ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

„Dziś prawdziwych cyganów już nie ma ...?"


W piątek 11 stycznia 2008 roku wyruszyliśmy całą klasą do Muzeum Etnograficznego poświęconego pamięci Romów w Tarnowie.
Poznaliśmy ich historię, tradycyjną kulturę, życie taborowe, muzykę, stroje, zwyczaje, język i romskie wozy. Na mnie, jak i na moich koleżankach szczególne wrażenie wzbudziły cygańskie stroje. Kobiety noszą kolorowe bluzki i falbaniaste spódnice, natomiast mężczyźni kamizelki i kapelusze, oraz wysokie byty z cholewami.

Przytoczę tu słowa mojej koleżanki Kasi: „chciałabym jeździć w taborze i tańczyć wywijając kolorowymi sukienkami w rytm cygańskiej muzyki”. Z łatwością można było również zauważyć, ze koledzy równie żywo jak koleżanki zainteresowali się cygańskimi wozami, które służyły Romom jako domy w czasie podróży. Ponieważ był to okres poświąteczny, w Muzeum mogliśmy także zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych.

Taka forma zdobywania wiedzy, poznawania kultury bardzo nam odpowiada. Mamy, więc nadzieję, że będziemy częściej mogli zgłębiać swoją edukację na tego typu wycieczkach.

Roksana Jadczyk 1 LO

 


W dniu 11 stycznia 2008 roku byliśmy całą klasą z wychowawcą w Muzeum Romskim. Bardzo chętnie wzięliśmy udział w tej wycieczce. Byliśmy bardzo podekscytowani i zafascynowani, że możemy poznać kulturę i życie codzienne Romów. Czas spędzony w muzeum upłynął nam szybko i bardzo przyjemnie.

Gdy weszliśmy w progi muzeum czuło się miła atmosferę i ciepło bijące z wnętrz, które było wynikiem starej zabudowy. Było tam bardzo dużo pomieszczeń. Pani przewodnik opowiadała nam o życiu Cygan, a my podziwialiśmy piękne zdjęcia, obrazy i przybory, jakimi się posługiwali w życiu codziennym.

W innych pomieszczeniach znajdowały się piękne i niesamowite do opisania kolorowe szopki. Zrobiły one na nas największe wrażenie, ponieważ miały niesamowite konstrukcje. Po obejrzeniu szopek wyszliśmy na podwórze, aby oglądnąć piękne cygańskie wozy, w których jeździli i mieszkali Romowie. Wszystkie przedmioty zrobiły na nas wrażenie, dlatego postanowiliśmy robić zdjęcia dla wspominania tych chwil spędzonych w muzeum.

Gdy czas naszego zwiedzania dobiegał końca zauważyliśmy w rogu sali dużą księgę, do, której wpisaliśmy się całą klasą, aby uwiecznić, to, że odwiedziliśmy to cudowne i pełne niezapomnianych wrażeń Muzeum Cyganów.

Beata Kondeja 1 LO