ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

W dniach 5-7 października 2018r uczniowie Koła Historyczno – Turystycznego działającego w naszej szkole mieli zaszczyt uczestniczyć w XII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” w Beskidzie Makowskim organizowanego przez IPN w Krakowie. W skład drużyny reprezentującej ZSEG wchodzili: Tomasz Boruch, Piotr Bieleński, Weronika Galus, Wiktoria Chrostek, Marcin Musiał, Weronika Hajduk, Patrycja Ptak, Julia Kantor, wraz z opiekunami: p. Anną Smoleń i p. Małgorzatą Krzemińską.

Podobno człowiek umiera wraz z ostatnią osobą, która o nim pamięta. Wielu wielkich ludzi żyje wraz z nami dzięki wspomnieniom: Krzysztof Kolumb, Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie, czy Józef Piłsudski. Kultywowanie pamięci o bohaterach, którzy mieli czynny wpływ na rzeczywistość, w jakiej żyjemy, jest oddaniem hołdu i okazaniem wdzięczności osobom walczącym i przelewającym krew w imię wolnej niepodległej Polski.
Manifestacją pamięci o wielkich obrońcach polskości i niepodległości był XIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia, który to odbył się w dniach 5-7 października 2018r. w Beskidzie Makowskim. W skład drużyny reprezentującej ZSEG wchodzili: Tomasz Boruch, Piotr Bieleński, Weronika Galus, Wiktoria Chrostek, Marcin Musiał, Weronika Hajduk, Patrycja Ptak, Julia Kantor, wraz z opiekunami: p. Anną Smoleń i p. Małgorzatą Krzemińską.
Dniem rozpoczynającym rajd był 5 października, w którym rajdowicze wyruszyli z rynku Makowa Podhalańskiego. Trasa prowadziła kolejno przez Makowską Górę, Zagrody, Ostrysz, Koskową; trasa dobiegła końca w Szkole Podstawowej w Bogdanówce.
Drugiego dnia, tj. 6 października, patrole partyzanckie kontynuowały podróż szlakami wiodącymi przez: Skomielinę Czarną, Przykrą Górę, Stołową Górę, Groń, Goryle Wyżne OSP, Syrkówkę, Koskową, Parszywkę; punktem docelowym była znów Szkoła Podstawowa w Bogdanówce. Krakowski oddział IPN zadbał o to, aby uczestnicy rajdu w empiryczny sposób przekonali się, z jakimi niebezpieczeństwami i problemami zmagali się żołnierze wyklęci. Wszystko co spotkało nas na szlaku było realnym odwzorowaniem codzienności z życia partyzantów - przekazywanie tajnych informacji, ciężkie szkolenia wojskowe, uciekanie przed patrolami wojsk nieprzyjaciela, wykradanie dokumentów - właśnie z takimi zadaniami zmierzyli się polscy żołnierze, stawiając swoje życie na szali.
W dniu zakończenia 7 października grupy rekonstrukcyjne, które towarzyszyły uczestnikom na trasie całego rajdu, czy to jako towarzysze broni, czy jako śmiertelni wrogowie, odegrali spektakularną inscenizację potyczki partyzantów z jednostkami Milicji Obywatelskiej (gwoli ścisłości: nasi wygrali). Gdy emocje opadły po odegranej scenie, uczestnicy udali się do kościoła na uroczystą Mszę Świętą podczas której modlili się za poległych.
Na zakończenie rajdu zostały ogłoszone tak bardzo oczekiwane wyniki zmagań grup uczestników. Drużyna „Dzielny” z ZSEG w Tarnowie może się pochwalić 5 miejscem z 10 grup z całej Polski. Gratulacje!!!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Tomasz Boruch IVDH