slajd2019

A A A

W Sali Lustrzanej w Tarnowie przy ulicy Wałowej 3 marca 2017 roku tj. piątek o godzinie 11:00 rozpoczęło się niezwykłe spotkanie. Nauczyciele wraz z uczniami tarnowskich gimnazjów tj. Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 11, Gimnazjum nr 4 oraz Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze STO nr 2 uczestniczyli w spotkaniu mającym na celu uczczenie Żołnierzy Wyklętych (około 120 gimnazjalistów). Podczas spotkania zostały rozdane materiały promocyjne naszej szkoły oraz okolicznościowy 48 numer NIECODZIENNIKA.

Na początku przewodniczący Rady Miasta Tarnowa pan Kazimierz Koprowski zabrał głos na temat podziemia niepodległościowego z lat 1944 – 1956 oraz szeroko rozumianego zagadnienia Żołnierzy Wyklętych. Następnie pan Leszek i Elżbieta Kępińscy zaprezentowali II Tarnowski Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 5 marca 2017 roku wokół góry św. Marcina. Już drugi raz Stowarzyszenie Kępa Sport organizuje tą szczytną biegowo-patriotyczną imprezę. Ponadto młodzież mogła zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych. Na początku zaśpiewała Paulina Ignac utwór Ireny Santor. Następnie zobaczyliśmy naszą szkolną grupę teatralną Cała Gama Barwników pod opieką pani Anny Linard, która zaprezentowała inscenizację pod tytułem: „Kropelka Polski dla Ciebie”. Po inscenizacji przyszedł czas na pana dra Michała Wenklara z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych w Krakowie, który wygłosił wykład na temat: „Żołnierze Wyklęci wyjaśnienie zagadnienia ze szczególnym uwzględnieniem przykładów z ziemi tarnowskiej”. Na końcu ponownie usłyszeliśmy Paulinę Ignac prezentującą utwór Michała Szpaka.
Już wkrótce relacja filmowa z wydarzenia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego