szkoła

 

A A A

14 CZERWCA ŚWIATOWY DZIEŃ KRWIODAWCY - Z okazji światowego dnia krwiodawcy składamy wszystkim honorowym dawcom krwi w ZSEG życzenia zdrowia, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Dziękujemy za bezinteresowne ratowanie życia ludzkiego oraz szlachetność serca. niech wasza postawa będzie wzorem do naśladowania przez przyszłych krwiodawców-

Dyrekcja ZSEG, opiekun SZK PCK/HDK

14 czerwca to rocznica urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi.
W 1901 roku odkrył on, że na krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się krwinek) w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh.
W rocznicę urodzin Landsteinera - 14 czerwca - od 2004 roku na całym świecie obchodzony jest właśnie Dzień Krwiodawcy. Jego ideą jest popularyzacja honorowego krwiodawstwa, a przede wszystkim zwiększenie ilości pozyskiwanej krwi, której - niestety - ciągle brakuje.
W tym roku Światowy Dzień Krwiodawcy ma wyjątkowy wydźwięk. Centra krwiodawstwa gwarantują honorowym dawcom pełne bezpieczeństwo. Są jednak pewne warunki, które każdy chętny musi spełnić:
-krew może oddać osoba pełnoletnia i zdrowa, która nie przekroczyła 65. roku życia,
-w ostatnim czasie nie przebywała poza granicami kraju,
-nie miała kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub objętą kwarantanną (pozostałe warunki są takie same jak sprzed epidemii).
- dla zainteresowanych- https://pck.pl/
-więcej na :https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,podziel-sie-krwia--uratuj-zycie--swiatowy-dzien-krwiodawcy-2020,artykul,51999714.html
-droga dawcy krok po kroku: https://krwiodawcy.org/