ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Tegoroczne Dni Lwowa w Tarnowie przypadły na 8 i 9 czerwca. Uczniowie ZSEG zostali zaproszeni  do występu w programie artystycznym przygotowywanym na tę uroczystość.

Po żmudnych próbach, także pod kierunkiem autorki scenariusza, p. Bogusławy Romaniewskiej – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Tarnowie, piątka artystów z klasy III TE: Paulina Kawula, Wojciech Mucha, Sylwia Róż, Dominika Tabor, Magdalena Wielgus - stanęła przed licznie zgromadzoną w Sali Lustrzanej publicznością. Trema była tym większa, że wśród uczestników spotkania obecni byli goście ze Lwowa, Krakowa, Katowic, przedstawiciele władz Tarnowa  oraz członkowie i sympatycy TMLiKPW. Tematem przewodnim tegorocznych uroczystości było  stulecie obrony Lwowa. Tego zagadnienia dotyczyła prelekcja, ono również było głównym wątkiem programu artystycznego. Uczniowie szkół współpracujących z TMLiKPW pokazali wesołą atmosferę miasta sprzed czasów wojennej zawieruchy, następnie przedstawili bohaterską obronę miasta.  Z uwagą zgromadzeni słuchali relacji historycznych, pieśni patriotycznych, wierszy, a także fragmentów pamiętnika jednego z młodych obrońców Lwowa – Leona Łuszczarczyka. W programie przywołano również postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który 22 XI 1920 r. ogłosił: „Za zasługi dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski mianuję miasto Lwów kawalerem krzyża Virtuti Militari!”. Zasłużyli na to odznaczenie szczególnie młodzi obrońcy Lwowa, Orlęta, których groby znajdują się na Łyczakowie. Doniosłość ich czynów i wyjątkowość Santo Campo tak opisał Kornel Makuszyński:
Na te groby powinni z daleka przychodzić pielgrzymi, by uczyć się miłości do Ojczyzny.
Powinni tu przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną,
ludzie miałkiego ducha – aby się nadyszyć bohaterstwa.
A że tu leżą uczniowie w mundurach, przeto ten cmentarz jest jak szkoła,
najdziwniejsza szkoła, w której dzieci jasnowłose i błękitnookie nauczają siwych o tym,
że ze śmierci ofiarnej najbujniejsze wyrasta życie.

Słowa te zapadną głęboko w pamięć wszystkim uczestnikom Dni Lwowa’2018 – organizatorom, gościom  oraz naszym artystom, którzy ze swojego zadania wywiązali się znakomicie.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Skrabacz