ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Podsumowanie III edycji Akademii Historii Najnowszej oraz projektu edukacyjnego realizowanego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć... Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów” miało miejsce 3 czerwca 2014 roku w budynku MCDN ODN w Tarnowie. Od godziny 10:00 dziesięciu nauczycieli i ponad stu dwudziestu uczniów z czterech tarnowskich szkół miało możliwość zgłębiać temat: Los więźniów w obozach nazistowskich.

W pierwszej konferencyjnej części można było wysłuchać wykładów: 
dr Jarosława Szarek (Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie) Temat: Ludzie ludziom zgotowali ten los. Hitlerowska machina eksterminacyjna.
mgr Józef Parys (Lider Przedmiotowy z historii dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych w Tarnowie) Temat: Obozy koncentracyjne i obozy zagłady.
Wiedza z zakresu ideologii nazistowskiej i antropologii III Rzeszy Niemiec wzbogacona o historię powstawania i funkcjonowania obozów koncentracyjnych i zagłady dały podwalinę pod warsztaty dla uczniów. Młodzież została podzielona na trzy grupy, które omawiały następujące zagadnienia:
1. Temat: Kaci w obozach nazistowskich - Jarosław Szarek
2. Temat: Pozytywne wzorce w życiu obozowym - Józef Parys
3. Temat: Obojętność w życiu obozowym - Dariusz Gorajczyk

W podsumowaniu projektu został wyświetlony skrót wywiadu przeprowadzonego przez uczennice naszej szkoły z panią Jadwigą Sediwy byłą więźniarką Aüschwitz-Birkenau oraz czytany list Edyty Dudy z 2TM skierowany do pani Jadwigi.

Więcej zdjęć w galerii

Józef Parys
nauczyciel historii