szkoła

 

A A A

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża ustanowione zostały w 1972 r. i trwają od 22 do 26 listopada każdego roku.
Ruch Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża jest integralną częścią struktur PCK.
Te kilka listopadowych dni to święto wszystkich Czerwonokrzyskich Honorowych Dawców Krwi i czas podziękowań: wszystkim Honorowym Dawcom Krwi w naszej szkole , wolontariuszom i sympatykom Ruchu HDK PCK, składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, miłości, szczęścia oraz sukcesów w nauce i w życiu . Dziękujemy za cząstkę siebie, jaką bezinteresownie oddajecie nieznanym ludziom, chorym w szpitalach oraz za pomoc i pracę, jaką wykonujecie promując ideę honorowego krwiodawstwa.

Oddając krew krwiodawcy urzeczywistniają ideały ludzkiego braterstwa. Dzielą się bowiem cząstką siebie z drugim człowiekiem przywracając mu zdrowie, a często także ratując życie i za to im dziękujemy
"Wszyscy mogą w ten czy inny sposób, ... każdy w swej dziedzinie i w miarę swoich sił- przyczynić się w jakimś stopniu do szlachetnego dzieła ..." - prekursor PCK Henry Dunant.
Dodatkowy komunikat:
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza pomocnego w leczeniu chorych na COVID-19. W Tarnowie krew można oddawać w dwóch terenowych oddziałach RCKiK - przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika oraz przy szpitalu im. św. Łukasza.
Osocze z krwi ozdrowieńców, zawierające przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami . W Tarnowie można to zrobić w oddziałach RCKiK, działających przy szpitalu im. Edwarda Szczeklika i przy szpitalu im. św. Łukasza. Osocze w obu punktach pobierane jest od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 11.30. Dodajmy, że z 450 ml krwi uzyskuje się 210 ml osocza. Do oddania osocza kwalifikowane są osoby, które spełniają następujące kryteria:
• osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub
• osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub
• osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub
• osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.
• osoby, które nie miały transfuzji.
Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach od 7:30 do 15:00 pod numerem telefonu 663 560 300, lub skontaktować z terenowymi oddziałami pod numerami 14 622 13 38 (ul. Szpitalna) i 14 631 51 55 (ul. Lwowska).
Wszyscy ozdrowieńcy z Tarnowa i regionu, którzy przeszli chorobę COVID-19 mogą podzielić się swoim osoczem - tak informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, które działa na terenie Tarnowa.
Materiały do pobrania:
-krwiodawcy.org
-tarnow.net.pl

opiekun SZ K PCK/HDK
mgr Maria Kawa