szkoła

 

A A A

W ramach programu "Małopolska Pamięta" młodzież naszej szkoły miała możliwość wyjazdu do Oświęcimia w dniach 15-16 kwietnia 2016 roku. Wyjazd ten miał aspekt nie tylko historyczny wynikający z pogłębionego zwiedzania miejsca pamięci w byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, ale i patriotyczno-wychowawczy. Celem wyjazdu było nie tylko przekazanie faktów związanych z ludobójstwem dokonanym za drutami KL Auschwitz-Birkenau, ale również uwrażliwienie młodzieży na przejawy dyskryminacji i nietolerancji, w tym rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, które doprowadziły do ludobójstwa na terenie obozu. Wyjazd miał również za cel wprowadzić młodzież w stan głębszej refleksji na temat tego czego może nas uczyć historia, szczególnie te jej ciemne karty.

15 kwietnia tuż po 5 rano wyruszyliśmy w kierunku Oświęcimia. Dotarłszy na miejsce rozpoczęliśmy od zwiedzenia synagogi i warsztatów edukacyjnych na jej terenie, które dotyczyły życia ludności żydowskiej i polskiej przed wybuchem II wojny światowej. Następnie przyszedł czas na przejazd do Państwowego Muzeum w byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Po zwiedzeniu miejsc pamięci w Auschwitz I i Auschwitz II pojechaliśmy do Oświęcimia by rozlokować się w Centrum Salezjańskim, gdzie mieliśmy przygotowany nocleg. Czekał na nas na miejscu pyszny obiad. Po obiedzie szkolenie dla młodzieży nt.: Dlaczego Auschwitz powinien dalej nas obchodzić?. Pod wieczór czekało nas jeszcze spotkanie z księdzem ekonomem, który w miłej atmosferze opowiedział o dziełach salezjańskich w Polsce z szczególnym uwzględnieniem Oświęcimia.
Następnego dnia po śniadaniu wybraliśmy się do Biblioteki Miejskiej, która jest swoistego rodzaju centrum kultury w Oświęcimiu. Tam mieliśmy kolejne zajęcia nt.: Stereotypów. Na koniec jeszcze z naszym opiekunem z Urzędu Marszałkowskiego odbyła się ewaluacja wizyty studyjnej i wyjazd do Tarnowa.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego