A A A

Głównym tematem 2 dnia Tygodnia Europy w ZSEG będzie Hymn Unii Europejskiej, a zadanie do wykonania będzie związane właśnie z nim (link do zadania konkursowego znajduje się na samym dole artykułu)
Hymn Unii Europejskiej – fakty i ciekawostki
Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości”. Utwór ten pochodzi z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, którą kompozytor skomponował prawie dwa wieki wcześniej ( w 1823 r.). Beethoven napisał melodię „Ody...”, natomiast tekst zaczerpnął z poematu Fryderyka Schillera z 1785 r., ponieważ utożsamiał się z wizją braterstwa zawartą w jego treści. Beethoven często nazywany jest nowatorskim klasykiem, w IX symfonii jako pierwszy wprowadził głos ludzki, czyli symfonia ta stała się utworem wokalno-instrumentalnym.

Z tego względu, że w Unii Europejskiej występuje wiele narodowości, podczas uroczystości obowiązuje wersja instrumentalna hymnu, którą opracował Herbert von Karajan. Hymn wyraża wspólne wartości państw członkowskich i nie zastępuje roli hymnów narodowych. Natomiast rękopis symfonii został wpisany w 2001 roku na listę UNESCO.
Oda do radości jest grana co roku 9 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Europy Poza tym, hymn odgrywany jest w przypadku wszelkich uroczystości unijnych.
Oda do radości
(fragment)
O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól
święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór
Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los.
Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos.
Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk,
z niej najlichszy robak czerpie, z niej najwyższy niebios krąg.
Wstańcie, ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam:
na gwiaździstym firmamencie bliska radość błyszczy nam.

Rada Europy udostępniła szerokiej publiczności nagrania różnych interpretacji hymnu europejskiego. Nagrania te to Rapsodia na temat Hymnu Europejskiego francuskiego kompozytora Christopha Guyarda. Zostały zamówione przez Radę Europy do użycia w filmach dokumentalnych, wiadomościach i innych programach o Radzie Europy.
Oda do radości była wykorzystywana również w innych celach. W 1956 roku połączone reprezentacje olimpijskie wschodnich i zachodnich Niemiec użyły jej jako swojego hymnu. Była też hymnem Rodezji, państwa w Afryce. W 1989 w nieco zmienionej wersji została wykonana dla upamiętniała upadku Muru Berlińskiego. Oda jest też oficjalnym motywem muzycznym Copa Libertadores. Są to międzynarodowe rozgrywki klubowe pomiędzy najlepszymi klubami piłkarskimi Ameryki Południowej oraz Meksyku.
Link do zadania konkursowego:
https://forms.gle/rJcbUYv7sbCqwFHF8
Odpowiedzi można przesyłać do 25 maja.

Małgorzata Krzemińska
Starszy Ambasador programu EPAS