ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postaci historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy nie tylko o naszej wrażliwości historycznej, lecz także wskazuje na wartości, do których chcemy się odwoływać. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.

Wśród patronów ulic i placów są osoby, które na trwałe zapisały się w dziejach Polski XX w. W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej publikowane są krótkie opracowania prezentujące sylwetki niektórych z nich. Celem akcji jest dostarczenie tych publikacji do każdego gospodarstwa domowego, każdej firmy, które znajdują się przy ulicy noszącej imię tego patrona. Do współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przy realizacji projektu w Tarnowie już po raz drugi zaangażowała się młodzież 3 TZ oraz z Koła Historyczno-Turystycznego działającego w naszej szkole. Broszury poświęcone patronom ulic zostały rozprowadzone w wolnym czasie przez uczennice.

Tym razem ulice, które zostały odwiedzone z publikacjami Instytutu Pamięci Narodowej to: Kazimierza Bartla, Romana Dmowskiego, Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego - ks. Prymasa. (31 gospodarstw domowych i firm)

Zobacz zdjęcia

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego