ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A


Przedstawienie Ora – światło pamięci przygotowane przez uczniów w ramach Szkolnej Sceny Teatralnej zdobyło III miejsce
w ogólnopolskim konkursie na scenariusz teatralny na temat: Relacje polsko-żydowskie w ramach IX edycji programu Pamięć dla Przyszłości, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Honorowy patronat nad programem objął Minister Edukacji Narodowej. Współorganizatorami i patronami konkursu byli również: Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Muzeum Historii Żydów Polskich.

 

Komisja Konkursowa, obradująca w dniu 9 maja 2012 roku w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie wyłoniła najlepsze prace   na scenariusz teatralny i realizację przedstawienia na temat Relacje polsko-żydowskie. W konkursie adresowanym do zespołów uczniowsko-nauczycielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięło udział 26 szkół. Do oceny Komisja zakwalifikowała 28 prac.

Przedstawienie Ora – światło pamięci zostało przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Tarnowie w ramach zajęć Szkolnej Sceny Teatralnej. Uczniowie: Marcin Biedroń (III TD), Bogusława Bryl (III TD), Anna Burzec (I TK), Justyna Chabinka (III TD), Ewelina Iwaniec (III TN), Katarzyna Kasztelewicz (III TK), Joanna Kloch (I TK), Tomasz Marcinek (III TK), Andrzej Nowak (III TK), Wojciech Ogar (III TK), Dominik Sikora (III TD),  zrealizowali spektakl pod kierunkiem nauczycieli: Pawła Stanka, Anny Gąsior i Anny Linard. 

Wręczenie nagród oraz prezentacja prac konkursowych odbyły się podczas konferencji podsumowującej działania programu „Pamięć dla Przyszłości” w dniu 24 maja 2012 w Auli Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła dziesięcioosobowa grupa z naszej szkoły.

Wyjazd do Warszawy był równocześnie okazją, by podczas trzydniowego pobytu poznać stolicę, Sulejówek – miejsce, gdzie mieszkał patron naszej Szkoły Marszałek Józef Piłsudski, a także sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę w Centrum Nauki „Kopernik”.

 

Uczniowie ZSEG w Warszawie? TAAAAK!

Klub filmowy (a zarazem Szkolna Scena Teatralna) postanowił wyjść na zewnątrz. Pan Profesor Paweł Stanek i Pani Profesor Anna Gąsior zaproponowali nam udział w ogólnopolskim konkursie na scenariusz teatralny na temat „Relacje polsko-żydowskie” w ramach IX edycji programu  „Pamięć dla przyszłości”. Chwila przemyśleń… i zgodziliśmy się!

Długie przygotowanie, pisanie scenariusza, spotkania, próby, wraz z Panią Profesor Anną Linard głowiliśmy się nad jak najlepszą dekoracją – wszystko musiało być prefekt! Udało się, coś mamy, z błogosławieństwem nas wszystkich wysłaliśmy nagrane przedstawienie do Centrum Rozwoju Edukacji w Warszawie.

W naszym przedstawieniu staraliśmy się pokazać specyfikę trudnych relacji między Polakami i Żydami w czasie wojny. Nie wszyscy chcieli pomagać, bali się konsekwencji, nie chcieli narażać swoich dzieci, swojej rodziny. Inni, mimo wszystko, pomagali, jak tylko mogli. Praca nad scenariuszem i przedstawieniem nauczyło nas, jak cenne jest życie, jak cenny jest człowiek. Staraliśmy się wcielić w ludzi z tamtego czasu i pokazać, jakie uczucia im wówczas towarzyszyły.

No i czekamy na wyniki… 14 maja pojawił się werdykt: ,,III miejsce: Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie za scenariusz pt. Ora – światło pamięci”! Spośród prac nadesłanych z całej Polski! Wow! Jesteśmy w czołówce, radość nasza była ogromna. Tydzień później pojechaliśmy do Warszawy po nagrodę… Wycieczka trwała 3 dni. Wszystko FREE! No i nagrody - wypasiony aparat fotograficzny, bony książkowe i bilety wstępu do Centrum Nauki Kopernik. To było największą frajdą, bawiliśmy się jak dzieci J Mieszkaliśmy w ślicznym ośrodku Centrum Rozwoju Edukacji w Sulejówku. Zwiedziliśmy dużo cudownych miejsc, widzieliśmy wieeelkie budynki, jak to w Warszawie, oraz wjechaliśmy na samą górę Pałacu Kultury. Mimo że jazda pociągiem trwała ok. 5 godzin, nam to nie przeszkadzało! Świetnie bawiliśmy się, nawet w pociągu. Trzy dni minęło tak szybko, że z żalem żegnaliśmy się ze stolicą. Nasza praca się opłacała! Zostaną super wspomnienia.

Katarzyna Kasztelewicz