ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Obchody ogólnopolskie XIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w tym roku zostały zorganizowane w Tarnowie. Hasłem spotkania był cytat z księgi Rodzaju „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej do kraju, który ci ukażę”.

 

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu byli biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz Kuria Diecezjalna w Tarnowie przy współudziale prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały. Celem obchodów jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także głęboka refleksja nad związkami obu religii, wspólnymi korzeniami religijnymi. Dzień ten ma też prowadzić do zmiany nastawienia z często przepełnionego niechęcią, czasami wrogością w to oparte na otwartości i poszanowaniu drugiej strony.

Obchody rozpoczęły się w sobotę 16 stycznia 2010 r. by zakończyć się dopiero w poniedziałek 18 stycznia 2010 r. w Sali Lustrzanej, gdzie doszło do spotkania przedstawicieli wspólnoty judaistycznej (Piotr Kadlčik – Przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Miriam Gornczarska – teolog żydowski) z młodzieżą miasta Tarnowa w tym z trzydziestoma uczniami naszej szkoły. Spotkanie z oficjalnego przeobraziło się w otwartą wymianę zdań między zaproszonymi gośćmi a uczniami miasta Tarnowa. Atmosfera przy tym była bardzo przyjacielska. Nie było pytań, na które goście nie odpowiedzieliby młodzieży. Było ich tak wiele, że nim spostrzegliśmy czas przewidziany na spotkanie zakończył się.

 

mgr Józef Parys

 więcej zdjęć w  galerii