ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Boże Narodzenie to czas, kiedy więcej myślimy o innych, a pomoc dla nich nabiera głębszego wymiaru. Tak właśnie dzieje się w ZSEG, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbywają się liczne akcje charytatywne. Dwunasty już raz przeprowadzona została akcja Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, w ramach której, dzięki współpracy całej społeczności szkoły oraz hojności tarnowian ofiarujących artykuły żywnościowe w centrach handlowych, przygotowanych zostało 120 paczek mikołajkowych, zawierających maskotki, słodycze, artykuły papiernicze i żywnościowe, dzięki którym święta Bożego Narodzenia dla naszych rodaków na Wschodzie będą bardziej radosne.

W dniach 5-6 grudnia, wspólnie z przedstawicielami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich Oddział w Tarnowie, VII LO, Gminy Tarnów oraz ZSP w Koszycach Wielkich, delegacja ZSEG przekazała prezenty adresatom, wywołując tym wiele wzruszeń starszych i młodszych mieszkańców Strzelczysk na Ukrainie. Paczki mikołajkowe przekazane zostały także dzieciom z parafii w Pnikucie oraz w Czyszkach. Jedna z uczestniczek wyjazdu, Natalia Bobka z klasy I TM, tak mówi o swoich wrażeniach: Podczas wizyty w tych miejscowościach pomagaliśmy świętemu Mikołajowi rozdawać prezenty polskim rodzinom zamieszkującym Kresy Wschodnie. W oczach dzieci i dorosłych mogliśmy ujrzeć radość, a niekiedy łzy wyrażające wdzięczność za pomoc i pamięć. Na Ukrainie spotkałam wielu ciekawych ludzi, będę chciała tam jeszcze wrócić. Wartość przygotowanych w naszej szkole paczek wyniosła ponad 3 tysiące złotych.
Młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych włączyła się także w ogólnopolską zbiórkę darów organizowaną przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w dniach 30 XI i 1 XII 2013. Staraniem młodzieży i nauczycieli naszej szkoły możliwe było również uczestniczenie w grudniu 2013 r. w zbiórce środków czystości na rzecz Stowarzyszenia KROPLA, które zgromadzone artykuły przeznaczyło na pomoc małym pacjentom Kliniki Transplantacji Szpiku Onkologii i Hematologii Dziecięcej Wrocławskiej Akademii Medycznej. Wśród naszych uczniów są także wolontariusze, którzy włączyli się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka”.
Można pomagać także w inny sposób…W odpowiedzi na apel Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska – Uratuj Komuś życie. Zostań potencjalnym dawcą szpiku 40 osób z ZSEG zostało przebadanych pod kątem potencjalnego pobrania szpiku kostnego w CH Max, 16 listopada 2013r.
W spektrum naszych działań charytatywnych znaleźli się także dzieci i matki z Domu Samotnej Matki w Tarnowie, dla których przygotowywane są paczki z artykułami żywnościowymi oraz higienicznymi, jak również mieszkańcy Ośrodka Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej. Do tego ośrodka udadzą się uczniowie z dwóch klas gastronomicznych 18 grudnia 2013r., aby wspólnie z podopiecznymi tej placówki przygotowywać proste potrawy.
Pomyślano i o „braciach mniejszych”, jak nazywał zwierzęta św. Franciszek. Z myślą o przetrwaniu zimy zorganizowano zbiórkę pod patronatem tarnowskiej Fundacji Zmieńmy Świat odbywającą się w dniach 7, 14 i 21 grudnia. Jako wolontariuszki karmę dla bezdomnych psów i kotów pomagają zbierać uczennice z klas II TT, I zk i I zc.
Dzielić się z innymi można wolnym czasem, obecnością, zainteresowaniami, umiejętnościami, uwagą. Zawsze owocem takiej pracy jest, oprócz wymiernych efektów, wielka radość, której doświadczają zarówno obdarowywani, jak i ci, którzy obdarowują. A tych w ZSEG jest coraz więcej.