szkoła

 

A A A

Wchodząc do budynku naszej Szkoły, obok portretu jej Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego, możemy przeczytać słowa: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”. Te słowa brzmią szczególnie co roku 5 grudnia, gdy wspominamy postać Patrona Zespołu Szkól Ekonomiczno-Gastronomicznych w dniu jego urodzin i obchodzimy Święto Szkoły, przypominając zarówno jej historię i tradycję, jak i ciesząc się codzienną pracą, zaangażowaniem i sukcesami jej obecnych uczniów i nauczycieli. To już 109 lat obecności naszej Szkoły na mapie Tarnowa i w życiu jego mieszkańców.

Święto Szkoły 2020, obchodzone w roku, gdy wspominamy 100-lecie bitwy warszawskiej, określanej mianem "cudu nad Wisłą", która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem, każe raz jeszcze wspomnieć uczniów naszej Szkoły, wówczas Krajowej Szkoły Kupieckiej. W latach pierwszej wojny światowej walczyli oni o wolność, potem uczestniczyli w zmaganiach 1920 roku. To o nich piszą zachowane w archiwum kroniki:
„Hasło walki z wiekowym wrogiem Polaków żywy znalazło oddźwięk w sercach naszej młodzieży! Wychowankowie Zakładu, chociaż kształcili się w szkole zawodowej, gdzie nieczęsto mieli sposobność słyszeć słowa o miłości ojczyzny i patriotyzmie, porzucają naukę i owiani zapałem chwili spieszą dobrowolnie pod sztandary Legionów, walczących za świętą sprawę Ojczyzny.
Prawie 50 % uczniów Szkoły 2-klasowej z roku 1913/14 służy w Legionach. Cyfra ta sama przez się wiele mówi!
Ale silniej jeszcze wystąpi na jaw gorący patriotyzm naszej młodzieży, gdy weźmiemy pod uwagę, że większość tych młodych żołnierzy wstąpiło do szeregów, nie mając ustawą wymaganego wieku, że byli to chłopcy z nieukończonym 16, lub15 rokiem życia!”

Święto Szkoły każe z wdzięcznością przypomnieć pokolenia uczniów i pracowników szkoły, którzy tworzyli piękną historię także w czasach trudnych, przyjmując od 1935 za swego Patrona Józefa Piłsudskiego. Wiedzieli, że zawsze stawiał on wysokie wymagania. Starali się te wymagania realizować również wtedy, gdy w okresie po II wojnie światowej pamięć o Marszałku miała zostać wymazana. Dzięki ich konsekwencji i uporowi Szkoła od 1996 roku znów nosi imię Józefa Piłsudskiego.

Warto te zmagania przypomnieć dzisiaj, w trudnym czasie pandemii, gdy nie spotkamy się w szkolnej społeczności, by cieszyć się miejscem, w którym uczymy się, pracujemy, budujemy naszą przeszłość. Możemy jednak spojrzeć na to z optymizmem – nasza Szkoła w 2020 roku to już nie tylko budynek przy ul. Bema, ale każde miejsce, w którym na platformie Teams spotykają się nauczyciele i uczniowie i nadal z pasją, mimo trudności, także tych technicznych, realizują swoje cele, nie pozwalając pokonać się beznadziejności i zniechęceniu. Ważna jest tworzona mimo oddalenia wspólnota, której odzwierciedleniem są organizowane, jak co roku, z okazji Święta ZSEG szkolne konkursy, w których tak wielu uczniów zgłosiło swój udział. Także teraz, a może szczególnie teraz, chcą zaprezentować kulinarne odkrycia i wiedzę ekonomiczną, poszerzać kompetencje językowe i przypomnieć postać Józefa Piłsudskiego.

To dzisiaj Patron Szkoły w dni jej Święta przypomina nam wszystkim, ucząc odwagi w tym trudnym czasie: „O zwycięstwie rozstrzygają tajniki duszy, szalą jest serce, wola, charakter i umiejętność trwania”.

Dyrekcja i  Nauczyciele ZSEG

Historia szkoły - warto spojrzeć