A A A

Klub Europejski zachęca do udziału w konkursie Euroscola, w którym uczniowie szkół średnich mogą wygrać wyjazd do Strasburga.
Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (BIPE). Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół średnich - 1 i 2 klas liceów oraz 1,2 i 3 klas techników w wieku od 16 do 18 lat. Jest to konkurs grupowy, w którym biorą udział całe klasy lub grupy min 15-osobowe.
Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta dla klasy/grupy w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej.

Konkurs składa się z dwóch etapów:
• etap I: quiz internetowy z wiedzy o Unii Europejskiej z różnych dziedzin: historii, kultury i języka, geografii, systemów politycznych i społecznych (historia, instytucje, politycy, Parlament Europejski i studia w Unii Europejskiej) na stronie www.euroscola.pl
Maksymalna liczba punktów z quizu wynosi 60. Do drugiego etapu przechodzą grupy, które uzyskały minimum 50%, czyli 30 punktów. Quiz rozwiązywać można od 4 do 18 grudnia – tylko 1 raz. Maksymalny czas trwania quizu: 15 minut Pytania w quizie internetowym są podzielone na 3 kategorie: łatwe, średnie i trudne. Program wybiera pytania losowo, a uczestnicy otrzymują 10 łatwych, 10 średnich i 10 trudnych. Na każde z pytań, w zależności od rodzaju trudności, przeznaczony jest różny czas na udzielenie odpowiedzi:
1. Pytania łatwe – 1 punkt – 15 sekund
2. Pytania średnie – 2 punkty – 30 sekund   
3. Pytania trudne – 3 punkty – 45 sekund

Przed przystąpieniem do właściwego quizu zaleca się wielokrotne rozwiązanie go w wersji próbnej, otwartej na stronie www.euroscola.pl bez limitu czasowego.

• etap II: zadanie kreatywne w formie filmu, fotoreportażu, eseju lub memu wykonanego grupowo na jeden z 6 tematów:
1. Krzywizna banana i marchewka, która jest owocem - jak zwalczać nieprawdziwe informacje o UE?
2. Przyjaźń ponad granicami - mój europejski przyjaciel.
3. Zjednoczeni w różnorodności - co to znaczy?
4. Masz wybór - dlaczego warto głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
5. Jestem Europejczykiem - co to znaczy? Co nas łączy, co nas dzieli.
6.  Co byście zmienili w Unii Europejskiej, a czego nie chcecie zmieniać?
Zgłoszenia klas lub grup chętnych do udziału w konkursie Euroscola  przyjmuje p. Małgorzata Krzemińska  do 4 grudnia 2018.

Przed zgłoszeniem proszę zapoznać się z regulaminem konkursu: REGULAMIN