A A A

Osoby zainteresowane wyjściem na film pt. "Wołyń" 19 października 2016 roku na godzinę 8:00 w kinie Marzenie proszone są o organizowanie społeczności klasowych i zbiórkę 14 zł od osoby (koszt biletu na seans szkolny). Czas trwania filmu 150 minut, tak więc zakończenie nastąpi o godzinie 10:30. Ważne jest, aby klasy zgłoszone na seans do godziny 10:30 nie ponosiła strat w lekcjach. Listy chętnych wraz z zebranymi pieniędzmi na bilety proszę o dostarczanie do organizatora wyjścia - od 5 października 2016 r. - opiekuna Koła Historyczno-Turystycznego mgr Józefa Parysa. By świadomie oglądać film pt. "Wołyń" zachęcam do wcześniejszego przejrzenia strony internetowej: http://www.zbrodniawolynska.pl/

"Mój ojciec Jan Zaleski był mieszkańcem Monasterzysk koło Buczacza na ziemi tarnopolskiej i naocznym świadkiem zagłady swojej rodzinnej wsi Korościatyn, gdzie bandy UPA wspierane przez okolicznych ukraińskich chłopów wymordowały w nocy z 28 na 29 lutego 1944 roku 150 Polaków. Ojciec uratował się wraz z babcią, gdyż ukryli się w zagłębieniach ziemi, skąd widzieli, co się działo, jak ginęli ich krewni. Ojciec opisał to wszystko po wojnie w pamiętniku, w którym zawarł następujące zdanie: „Kresowian zabito dwukrotnie: raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie”. I dodał, że śmierć przez przemilczenie jest o wiele bardziej okrutna od śmierci fizycznej, bo wymazuje z pamięci całe rodziny czy całe narody." - fragment wywiadu w http://wpolityce.pl/ z ks. Isakowiczem-Zalewskim.
My nie możemy "przemilczeć". Dowiedz się więcej na temat trudnego czasu ludobójstwa na kresach południowo-wschodnich. Gdy będziesz się zapoznawał z zagadnieniem pomyśl o słowach wypowiedzianych przez patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego