ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gimnazjum nr 11 im. Romana Bransteattera oraz nauczyciela historii poyższej szkoły Renaty Gomoła od 2 grudnia 2015 roku w głównym holu naszej szkoły możemy oglądać bardzo ciekawą wystawę: Tarnów w latach 1914-1918 oraz Tarnowianie w Legionach Józefa Piłsudskiego.

Na trzech planszach znajdziemy zdjęcia z Tarnowa, którego już nie ma... oraz poczujemy trwogę chwil wojennej zawieruchy w Tarnowie w latach 1914-1918.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego, do których odeszło 812 ochotników z naszego miasta i regionu. Podczas oglądania czterech plansz zapoznamy się z czterema niezwykłymi postaciami – legionistów, tarnowian, z urodzenia lub z wyboru. To Panowie: Józef Stanisław Bossowski, Franciszek Kruszyna, generał Ferdynand Zarzycki i rodzina Stylińskich (ojciec i trzech synów). Nieznani i niedocenieni, nawet wśród tarnowian, byli cichymi bohaterami tamtych czasów. To m.in. dzięki nim – Tarnów, w pamiętną noc z 30/31 października 1918 roku, stał się pierwszym, wolnym miastem w naszej Ojczyźnie, które później weszło w skład rodzącego się państwa polskiego.

Zachęcam brać uczniowską, grono pedagogiczne oraz wszystkich pracowników szkoły do obejrzenia wystawy.

Józef Parys
nauczyciel historii

ZOBACZ ZDJĘCIA