roku organizujemy pomoc świąteczną dla Polaków na Ukrainie. Zwracamy się do wychowawców oraz młodzieży z serdeczną prośbą o zakupienie do mikołajkowych paczek zaproponowanych produktów, które można przekazywać na ręce pań profesor: Małgorzaty Bystrowskiej, Małgorzaty Hołdy, Agnieszki Salawy, Małgorzaty Skrabacz, Renaty Wróbel do 29 listopada.

W związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Bibliotece Uczelnianej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie odbyły się zajęcia edukacyjno-patriotyczne dla uczniów Zespołu Szkół Niepublicznych Stowarzyszenie „Siódemka”. W organizację tego oryginalnego wydarzenia włączyła się również biblioteka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Uwaga! zmiana terminu szkolenia warsztatowego dla członków Klubu Europejskiego.
Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące Unii Europejskiej w nowym terminie, tj.w piątek- 30 listopada 2018 r. w godz. 14.45-15.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorom warsztatów: mgr K. Curyło oraz mgr M. Borszowskiej do dnia 28 listopada (środa).
Uwaga! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

Klub Europejski zachęca do udziału w konkursie Euroscola, w którym uczniowie szkół średnich mogą wygrać wyjazd do Strasburga.
Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (BIPE). Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół średnich - 1 i 2 klas liceów oraz 1,2 i 3 klas techników w wieku od 16 do 18 lat. Jest to konkurs grupowy, w którym biorą udział całe klasy lub grupy min 15-osobowe.
Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta dla klasy/grupy w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej.

Klub Europejski organizuje zbiórkę ubranek dla małych dzieci od 0 do 3 lat (śpioszki, buciki, skarpetki, koszulki, czapeczki, itd.). Ubranka zostaną przekazane do Domu Samotnej Matki i umilą maluszkom świąteczny czas. Zbieramy też drobne przytulanki.
Akcja będzie trwać cały tydzień - od 26 do 30 listopada 2018r. (poniedziałek – piątek)  Ubranka i pluszaki (nowe lub używane, ale czyste i w dobrym stanie) można składać na stoliku Klubu podczas dużych przerw o godz 9:35 i 12:50 lub bezpośrednio do Pani Małgorzaty Krzemińskiej.

Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące problemów tolerancji, które odbędą się w środę tj. 28 listopada 2018 r. w godz. Od 14.45 do 16.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorce warsztatów mgr Marcie Zawadzkiej do dnia 26 listopada.
Uwaga!!! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

21 listopada w godzinach 750 do 1020 w szkole odbyło się spotkanie w ramach realizacji projektu edukacyjnego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W wykładzie i warsztatach brali udział uczniowie klas drugich i pierwszych. Temat przewodni to: „Kultura bycia”. Savoir vivre, czyli kulturalnie na co dzień – pod takim tytułem odbyła się pierwsza część spotkania w trakcie której prowadzony był wykład oraz wyświetlana była prezentacja.

Klub Europejski zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w badaniu ankietowym dotyczącym tolerancji. Badanie przeprowadzone jest w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który obchodziliśmy 16 listopada 2018 r. Od piątku, 23 listopada, do wtorku, 27 listopada włącznie w szkole będzie działać grupa 10 ankieterów, których zadaniem będzie przeprowadzić ankietę wśród młodzieży. Ankieta o tolerancji jest anonimowa, dlatego prosimy o szczere i zgodne z Waszymi przekonaniami odpowiedzi na pytania.

Dnia 20.11.2018 r. członkowie Klubu Europejskiego wzięli udział w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Cyfrowej organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska. Zawody rozpoczęły się w całej Polsce o godz. 10.00. Przez godzinę młodzież odpowiadała na 50 pytań testowych jedno i wielokrotnego wyboru związanych z tematem przewodnim Olimpiady "Prawne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania mediów".
Po weryfikacji rozwiązań Organizator (Fundacja Nowoczesna Polska) poda do wiadomości publicznej wyniki zawodów. Lista rankingowa zostanie opublikowana na stronie internetowej Olimpiady.

Klub Europejski zachęca wszystkich uczniów zainteresowanych mobilnościami międzynarodowymi, a szczególnie członków Klubu do udziału w ankiecie Eurodesku.
Eurodesk jest jedną z głównych sieci informacji młodzieżowej. Informuje o możliwościach wyjazdu na wolontariat, szkoleń, pracy i nauki za granicą. Eurodesk działa w 33 krajach Europy, a w jej skład wchodzi ponad 1000 organizacji, w tym blisko 100 z Polski.

Serdecznie zapraszamy członków Klubu Europejskiego/ uczestników projektu Erasmus + Get in Shape for Europe na warsztaty dotyczące Unii Europejskiej, które odbędą się w piątek- 23 listopada 2018r. w godz. 14.45-15.30 w sali nr 116. Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie uczestnictwa organizatorom warsztatów: mgr K. Curyło oraz mgr M. Borszowskiej do dnia 20 listopada (środa).
Uwaga! Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.

W ramach projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe” Klub Europejski ogłasza zapisy na warsztaty dotyczące tworzenia prezentacji multimedialnych na temat krajów partnerskich. Pierwsza część warsztatów odbędzie się w dniu 20 listopada (wtorek) od godziny 14.45 do 16.20 (lekcja nr 10 i 11) w sali nr 215. Zgłoszenia chętnych przyjmuje prowadzący zajęcia p. Paweł Wojewoda do dnia 20 listopada (wtorek) do godziny 13.50 Na zajęcia należy przyjść z własnym pendrivem.  Ilość miejsc ograniczona. Wszystkich chętnych serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach. 

Laureaci konkursu „Polska Sto Lat Niepodległa”
Znamy wyniki IV edycji konkursu plastycznego „Polska Sto Lat Niepodległa” zorganizowanego przez Urząd miasta Tarnowa. Oliwia Jędrusiak, uczennica kl 2TM zajęła 2 miejsce, a Kinga Kozak, uczennica kl 1TD otrzymała wyróżnienie.

W dniu 10 listopada 2018 roku uczennice z klas I BK, I BC, I TD, I TT, II BC i II DH (w sumie 21 dziewcząt) wzięły udział w zbiórce karmy i datków na rzecz Fundacji Zmieńmy Świat, która leczy, sterylizuje, zajmuje się adopcją, a także buduje domki na zimę dla bezdomnych kotów z terenu Tarnowa.

Dnia 14.11.2018 r. odbył się I etap ogólnopolskiego quizu wiedzy o Niepodległej - "Ojczyzna nasza". W konkursie wzięło udział 45 osób - byli to uczniowie należący do Klubu Europejskiego.

W dniu 9 listopada społeczność szkolna ZSEG – Dyrekcja, uczniowie i nauczyciele – z radością świętowała Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W dniu 8 listopada klasy 4TE, 2TE, 2DH oraz 1TF uczestniczyły w spotkaniu z podróżnikiem z grupy Trzask.pl poświęconym Islandii. Spotkanie zostało zorganizowane przez Samorząd Szkolny.

8 listopad to Dzień Zdrowego Śniadania. Przez cały tydzień uczniowie klasy III TZ wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Hołdą promowali zdrowe żywienie.

Dnia 6 listopada  na stronach internetowych radia RDN ukazał się artykuł na temat projektu Erasmus+ ‘Get in Shape for Europe” realizowanego w naszej szkole od września 2018.
Poniżej link do artykułu:
http://www.rdn.pl/kultura/program-erasmus-projekt-get-in-shape-for-europe

Dnia 7 XI 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie projektowe dla członków Klubu Europejskiego biorących udział w projekcie Erasmus+ „Get in Shape for Europe”.

Z racji nadchodzących Mikołajek klasa gospodarz szkoły 3 zc wraz z wychowawcą, organizuje zbiórkę środków czystości wśród uczniów i pracowników szkoły, które zostaną przekazane do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Przyjazny Dom” w Tarnowie.
Prosimy klasy o zakup następujących artykułów (po 5 szt.)
klasy IV: żele pod prysznic, kremy do rąk
klasy III: mydło w płynie, kremy do rąk
klasy II: dezodoranty w kulce, szampony
klasy I: balsamy do ciała, dezodoranty lub wody toaletowe
Artykuły prosimy przynosić do 30 listopada do pani Barbary Jurczyk (pracownia 102).
Z góry bardzo dziękujemy !

Koło Miłośników Poezji z wielką radością informuje o sukcesie Joanny Michoń, która zajęła II miejsce w konkursie recytatorskim "Wierni Bogu i Ojczyźnie".
Gratulujemy i życzymy kolejnych spotkań z poezją.

Opiekun KMP

Dnia 30 października 2018 r. Tarnów uroczyście obchodził 100 lecie odzyskania Niepodległości jako Pierwsze Niepodległe. Z racji tej wspaniałej rocznicy na tarnowskim Rynku została odsłonięta rzeźba historycznej postaci, wielkiego tarnowianina, burmistrza miasta w latach 1907-1923, Tadeusza Tertila.

W dniu 31 października 2018 r. uczniowie klasy II TD i I TF wraz z nauczycielami panią R. Wróbel i A. Szczygiełek wzięli udział w spotkaniu z panem Piotrem Wdowiakiem byłym ambasadorem RP w Wilnie oraz w otwarciu wystawy "Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali informacji dotyczących życia i działalności Józefa Piłsudskiego. Część wykładu poświęcona była zapomnianej sylwetce Bronisława Piłsudskiego starszego brata Józefa Piłsudskiego, niezwykłego człowieka – zesłańca, wybitnego naukowca, badacza i muzealnika.

W poniedzałek 5 listopada Samorząd Szkolny i klasa 2 DH zaprosili wszystkie klasy pierwsze do wspólnej zabawy podczas tradycyjnego Chrztu Kotów. Uczniowie klas pierwszych po wykazaniu się wiedzą na temat naszej szkoły, udziale w różnorodnych konkurencjach oraz złożeniu ślubowania, zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły. Chętni mogli również pozować do pamiątkowego zdjęcia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Wyniki konkursów zorganizowanych przez bilbiotekę szkolną z okazji MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
Konkurs na "Najlepszego czytelnika miesiąca października" wygrały Kamila Banaś z ITE i Katarzyna Koził z ITE.
Konkurs fotograficzny "Jesienny postret z książką" wygrała Kinga Mazgaj z IVTD.
Konkurs literacki ze znajomości mitologii wygrała Agnieszka Kita z IVTD, II miejsce zdobyła Katarzyna Kozioł z ITE.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Anna Pojedyniec

Etap szkolny Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej wygrała Aleksandra Kantor-4TM, która razem z Joanną Michoń-3TM, będzie reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym w Krakowie.

opiekun Marta Sotomska

 

zima2018

W dniu 31 października 2018 roku w godzinach 9.40-16.30 uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście Ocalamy polskie groby i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich.

Biblioteka szkolna bierze udział w akcji „Upoluj swoją książkę” (upoluj.pl).
W celu skorzystania zeskanuj kod i czytaj/słuchaj przez cały listopad w całości i za darmo - 12 bestsellerów książkowych.
Szczegółowych informacji udzieli mgr Anna Pojedyniec w bibliotece szkolnej.

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Rok dla Niepodległej", bilbioteka szkolna zaprasza ucznów naszej szkoły do udziału w szkolnym konkursie historycznym pod hasłem "W hołdzie dla Niepodległej".
Regulamin konkursu

W środę 7 listopada 2018r. odbędzie się spotkanie projektowe dla wszystkich uczestników projektu Erasmus+ "Get in Shape for Europe". Spotkanie odbędzie się w sali 115 w dwóch turach – o godz. 13:55 (9 godzina lekcyjna) oraz o godz 15:30 (11 godzina lekcyjna). Z uwagi na ważność spotkania obecność wszystkich uczniów biorących udział w projekcie jest obowiązkowa.
Spotkanie poprowadzi Koordynator projektu – mgr M.Krzemińska

Wszyscy uczniowie, któzy zgłosili chęć wyjazdu na staże do Wielkiej Brytanii w ramach programu POWER, proszeni są o składanie dokumentów aplikacyjnych do dnia 9 listopada 2018 r. Dokumenty przyjmują: p. v-ce dyrektor Agnieszka Jarzwiec, p. Małgorzata Hołda oraz p. Marzena Malec-Witek.
Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu p. Elżbieta Zięba.

Klub Europejski we współpracy ze Szkolnym Klubem Miłośników Poezji i Gazetką Szkolną zaprasza młodzież naszej szkoły, a szczególnie członków klubu Europejskiego do wzięcia udziału w Ogólnopolskim konkursie poezji – „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…” organizowanym przez Stowarzyszenie „Delta” s siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Klub Europejski zachęca uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w IV edycji konkursu plastycznego „Polska sto lat niepodległa” zorganizowanego przez Urząd Miasta Tarnowa.
Ideą konkursu jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o historii Polski i walce narodu o niepodległość, odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także o Tarnowie jako pierwszym niepodległym mieście w Polsce.

"Myśmy wciąż do Niepodległej szli..." - Klub Europejski zaprasza młodzież naszej szkoły, a szczególnie osoby należące do Klubu do wzięcia udziału w quizie historycznym ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na 100 lecie odzyskania niepodległości. Konkurs jest finansowany i organizowany w ramach wieloletniego programu NIEPODLEGŁA. Pula nagród wynosi 50000 zł. Na najlepszych czeka etap finałowy oraz gala wręczenia nagród w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym! Szczegóły na stronie www.doniepodleglej.pl 

Zgłoszenia przyjmuje p. prof. Małgorzata Migduła do dnia 9 listopada 2018 r.

Samorząd Uczniowski zaprasza uczniów klas pierwszych na tradycyjny „Chrzest pierwszoklasistów” w poniedziałek 5 listopada, sala 116, godzina 9.35 oraz 10.25.
W programie: quiz, gry i zabawy, zdjęcia w przebraniu oraz ślubowanie. Mnóstwo śmiechu gwarantowane.
Na godzinę 9.35 zapraszamy klasy: I TE, I TM oraz 1 bk z nauczycielami uczącymi, a na 10.25 klasy: I TF, 1 bc, I TT oraz I TD. Każda klasa wytypuje 2 przedstawicieli, którzy będą brali udział w konkursach. Dla zwycięzców – nagrody.

W dniu 31 października 2018 r. przedstawiciele klasy 2DH wraz z wychowawcą przekazali Fundacji Zmieńmy Świat karmę i żwirek zebrane wśród społeczności szkolnej w czasie akcji Tydzień dla Bezdomniaka. Ogółem zebrano 54 kilogramy suchej karmy oraz 52 kilogramy żwirku dla kotów. W imieniu przedstawicieli Fundacji dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

W czwartek 30 listopada, przedstawiciele Samorządu Szkolnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, po raz kolejny zapraszali przechodniów na ulicach Krakowskiej i Wałowej do andrzejkowego wróżenia sobie częstując ciasteczkami z wróżbą. Akcja cieszyła się sporym powodzeniem pomimo niesprzyjającej aury :)

W dniu 24 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z paniami psycholog oddziału MOPS w Tarnowie. Spotkanie z młodzieżą i prelekcja poświęcone były tematom związanym z przejawami przemocy w rodzinie, szczególnie wobec najsłabszych i najmniejszych – dzieci.

Pomagamy temu sympatycznemu świętemu, by mógł dotrzeć do tych, którzy najbardziej go wyglądają, między innymi do dzieci z polskich rodzin na Kresach Wschodnich. Od 16 listopada ponad 40 naszych wolontariuszy przeprowadza zbiórkę darów w domach handlowych MAX i ZENIT.

Dnia 17 listopada 2017 roku, nasza uczennica Barbara Bałut z kl. 3 zk, otrzymała z rąk Komendanta Straży Pożarnej w Tarnowie nagrodę, za wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym dot. tematyki strażackiej oraz drugie miejsce w konkursie wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy sukcesu.

Dnia 24 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się prelekcja Dyrektora tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. - Pana Jana Kiełbasy. Tematem wykładu było: „Inwestowanie na rynku giełdowym. Praktyczne wskazania”.

Na konkursie w dniu 18.11.2017 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych Nr 2 w Krakowie ul. Zamoyskiego 6. naszą szkołę reprezentowali Wojciech Bąba z klasy 2TT jako kucharz  oraz Karolina Stąsiek z klasy 3TD jako kelner - barman.

Dnia 16 listopada odbył się szkolny etap XXIII Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. W eliminacjach wzięło udział 3 uczniów wytypowanych przez nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych gastronomicznych.

16 listopada 2017 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego - АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ IX.
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy I technikum handlowego.

W dniu 17 listopada przedstawiciele Samorządu Szkolnego uczestniczyli w konferencji dotyczącej profilaktyki uzależnień. W programie były m.in.:
- dyskusja panelowa,
- wystąpienia osób i członków dotkniętych problemem uzależnień,
- skutki zdrowotne, rodzinne, społeczne i zawodowe osób uzależnionych,
- skład chemiczny środków uzależniających, szczególnie dopalaczy.

Spotkanie z panią mgr inż. Bogusławą Romaniewską – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa
17 listopada 2017 r. w piątek gościliśmy w naszej szkole wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział w Tarnowie – panią Bogusławę Romaniewską.

W środę 15 listopada pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum wzięło udział w trzeciej edycji gry terenowej Scavenger Hunt.

Koło Miłośników Poezji zaprasza do wzięcia udziału w XII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana, który odbędzie się 7 grudnia 2017r. w Borzęcinie. Wcześniej w ZSEG zostaną przeprowadzone szkolne eliminacje, na które trzeba przygotować do recytacji dwa wybrane wiersze autorstwa Józefa Barana. Eliminacje odbędą się 24 listopada o godz. 13:05 w sali nr 30. Chętnych prosimy o zgłoszenie się do opiekunki koła Miłośników Poezji profesor Krystyny Gawdzińskiej lub uczennicy klasy II TM Joanny Michoń do 22 listopada.

W dniu 9 listopada 2017 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Turnieju Szachowym. Po bardzo wyrównanej walce w kategorii dziewcząt I miejsce zajęła Dominika Babiarz z klasy I BC, II miejsce Patrycja Ptak z klasy I TE, a III miejsce Karolina Babiarz z klasy III ZC, natomiast w kategorii chłopców zwyciężył Jakub Hońdo z klasy I BK.II i III miejsce zajęli odpowiednio: Sebastian Starostka  z klasy IV TD i Kacper Szot z klasy III ZK.

Dnia 9 listopada odbył się szkolny etap XXII edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tematyką wiodącą tej edycji będą "Owoce i warzywa - przetwórstwo i rola w żywieniu". 
Monika Pacyna oraz Mateusz Stachura już po raz drugi będą reprezentować naszą szkołę w Krakowie na szczeblu okręgowym. Życzymy im dalszych sukcesów!

W tradycji naszej Szkoły głęboko osadzone jest świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie na terenie Tarnowa lub w jego najbliższej okolicy zdjęcia o tematyce przyrodniczej lub krajobrazowej.

W dniu 08.11.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Zdrowego Żywienia i Gotowania. W ramach szkolnej akcji "klasa gospodarz szkoły" - społeczność klasy III TT przygotowała mnóstwo smakołyków, które degustowała młodzież wraz z gronem pedagogicznym naszej placówki.

8 listopada 2017 r. (środa) odbyły się w naszej szkole wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. Udział w głosowaniu wzięły 204 osoby, 1 z oddanych głosów był nieważny. Kandydaci na radnych otrzymali następującą liczbę głosów:
Dawid Gryboś z kl. 2 TM – 89 głosów
Angelika Szumniak z kl. 1 TM – 60 głosów
Tomasz Wantuch z kl. 1 DH – 54 głosy
Zgodnie z nowo przyjętym Statutem Młodzieżowej Rady Miejskiej w skład VI Kadencji z naszej szkoły wejdzie dwoje kandydatów z największą uzyskaną liczbą głosów.

Od 6 listopada 2017 r. rozpoczęła się oficjalna współpraca pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tanowie. Sygnatariuszami porozumienia podpisanego w budynku ZSEG byli: pani Ewa Skąpska-Wilk - Dyrektor Oddziału ZUS w Tarnowie oraz pan Jerzy Feret – Dyrektor ZSEG.

W trakcie akcji zorganizowanej przez klasę gospodarz I DH i Samorząd Szkolny wśród społeczności szkolnej ZSEG zebrano 60 kilogramów karmy suchej i mokrej dla kotów oraz kocyki, zabawki i żwirek.

W etapie szkolnym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej wzięło udział 10 osób z klas czwartych w zawodzie technik hotelarstwa. Najlepsze w rywalizacji były:
Katarzyna Zuziak z 4 TN - uzyskała 92,5% punktów
Natalia Dymon z 4 TM - uzyskała 90% punktów.
Uczennice będą reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej.
Marta Sotomska

W miesiącu październiku uczennice z klas I DH, I TM, III TD, IV TE, IV TZ wraz z opiekunem panią Beatą Nowak włączyły się w akcję charytatywną „Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt” na rzecz Fundacji „Zmieńmy świat”, mieszczącej się w Tarnowie przy ul. Lwowskiej 55. Zbiórka karmy oraz datków pieniężnych odbywała się w Domu Handlowym „Zenit” oraz Centrum Handlowym „Max”. Łącznie zebrano: 113,8 kg karmy dla kotów (szacunkowa wartość 605,15 zł), 307,7 kg karmy dla psów (szacunkowa wartość 2071,39 zł) oraz datków pieniężnych w kwocie 1130 zł.

W dniu 31 października 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych w Tarnowie w ramach działań wolontariatu włączyli się czynnie w akcję charytatywną organizowaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich oddział Tarnów. Akcja ma na celu „Ocalenie polskich grobów i miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich.

W środę, 8 listopada br. odbędą się w naszej szkole wybory przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie.
Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w wyborach. Głosy będzie można oddawać w holu głównym na dużych przerwach, tj. w godz. 09:25 - 9:35 i 12:50 - 13:05.
Kandydaci na radnych przedstawią się szkolnej społeczności na plakatach wyborczych i szkolnym facebooku.
Nie bądźcie obojętni. Oddajcie swój głos.

Samorząd Uczniowski

Dnia 29 listopada 2016 roku przeprowadzony został w naszej szkole I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy O Ubezpieczeniach Społecznych organizowany przez ZUS w Warszawie. Wzięło w nim udział 27 uczniów z klas Technikum Ekonomicznego. Najwyższe wyniki uzyskali: 1) Gębka Klaudia kl. III TE - 20 pkt (maksymalny wynik do uzyskania), 2) Jakubek Agnieszka kl. III TE - 19 pkt, 3) Kmieć Dawid kl. III TE - 19 pkt, 4) Kuta Weronika kl. III TE - 19 pkt, 5) Mikos Katarzyna kl. III TE, 6) Piątek Izabela - kl. I TE. Zgodnie z regulaminem Olimpiady, do etapu II – wojewódzkiego - przechodzi 3 uczniów z najwyższą liczbą punktów z testu. W związku z tym, iż 5 osób uzyskało taką sama liczbę punktów – 19 pkt, będą oni walczyć w dogrywce o wejście do etapu II Olimpiady, pisząc test uzupełniający. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach konkursu.

Marzena Malec-Witek

 

 

W dniu 20.10.2016 r. chętni członkowie Koła Fotograficznego zebrali się o godz. 7:45 na dworcu PKS, aby udać się Voyagerem do Krakowa. Pogoda nie była nam przychylna – padał deszcz, ale i tak humory dopisywały. Pierwsze miejsce, do którego udaliśmy się, to główny budynek AGH - A0.

28 listopada jak nakazuje tradycja odbyły się w ZSEG andrzejkowe spotkania z wróżbami, które zorganizowała klasa II DH wraz z wychowawcą mgr Anną Smoleń.
Uczniowie naszej szkoły mogli między innymi poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi ciasteczkami z mądrym przesłaniem, poznać imię przyszłego wybranka serca oraz lać wosk, starając odgadnąć z kształtu co może przynieść przyszłość. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli się włączyć w tę wspólną zabawę, której celem było podtrzymywanie tradycji oraz pogłębianie wiedzy o naszych słowiańskich korzeniach.

Spotkanie z Marią Żychowską

25 listopada 2016 roku około 100 uczniów dzięki uprzejmości pani Marii Żychowskiej, która przyjęła zaproszenie do naszej szkoły miało możliwość zapoznania się z ogólnym tłem historycznym poprzedzającym odzyskanie niepodległości w Tarnowie: sensem powstań XIX wieku; pracy z młodzieżą i dla młodzieży na początku XX wieku; przygotowaniem jej do czynu zbrojnego; z rodziną Stylińskich, będącą niesamowitym przykładem życia miłością do Polski; z życiem Mariana Stylińskiego bohatera wydarzeń z 30 października 1918 roku, kiedy to dokonywał wraz z grupą żołnierzy przewrotu wojskowego w Tarnowie, wybijając w ten sposób nasze miasto na niepodległość, czyniąc go z perspektywy współczesnej PIERWSZYM NIEPODLEGŁYM W POLSCE.

Nie bądźmy obojętni na potrzeby małych dzieci!

Czternasty już rok nasza szkoła organizuje pomoc materialną dla dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
W Domu tym mieszkają matki z dziećmi, które nie znalazły miejsca i ciepła rodzinnego we własnych domach. Ich sytuacja materialna jest trudna, a wychowanie dzieci bardzo kosztowne. Z tego względu klasa IV EH wraz z wychowawcą organizuje zbiórkę darów w postaci np.: pampersów, nawilżanych chusteczek dla niemowląt, kremów, mydeł i oliwek dla dzieci, kaszek, mleka w proszku.

W dniu 19.11.2016 r. w ZSG nr 2 w Krakowie odbyła się XIII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „STÓŁ PIĘKNIE NAKRYTY - RYBY MORSKIE NA POLSKIM STOLE”.
Naszą szkołę reprezentowali zdobywając IV miejsce: Tomasz Burzec – kelner-barman z klasy IVTZ i Konrad Szymura – kucharz z klasy IIITD.
GRATULUJEMY!

25 listopada 2016 roku godzinie 11:15 w sali 115 kolejne grupy uczniów zapoznają się z życiem Mariana Stylińskiego bohatera wydarzeń z 30 października 1918 roku, kiedy to dokonywał wraz z grupą żołnierzy przewrotu wojskowego w Tarnowie, wybijając w ten sposób nasze miasto na niepodległość i czyniąc go z perspektywy współczesnej PIERWSZYM NIEPODLEGŁYM W POLSCE. Klasy 1 TT z opiekunem Kingą Kurek, 1 TE z opiekunem Aleksandrą Szczygiełek oraz 1 TZ z opiekunem Martą Marszalską będą miały możliwość poznania bardzo barwnej postaci: historyka przywracającego pamięć między innymi Żołnierzom Wyklętym, zasłużonej harcerki, która obok postaci Mariana Stylińskiego przybliży nam losy całej rodziny Stylińskich, będącej wzorcem postaw patriotycznych i obywatelskich.

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

23 listopada 2016 roku pani wicedyrektor Marianna Załoga dokonała uroczystego zakończenia konkursu szkolnego poświęconego Marianowi Stylińskiemu absolwentowi Szkoły Kupieckiej, legioniście, burmistrzowi Tuchowa, więźniowi KL Auschwitz-Birkenau realizowanym w ramach projektu wychowawczo-patriotycznego "Bohaterom Niepodległej – Marian Styliński" w II etapie Programu Edukacyjnego Urzędu Miasta Tarnowa z zakresu wychowania patriotycznego Narodowe Święto Niepodległości – Bohaterom Niepodległej.

Centralne uroczystości realizowanego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego Tarnowie Miejskiego Projektu Edukacyjnego: Narodowe Święto Niepodległości
Uroczysta Msza święta w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie, odbyła się 21 listopada 2016 roku pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki. W czasie mszy św. został odsłonięty numer obozowy 27070 Mariana Stylińskiego. Odsłonięcia dokonała córka Mariana Stylińskiego Aleksandra Pilch-Bojarska, która stawiła się z rodziną przybyłą z odległych zakątków Polski.

11 listopada 2016 wszyscy Polacy świętowali 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzień wcześniej o godzinie 9.30 w naszej szkole zaprezentowana została uroczysta akademia, podczas której odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystość została powtórzona w godzinach popołudniowych, aby wszyscy pierwszoklasiści mogli uczestniczyć w tak ważnym dla nich i podniosłym wydarzeniu u progu nauki w naszej Alma Mater.
W obecności zaproszonych gości: Przedstawicieli Dyrekcji szkoły i Grona Pedagogicznego zgromadzeni uczniowie, powtarzali za Panem Dyrektorem mgr. Jerzym Feretem słowa przysięgi. Nie tylko na twarzach reprezentantów poszczególnych oddziałów, skupionych wokół sztandaru szkoły na scenie, ale też i na wszystkich twarzach odmalowywały się wzruszenie i powaga. Tak też przyjęta była część artystyczna, która dopełniła akademię.
Zobacz zdjęcia

      W RAMACH MIEJSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO:
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
DYREKCJA, GRONO PEDAGOGICZNE ORAZ MŁODZIEŻ
ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH
IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W TARNOWIE

ZAPRASZAJĄ

na uroczystą Mszę świętą w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie,
która odbędzie się 21 listopada 2016 roku o godzinie 1500 
pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki.

W czasie mszy św. zostanie odsłonięty numer obozowy 27070 Mariana Stylińskiego. Odsłonięcia dokona córka Mariana Stylińskiego Aleksandra Pilch-Bojarska.

Szkolne Koło Miłośników Poezji zaprasza wszystkich uczniów na niedzielny Salon Poezji (20.11.2016 r.) do tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego o godzinie 11:00. Zaprezentowane zostaną wiersze Ewy Lipskiej, które publiczności przedstawi aktorka Matylda Baczyńska z akompaniamentem Wiesława Ochwata. Spotkanie w zasadniczej części stanie się jednak rozmową z samą Poetką. Pod koniec będzie również możliwość zakupienia tomików poezji, zdobycia autografów i porozmawiania z gościem.
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Krystyna Gawdzińska

Koło Miłośników Poezji zachęca do wzięcia udziału w Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Jeszcze dziś (18.11.2016 r.) do godziny 11:10 w sali 33 jest możliwość zgłoszenia się. Należy przygotować piękną recytację (niekoniecznie pamięciową) dwóch wierszy: pierwszy musi być autorstwa Andrzeja Bursy, natomiast drugi poety współczesnego jego pokoleniu. Wszystkich informacji i później pomocy w przygotowaniu reprezentantów naszej szkoły, udziela opiekunka Koła mgr Krystyna Gawdzińska w sali 33.

Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.

Już po raz piąty 11 listopada Tarnowianie mieli okazję spotkać się na schodach teatru im. L. Solskiego by przez śpiew patriotycznych pieśni i piosenek zamanifestować swój radosny, uśmiechnięty patriotyzm. Młodzież naszej szkoły z Koła Historyczno-Turystycznego oraz sympatycy włączyli się w pomoc organizacyjną przy śpiewaniu już po raz trzeci. Współpraca stała się już tradycją dzięki uprzejmości Dyrektora Tarnowskiego Teatru Rafała Balawejdera oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa Marii Zawady-Bilik. Tak jak w poprzednich latach zostało rozprowadzonych około 500 śpiewników. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu z pewnością buduje inny wymiar świętowania, dlatego chcę podziękować naszej młodzieży, która po moim pytaniu dotyczącym uczestniczenia i pracy w dniu wolnym, sama chętnie przystała by być 11 listopada z tłumem Tarnowian (jak się okazało na miejscu w dżdżystej pogodzie) podczas wspólnego śpiewania.(członkowie koła: Michoń Joanna 1 TM, Warzecha Agnieszka 2 TT, sympatycy: Przeklasa Wiktoria 2 TD, Rokosz Dominika 1 TE, Mrożek Joanna 2 ZC)
Zobacz zdjęcia

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

W dniach 29.10.2016 roku, 31.10.2016 roku, uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z nauczycielami wzięli udział w kweście Ocalamy polskie mogiły i miejsca pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich. Kwesta została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie.

W środę 26 października pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum wzięło udział w drugiej edycji gry terenowej Scavenger Hunt. Zabawa miała miejsce na terenie budynku szkoły, a każda z drużyn musiała się zmierzyć z rozszyfrowaniem wskazówek i realizacją zadań w przeciągu 45 min. W tym roku drużyny walczyły o IMMUNITET od odpowiedzi ustnej i niezapowiedzianych kartkówek dla całej klasy w jednym wybranym dniu.
W rywalizacji najlepsza okazała się klasa I TE, która wywalczony IMMUNITET zdecydowała się wykorzystać w piątek (4.11.2016)!

Co roku ponad milion ludzi z całego świata odwiedza Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przyjeżdżają po to, aby poznać historię Auschwitz – historię symbolu Holokaustu, symbolu zbrodni ludobójstwa. Urząd Marszałkowski w Krakowie przygotował pilotażowy projekt Małopolska Pamięta, który będzie realizowany w roku 2015 i 2016. Nasza szkoła została wybrana jako jedna z nielicznych na terenie miasta Tarnowa do realizacji zadań wynikających z projektu. Uczniowie z klas: 1zk, 1TD, 1DH, 3zc, 2TZ, 2TM, 2TN, 3TM, 2TT, 3zk, którzy zapisali się na wyjazd do Oświęcimia i do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau proszeni są o uzupełnienie formularza. Ponadto każdy chętny do uczestniczenia w pracach Koła Historyczno-Turystycznego, również proszony jest o uzupełnienie formularza (na końcu formularza należy zaznaczyć opcję wyślij).

W godzinach popołudniowych 24 listopada 2015 roku pod przewodnictwem pani inspektor Danuty Ciszek odbyło się spotkanie komisji konkursowej „Drogi Tarnowian do niepodległości” w związku z 3-letnim przygotowaniem do 100. lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W skład komisji weszli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich, dyrektor Marek Smoła z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1, Renata Gomoła nauczyciel historii w Gimnazjum nr 11 im. Romana Brandsteattera oraz Józef Parys nauczyciel historii w naszej szkole. Ponadto zawsze służyła pomocą i radą w pracach komisji pani radna Anna Krakowska. Przez kilka godzin trwały prace przygotowujące do uroczystej gali podsumowującej pierwszy etap projektu, które odbędzie się w Sali Lustrzanej 1 grudnia 2015 roku.

Józef Parys
nauczyciel historii

Dnia 16 listopada 2015 r. w naszej szkole przeprowadzone zostały szkolne eliminacje konkursu pt. ”Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do rywalizacji przystąpiło 38 uczniów z klas: I TE, I DH, II TE, III TE, IV EH.
Do II etapu konkursu – wojewódzkiego zakwalifikowały się 3 osoby z największą liczbą punktów zdobytych podczas szkolnych eliminacji. Są to: Aneta Janik z kl. IV EH, Agnieszka Jakubek z kl. II TE i Bartłomiej Milówka z kl. II TE.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.

21 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII edycji Małopolskiego konkursu "Stół pięknie nakryty". Temat przewodni - "Zakąska z indyka na jesiennym stole". Zadaniem uczniów było przygotowanie potrawy z indyka, sporządzenie koktajlu bezalkoholowego oraz wykonanie dekoracji jesiennego stołu. Anita Stachura z klasy 4DG oraz Mateusz Ciurej z klasy 3TT  rywalizując z dwunastoma zespołami z małopolskich szkół gastronomicznych zdobyli pierwsze miejsce. Dodatkowo Mateusz za potrawę "Ziołowa pierś z indyka na borówkowym sosie z flambirowaną gruszką oraz kaszą gryczaną" uzyskał tytuł najlepszego kucharza. Opiekunami były p.p. Janina Grzyb, Małgorzata Hołda oraz Agnieszka Jarzwiec. Gratulujemy!
Zobacz DYPLOMY!

Zapraszamy do wzięcia udziału w wspaniałej przygodzie podczas zabawy połączonej z nauką w grze edukacyjnej Oil City. Historia polskiego przemysłu naftowego oraz elementy biznesowe sprawią Wam drodzy uczniowie naszej szkoły wiele radości i frajdy. Ponieważ ilość miejsc jest ograniczona do 10 trzyosobowych zespołów, dlatego już teraz powinniście zacząć tworzyć drużyny. Zapisów można dokonywać u następujących nauczycieli: Józef Parys, Mirosław Jędrusiak, Dorota Bargieł-Kurowska, Maria Wantuch. Szczegóły dotyczące gry znajdziecie na stronie: oc.mik.krakow.pl. Tam też w zakładce materiały do pobrania odnajdziecie instrukcję do gry. Gra nie jest prosta, ale do odważnych i żądnych wiedzy i wrażeń świat należy!

W dniu 3 listopada 2015 r. w bibliotece szkolnej w godzinach od 9.00 do 13.00 odbył się literacki konkurs czytelniczy ze znajomości mitologii, którym udział wzięło 18 uczniów naszej szkoły. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań młodzieży kulturą starożytną;
- promowanie wzorców osobowych prezentowanych w mitologii;
- rozwijanie kreatywności uczniów ;
- kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach ;
- kształtowanie postawy szacunku dla dorobku cywilizacyjnego starożytnej Grecji i Rzymu;
- kształtowanie szacunku do literatury jako jednego z najważniejszych czynników kulturotwórczych;
- umożliwienie zewnętrznej oceny wiedzy uczniów w zakresie znajomości mitologii;
- oswajanie z testową formą sprawdzania wiedzy;
- rozwijanie zainteresowania kulturą i sztuką.

14 listopada odbył się konkurs druga edycja Dzikie Smaki 2015. Organizatorami konkursu , który odbył się w ZSEG był PZŁ w Tarnowie. Ze strony PZŁ za organizację był odpowiedzialny Pan Mirosław Pytel. Organizację konkursu wspomogli również samorządowcy:
1. Starostwo Powiatowe w Tarnów
2. Starostwo Powiatowe w Dębicy
3. Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
4. Starostwo Powiatowe w Bochni
5. Starostwo Powiatowe w Brzesku
Szkolenie z zakresu winiarstwa przeprowadził Pan Robert Beściak
Szkolenie z zakresu barmaństwa przeprowadził Pan Dawid Typa
Gościem był właściciel Restauracji ,,Salina Restaurant” w Bochni

10.11 15 W ZSEG odbyło się szkolenie zorganizowane przez ARR, prowadzone przez znanego szefa Kuchni Łukasza Konika. W tym szkoleniu wzięło udział 21 uczniów z naszej szkoły. Uczestnicy mieli przygotować prezentacje dotyczące kuchni staropolskiej, odpowiadali na pytania jurry z zakresu wiedzy o produktach regionalnych i wiedzy technologicznej w kolejnym etapie była oceniana ich praca podczas sporządzania wylosowanych potraw. Tę rywalizację wygrał zespół stworzony przez uczennice klasy IITZ w skład którego weszły Małgorzata Cygan, Karolina Florek i Ania Jania 

W dniu 5 listopada 2015 roku odbył się Szkolny Turniej Szachowy dziewcząt i chłopców o Mistrzostwo ZSEG. W turnieju wzięło udział 10 uczennic i uczniów naszej szkoły z klas 1 zc , II TD, II TZ, II TT, III TZ, IV TT.

Już po raz czwarty 11 listopada Tarnowianie mieli okazję spotkać się na schodach teatru im. L. Solskiego by przez śpiew patriotycznych pieśni i piosenek zamanifestować swój radosny, uśmiechnięty patriotyzm. Młodzież naszej szkoły z Koła Historyczno-Turystycznego włączyła się w pomoc organizacyjną przy śpiewaniu już po raz drugi. Tak jak w poprzednim roku zostało rozprowadzonych około 500 śpiewników. Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu z pewnością buduje inny wymiar świętowania, dlatego wyrażam radość z faktu, że młodzież po moim pytaniu dotyczącym uczestniczenia i pracy w dniu wolnym, sama chętnie zgłosiła się by być 11 listopada z ponad tysiącem tarnowian podczas wspólnego śpiewania.

W dniu 9 listopada 2015 r. społeczność naszej Szkoły świętowała narodowe Święto Niepodległości połączone ze ślubowaniem klas pierwszych. Tak o tym wydarzeniu mówiła, rozpoczynając uroczystość, przewodnicząca Szkoły Izabela Żaba: Dzisiejszą uroczystością chcemy uczcić dzień 11 listopada – Święto Niepodległości. Chcemy wspominać pokolenia tych, dzięki których niezłomności, wierności tradycji i walce Polska odzyskała w roku 1918 wolność po latach niewoli; przypomnieć tych, którzy nieśli dziedzictwo niepodległej Ojczyzny przez kolejne lata, współtworzyli to wszystko, czym teraz możemy żyć i co decyduje o naszej tożsamości. Dlatego też ten świąteczny dzień łączymy ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych, by i oni włączyli się w wielki szereg pokoleń tworzących naszą kulturę, dziedzictwo, także naszą szkołę - to wszystko, co wiążemy ze słowem OJCZYZNA.

W piątek i sobotę (6-7 listopada) wolontariuszki z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych pod opieką Anny Srebro oraz Beaty Nowak (w sobotę wspierane przez wolontariuszy z Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego STO przy ul. Matejki) po raz trzeci  w tym roku szkolnym wzięły udział w akcji zbierania karmy dla bezdomnych zwierząt zorganizowanej przez Fundację "Zmieńmy Świat".
Zebrano 149 kilogramów karmy oraz 1278 zł.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

6 listopada 2015 roku odbył się Złaz Patriotyczno-Turystyczny Szlakami Legionistów „ŁOWCZÓWEK 2015”. Wraz z 16 osobową grupą młodzieży z klas pierwszych za jednym wyjątkiem, mam taką nadzieję rozpoczęliśmy pisać nową kartę tradycji naszego Koła Historyczno-Turystycznego. Tym razem oddaję głos uczennicy klasy pierwszej Karoliny Kostrzyńskiej. Przeczytajcie i zamyślcie się…, że Was brakowało z nami na łonie natury z nutą historyczno-patriotycznego tonu.
„Wraz z panem Parysem bawiliśmy się wyśmienicie. Na początku minęliśmy stację na której mieliśmy wysiąść. Wysiedliśmy nieco dalej na stacji Łowczów. Na szczęście w kierunku Tarnowa jechał pociąg, którym wróciliśmy do stacji Łowczówek-Pleśna, gdzie wcześniej powinniśmy wysiąść.

Po udanie przeprowadzonej akcji Mamy Niepodległą w murach naszej szkoły tj. po wysłaniu ponad 500 kartek pocztowych do znajomych, najbliższych przypominających o niezwykle ważnej sprawie, jaką z pewnością jest wolna Ojczyzna zapraszam do wysyłania e-kartek w ramach akcji Mamy Niepodległą! W trzech prostych krokach możecie wysłać na maila życzenia radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości do swoich znajomych. W elektronicznej wersji możecie wybierać spośród 15 projektów kartek, które powstały we wszystkich edycjach Mamy Niepodległą! Wysłać kartkę możesz ze strony: http://mamyniepodlegla.najlepszemedia.pl/

11 listopada 1918 roku był przełomowym dla całej Europy. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący wielką wojnę nazwaną po latach I wojną światową. Dla nas Polaków dzień 11 listopada 1918 roku należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Polska stała się wolna! Polacy po 123 latach zaborów znów stali się panami u siebie! W tym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości zostanie zaprezentowany program artystyczny połączony z uroczystością przyrzeczenia klas pierwszych. Uczniowie klas: II TE, ITE, IZK wraz z wychowawcami serdecznie zapraszają na uroczystość wszystkich uczniów klas pierwszych oraz przedstawicieli pozostałych klas.

W dniach 30.10.2015 – 2.11.2015 roku uczniowie Zespołu Szkól Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie wraz z opiekunami uczestniczyli w kweście na rzecz odnowy grobów wybitnych Polaków oraz miejsc pamięci narodowej we Lwowie i na Kresach Wschodnich. Zbiórkę, której organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich Oddział Tarnów, prowadziliśmy na Starym Cmentarzu w Tarnowie oraz na Cmentarzu Komunalnym w Krzyżu.

Szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu odbędą się 9 listopada 20145 roku w sali 115 o godz. 9:20.

W dniu 29.10.2015 w naszej szkole miała miejsce gra terenowa- Scavenger Hunt.
Pięć 4-osobowych drużyn z klas pierwszych technikum otrzymało wskazówki w języku angielskim według których eksplorowali budynek szkoły, rozwiązywali zadania, rozwijając przy tym sprawności językowe. Zabawa miała miejsce w obrębie budynku szkoły, a każda z drużyn musiała się zmierzyć z wyzwaniem w przeciągu 45 min. Wszystkie drużyny wzorowo wykonały zadania rozwiązując wszystkie zagadki, potwierdzając w ten sposób dobrą orientację w terenie oraz znajomość języka angielskiego. Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

Magdalena Borszowska, Dominika Gwóźdź, Justyna Romańska

Szkolne eliminacje Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej odbędą się 4 listopada 2015 roku w sali 115 o godzinie 9:00.

W dniu 20 listopada już po raz dziesiąty w Domu Kultury w Borzęcinie odbył się Regionalny Konkurs Poezji Józefa Barana. Jak co roku swoją obecnością zaszczycił nas autor, który zasiadł w jury.
Na początku przybyli goście mieli okazję zapoznać się z życiorysem poety. Po czym odbyło się przesłuchanie. Każdy z uczniów zaczynając od szkół podstawowych przez gimnazja po szkoły średnie przedstawił jeden z dwóch przygotowanych wierszy. W pierwszym etapie wzięło udział prawie osiemdziesięciu uczestników, w tym czterech uczniów naszej szkoły: Kinga Dudek z klasy III ZK, Władysław Grabka z I ZK, Kinga Michoń z III EH i Jakub Bryl z I TM.

Dnia 18 listopada w ramach Projektu Systemowego Województwa Małopolskiego, odbyło się w naszej szkole Seminarium tematyczne dla uczniów szkół zawodowych z zakresu handlu i sprzedaży.

Zdjęcia

W dniu 7 listopada 2014 r. odbył się Szkolny Turniej Szachowy chłopców, w którym wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły.
Tytuł mistrzowski wywalczył Damian Sztajnhof z klasy IV TZ

Przed tarnowskim teatrem im. Ludwika Solskiego w dzień Narodowego Święta Niepodległości jak już jest w zwyczaju mieszkańcy Tarnowa - seniorzy, w kwiecie wieku, młodzież i ci najmłodsi śpiewali dla Niepodległej pieśni patriotyczne. W ten niezwykły sposób wpisując się wradosne obchodzenie najważniejszego święta Polaków.

Młodzież z Koła Historycznego z działającego od tego roku szkolnego w naszej szkole w dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości wzięła udział na terenie naszego miasta w akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej "Patroni naszych ulic".

W wolnym czasie roznieśli na poniżej wymienione ulice książki edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej:
- ul. Marszałka Piłsudskiego - 169 adresów;
- ul Generała Stefana Roweckiego - 24 adresy;
- ul. Generała Władysława Andersa - 7 adresów;
- ul. Generała Leopolda Okulickiego - 23 adresy. (wg. informacji z Poczty Polskiej)

Dnia 10 listopada odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Świętowaliśmy moment, w którym po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych, Polska odzyskała niepodległość. Przed uroczystą akademią, przeplataną projekcjami filmowymi, przygotowaliśmy dla zaproszonych gości biało-czerwone kotyliony. W tym widowisku wzięła udział Dyrekcja, Grono pedagogiczne, Pracownicy szkoły, oraz nasze koleżanki i koledzy. Uroczystość przygotowała klasa 3TE pod kierunkiem p. prof. M. Sienickiej i p. prof. A. Pojedyniec.

Dnia 18 października odbył się rajd na trasie Tarnów – Skrzyszów – Las Kruk, inaugurujący działalność Koła Fotograficznego w roku szkolnym 2014/2015.

Dnia 07.11. 2014 r. nasza szkoła wzięła udział w turnieju piłki ręcznej dziewcząt organizowanym przez I LO w Tarnowie. Dziewczyny pod opieką mgr A.Salawy podczas zaciętej rywalizacji wywalczyły I miejsce na podium. Gratulujemy!
Oto skład drużyny: Zając Natalia, Mikrut Oliwia, Kukułka Paulina, Cygan Kazimiera, Sobarnia Joanna, Wojtas Joanna, Baran Natalia, Kajmowicz Oliwia, Lasota Natalia, Staroń Justyna, Rzepka Oliwia, Ślaga Natalia, Pacyna Monika, Wózek Anna, Mucha Katarzyna, Łabno Anna.

W dniu 3.11.2014r. członkowie Koła Fotograficznego wraz z opiekunem udali się na Stary Cmentarz w ramach realizacji zadania fotograficznego pt: „Spieszmy się kochać…”. Pogoda nam dopisała, świeciło słońce, była wspaniała aura do robienia zdjęć.

5 listopada 2014r. o godzinie 12:00 w Sali Lustrzanej odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu wiedzy o Józefie Piłsudskim zorganizowanego dla trzech typów szkół: szkoły podstawowe w kategorii plakat, szkoły gimnazjalne w kategorii prezentacja multimedialna oraz szkoły ponadgimnazjalne w kategorii wiedza o Józefie Piłsudskim.

Dobiegła końca pierwsza edycja I Miejskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim zorganizowana w roku 100-lecia czynu legionowego przez Lidera Przedmiotowego z historii w Tarnowie w roku realizacji projektu miejskiego "Jak mądrze kochać Ojczyznę". Zainteresowanie w tarnowskim środowisku było niezwykle duże. Konkurs zrealizowany został w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe - plakat,
- szkoły gimnazjalne - prezentacja multimedialna,
- szkoły ponadgimnazjalne - wiedza o Józefie Piłsudskim - „Wizja Józefa Piłsudskiego niepodległej federacyjnej Polski".

W piątek 29 listopada w naszej szkole zapanowała wyjątkowa atmosfera. Debatanci znów odnieśli zwycięstwo, a IV TM andrzejkowo przepowiadała chętnym bliższą… i dalszą, ale zawsze świetlaną przyszłość. Młodzież z klas gastronomicznych sprzedawała wyroby cukierniczo – garmażeryjne, na które chętnych nie brakowało, więc bardzo szybko stoły opustoszały. Ciekawą ofertą były także kartki i dekoracje świąteczne, które rozprowadzali uczniowie z klasy I EH. Zbiórkę przeprowadzali również uczniowie II TD. Nie koniec na tym! W piątkowy wieczór i w sobotę nasi uczniowie zbierali dary w centrach handlowych Max i Zenit w Tarnowie. A wszystko to z myślą o świętym Mikołaju, któremu od lat pomagamy dotrzeć do grzecznych, małych i większych dzieci.

Zobacz zdjęcia

Dnia 5 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbędzie się pierwszy etap XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu z zakresu Rachunkowości. Konkurs organizowany jest przez Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie oraz Wydział Zrządzania Politechniki Rzeszowskiej pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki.
Ideą konkursu jest rozwijanie wśród uczniów zainteresowania problematyką współczesnej rachunkowości, upowszechnianie sposobu korzystania z informacji kodowanej przez specyficzny język ewidencji działalności gospodarczej oraz podniesienie poziomu nauczania rachunkowości.
Do pierwszego etapu przystępują uczniowie klas trzecich i czwartych w zawodzie technik ekonomista.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i jak największej ilości poprawnych odpowiedzi.

Nauczyciele rachunkowości ZSEG

19.11.2013 odbyły się Mistrzostwa Szkoły w szachach chłopców. W turnieju wzięło udział 11 uczniów z klas I TZ, I TD, I TT, 1 zk, III TL, IV TM i IV TK. Lista zwycięzców:

1 miejsce - Damian Sztajnhof kl. III TL
2 miejsce - Pikul Krystian kl. IV TK
3 miejsce - Rzońca Mateusz kl. IV TK
4 miejsce - Sury Rafał kl. I TZ

ZDJĘCIA

Wyniki konkursu matematycznego „A gdyby matura była teraz…”

I miejsce:
Dominika Dziuban (33 pkt.) – klasa III DG
II miejsce:
Joanna Kordek (20 pkt.) – klasa III EH
Beata Bieś (20 pkt.) – klasa III TK
III miejsce:
Paulina Kusiak (18 pkt.) – klasa III EH

W dniu 21. 11. 2013 r. w Naszej Szkole  w ramach Projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce odbyło się seminarium tematyczne z zakresu hotelarstwa i gastronomii. Organizatorem seminarium był Urząd marszałkowski województwa małopolskiego. W seminarium uczestniczyli uczniowie ze szkół gastronomicznych i hotelarskich naszego regionu:  Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej , Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bohaterów Westerplatte w Brzesku. Zajęcia prowadzone były przez nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego w Jenie położonej w Turyngii ¬- regionu w środkowych  Niemczech. Pierwszą część seminarium stanowiły zajęcia teoretyczne na temat szkolnictwa zawodowego w Niemczech oraz kuchni regionalnej Turyngii i win niemieckich. W drugiej części, podczas zajęć praktycznych dla uczniów odbyły  się  warsztaty flambirowania (podawania potraw płonących) prowadzone przez nauczycieli z Niemiec. W programie ćwiczeń znalazły się polędwiczki wieprzowe oraz różne desery flambirowane. Dla uczestników seminarium  uczniowie Naszej Szkoły przygotowali również słodki poczęstunek oraz obiad. Działania związane z przygotowaniem seminarium koordynowała Pani v-ce dyrektor Marianna Załoga i prof. Agnieszka Jarzwiec.

Drodzy uczniowie, 

jak co roku nasza szkoła współorganizuje akcję "Pomóżmy św. Mikołajowi dotrzeć na Kresy". Z paczek od nas cieszą się dzieci z polskich rodzin na Ukrainie.
Obecnie chcemy przygotować około 60 paczek.

15 listopada reprezentacja naszej szkoły (klasa III TK, grupa II klasy IV EK, 5 osób z klasy II TD pod opieką pani prof. Jadwigi Miśtak oraz p. prof. Małgorzaty Skrabacz) uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Hotelarsko - Gastronomicznych HORECA.
Bardzo efektownie prezentowały się stoiska firm branży hotelarskiej, poczęstunkiem natomiast kusiły firmy reprezentujące gastronomię. Nie było wśród nas nikogo, kto nie skosztowałby wyśmienitej zupy gotowanej przez Ewelinę Hebdę, którą do współpracy zaprosił znany w naszej szkole juror konkursów gastronomicznych, pan Wojciech, tym razem reprezentujący firmę Trzy Znaki Smaku. Najsympatyczniejszą niespodzianką była prezentacja walorów opakowań próżniowych prowadzona przez absolwenta ZSEG, pana Pawła Krasa, który nie tylko ciekawie opowiadał, ale również swoją pogadankę urozmaicał pięknie serwowanym łososiem. Uczestniczyliśmy zatem nie tylko w uczcie duchowej…:) — Targi HORECA Kraków

30 października 2013 w ZSEG odbył się Dzień Języków Obcych. W tym roku impreza odbywała się pod patronatem Włoch. W szranki stanęło 8 klas pierwszych. Delegacje tych klas przygotowały mini prezentacje na temat Imperium Rzymskiego, włoskiej kuchni, napojów, motoryzacji, muzyki, kina, mody oraz turystyki słonecznej Italii. Każda delegacja wzięła również udział w konkursie dotyczącym języków obcych i zaśpiewała wylosowany wcześniej utwór muzyczny w języku obcym.
A oto zwycięzcy:
I miejsce-klasa I TM (46,5 pkt)
II miejsce- klasa I ZK (41 pkt)
III miejsce – klasa I TD (40 pkt)
IV miejsce ex aequo- klasy I EH oraz I TZ
Poza podium znalazły się również klasy I TT, I TE oraz I ZC
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za dobrą zabawę!

W dniu 24.10.2013 r  w naszej szkole miało miejsce spotkanie klasy IV TM i IV TD z panią Urszulą Szuster.

Prelegentka opowiadała o życiu i twórczości znakomitego dramaturga światowej sławy. Jego dorobek literacki oraz barwna i ciekawa biografia warte są poznania, chociażby ze względu na to, że pochodził on z naszego terenu, dzieciństwo spędził  w Borzęcinie koło Brzeska.


23 listopada 2012 roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego -
АЛФАВИТМЫУЖЕЗНАЕМ V.

W konkursie wzięli udział uczniowie klasy I technikum handlowego. W ciągu 45 minut uczniowie rozwiązywali otwarte i zamknięte zadania, w których mieli wykazać się znajomością liter pisanych i drukowanych alfabetu rosyjskiego, kolejności liter w alfabecie rosyjskim oraz znajomością podstawowych konstrukcji językowych.

W konkursie zwyciężyli:

  • Klaudia Patyk – I miejsce, klasa ITH 33,25/max.39,5 pkt.
  • Wioletta Błyskal – II miejsce, klasa ITH 32,5/max.39,5 pkt.
  • Katarzyna Augustyn – III miejsce, klasa ITH 30,75/max.39,5 pkt.

Zwycięzcom trzech najlepszych miejsc zostały wręczone upominki ufundowane przez wydawnictwo WSiP.

Sprawozdanie z VIII konkursu ,,Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz’’ 

 

Temat konkursu ,, Mięso z nutką wiśni i miodu”

W dniu 23.11.12 w Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie odbył się ósmy konkurs szkół gastronomicznych.

REKRUTACJA UCZNIÓW NA KURSY ZAWODOWE

 

Do dnia 5 grudnia 2012 r. przyjmowane są zapisy na następujące zajęcia:

 

kurs obsługi księgowości małej firmy – 10 uczniów (zapisy u P. Grażyny Łątki)

kurs obsługi kas fiskalnych – 10 uczniów (zapisy u P. Haliny Wójcik)

kurs barmański – 20 uczniów (zapisy u P. Agnieszki Jarzwiec)

kurs baristów – 10 uczniów (zapisy u P. Agnieszki Jarzwiec)

kurs prawa jazdy – ok. 10 uczniów (zapisy u P. Grażyny Łątki)

Każdy uczeń może uczestniczyć w kilku dowolnych formach zajęć!!!

 

Pierwszeństwo uczestnictwa w kursie prawa jazdy mają uczniowie uczęszczający na zajęcia z języków obcych oraz matematyki.

 

 Orientacyjny termin realizacji zajęć: styczeń – kwiecień 2013 r.

WIECZORNICA

POŚWIĘCONA BOHATERSKIEJ OBRONIE LWOWA

„Orły i Orlęta”

 

Listopad to miesiąc obfitujący w rocznice ważnych dla nas wydarzeń historycznych. Jednym z nich była obrona Lwowa w 1918r. Bohaterów walk polsko – ukraińskich o Lwów przypomniano w czasie wieczornicy, która odbyła się 24 listopada 2010r. w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych. Organizatorami i gośćmi spotkania, które stało się już tradycją, byli członkowie i sympatycy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich. W świetlicy szkolnej zasiedli także przedstawiciele dyrekcji, grona pedagogicznego i młodzieży ze szkół noszących imię Orląt Lwowskich, na scenie zaś wystąpili uczniowie ZSEG oraz harcerki. Spotkanie otwarła pani dyr. K. Pantera, witając gości, a następnie głos zabrała p. B. Romaniewska, wiceprezes TMLiKPW, by przedstawić temat wieczornicy.

W niedzielę o godz. 7 rano na Dworcu PKP w Tarnowie pojawiła się grupa uczniów należąca do Koła Turystycznego przy ZSEG, w skład której wchodziło; 14 bardzo niewyspanych dziewczyn, 4 bardzo pobudzonych chłopców, 3 opiekunów (z nogami zagrzanymi do pokonywania długich tras górskich) państwo Anna i Michał Smoleń oraz pan Józef Parys.

W Małopolskim „Roku Jana Pawła II Wielkiego” 18 listopada 2010 odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Karola Wojtyły. Brało udział 17 uczniów.

I miejsce otrzymała Ewelina Iwaniec z kl.2TN za recytację fragmentu utworu „Przed sklepem jubilera”

II miejsce otrzymała Elżbieta Klimek z kl. 3 TE za recytację fragmentu utworu: „Pieśń o Bogu ukrytym

III miejsce otrzymał Krzysztof Bober s kl.4TLza recytację fragment utworu: „Zdumienie”

Jury przyznało również sześć wyróżnień: Piotr Kurczab 3TE, Karolina Słota 4TH, Anna Okapa 3TE, Anna Mądel 1EK, Kinga Gębska 2SC, Rafał Gadziała 2TD.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy podjęli wyzwanie pochylenia się nad niełatwym słowem poezji i prozy naszego wielkiego Polaka Karola Wojtyły.

30 listopada 2009r. w sali 116 od godziny 8:40 rozpoczęto zabawy z wróżbami.  Impreza została przygotowana przez uczniów klasy 3 LO. Podczas trwających zabaw można było zakupić placki, ciastka przygotowane przez rodziców uczniów klasy 3 LO oraz ciastka i bułeczki ufundowane przez Annę Znamirowską, Stanisława Bańbora i Piotra Kudelskiego. Wróżby i inne atrakcje przygotowane przez uczniów umożliwiły dobrą zabawę odwiedzającym. Zabawy trwały do 14:40.

"Dawniej większość wróżb miała na celu odsłonięcie tajemnic matrymonialnych, czyli dotyczących przyszłych partnerów życiowych. Czasem wróżebnym był również wieczór 24 listopada, kiedy to św. Katarzyna zaspokajała ciekawość młodzieńców, kilka dni później zaś, św. Andrzej pomagał poznać przyszłość dziewczynom.

Obecnie andrzejki są wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe, po to, by łączyć ludzi na wspólnej zabawie."

 

Cały dochód ze sprzedaży ciast i wróżb przeznaczony zostanie na modernizację sali nr 12. 

Udało się uzyskać 261,36 zł. Kwota została pomniejszona o 82,70 zł (wydatki własne uczniów klasy 3 LO).

Ostatecznie dochód z imprezy wyniósł 178,66 zł. Za powyższą kwotę zostanie zakupione godło oraz portret Józefa Piłsudskiego w firmie PERGAMENA.

 Za pomoc dziękujemy

Projekt „Sprawiedliwi i ich świat” został skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego oraz świętokrzyskiego. Projekt został zainicjowany w związku z działaniami ISS zmierzającymi do wydania w języku polskim monumentalnej publikacji Instytutu Yad Vashem: Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W dniach 9-10 listopada 2008 roku członkowie koła turystycznego przy ZSEG w Tarnowie uczestniczyli w rajdzie Łomnica – Rytro pod opieką państwa Anny i Michała Smoleń oraz pana Józefa Parysa.

Mogłoby się wydawać, ze niedziela to dzień bez szkoły, nauki, lecz jeżeli spędza się czas z nauczycielami bywa rożnie...

 

W naszym przypadku odbyło się kilka ciekawych lekcji:


21 listopada 2007 roku wyruszyliśmy szlakiem tarnowskich Żydów. Dla mnie nie była to wycieczka jedna z wielu To było coś znacznie ważniejszego, ponieważ mogliśmy poznać inną kulturę, pochylić głowy nad mogiłami na Cmentarzu Żydowskim, poznać wiele nowych informacji na temat społeczności, która stanowiła prawie połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa.