szkoła

 

A A A

PileckiPo godzinie 14:00 rozpoczęliśmy w auli budynku MCDN ODN w Tarnowie konferencję poświęconą żołnierzom niezłomnym, a w szczególności rotmistrzowi Pileckiemu, człowiekowi honoru.

Na początku po przywitaniu prelegentów, uczniów i nauczycieli wygłosiłem wykład wprowadzający w na temat Od pierwszej do drugiej okupacji, tj. przejścia z okupacji nazistowskiej do drugiej okupacji sowieckiej w 1944 roku wraz z przekroczeniem przedwojennej granicy Rzeczypospolitej przez wojska sowieckie. Mowa była o trudach konspiracji na ziemiach wcielonych do ZSRR i w Polsce tzw. "lubelskiej", o nadziejach związanych z referendum ludowym, które odbyło się 30 czerwca 1946 roku roku i wyborach do Sejmu Ustawodawczego, które przeprowadzono 19 stycznia 1947, o siłach niepodległościowych, które podjęły walkę z Armią Czerwoną, NKWD i siłami bezpieczeństwa.

Następnie dr Maciej Korkuć naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział w Krakowie oraz wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie w wykładzie na temat Żołnierze niezłomni w walce z komunistyczną dyktaturą w szczególe omówił założenia rozkazu Dowódcy Sił Zbrojnych w Kraju generała brygady Leopolda Okulickiego z 19 stycznia 1945 roku. Następnie barwnie opisał rodzaje podejmowanej walki żołnierzy niezłomnych z komunistyczną dyktaturą rozprawiając się z nieuzasadnionym twierdzeniem o wyzwoleniu Polski przez wojska Armii Czerwonej. Na końcu dr Piotr Setkiewicz kierownik Centrum Badań w Państwowym Muzeum Aüschwitz-Birkenau w wykładzie na temat Rotmistrz Pilecki rys biograficzny – ruch oporu w Aüschwitz przedstawił postać niezłomnego żołnierza Polski podziemnej z szczególnym uwzględnieniem okresu pobytu w KL Aüschwitz-Birkenau.

Po części konferencyjnej rozpoczęła się część warsztatowa. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, gdzie rozdano materiały źródłowe w tematach: Koniec wojny, początek sowieckiej dominacji,  Żołnierze niezłomni na ziemi  tarnowskiej, Raport Rotmistrza Pileckiego – obozowa konspiracja w KL Auschwitz. Warsztaty były dopełnieniem części konferencyjnej i podbudową merytoryczną do pracy w grupach.

Na konferencję i warsztaty przybyli uczniowie i nauczyciele z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej, Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, Zespołu Szkół Plastycznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika oraz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Ekonomicznych im. Józefa Piłsudskiego.

więcej zdjęć w galerii

Józef Parys
nauczyciel historii