ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Godzina 1200, 3 dzień lutego 2010 r. Znudzeni kolejnym zimowym dniem dowiadujemy się, że dziś lekcje będą nieco inne. Nasz nauczyciel historii mgr Józef Parys oznajmił nam, że będziemy uczestniczyć w spotkaniu z byłymi więźniami KL Auschwitz-Birkenau. Wszystkich ogarnęło zadowolenie, ale i wielkie zainteresowanie spotkaniem z świadkami historii. Przecież to prawdziwi bohaterowie, który zdołali przeżyć koszmar obozowego życia.

 Kiedy około godziny 1300 dotarliśmy do Sali Lustrzanej, która była już po brzegi wypełniona przez najważniejsze osoby w mieście. Cała uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia prowadzącego, który pokrótce zapowiedział, czego mamy się spodziewać po dzisiejszym spotkaniu. Następnie głos zabrał prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Stanisław Skrzypek, który powiedział m.in.: Bank z okazji 65. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau wydał limitowaną kolekcję monet upamiętniającą to wydarzenie.

Następnie głos zabrał prezydent miasta Tarnowa Ryszard Ścigała. Powiedział nawiązując do miejsca prezentacji monet: Tarnów na to wyróżnienie zasługiwał. Nasze miasto nieprzypadkowo stało się miejscem prezentacji monet. To właśnie z Tarnowa wyjechał 14 czerwca 1940 r. pierwszy transport złożony z więźniów przebywających w miejscowym więzieniu. Tarnowski dworzec był niemym świadkiem, gdy 728 osób wyruszało na śmierć.

Następnie z rąk prezesa NBP pamiątkowe monety odebrali byli więźniowie obozu, a także przedstawiciele rodziny (syn i córka) rotmistrza Witolda Pileckiego organizatora ruchu oporu w Auschwitz-Birkenau.

Wreszcie nadszedł czas na to, na co wszyscy czekali. Krótkie wspomnienia Augusta Kowalczyka znanego aktora byłego więźnia o numerze obozowym 6804 wzruszyły i poruszyły nas wszystkich. Usłyszeliśmy również hymn więźniów z Auschwitz-Birkenau MODLITWĘ OBOZOWĄ wykonaną przez ucznia szkoły muzycznej. Na zakończanie spotkania została wykonana pamiątkowa fotografia.

Mateusz Bogacz IV TG