slajd2019

A A A

W ramach programu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, 21 nauczycieli z całej Polski uczestniczyło w kolejnym seminarium dotyczącym nauczania o Holokauście, zorganizowanym w dniach od 04 do 17 czerwca 2011 roku przez Instytut Yad Vashem we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Jednym z bardzo ważnych zadań tego szkolenia było nawiązanie współpracy z nauczycielami ze szkół izraelskich oraz przygotowanie ich do zorganizowania spotkań młodzieży z Polski i Izraela podczas pobytu młodzieży izraelskiej w Polsce. Wspólne zajęcia dla polskich i izraelskich nauczycieli prowadzone były głównie w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Uczestniczenie w tym seminarium było niezwykłym przeżyciem już przez sam fakt pobytu w Jerozolimie w Instytucie Yad Vashem. Bogactwo różnych form: wykłady, warsztaty, możliwość zwiedzenia Instytutu Yad Vashem wraz kompleksem muzealnym, multimedialnym, praca w archiwum oraz wyjazdy fakultatywne: między innymi na Masadę sprawiły, że pobyt w Izraelu był wypełniony maksymalnie. Ponadto dopracowanie planu spotkania młodzieży z mojej szkoły z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie z młodzieżą izraelską z Gialili High School w Kfar Sava przygotowywanego na 12/13 października 2011 roku dopełniły mój pobyt w Izraelu.

W dniu 13 czerwca 2011 roku uczestniczyliśmy w oficjalnej ceremonii złożenia hołdu pamięci ofiarom Holokaustu z udziałem profesora Jerzego Buzka (Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego). Po uroczystości mieliśmy okazję do spotkania i krótkiej rozmowy z profesorem Jerzym Buzkiem. Organizatorzy seminarium: Pani Ewa Bobińska z ORE i Alex Dancyg z Instytutu Yad Vashem przedstawili istotę i dotychczasowe rezultaty realizowanego od 2002 r. projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.

Józef Parys