A A A

23 maja 2014 roku w po raz ostatni odbyły się w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” zajęcia edukacyjne. Podczas zajęć omawiany był temat: W trybach „czerwonego terroru” - radzieckie obozy koncentracyjne 1918-1953. 

Po zajęciach z literatury z panią Anną Gąsior, które dotyczyło literatury obozowej, a szczególnie książek Wandy Półtawskiej „I boję się snów….” oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”, a także dodatkowo „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna i „Opowiadań kołymskich” Warłama Szałamowa” przyszedł czas na uzupełnienie posiadanej wiedzy o ZSSR oraz aparacie represji stosowanym wobec wrogów klasowych. Po wstępie dotyczącym rewolucji październikowej, pierwszych łagrach zajęliśmy się szczegółowym opisaniem GUŁagów, oraz celami wyznaczonymi dla nich przez partyjnych dygnitarzy.

Więcej zdjęć w galerii

Józef Parys
nauczyciel historii