ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A


Kolejne, trzecie już spotkanie Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS odbyło się tym razem w dwóch rumuńskich szkołach – w Krajowej i w Lugoj. Uczestników Projektu z Grecji, Bułgarii, Turcji i Polski gościła najpierw w dniach 26-29 września 2010 r. szkoła w Krajowej, a następnie od 29.09 do 01.10. 2010 r. szkoła w Lugoj.

Poniedziałek (26.09) był dniem przeznaczonym na przyjazd, zakwaterowanie w hotelu, pierwsze powitania i rozmowy. Natomiast pierwszym dniem prac był wtorek (27.09.2010). Uczestnicy projektu zapoznali się z życiem i pracą szkoły, mieli okazję wysłuchać specjalnie przygotowanego dla nich programu szkolnych zespołów muzycznych. W szkole odbyło się również spotkanie nauczycieli koordynatorów, którzy omawiali dotychczasowe prace nad projektem, dokonując oceny jego realizacji, dyskutowali również nad kolejnym, po wydanej wielojęzycznej książce – zawierającej współczesne wersje bajek przygotowanych przez poszczególne kraje – produktami projektu: filmem i słuchowiskiem. Natomiast uczniowie mieli czas na swoje spotkania i rozmowy, uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, a także na wymalowanie dla wszystkich koszulek z logo projektu.

Popołudnie przeznaczone zostało na wizytę w merostwie oraz poznawanie zabytków i historii miasta. Podczas wizyty w Krajowej nie zabrakło również innych atrakcji. Gospodarze podczas całodziennej autokarowej wycieczki zaprezentowali swoim gościom Transylwanię, piękno jej karpackich krajobrazów i kultury wraz z najciekawszymi dla wszystkich obiektami, takimi jak tzw. zamek Drakuli w Bran czy piękne miasteczko Braszow ze słynnym Czarnym Kościołem

Kolejny dzień (29.09.) to podróż z Krajowej do Lugoj, gdzie oczekiwali na uczestników spotkania przedstawiciele kolejnej szkoły. Szczególnie bogaty w prace związane z projektem był czwartek (30.09). Po zwiedzeniu szkoły, spotkaniu z dyrekcją i gronem nauczycielskim odbywały się rozmowy koordynatorów dotyczące dalszej realizacji wspólnych produktów oraz warsztaty dla młodzieży. W tym dniu wszystkich uczestników projektu gościł mer Lugoj, przedstawiając swoją koncepcję pracy szkoły i jej zadań, jak również prezentując historię, kulturę, osiągnięcia miasta. Po południu wszyscy mogli zobaczyć przedstawienia przygotowane w ramach projektu przez uczniów z Lugoj. Zostało ono wystawione w miejscowym Domu Kultury. Mimo iż w tym dniu odbyła się również przygotowana przez uczniów i ich rodziców degustacja potraw rumuńskiej kuchni, a także wręczono certyfikaty uczestnictwa w projekcie, nie był to koniec programu, który zaproponowała szkoła w Lugoj. W ostatnim dniu pobytu w Rumunii 01.10.2010 r. goście i gospodarze udali się na wycieczkę do Timisoary i mogli podziwiać zabytki świadczące o kulturze tego miasta, zwanego małym Wiedniem.

Czas pobytu w Rumunii pozwolił nie tylko na kontynuację prac nad projektem, ale również na poznanie piękna tego kraju, jego kultury i historii, serdeczności mieszkańców, a przede wszystkim umocnił znajomości i przyjaźnie zawarte podczas pobytu uczestników projektu w Polsce.