ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

W dniach 8-10 czerwca 2018r. 15-osobowa grupa naszej młodzieży wraz z opiekunami – p. Anną Smoleń, p. Małgorzatą Bystrowską oraz p. Małgorzatą Krzemińską wyruszyła na trasę 3-dniowego IX Rajdu Szlakami Żołnierzy 1PSP AK w Krościenku nad Dunajcem.

W rajdzie brało udział 14 drużyn z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowało 2 drużyny – drużyna „STRZAŁA” w składzie: Weronika Gąsiorek (dowódca), Tomasz Boruch, Konrad Niemiec, Marcin Musiał, Kinga Sudrej, Michał Zapart, Klaudyna Wodzińska, Magdalena Bogacz oraz drużyna „TATAR” w składzie: Wiktoria Chrostek (dowódca), Katarzyna Zając, Piotr Bieleński, Partycja Ptak, Kinga Maj, Weronika Mądel, Julia Kantor. Drużyna „STRZAŁA” zajęła zaszczytne III miejsce.
IX Rajd Szlakami Żołnierzy 1PSP AK został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK”.
Rajd rozpoczął się w piątek 8 czerwca w Krościenku nad Dunajcem. Drużyny cały dzień wędrowały szlakami Pienińskiego Parku Narodowego przez Bajków Groń, Górę Zamkową, Okrąglicę, Przełęcz Szopka i Sromowce Niżne do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, a następnie Drogą Pienińską wzdłuż Przełomu Dunajca do Szczawnicy i z powrotem do Krościenka nad Dunajcem. W tym dniu drużyny pokonały pieszo przez góry ponad 25 km. Trudy wędrówki wynagrodziły piękne widoki, a sycąca obiadokolacja w karczmie oraz nocleg na sali gimnastycznej w Liceum Ogólnokształcącym w Krościenku nad Dunajcem pozwoliły zregenerować siły by następnego dnia znów wyruszyć na szlak. Drugiego dnia (w sobotę) po wspólnym śniadaniu i odprawie drużyny wyruszyły w dalszą trasę przez Szczawnicę, Bryjarkę, Bereśnik, Kotelnicę, Dzonkówkę i Sajkówkę do Krościenka. W trakcie wędrówki na wszystkie drużyny czekały patrole partyzanckie i zasadzki zorganizowane przez żołnierzy niemieckich. W tym dniu drużyny znów pokonały pieszo ponad 20 km podziwiając panoramę Pienin oraz uciekając przed burzą. Ostatniego dnia rajdu (w niedzielę) wszyscy uczestnicy rajdu wzięli udział w porannej mszy świętej w kościele w Krościenku nad Dunajcem po czym rajd został zakończony rozdaniem nagród i dyplomów.
W trakcie rajdu uczestnicy poznali dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939-1945 na terenie powiatu nowotarskiego, jak również wykonywali trudne zadania przygotowane przez organizatorów. Obie drużyny wykazały się zarówno wiedzą historyczno-geograficzną, jak i sprytem oraz sprawnością fizyczną.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Krzemińska