110 braz
   REKRUTACJA  NA  ROK  SZKOLNY  2022/2023   
    sekretariat młodzieżowy czynny w godz.:  8:00 - 15:00, tel. 14 636 10 77, wew. 26    
A A A

W piątek 27 listopada 2020 przedstawiciele Klubu Europejskiego oraz Młodych Ambasadorów programu EPAS z naszej szkoły wzięli udział w obradach Europarlamentu w ramach międzynarodowego projektu EUROSCOLA prowadzonych na żywo z Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. W tym międzynarodowym wydarzeniu wzięły udział 62 szkoły, czyli ponad 2000 uczniów z całej Europy. Spotkanie dotyczyło ogólnoświatowego problemu, jakim jest globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska.

Warto nadmienić, że już wcześniej, nasza szkoła została zaproszona do Strasbourga do udziału w EUROSCOLI podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE 2020), które miało się odbyć w maju 2020r. Z powodu pandemii nie mogliśmy pojechać do Strasbourga, więc Strasbourg „przyjechał” do nas, a projekt Euroscola po raz pierwszy w historii odbywał się online. Międzynarodowe spotkanie w Europlarlamencie trwało dwie godziny, a formuła w jakiej odbywały się obrady pozwalała na zadawanie pytań, branie udziału w ankietach i głosowaniu online. Gościem specjalnym była pani Dita Charanzova - vice prezydent Parlamentu Europejskiego, która odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące działań w zakresie ochrony środowiska naturalnego podejmowanych przez Unię Europejską..

Następnie to uczniowie mieli szansę na wyrażenie swojego zdania odpowiadając na pytanie odnośnie zmian jakie musiałyby nastąpić w UE, aby zapobiec zmianom klimatycznym, jak również co powinno stać się normą w naszym codziennym funkcjonowaniu oraz jakie kary powinny być nakładane za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów. Pomimo, że młodzież pochodziła z całej Europy ich opinie były bardzo zbliżone.
Wśród najważniejszych pomysłów znalazło się m.in. rozpoczęcie specjalnej proekologicznej edukacji w szkołach oraz zaostrzenie kar za łamanie obowiązujących przepisów dotyczących środowiska naturalnego, a także wprowadzenie nowych zasad, które pozwoliłyby, aby nasza planeta przetrwała.
Uczniowie odegrali niezwykle ważną rolę w wydarzeniu poprzez aktywny udział, zadając pytania zaproszonym na wydarzenie gościom, a także dzieląc się swoimi pomysłami na platformie „European Youth Ideas” i na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Małgorzata Krzemińska
Starszy Ambasador programu EPAS