A A A

Od lat w naszej Szkole organizowane są w październiku spotkania z konsultantkami AVON na temat profilaktyki raka piersi. 29 X 2021 odbyła się kolejna prelekcja z Panią Joanną Muchą. Przypomniała najważniejsze zalecenia i elementy programu AVON.
Udział wzięła młodzież z klas: IIITMG, 1BK, 2BC, IIITD
W Polsce aktywnie prowadzone są dwie duże kampanie AVON:
1) Avon Kontra Rak Piersi - ma na celu podniesienie świadomości kobiet w kwestii profilaktyki raka piersi oraz zwiększenie dostępu do badań profilaktycznych. Każdego roku AVON dofinansowuje tysiące badań USG piersi i prowadzi działania edukacyjne, współpracując z najważniejszymi organizacjami zaangażowanymi w walkę z rakiem piersi.
2) Avon Kontra Przemoc - działania w tym zakresie od 2008 roku koncentrują się na udzielaniu pomocy ofiarom przemocy, ale także edukacji i nagłaśnianiu tego problemu.

W Polsce kampania Avon Kontra Rak Piersi prowadzona jest od 1998 roku. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki raka piersi oraz uświadamianie kobietom, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna, trzeba regularnie się badać, aby potwierdzić zdrowie swoich piersi.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia poprzez propagowanie i wprowadzenie w społeczeństwach zdrowych zachowań można uniknąć nawet 50% wszystkich nowotworów.
Na podstawie dwunastu zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem stworzono polską publikację "12 sposobów na zdrowie”, zawierającą następujące porady, pomocne w prowadzeniu zdrowego stylu życia i obniżeniu ryzyka wystąpienia raka:
• Nie pal, nie używaj tytoniu w żadnej postaci. Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, z czego ponad 70 silnie rakotwórczych.
• Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
• Utrzymuj prawidłową masę ciała.
• Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.
• Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.
• Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.
• Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
• Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.
• Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie wysokim stężeniem radonu.
• Zdrowie kobiet: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory
• Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (kobiety i mężczyźni), raka piersi (kobiety), raka szyjki macicy (kobiety).
Pamiętaj, że nic nie zastąpi profesjonalnych badań – przynajmniej raz w roku wybierz się do lekarza na specjalistyczne badanie USG, aby potwierdzić zdrowie swoich piersi.
W Tarnowie AVON finansuje badania w:
- Intercard Tarnów, ul. Lwowska 197, tel. 882027482
- CenterMed, ul.Słoneczna 32, tel.14 6466801
- Centrum Medyczne Vivamed, ul. Goldhammera 10, tel789124684
- Miejski Centrum Ginekologiczno-Cytologiczne, ul. Wałowa 22, tel. 146558864
Źródło:
NIE MA MAMY - ANDRZEJ DOBBER - https://www.youtube.com/watch?v=LXa7Jhb_VeM
http://12sposobownazdrowie.pl/12_sposobow.pdf
http://avonkontrarakpiersi.pl/porady-i-profilaktyka

opiekun SZ K PCK/HDK - M. Kawa