ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

Dnia 27 stycznia 2009 roku nasza grupa pracująca w Kole Historycznym oraz Kole Turystycznym Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych na czele z nauczycielem historii Józefem Parysem wybrała się na wycieczkę do Dąbrowy Tarnowskiej by uczcić pamięć Żydów pomordowanych w czasie drugiej wojny światowej (Holokaust). Nasz wyjazd został zorganizowany w dniu Międzynarodowych obchodów Pamięci Ofiar Holokaustu.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania pod D.H. MAX o godz: 720 rano, skąd wyruszyliśmy w podróż busem. Po przyjeździe odwiedziliśmy takie miejsca jak: Dom Kultury mieszczący się w budynku należącym dawniej do „Sokoła”, Izbę Pamięci Żydów, czyli małą synagogę, synagogę, cmentarz żydowski oraz Publiczne Gimnazjum nr 2. Po tych miejscach oprowadzał nas pan Paweł Chojnowski miejscowy nauczyciel oraz dyrektor Domu Kultury.

Najciekawszym miejscem, jakie zobaczyliśmy była synagoga, w której zobaczyliśmy szczątki pięknych malowideł i ciekawych inskrypcji. Synagoga ta została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku według projektu żydowskiego architekta i inżyniera Abrahama Goldsteina. Głównym fundatorem był Ajzyk Stern. Podczas I wojny światowej synagoga uległa zniszczeniu. Zaraz po wojnie gruntownie została odnowiona, dzięki funduszom jednego z mieszkańców Dąbrowy – Golda. W latach 1936 – 1937 przeszła generalny remont pod nadzorem Doroty Mertz z Tarnowa, podczas którego dobudowano do fasady w miejsce drewnianej konstrukcji, wielki, trójkondygnacyjny krużganek. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę, następnie urządzili w niej magazyn, który funkcjonował do 1970 roku. Po zakończeniu wojny miejscowi Żydzi modlili się początkowo w przedsionku, a następnie około 1950 roku urządzili skromny dom modlitwy. Mała synagoga funkcjonowała do końca lat 60. Wtedy to pozostali Żydzi przenieśli się do małej bożniczki przy ulicy Daszyńskiego.

Po zakończeniu wycieczki byliśmy bardzo zadowoleni, zobaczyliśmy interesujące miejsca, które upamiętniały życie i tragedię Dąbrowskich Żydów. Wyjazd był bardzo ciekawy czekamy na taki następny.

Anna Kras 3 TE