ekonomista rachunkowosc zywienie hotelarz
kucharz cukiernik obsluga
A A A

W dniu 16 stycznia 2009 roku miałem wraz z innymi członkami Koła Turystycznego przyjemność uczestniczyć w Zimowym Złazie „Góra św. Marcina”, który poświęcony był 146 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Celem złazu było zapoznanie uczestników z historią Powstania Styczniowego i jego związków z Tarnowem, przypomnienie rocznicy wyzwolenia Tarnowa spod okupacji hitlerowskiej, poznanie Ziemi Tarnowskiej w zimowej szacie, integracja młodzieży z różnych środowisk.

 

O godzinie 730 zebraliśmy się wszyscy na dworcu PKP w Tarnowie, skąd o godzinie 749 odjechaliśmy do Kłokowej, gdzie rozpoczynał się nasz marsz. Trasa LVIII Zimowego Złazu Turystów wiodła z Kłokowej przez Słoną Górę (403 m) następnie Porębę Radlną, Zawadę, Górę św. Marcina (384 m) do Tarnowa. Pod przewodnictwem mgr Anny Smoleń i przewodnika PTTK pana Jana Knapika drużyna sprawnie pokonywała kolejne kilometry. W czasie przerw w marszu pan Jan próbował przybliżać nam tematykę Powstania Styczniowego. Opowiadał o fascynujących wydarzeniach w dziejach Polski a także o tych, które miały miejsce na otaczającym nas terenie. Następnie robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

 

Jak na styczeń pogoda była dosyć ładna, choć nie obyło się bez przelotnych opadów śniegu, które jednak nie były w stanie zatrzymać naszej grupy. Idąc przez pola, łąki, czasem leśnymi ścieżkami a niekiedy poboczami dróg, podziwialiśmy piękno ziemi tarnowskiej w zimowej szacie.

 

O godzinie 1230 zgłosiliśmy się na Starym Cmentarzu w Tarnowie przy Pomniku- mogile Powstańców z 1863 roku, gdzie nastąpiło zakończenie złazu, na które składały się: modlitwa za Powstańców i Ojczyznę, okolicznościowe przemówienia zaproszonych gości, program artystyczny, wręczenie pamiątkowych dyplomów, nagród rzeczowych i uroczyste zapalenie zniczy. Po uroczystości mgr Anna Smoleń zakończyła wycieczkę i rozeszliśmy się wszyscy do domu szczęśliwi i zadowoleni z uczestnictwa w LVIII Zimowym Złazie Turystów „Góra św. Marcina”.

Mateusz Pinas 3 TD