szkoła
A A A

Spotkanie z panią mgr inż. Bogusławą Romaniewską – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa
17 listopada 2017 r. w piątek gościliśmy w naszej szkole wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Oddział w Tarnowie – panią Bogusławę Romaniewską.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III TE i II TE. Mieli oni okazję zapoznać się z historią Kresów Wschodnich i dziejami Polaków mieszkających na tych terenach. Pani wiceprezes, przedstawiając złożoną historię i trudną współczesność Polaków na Kresach, przywoływała własne wspomnienia i fakty znane nam z historii. Nie zabrakło także wątków związanych z działalnością Towarzystwa. Najwięcej uwagi w spotkaniu poświęcono na pokaz wyników pracy nad odnawianiem grobów Polaków na tych terenach. Interesujące były opowieści o staraniach odnowienia cmentarnych pomników tarnowian, których los związany był np. ze Lwowem. Swoje ciekawe dywagacje pani Prelegentka ilustrowała pokazem zdjęć.
Spotkanie było zatem okazją, by utwierdzić się w przekonaniu, że każda forma pomocy dla Polaków za naszą wschodnią granicą jest niezwykle cenna. Za tę dotychczasową pomoc, organizowaną od lat w naszej szkole, otrzymaliśmy serdeczne podziękowania i słowa uznania.
Czym dla Polaków jest Lwów i Kresy Wschodnie? Dlaczego warto kierować tam pomoc? Na pytania uczestnicy spotkania odpowiedzieliby po jego zakończeniu bez zająknięcia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Skrabacz