ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

296 listów napisali uczniowie ZSEG podczas Maratonu pisania listów pod patronatem Amnesty International, który odbył się w naszej szkole 7 grudnia 2018r.  
Maraton jest największym na świecie wydarzeniem w obronie praw człowieka. Został wymyślony w Polsce i od 2001 roku jest globalną akcją, której idea jest bardzo prosta.

Trzeba napisać jak najwięcej listów i wysłać je do władz, krajów, które prześladują swoich obywateli za działalność na rzecz praw i wolności człowieka i obywatela. Listy pisane przez ludzi w Polsce i na całym świecie są naprawdę skuteczne. Listy solidarności okazują się dużym wsparciem dla prześladowanych i więzionych, dodają im otuchy i pocieszenia w ciężkich chwilach, pokazując, że nie pozostali sami. Dzięki Maratonowi upowszechniana jest wiedza na temat wolności i praw człowieka oraz idea solidarności z ludźmi w potrzebie.
Nasza szkoła była jednym z tysięcy punków na mapie świata, gdzie  przeprowadzana jest akcja. Przedsięwzięcie zorganizował klub Europejski wraz z Samorządem Szkolnym, a koordynatorem była Pani M. Krzemińska.
W maratonie wzięli udział uczniowie z 13 klas: 1TD, 1TT, 1TM, 1TE, 1BC, 2TM, 2TE, 3 TE, 3ZC, 4DH, 4TM, 4TD, 4TT. Uczniowie chcący przyłączyć się do akcji mieli możliwość obejrzenia prezentacji na temat celów i założeń akcji, wpisania swojego imienia na plakat z napisem WOLNOŚĆ oraz zapoznania się z sylwetkami tegorocznych „bohaterek” - kobiet, które poddane zostały różnym represjom, by następnie pisać listy w ich sprawie. Razem napisaliśmy 296 listów, które zostaną wysłane do władz poszczególnych krajów. Mamy nadzieję, że słowa mają moc i nasze listy pomogą naszym „bohaterkom”.
Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za zainteresowanie i udział w tej ważnej akcji w obronie praw człowieka.

Zobacz zdjęcia