szkoła

 

A A A

Podstawową misją Ruchu CK i CP jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.
Święto łączące miliony wolontariuszy, obchodzone jest 8 maja w celu przedstawienia społeczeństwu zadań wykonywanych przez Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, rozpowszechniania idei humanitaryzmu i bezinteresownej pomocy. Za datę obchodów przyjęto dzień urodzin Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża.

W 1922 roku - 4 lata po I wojnie światowej, z inicjatywą ustanowienia obchodów światowego dnia i tygodnia Czerwonego Krzyża, wystąpił Czechosłowacki Czerwony Krzyż (CCK). Proklamowano ogłoszenie trzydniowego symbolicznego rozejmu na czas świąt wielkanocnych w celu promocji pokoju. Inicjatywa ta znana jest jako "Rozejm Czerwonego Krzyża" i jest uznawana za pierwotną ideę Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
Od 1984 roku przyjęto nazwę Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
Czerwony Krzyż kieruje się w swej działalności podstawowymi, fundamentalnymi zasadami, którymi są:
HUMANITARYZM
Międzynarodowy Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc zostały zrodzone z troski o niesienie pomocy poszkodowanym i rannym na polu bitwy bez jakiejkolwiek różnicy między nimi. Na gruncie krajowym i międzynarodowym podejmuje on starania w celu zapobiegania i łagodzenia cierpieniom ludzkim; chroni życie i zdrowie, zapewnia poszanowanie człowieka, przyczynia się do zrozumienia, przyjaźni, współpracy i trwałego pokoju między narodami.
BEZSTRONNOŚĆ
Bez czynienia jakichkolwiek różnic ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, płeć, przekonania i pozycję społeczną Ruch zajmuje się niesieniem pomocy cierpiącym i potrzebującym, kierując się ich potrzebami. W pierwszej kolejności pomaga w najbardziej naglących przypadkach.
NEUTRALNOŚĆ
Stowarzyszenie powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych i innych sporach natury politycznej, religijnej, rasowej i ideologicznej w celu zachowania powszechnego zaufania.
NIEZALEŻNOŚĆ
Ruch jest niezależny (od rządu kraju, w którym funkcjonuje). Stowarzyszenia krajowe służą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej, podlegają prawu obowiązującemu w ich państwach, korzystają z samodzielności i autonomii, w każdym czasie działają zgodnie z zasadami Ruchu.
DOBROWOLNOŚĆ
Czerwony Krzyż niesie pomoc dobrowolnie, bezinteresownie, nie kierując się chęcią osiągania jakichkolwiek korzyści. Członkowie Stowarzyszenia działają z własnej i nieprzymuszonej woli.
JEDNOŚĆ
W każdym kraju istnieje tylko jedno Stowarzyszenie Czerwonego Krzyża lub Czerwonego Półksiężyca (w krajach muzułmańskich); otwarte dla wszystkich i obejmujące swoją humanitarną działalnością cały kraj.
POWSZECHNOŚĆ
W Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i obowiązki – nawzajem niosą sobie pomoc, a swoją działalnością obejmują cały świat. Zasady te zostały uchwalone przez XX Międzynarodową Konferencję Czerwonego Krzyża w Wiedniu
więcej informacji: https://pck.pl/8-maja-swiatowy-dzien-czerwonego-krzyza-czerwonego-polksiezyca/

opiekun SzK PCK/HDK Kawa Maria.