ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

10 czerwca 2008r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Organizatorem było Koło Turystyczne przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. Celem naszej podróży było zwiedzenie miejsc związanych z życiem Żydów zamieszkujących Kazimierz przed II wojną światową oraz zapoznanie się z ich ogromną tragedię, jaką była Zagłada. Na Kazimierzu czekała na nas przewodnik, która swoimi opowieściami przeniosła nas do „świata, którego już nie ma”.

Nasz spacer szlakiem kultury żydowskiej rozpoczął się od ulicy Szerokiej, która stanowiła naturalną scenerię do filmu „Lista Schindlera” Stevena Spielberga”. Przy ulicy Szerokiej zobaczyliśmy jedyną czynną kazimierską synagogę Remuh. Niestety nie mogliśmy jej zwiedzić, gdyż odbywało się tam nabożeństwo. (Obok położony jest Cmentarz Remuh, który jest miejscem spoczynku wielu wybitych osób m. in. rabina Mojżesza Isserlesa). Podążając dalej ulicą Szeroką dotarliśmy do Synagogi Starej, w której mieści się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Miejsce to w sposób naturalny pozwoliło nam przenieść się do czasów, w których życie jeszcze toczyło się normalnie. Ukazano nam w zarysie dzieje i kulturę Żydów jeszcze nieświadomych Zagłady. Wielkie wrażenie zrobił na mnie Plac Bohaterów Getta, na którym stoją 33 puste krzesła. Każde z nich symbolizuje ogromną tragedię. Każde z nich jest niemym krzykiem zamordowanych Żydów. Kolejnym etapem wycieczki była „Apteka Pod Orłem”. W niej również znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Muzeum Getta, ale inne od tego, które widzieliśmy w Starej Synagodze – dramatyczna lekcja historii zamknięta w murach. Przemieszczając się autokarem na ulicę Lipową 4 dotarliśmy przed budynek Fabryki Oscara Schindlera – Niemca, który uratował życie wielu Żydom, zatrudniając ich w swoim zakładzie. Ostatnim etapem wycieczki był Płaszów. Dziś jest tutaj pomnik, ku pamięci pomordowanych kilkudziesięciu tysięcy Żydów – kiedyś zaś był nazistowski obóz zagłady. I tak zakończyła się nasza wędrówka śladami świata, który przeminął. Będąc w tych miejscach ocalamy od zapomnienia tych, których naziści chcieli wymazać z kart historii.

Alan Lachowicz 1 LO