ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

26 października 2017 r., realizując plan pracy, członkowie Koła Fotograficznego wzięli udział w wyjeździe na Pogórze Ciężkowickie.

Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. K.W. Tomków w Ciężkowicach. Muzeum zostało oficjalnie utworzone w 1989 r . Historia zbiorów jest jednak o wiele starsza i wiąże się ściśle z postacią dr. Włodzimierza Tomka, który wraz z żoną Krystyną przez ponad 50 lat kolekcjonował eksponaty i działał na rzecz ochrony przyrody. Początkowo zbiory te były dostępne dla zwiedzających w rodzinnej kamienicy państwa Tomków, obecnie w unowocześnionym i doskonale wyposażonym budynku przy ul. 3 Maja. Na parterze i piętrze mieszczą się sale ekspozycyjne z kolekcją ptaków (ok. 200 gatunków), owadów (ok.500, w tym motyli – 300), ssaków, roślin naczyniowych (ponad 100 modeli) i skamieniałości oraz z licznymi trofeami łowieckimi i pamiątkami po właścicielach. Stanowiska interaktywne wzbogacają walory muzeum i wpływają na wyobraźnię zwiedzających. Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Skamieniałe Miasto, założonego w 1931r. i objętego ochroną przyrody nieożywionej. Znajdują się tutaj piaskowce, zgrupowane na powierzchni ok. 15 ha i tworzące przeróżne kształty. Każda forma skalna ma swoją nazwę, z którą wiąże się jakaś legenda. Podążaliśmy niebieskim szlakiem turystycznym, zatrzymując się przy skałach podobnych do ludzi, zwierząt, przedmiotów, robiliśmy zdjęcia i zapoznawaliśmy się z legendami związanymi z poszczególnymi miejscami. W czasie spaceru zobaczyliśmy wychodnie skalne takie, jak: Ratusz, Czarownica, Grunwald, Warownia Dolna i Górna, Orzeł, Piekiełko, Borsuk, Piramidy, Pustelnia, Baszta Paderewskiego, Cyganka, Skałka z krzyżem, Wodospad i inne. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie w Kąśnej Dolnej zespołu parkowo – dworskiego, którego właścicielem w latach 1897 – 1903 był Ignacy Jan Paderewski – wybitny muzyk, wirtuoz i pianista, a także polityk i mąż stanu.
Pogoda wyraźnie sprzyjała naszej wyprawie, było ciepło i słonecznie, lecz czas szybko minął. Uczestnicy wycieczki pełni wrażeń, wzbogaceni o nowe informacje i doświadczenia, z dziesiątkami zdjęć w aparatach, wrócili do Tarnowa. Teraz chcielibyśmy się podzielić naszymi fotografiami z wycieczki do tematu: „Geologia w obiektywie – miasto zamienione w kamień”.
Opiekun Koła Fotograficznego
Barbara Truty

Zobacz zdjęcia