ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

17 czerwca 2010 r. o godzinie 1200 rozpoczęły się obchody tegorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Inauguracja wydarzeń odbyła się w Zbylitowskim lesie Buczyna, gdzie wczesnym latem 1942 r. Niemcy, zamordowali niemal dziesięć tysięcy Żydów przebywających w Tarnowie.

 

Najistotniejszą częścią podniosłej uroczystości była wspólna modlitwa duchownych: żydowskiego i katolickiego, za ofiary pogrzebane w Buczynie oraz wszystkich, którzy utracili życie w czasie holokaustu. Na miejscu pojawiła się również grupa uczniów naszej szkoły, by poprzez swą obecność dać wyraz pamięci o obywatelach naszego miasta, których niemieccy oprawcy wymordowali w czasie II wojny światowej, zarówno tych pochodzenia polskiego jak i żydowskiego.

 mgr Józef Parys

 

„10 czerwca 1942 r. na ulicach Tarnowa pojawił się afisz podpisany przez szefa tarnowskiego gestapo Józefa Paltena zapowiadający „akcję wysiedlania” ludności żydowskiej z miasta, za wyjątkiem personelu szpitalnego oraz posiadaczy odpowiednich stempli w kartach pracy gwarantujących „przydatność”.  Dla niemieckich zakładów funkcjonujących w mieście.

Realizując „akcję” Niemcy, od 11 do 18 czerwca 1942 r. pozbawili życia kilka tysięcy ludzi. Na Rynku oraz na ulicach Starego Miasta zamordowano trzy tysiące Żydów, około półtora tysiąca straciło życie na cmentarzu żydowskim. Sześć tysięcy starców i dzieci zamordowano bestialsko w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze nieopodal Tarnowa. Trzy i pół tysiąca ludzi wysłano do obozu śmierci w Bełżcu.”

http://www.muzeum.tarnow.pl/