ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Młodzież z Koła Historycznego z działającego od tego roku szkolnego w naszej szkole w dniach poprzedzających Narodowe Święto Niepodległości wzięła udział na terenie naszego miasta w akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej "Patroni naszych ulic".

W wolnym czasie roznieśli na poniżej wymienione ulice książki edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej:
- ul. Marszałka Piłsudskiego - 169 adresów;
- ul Generała Stefana Roweckiego - 24 adresy;
- ul. Generała Władysława Andersa - 7 adresów;
- ul. Generała Leopolda Okulickiego - 23 adresy. (wg. informacji z Poczty Polskiej)


Podczas roznoszenia materiałów edukacyjnych zdarzały się różne ciekawe sytuacje w tym także rozmowy z mieszkańcami. Jedna z mieszkanek ul. Grota Roweckiego po znalezieniu książeczki w swojej skrzynce podeszła do Mariusza i Kingi i zapytała:  
Pani: Witam.  
My: Dzień dobry.  
Pani: Czy to Wy roznosicie książeczki o Grocie Roweckim?
 My: Tak, to my.
 Pani: Gratulujemy pomysłu, że Wam się w ogóle chcę.
 My: Dziękujemy.  
Pani: Bardzo dobra inicjatywna. Dzięki temu będziemy mogli poznać patrona naszej ulicy.
Kinga: Bardzo się cieszymy, że tak Państwo odbieranie naszą  akcję.  
Pani: Powodzenia przy dalszym roznoszeniu książeczek.  
My: Dziękujemy i życzymy miłego dnia. Do widzenia.
 Pani: Do widzenia.

Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres. Wśród patronów ulic i placów są osoby, które na trwałe zapisały się w dziejach Polski XX w. W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej publikowane są krótkie opracowania prezentujące sylwetki niektórych z nich. Jako opiekun tej grupy młodzieży chcę kształtować nowoczesny patriotyzm, postawy obywatelskie wśród młodzieży i stać na straży pamięci tych, którzy poprzedzili nas w czasie a złożyli na ołtarzu Ojczyzny najwyższą ofiarę ze swojego życia. Za Józefem Piłsudskim warto przypomnieć: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości.” Warto, by publikacja, która trafiła do tarnowian mieszkających przy czterech wymienionych powyżej ulicach stała się impulsem, dzięki któremu choć przez chwilę nastąpi zaduma w kontekście najważniejszego dla nas święta tzn. NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA. Bądźmy dumni z patrona naszej ulicy!
ZOBACZ GALERIĘ

Józef Parys
opiekun Koła Historycznego