A A A

III MIEJSCE w III Górskim Rajdzie Edukacyjno – Historycznym Szlakami Partyzantów Oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

W dniach 28 – 29 kwietnia 2018 roku grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunami – p. Anną Smoleń, p. Małgorzatą Krzemińską, p. Małgorzatą Bystrowską wyruszyła na trasę III rajdu Szlakami Partyzantów Oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Drużyna z ZSEG w składzie – Wiktoria Chrostek 1TE (kapitan), Julia Kantor 1TE, Weronika Mądel 1TE, Wiktoria Bogula 2 TE, Natalia Szatko 2TE, Paweł Michoń 1DH, Konrad Niemiec 3 DH, zajęła zaszczytne III miejsce. W rajdzie rywalizowały drużyny z Małopolski, między innymi, z Nowego Sącza, Starego Sącza, Nowego Targu, Ciężkowic, Skawiny, Myślenic. III Rajd „Żandarmeria” PPAN został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oddział Kraków przy współudziale organizacji regionalnych: Stowarzyszenie „Żandarmeria” z Sądecczyzny znani z filmu „Gurgacz”, Stowarzyszenie Miłośników Historii, 1 PSP Nowy Sącz, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej ZP „Błyskawica”. Rajd rozpoczął się na rynku w Piwnicznej. Po odprawie oddział z ZSEG rozpoczął wędrówkę w stronę schroniska PTTK na Łabowską Halę. W trakcie wędrówki na oddział z ZSEG czekały zasadzki zorganizowane przez funkcjonariuszy MO, UB, KBW oraz patrole partyzanckie. Uczestnicy rajdu zanurzyli się w gęstą atmosferę 1948 roku. Wykonywali zadania wymagające wczucia się w historyczny charakter wydarzeń 1948 roku. Spryt, sprawność fizyczna i umysłowa poparta wiedzą merytoryczną pomogły oddziałowi z ZSEG pokonać rywali rajdowych i zająć III miejsce. Rajd zakończył się w Feleczynie.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Bystrowska