szkoła

 

A A A

14 kwietnia 2021 r. w godz. 10.00-12.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się wirtualny Dzień z Prawem w Internecie, na który serdecznie zapraszamy wszystkich licealistów, a w szczególności tegorocznych maturzystów.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
Wydarzenie odbędzie się na platformie Zoom: https://zoom.us/j/93857909344?pwd=VnAvWmdTZkliNm04c0NvbnA4WGxQdz09
Hasło: B2zLnt

Program:
10.00 – otwarcie wydarzenia – dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ, pełnomocnik dziekana ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi, moderator wydarzenia,
10.10 – wykład dr. Artura Biłgorajskiego nt. praw i wolności słowa, ze szczególnym uwzględnieniem ich w Internecie (Instytut Nauk Prawnych UŚ, prawo konstytucyjne),
10.50 – wykład dr hab. Olgi Sitarz, prof. UŚ nt. skutków karnych naruszenia prawa w Internecie (Instytut Nauk Prawnych UŚ, prawo karne i kryminologia),
11.30 – warsztaty tematyczne Koła Naukowego Prawa Własności Intelektualnej UŚ nt. prawa własności intelektualnej w Internecie,
12.15 – zamknięcie wydarzenia – dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ.

Zachęcamy do śledzenia strony Wydziału Prawa i Administracji: https://us.edu.pl/wydzial/wpia
oraz profilu WPiA na Facebooku: https://www.facebook.com/uswpia

PLAN SPOTKANIA

W dniach 25 i 26 marca Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zaprasza na wirtualne Dni Otwarte. Będą to dwa dni pełne wydarzeń, wykładów popularnonaukowych, spotkań z przedstawicielami wydziałów oraz organizacji studenckich.

Wydarzenie rozpocznie się 25 marca 2021 o godz. 12:00, na specjalnie do tego przygotowanej platformie, do której dostęp będzie można uzyskać poprzez stronę internetową:dzien-otwarty.uj.edu.pl .  

Zarówno w czwartek, jak i piątek od 12:00—18:00, maturzyści oraz wszyscy zainteresowani studiowaniem będą mogli wysłuchać prawie 50 wykładów, zobaczyć ponad 30 prezentacji i obejrzeć aż 100 filmów!  Na maturzystów czekać będą przedstawiciele wydziałów, organizacji studenckich, Samorządu Studentów oraz Działu Rekrutacji na Studia. Do dyspozycji, na czatach i indywidualnych spotkaniach, będzie dostępnych ponad 100 reprezentantów uczelni. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania i postarają się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rekrutacji, wyboru kierunku studiów oraz przedstawią możliwości jakie oferuje uczelnia.  

Na spotkaniu live „Studia bez tajemnic” przedstawiciele UJ porozmawiają o tegorocznej rekrutacji, opowiedzą o wymianach, stypendiach, akademikach, stażach i współpracy z biznesem.   

Zapraszamy, 

Pracownicy i Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 

Więcej informacji na stroniedzien-otwarty.uj.edu.pl

Link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/461857224866489 

Zapraszamy na uniwersyteckie media społecznościowe:  

·        Instagram@misjaUJ  

·        Facebook: grupaRekrutacja na UJ  

·        Strona internetowamisja.uj.edu.pl  

Zaproszenie na spotkanie on-line dla kandydatów na studia organizowane przez Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej. Tym razem spotkanie poświęcone będzie kierunkowi Mechanika i Budowa Maszyn i odbędzie się 24 marca o godzinie 14:00. Uprzejmie prosimy o rozpowszechnienie zamieszczonego poniżej zaproszenia wśród Państwa wychowanków oraz zachęcenie ich do udziału w tym wydarzeniu (oraz, jeśli to możliwe umożliwienie im udziału w spotkaniu, jeśli termin pokrywa się z zajęciami dydaktycznymi - jesteśmy przekonani, że nie będzie to czas stracony, a udział w spotkaniu może być ciekawym i inspirującym doświadczeniem). 

Kierunek studiów Mechanika i Budowa Maszyn jest skierowany do Kandydatów, którzy chcą zdobyć wiedzę i w przyszłości znaleźć dobrze płatną i ciekawą pracę w zakresie:    

  • projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji maszyn i urządzeń mechanicznych,   
  • stosowania technologii, m. in. obróbki skrawaniem, odlewnictwa, spawalnictwa, przetwórstwa tworzyw sztucznych i metali,  
  • sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i zobaczyć, jakie stoją przed Tobą możliwości, weź udział w krótkim i interesującym wydarzeniu on-line, organizowanym przez Wydział Mechaniczny Technologiczny Politechniki Śląskiej lub odwiedź nasz kanał na YouTube i zobacz relację z tego i innych spotkań o dogodnej dla Ciebie porze. To może otworzyć drzwi do Twojej kariery! 

    Join Zoom Meeting
    https://bit.ly/2ZbB1i6 

    Meeting ID: 924 5459 8269
    Passcode: 600610 
     

    Nasz kanał na YouTube: https://bit.ly/385udre 

    Karta informacyjna dla kierunku MiBM:
    http://mt.polsl.pl/zfiles/informator/KIERUNKI20/MiBM.pdf  

Drogi Maturzysto!

Przed Tobą trudny czas związany z najważniejszym egzaminem w Twoim życiu. Jednak nie tylko zdanie matury jest w tym momencie ważne – na pewno zastanawiasz się nad wyborem Uczelni Wyższej. Jeśli jesteś osobą o zainteresowaniach technicznych, pasjonuje Cię motoryzacja, nowoczesne technologie, budownictwo lub lotnictwo – zapraszamy Cię na Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy Informator, w którym możesz dowiedzieć się, nie tylko jakie oferujemy kierunki, ale także czym zajmują się nasi studenci po wykładach (zbudowanie bolidu, rakiety czy lokomotywy to dla nich żadne wyzwanie!). Dzięki ogromnemu wyborowi kierunków oraz modułów nauczania dostępnych u nas będziesz w stanie rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, aby w przyszłości zdobyć satysfakcjonującą Cię pracę.

Zapoznaj się z informatorem

A teraz życzymy Ci połamania pióra podczas egzaminu maturalnego i do zobaczenia w murach Politechniki Poznańskiej!

Władze Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu
Politechniki Poznańskiej

  


Droga młodzieży.

Pragnę poinformować o zorganizowanym wsparciu psychologicznym dla dzieci i młodzieży przez Zespół Przychodni Specjalistycznych na ul. Mostowej 6 w Tarnowie. W poradni można otrzymać opiekę wykwalifikowanej kadry: psychologów, terapeutów środowiskowych i psychoterapeutów. Mogą zgłaszać się tam dzieci i młodzież, która boryka się z różnymi problemami, zaburzeniami, zarówno zachowania, jak i emocjonalnymi. W poradni nie przyjmuje lekarz psychiatra. Zgłoszenie się nie wymaga żadnego skierowania. Udzielana pomoc jest bezpłatna.
Link do przychodni:
https://zps.tarnow.pl/zespol-przychodni-specjalistycznych-wygral-konkurs-nfz-na-prowadzenie-osrodka-srodowiskowej-opieki-psychologiczno-psychoterapeutycznej-dla-dzieci-i-mlodziezy/

 


Do 24 maja zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki i szkoły wyższe. 
Matury i egzamin ósmoklasisty w czerwcu.

Podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że względu na sytuację epidemiologiczną szkoły zostają zamknięte do 24 maja. Minister zaznaczył, że uczniowie kontynuują naukę w formie zdalnej, ale za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".
Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca miesiąca. Nie będzie części ustnej;
- Od 16 do 18 czerwca odbędą się egzaminy ósmoklasistów;
22 czerwca rozpoczną się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe, a w połowie sierpnia egzaminy zawodowe dla uczniów szkół policealnych.
Szef MEN pokreślił, że ten plan przewiduje, że wszyscy uczniowie będą mogli w niewiele różniących się terminach rozpocząć rekrutację do szkół wyższego szczebla. "Planujemy, że wraz z terminem dodatkowym egzamin ósmoklasisty będzie mógł być sprawdzony do końcówki lipca. Wtedy uczniowie będą mogli przekazywać świadectwa, zaświadczenia z wyników egzaminów do wybranych przez siebie szkół średnich" - dodał Piontkowski.
Rok akademicki rozpocznie się w październiku; na chwilę obecną nie przewiduje się jego przedłużenia - poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

 

 

 

Witaj w Wirtualnym Gabinecie Pedagoga Szkolnego

 

Ulotka dla rodziców -  Zaproszenie do współpracy

slajd1

 Drogi uczniu! W trakcie nauki zdalnej nie możemy spotykać się osobiście, dlatego zwracamy się do Ciebie za pomocą Internetu. W trakcie izolacji spowodowanej pandemią Koronawirusa wszyscy potrzebujemy wsparcia emocjonalnego, dobrego słowa. Potrzebujemy zapewnienia, że wszystko będzie dobrze. Dlatego proponujemy konkretne działania w trosce o Twoje zdrowie psychiczne, higienę pracy i nauki zdalnej oraz podpowiadamy jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w domu. W Wirtualnym Gabinecie możesz poszukiwać pomocy w rozwiązaniu problemów, liczyć na wsparcie, zadawać pytania. Tutaj znajdziesz linki do interesujących artykułów, filmików na YouTubie oraz różne porady. Wystarczy, że napiszesz do nas wiadomość na jeden z podanych adresów mailowych, a my pedagodzy, postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania lub pomóc w rozwiązaniu problemu. Zapraszamy do odwiedzin Wirtualnego Gabinetu w którym możesz czuć się bezpiecznie. Żaden mail od Ciebie nie pozostanie bez odpowiedzi. Gwarantujemy również dyskrecję i zachowanie tajemnicy pedagoga. 

Powodzenia!

Marta Zawadzka – pedagog szkolny
Anna Linard – pedagog szkolny


Adresy na które możesz wysłać wiadomość mailową:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Co robić w domu w czasie kwarantanny?

Takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób. Wszystko za sprawą rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa, a wraz z nią zalecenia, aby przez najbliższe dni albo tygodnie nie wychodzić z domu.
Jeśli nie macie pomysłu na to, co można robić w domu, żeby się nie nudzić, to podpowiadam sposoby na spędzenie wolnego czasu w domu.
Jednym z pomysłów jest uprzątnięcie swojej szafy z ubraniami. Zazwyczaj takie porządki odkłada się na bliżej nieokreślony czas, więc jeśli nie teraz to kiedy? :) Warto zastanowić się, w czym będziemy chodzić, a co jest już dla nas za małe lub zwyczajnie nam się nie podoba. Pamiętajmy, żeby jednak nie wyrzucać zaległych nam ubrań w szafie. Warto poszukać w sieci informacji na temat przeprowadzanych obecnie zbiórek odzieży dla potrzebujących w naszym mieście (np. kontenery PCK)
Jeszcze innym pomysłem na to, co robić w domu w wolnym czasie, jest gotowanie, nie tylko dla klas gastronomicznych. Jeśli ktoś lubi gotować albo piec i często robi to w wolnym czasie, to teraz jest doskonały moment, aby poznać i spróbować wykonać kolejne przepisy, na które wcześniej nie było czasu. Osoby, które są tzw. laikami, mogą z kolei poszukać łatwiejszych przepisów i spróbować się czegoś nauczyć.
Z kolei zarówno osoby aktywne, które do tej pory często spędzały czas na siłowni, jak i osoby, które zazwyczaj mają mało ruchu w ciągu dnia, powinny pomyśleć o wykonywaniu ćwiczeń w domu. W tym celu warto skorzystać z portalu Youtube, gdzie znajdziemy wiele bezpłatnych filmików z ćwiczeniami, które można wykonać w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznych sprzętów.
Można także pomyśleć o nauce nowego języka, zaczęciu pisania pamiętnika, założeniu bloga, założeniu kanału w serwisie Youtube, malowaniu czy czytaniu książek.
W wolnym czasie można także zadzwonić do bliskich albo spędzić czas z najbliższą rodziną, z którą mieszkamy, na przykład grając w karty, w gry planszowe czy po prostu rozmawiając i poznając się bliżej.
Wiele osób w domu w czasie kwarantanny decyduje się także na obejrzenie zaległych filmów oraz seriali. Do najpopularniejszych platform internetowych zdecydowanie należą Netflix oraz HBO.

Pamiętaj, że pełnisz służbę dla społeczeństwa zagrożonego koronawirusem.
Profesor Dyregrov radzi, by dobrze zrozumieć, na czym polega sens kwarantanny: to nie kara, ale coś, co robisz dla innych i siebie samego. ”Kwarantanna pomaga innym” - pisze w artykule. ”Pomagasz im zmniejszyć możliwość zachorowania. Wykazujesz zbiorową odpowiedzialność społeczną poprzez swoje altruistyczne działania” - dodaje. Psycholog tłumaczy też, że właśnie taki sposób myślenia o epidemii i przymusie odosobnienia pozwala zachować szacunek do samego siebie i zapobiec poczuciu bycia napiętnowanym i osaczonym. A to jest kluczowe, by czas epidemii nie odcisnął się negatywnie na naszej psychice.

Bądź aktywny, planuj
Procedury są tym, co w tych trudnych czasach pozwala zachować higienę psychiczną i nie popaść w apatię. ”Działania, rutyna i plan to elementy, które nadają kształt i sens naszym dniom, dają poczucie przewidywalności i pozwalają ustrzec się od zniechęcenia i poczucia bezradności” - pisze Dyregrov. Psycholog tłumaczy, że taki sposób funkcjonowania daje nam stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Ćwiczenia fizyczne, higiena osobista, posiłki w regularnych porach a nawet zdalne nauczanie oraz inne regularne czynności przyczyniają się do porządku i struktury w nowej i niejasnej sytuacji.

W czasach koronawirusa kontakty społeczne są ważne
Media społecznościowe pozwalają nam zachować kontakt z otoczeniem. Psycholog przekonuje, że właśnie w obciążającym psychicznie czasie epidemii jest on szczególnie istotny. ”Pozostań w kontakcie z ludźmi! Upewnij się, że jest to stały punkt w twoim codziennym harmonogramie” - pisze na łamach ”Aftenposten” Dyregrov.

Przejmij kontrolę nad niepokojącymi myślami
Psycholog przekonuje, że pełne niepokoju myśli o epidemii koronawirusa i stanie własnego zdrowia są czymś normalnym. ”Jeśli takie myśli zajmują dużo miejsca, możesz spróbować je lepiej kontrolować” - zachęca. ”Oglądaj filmy lub seriale, graj w gry wideo, rozwiązuj krzyżówki albo gry logiczne takie, jak sudoku. Korzystaj z komunikatorów, by rozmawiać z ludźmi i nie dopuść, by koronawirus był głównym tematem waszych pogawędek” - radzi Dyregrov.

Zmartwienia? Tylko kwadrans dziennie
Co ciekawe, psycholog nie radzi odosobnionym, by całkowicie porzucili martwienie się. Radzi… by znaleźć na nie kwadrans w ciągu dnia i martwić się tylko wtedy.
”Zarezerwuj określony czas (10-20 minut dziennie), w którym możesz się martwić, ile chcesz. Kiedy zmartwienia najdą cię poza tym czasem, możesz powiedzieć sobie: to jest coś, o czym warto pomyśleć podczas martwienia, nie teraz. Jeśli będziesz to mówić sobie samemu wystarczająco często, ten proces myślowy stanie się twoim nawykiem. Nie planuj zmartwień późno w nocy” - zachęca.

Wystarczy kilka informacji na temat koronawirusa dziennie
Ostatnia rada dotyczy ograniczenia informacji na temat koronawirusa, które w ostatnich dniach płyną do nas wszelkimi możliwymi kanałami. Profesor radzi więc, by na Facebooka zaglądać tylko kilka razy dziennie i nie śledzić nieustannie liczby zakażonych i zmarłych. ”Wiemy od tych, którzy doświadczają tragedii, że zbytnie spędzanie czasu na oglądaniu lub czytaniu wiadomości wpływa na nich negatywnie. Jeśli będziesz chronić się przed ciągłym sprawdzaniem mediów pod kątem wiadomości o wirusie, łatwiej ci będzie zachować spokój” - zachęca.

Surfowanie w Internecie może być świetną zabawą oraz towarzyską i inspirującą formą spędzania czasu. Zależy nam na tym, abyście naprawdę cieszyli się czasem, który spędzacie na naszych stronach i korzystając z naszych usług. Z tego powodu, przygotowaliśmy zestaw dziesięciu wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!

2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).

3. Zachowajcie dystans. Nie organizujcie spotkań z przypadkowymi osobami poznanymi w sieci. Jeśli już musicie, spotykajcie się wyłącznie w bezpiecznych i publicznych miejscach, powiadomcie kogoś o swoich planach i przyprowadźcie ze sobą znajomego. Jeśli nie jesteście pełnoletni, poproście rodziców lub opiekunów o pozwolenie i weźcie ich ze sobą.

4. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.

5. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu. To ma być przede wszystkim zabawa, czyż nie?

6. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.

7. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego (np. skanerów antywirusowych). Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.

8. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.

9. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!

10. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

I pamiętajcie, że wszystko zależy od was. Sami decydujecie, w jakie działalności się zaangażować i jakie informacje udostępnić.