szkoła

 

A A A

Myśli i dokonania Marszałka Józefa Piłsudskiego są wielkim ponadczasowym dziedzictwem narodu polskiego, które dla współczesnych pokoleń Polaków powinny być ważnym źródłem wiedzy o sztuce strategii planowania rozwoju kraju. Józef Piłsudski dawał osobisty przykład jak służyć państwu, jak wybierać rzeczy ważne i gdzie kierować główny wysiłek w pracy państwowotwórczej. Dorobek myśli państwowej Marszałka jest obecny w księgach, do których zagląda się przeważnie przy okazji pamięci rocznicowych. Przytaczane są te zasady, które potwierdzają uzyskane efekty. Jednak ważne są też te myśli, które złożyły się na mechanizm działania, a ściślej mówiąc, te które stanowiły podstawę do formułowania kierunków działania i które opisywały zasadnicze trudności jakie należy uwzględnić i pokonać na drodze uzyskiwania oczekiwanych rezultatów. Piłsudski kierował się prawdami, ideami, które jego zdaniem najlepiej służyły sprawie Polski, ponieważ oparte były na prawdach historycznych.

Nie będzie chyba nadużyciem stwierdzenie, że każdy człowiek rodzi się z jakimś talentem, a czasem kilkoma. Wykrywanie tych zdolności w młodym człowieku jest bardzo ważnym zadaniem szkoły - nauczycieli i wychowawców. Każdemu rodzajowi działalności ludzkiej odpowiada rodzaj zdolności. Często jednak nawet wysokie uzdolnienia nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu na miarę własnego talentu, jeżeli nie jest on wsparty rzetelną pracą i pomocą ze strony nauczyciela. Toteż wdrażanie uczniów do systematycznej pracy nad własnym rozwojem stanowi szczególnie ważną część składową działań pedagogicznych dynamizujących rozwój ich zainteresowań i uzdolnień. W działalności edukacyjnej szkoły między innymi temu celowi służą konkursy historyczno-literackie.
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie od 2014 roku organizuje cykl konkursów historyczno-literackich poświęconych Patronowi szkoły.

VII edycja Konkursu, realizowana w roku szkolnym 2020/2021, była wyjątkowa i odbyła się w szczególnych warunkach ze względu na trwającą pandemię.
Celem konkursu było przybliżenie, popularyzacja i utrwalenie wiedzy o historii Polski XX wieku oraz o postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego.
Zmagania konkursowe odbyły się na dwóch poziomach edukacyjnych:
- szkoły podstawowe - konkurs recytatorski, praca plastyczna, test wiedzy, prezentacja multimedialna, praca literacka
- szkoły ponadpodstawowe - konkurs recytatorski, praca literacka, test wiedzy o Józefie Piłsudskim, prezentacja multimedialna,
PATRONAT NAD KONKURSEM OBJĘLI:
Małopolski Kurator Oświaty
Prezydent Miasta Tarnowa,
Instytut Pamięci Narodowej,
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej,
Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.
Patronat medialny nad VII Powiatowym Konkursem Wiedzy o Józefie Piłsudskim pełniły: Radio RDN Małopolska oraz Gazeta Krakowska.
Sponsorami nagród byli wymienieni powyżej patroni oraz Pani Poseł Urszula Augustyn, Pan Poseł Fryderyk Kapinos, wydawnictwo ARCANA.
W ocenie prac pomagali pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowie
W ramach konkursu recytatorskiego uczniowie mogli zaprezentować utwór liryczny lub fragment prozy o tematyce historycznej.
W części plastycznej uczestnicy wykonali dowolną techniką plakat, na którym centralną postacią był Józef Piłsudski. Napisanie pracy literackiej związane było z biografią Józefa Piłsudskiego lub wydarzeniami i postaciami tego okresu.
Konkurs we wszystkich kategoriach cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 360 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych Tarnowa i powiatu tarnowskiego.
Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy, które odebrali osobiście w trakcie uroczystości podsumowania konkursu w dniu 15.03.2021 roku o godzinie 10.00. Informacja o ich sukcesie została zamieszczona na stronie internetowej: www.zseg.tarnow.pl
Uroczystość podsumowania konkursu i wręczenia nagród laureatom wzbogacił wykład historyczny poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, który wygłosił Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie Michał Masłowski.
W atmosferę wspólnego świętowania laureatów konkursu wprowadziła muzyka w wykonaniu pani Katarzyny Kołodziej – skrzypce.
Na finałowej gali obecni byli laureaci, ich nauczyciele, którzy raz jeszcze mogli wysłuchać najlepszych wykonawców w kategoriach: recytacja i śpiew, a także podziwiać najciekawsze prezentacje multimedialne.
Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych mgr inż. Doroty Bargieł- Kurowskiej, pani Poseł Urszuli Augustyn oraz dr Elizy Krzyńskiej-Nawrockiej.

Organizatorem i opiekunem bieżącej edycji konkursu jest mgr Anna Pojedyniec – nauczyciel języka polskiego i historii ZSEG w Tarnowie. W ciężkiej pracy organizacyjnej wspierali ją pozostali nauczyciele języka polskiego ZSEG: dr Anna Gasior, mgr Małgorzata Skrabacz, mgr Krystyna Gawdzińska i mgr Agnieszka Salawa.

Przekazywanie treści patriotycznych jest obowiązkiem każdego nauczyciela bez względu na wiarę i przekonania polityczne. To właśnie w szkole młody człowiek przebywa sporą część swojego życia, od najmłodszych lat. Poznaje nowych kolegów i rówieśników. Razem wraz z wychowawcą tworzą swoją własną klasową społeczność. Od najmłodszych lat szkoła uczy pewnych postaw i wzorców patriotycznych. Może to czynić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest upowszechnianie różnych form pracy wokół patrona szkoły. Ale również konkursy popularyzujące dziedzictwo historyczne i narodowe Polski rozwijają postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży. Ważne jest, aby młodzież mogła brać udział w konkursach, aby lepiej poznać przeszłość, wyciągnąć wnioski na przyszłość.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II)
Składam serdeczne podziękowania i pragnę wyrazić ogromną wdzięczność Dyrekcji i wszystkim nauczycielom z poszczególnych komisji za wsparcie i okazaną bezinteresowną pomoc przy realizacji Konkursu.

Anna Pojedyniec