ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

(Ustawa z dnia 3 lutego 2011 roku)
„… W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy […] z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu – stanowi się, co następuje:
Art. 1 Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”
Art. 2 „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski”

Zapraszamy do włączenia się w obchody TYGODNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH na terenie naszej szkoły. Klasa 1 TZ już w piątek 27 lutego 2015 roku stawiła się w naszej szkole wraz z dwiema uczennicami z klasy 1 TT, uczestniczącymi w pracach Koła Historycznego, by przygotować wystrój szkoły. Plakatowanie, Plany obchodów..., Ściana Pamięci Żołnierzy Niezłomnych wraz z symbolicznymi krzyżami opartymi o kratę więzienną.
ZOBACZ GALERIĘ

Plan obchodów Tygodnia Pamięci Wyklętych
CAŁY TYDZIEŃ
- inscenizacja w poszczególnych klasach przedstawiająca aresztowanie żołnierza podziemia niepodległościowego;
- ściana pamięci (umieszczona w głównym holu) kilkudziesięciu żołnierzy niezłomnych oraz symboliczna mogiła (przewrócone krzyże oparte o kratę więzienną);
- ulotki rozprowadzane przez uczennice z klasy 1 TZ dotyczące Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”;
- audycje w radiowęźle dotyczące Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz wybranych osób podziemia niepodległościowego;
- pieśni patriotyczne w radiowęźle we wtorek, środę, czwartek, piątek;
- krzyżówka z nagrodami – 20 pytań rozmieszczonych na terenie szkoły. Krzyżówka do pobrania na stronie szkoły (5 pierwszych osób, które dostarczą rozwiązaną krzyżówkę wraz z uzupełnionym hasłem do nauczyciela historii Józefa Parysa zostaną nagrodzone).
ŚRODA - 4 marzec, godz. 935, sala 115 – projekcja filmu pt.: Inka 1946 (84 minuty) Wprowadzenie do filmu opiekun KH.
Historia opowiada o mordzie sądowym dokonanym na niespełna 18-letniej Danucie Siedzikównie, sanitariuszce i łączniczce w V Brygadzie Wileńskiej AK, mjr Zygmunta Szendzielorza "Łupaszki". Jednym z zarzutów jakie jej postawiono było mordowanie rannych jeńców z UB - ludzi, którym w rzeczywistości ratowała życie.
CZWARTEK - 5 marzec, godz. 935, sala 115 – zajęcia w ramach Koła Historycznego (dla wszystkich chętnych)nt.: Żołnierze Wolnej Polski. Skazani na zapomnienie. Zajęcia poprowadzi opiekun KH.
PIĄTEK - 6 marzec, godz. 1115 – wyjście na cmentarz komunalny w Krzyżu Apel Pamięci przy grobie Żołnierzy Wyklętych: Mieczysław Cielocha ps. Sprytny, Stanisław Kiełbasa. Wyjście z opiekunem KH.
POBIERZ PROGRAM

Klasa 1 TZ
wraz z wychowawcą