ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

W dniu 02 marca 2010 w Tarnowie, w auli Centrum Doskonalenia Nauczycieli, odbyło się spotkanie autorskie ze współczesnym niemieckim pisarzem Christianem Linkerem. Tematem spotkania była wydana ostatnio na polskim rynku książka autora „Błysk flesza”. Organizatorem spotkania był Instytut Goethego w Krakowie, który wybrał tę książkę do Konkursu Pięknego Czytania w Języku Niemieckim organizowanego od ubiegłego roku dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. W spotkaniu, które odbywało się w języku niemieckim, wzięły udział uczennice klas I TN, II TE i II TM razem z nauczycielką niemieckiego, Justyną Krzoską.

 Sam autor tak pisze o „Błysku flesza“: „Ależ nawarzył piwa – tak najłagodniej można by określić całą sytuację. Zdjęcia pijanej, śpiącej i półnagiej Becki, które urażony Fabian zrobił i rozesłał komórką, błyskawicznie się rozchodzą. Fabian usiłuje powstrzymać nadciągającą katastrofę, ale upokorzona Becka znika bez śladu, on sam otrzymuje pogróżki SMSem, a miejscowa prokurator jest przekona, że to Fabian jest poszukiwanym od dawna przez policję autorem filmu "happy slapping". W ciągu kilku zaledwie dni życie Fabiana staje na głowie, w końcu Fabian wpada na pomysł…" Wartko napisana powieść o winie i karze, o przyjaźni i nienawiści i o porażającej sile obrazu.

Christian Linker, ur. 1975, absolwent teologii, pracował w ośrodkach edukacyjnych dla młodzieży, do grudnia ubiegłego roku przewodniczył Związkowi Niemieckiej Młodzieży Katolickiej diecezji kolońskiej, mieszka w Kolonii. Do tej pory autor opublikował sześć powieści dla dzieci i młodzieży, które przyniosły mu liczne nagrody, m.in. w 2003 roku jego powieść „RaumZeit” została nominowana do niemieckiej nagrody książkowej, powieść „Heldenprojekt” znalazła się na „liście siedmiu najlepszych książek dla młodych czytelników” niemieckiego radia i magazynu Fokus i była nominowana do nagrody imienia Hansjörga Martina za najlepszy kryminał. Powieść „Doppelpoker” znalazła się na liście książek dla dzieci i młodzieży radia Bremy i Saary. Jego ostatnia powieść „Blitzlichtgewitter“, która w ubiegłym roku ukazała się w polskim tłumaczeniu pt. „Błysk flesza” w wydawnictwie Nasza Księgarnia, zdobyła w 2009 roku nagrodę imienia Hansjörga Martina za najlepszy kryminał dla dzieci i młodzieży (nagrodę przyznaje od 1999 r. stowarzyszenie SYNDIKATES zrzeszające niemieckojęzycznych autorów kryminałów). Wszystkie książki Christiana Linkera ukazały się w niemieckim wydawnictwie Deutscher Taschenbuchverlag.