ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Od 7 do 9 października 2016 roku odbył się XI Rajd historyczno-edukacyjny Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. W rajdzie uczestniczyły dwie drużyny, które zostały zrekrutowane z młodzieży z klas 1TZ, 2TT, 2TE, 3TM, 3TN, 3TT, 3TZ i 4TT. Opieki podjęli się czujni nauczyciele – wychowawcy mgr Anna Smoleń oraz mgr Józef Parys. Ideą rajdu było „cofnięcie się w czasie”, dzięki któremu mogliśmy się wcielić się w rolę partyzantów, trwać w konspiracji oraz z zaangażowaniem służyć Ojczyźnie. W pierwszy dzień wyruszyliśmy z Zakopanego przez Rówień Krupową, Krupówki Dolne, odwiedziliśmy mogiły poległych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu „Na Pęksowym Brzyzku”, następnie udaliśmy się w stronę targowicy pod Gubałówką.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

Szlakiem czarnym wzdłuż kolejki linowej wspięliśmy się na Gubałówkę, skąd szlakiem niebieskim doszliśmy na Butorowy Wierch. Naszą wędrówkę pełną przygód zakończyliśmy w Kościelisku. Drugiego dnia poruszaliśmy się po Dolinie Chochołowskiej, gdzie napotykaliśmy naprzemiennie patrole sprzyjających nam partyzantów oraz grupy UB i, przed którymi udało nam się ukryć najważniejsze informacje mimo, iż w ich ręce jako jeniec wpadła jedna z naszych koleżanek. Ostatniego dnia w niedzielę uczestniczyliśmy w niedzieli partyzanckiej. Zaczęła się ona Mszą Świętą w intencji wszystkich Żołnierzy Wyklętych, po której nastąpił przemarsz przez Krupówki na plac Niepodległości w Zakopanem. Rajd zakończony został rekonstrukcją historyczną, koncertem zespołu " Forteca" oraz rozdaniem nagród, gdzie zajęliśmy odpowiednio 6 i 13 miejsce.

Justyna Piątek
uczennica klasy 4 TT