ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

VIII Rajd szlakiem 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK odbył się w dniach 9-11 czerwca 2017 roku. Rajd został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz grupę rekonstruktorów 1 PSP AK z Limanowej. Trasa wiodła przez szlaki turystyczne w gminie Łososina Dolna. Naszymi opiekunami byli pani Anna Smoleń i pan Józef Parys.

Wędrówka została zaplanowana na dwa dni: pierwszego dnia 18 km, drugiego dnia 12 km. Uczestnicy na swojej drodze spotykali grupy rekonstrukcyjne mające przenieść członków rajdu w okres walk dywersyjnych z roku 1944, aby utożsamili się z polskimi grupami Podziemnego Państwa Polskiego. „Młodzi powstańcy” musieli się wykazać znajomością języka niemieckiego, umiejętnościami kartograficzno-geograficznymi, sprawnością, sprytem, wytrwałością, umiejętnościami aktorskimi, wiedzą historyczną, a także sprawdzić się na placu boju jako sanitariusz i towarzysz broni. Na trasie, która była górzysta i momentami niebywale stroma napotkać można było miłych współpracowników jak i groźnych bandytów, oraz patrole niemieckie. Po każdym z ciężkich dni tułaczki spędzaliśmy mile czas przy wspólnej kolacji. Gościnności nie można odmówić dyrekcji tamtejszej szkoły podstawowej w Tęgoborzy, w której byliśmy zakwaterowani. W ostatni dzień odbyło się wręczenie nagród dla uczestników w ramach wynagrodzenia ich poświęcenia (w ramach Koła Historyczno-Turystycznego wystawione zostały dwa patrole. Patrol „Tatar” zajął miejsce 6, a patrol „Strzała” miejsce 8 z 15 uczestniczących patroli) a następnie tradycyjny marsz na mszę świętą, oraz pożegnalny piknik. Odbyły się tam rekonstrukcje walk polsko- niemieckich, pokazy lotnicze, koncert muzyki folk oraz inne wspaniale atrakcje. Każdy z uczestników wyjeżdżał z Tęgoborzy z uśmiechem na twarzy i głową pełną wspaniałych i pouczających wspomnień. Jesteśmy przekonani, że tego typu wycieczki rozpalają w nas tj. młodzieży chęć współpracy i zacieśnia więzi między rówieśnikami.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Konrad Niemiec 2DH
Tomasz Boruch 2DH