ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

W dniu 18 stycznia 2008 roku o godzinie 715 wraz z kółkiem turystycznym wybrałem się na LVII Zimowy Złaz „Góra św. Marcina”. O 730 mieliśmy pociąg, który nas przetransportował do Pleśnej gdzie zaczął się złaz. Trasa wycieczki miała się następująco: Pleśna - Słona Góra – Góra św. Marcina – Tarnów. W czasie przerw organizowanych przez mgr Józefa Parysa żeby nam przybliżyć tematykę powstania styczniowego zaczął nam opowiadać fascynujące wydarzenia w dziejach polski. Trasa przebiegała początkowo asfaltowymi uliczkami, następnie przerodziła się w podmokłe ścieżki prowadzące przez lasy i pola. Po drodze nie obeszło się bez przelotnych opadów, a niekiedy nawet i burz deszczowych oraz silnego i porywistego wiatru.

Odwiedziliśmy cmentarz polaków należących do armii Austrio-Węgierskiej i do armii Rosyjskiej. Na godzinę 1200dotarliśmy na Górę św. Marcina, gdzie odbyło się rozdanie znaczków oraz dyplomów uczestnikom rajdu. Cała wyprawa zakończyła się na starym cmentarzu komunalnym w Tarnowie przy pomniku ofiar powstańców styczniowych uroczystościami z racji obchodów 145 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, gdzie zgromadzili się uczestnicy złazu oraz jego organizatorzy. Na tą uroczystość przybył wiceprezydent miasta Tarnowa p. Wojciech Magdoń, który opowiedział o powstaniu styczniowym i jaki miał to wpływ na Polskę w późniejszych latach. Po zakończeniu obchodów mgr Józef Parys zakończył wycieczkę i rozeszliśmy się do domu szczęśliwi i zadowoleni.

Starzyk Paweł 2 TE

18 stycznia 2008 roku odbył się LVII Zimowy Złaz „Góra św. Marcina” w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Zbiórkę drużyny mieliśmy o 715 na PKP. Gdy już wszyscy uczestnicy złazu się znaleźli poszliśmy na peron gdzie o 730 mieliśmy pociąg, który zawiózł nas do Pleśnej, skąd rozpoczęliśmy marsz. Trasa złazu wyglądała następująco: Pleśna – Słona Góra – Góra św. Marcina – Tarnów. Pod przewodnictwem mgr Józefa Parysa drużyna sprawnie pokonywała kolejne kilometry trasy. Co jakiś czas robiliśmy małe przerwy, podczas których nasz opiekun opowiadał nam o wydarzeniach jakie miały miejsce na okalającym nas obszarze. Podczas marszu odwiedziliśmy cmentarz z I wojny światowej gdzie obok grobów Polaków wcielonych do armii austro-węgierskiej i do armii rosyjskiej znajdowały się groby rosyjskie i austryjackie. Jak na styczeń, pogoda była całkiem dobra, oczywiście nie obyło się bez drobnych opadów deszczu, jednak nie były one w stanie zatrzymać naszej grupy. Trasa wycieczki przebiegała różnie, czasem szliśmy poboczami dróg a czasem trasa przebiegała przez pola i łąki, niekiedy też szliśmy leśnymi ścieżkami. Około południa do tarliśmy na „marcinkę” skąd ruszyliśmy prosto do Tarnowa. Złaz zakończył się na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Na cmentarzu odbyła się uroczystość z okazji obchodów 145 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w której brali udział wszyscy uczestnicy złazu wraz z organizatorami i przedstawicielami władz Tarnowa. Gdy wszyscy wysłuchaliśmy przemówienia wiceprezydenta miasta Tarnowa dostaliśmy pamiątkowe odznaki oraz dyplom uczestnictwa w złazie. Po zakończeniu uroczystości złaz został oficjalnie zakończony.

Bogacz Dariusz 3 TE