A A A

Dwudziestu jeden  uczniów naszej szkoły 1 października 2009 roku po zorganizowaniu przeze mnie wyjścia do kina w MFK w Mościcach na film pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej", udało się na seans filmowy z panią mgr Katrzyną Curyło.

Na uznanie zasługuje fakt, że projekcja miała miejsce w godzinach popołudniowych (godzina 16:00) a więc nie narażała młodzieży na utratę jakielkowiek godziny lekcyjnej! Grupa ta idąc zapoznać się z życiem Ireny Sendlerowej świadomie decydowała się  na film o głębokim przesłaniu, trudny i będący świadectwem jak w czasach nieludzkiej ideologii pojedynczy człowiek potrafił przeciwstawić się zbrodniarzom.

 

Młodzież chciała zobaczyć historię kobiety, dla której słowa ojca stały się imperatywem w działaniu w czasach okupacji hitlerowskiej: "tonącemu podaj dłoń" (tymi tonącymi byli dla niej przeznaczeni do zagłady Żydzi polscy i w szerszym kontekście europejscy). Irena Sendlerowa uratowała ponad 2500 dzieci żydowskich z warszawskiego getta.

W moim przekonaniu projekcja tego filmu była świetną lekcją dla naszej młodzieży. Była to lekcja z człowieczeństwa, humanizmu i miłości bliźniego.

Nawet dla tak małej grupy warto było się trudzić by usłyszeć później z ich ust: "warto było".

Józef Parys