szkoła

 

A A A

Okres nauki: 3 lata

Podbudowa: szkoła podstawowa

Język obcy – język angielski

Zawód cukiernika daje szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej.

Praca cukiernika polega na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, tortów, deserów, cukierków, pieczywa cukierniczego, lodów i elementów dekoracyjnych, które poza walorami smakowymi powinny również posiadać walory wizualne. Cukiernik zaopatruje miejsce pracy we wszystkie niezbędne produkty, wybiera najlepsze jakościowo składniki, dba o urządzenia i narzędzia swojej pracy, o należyte przechowywanie produktów spożywczych, zna dokładne proporcje tworzenia wyrobów kulinarnych oraz różnorodne przepisy, dopasowane do różnych okazji i wymagań klientów.
W zawodzie tym istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Dobry cukiernik umie również realizować swoje autorskie pomysły, stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Istotne są również zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów i wyrobów cukierniczych.
Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi zatrudnienie w zakładach wytwórstwa cukierniczego lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

W trakcie kształcenia uczeń zdaje egzamin kwalifikacyjny „Produkcja wyrobów cukierniczych” – egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu drugiego semestru klasy trzeciej.
Po uzyskaniu dyplomu w zawodzie cukiernik, absolwent może kontynuować naukę, uzyskując wykształcenie średnie lub średnie branżowe, a po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji może otrzymać dyplom technika technologii żywności.

Okres nauki: 3 lata

Podbudowa: szkoła podstawowa

Język obcy – język angielski

Zawód pracownika obsługi hotelowej daje szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży hotelarskiej.
Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez pracownika obsługi hotelowej należą czynności porządkowe w części gastronomicznej i noclegowej obiektu hotelowego, wykonywanie prac związanych z dbałością o urządzenia i tereny rekreacyjne, wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą gościa hotelowego, a także wykonywanie prac związanych z działalnością pralni hotelowej. Do pozostałych zadań pracownika obsługi hotelowej należą pomoc w obsłudze gości hotelowych oraz obsługiwanie kongresów, targów, zjazdów i innych imprez na terenie obiektu noclegowego.
Typowymi miejscami pracy pracownika obsługi hotelowej będą obiekty bazy noclegowej, tj. hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne itp. Absolwent tego kierunku może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych.

W trakcie kształcenia uczeń zdaje egzamin kwalifikacyjny „Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie” – egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu drugiego semestru klasy trzeciej.

Po uzyskaniu dyplomu w zawodzie pracownik obsługi hotelowej, absolwent może kontynuować naukę, uzyskując wykształcenie średnie lub średnie branżowe, a po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji może otrzymać dyplom technika hotelarstwa.

Okres nauki: 3 lata

Podbudowa: szkoła podstawowa

Język obcy – język angielski

Zawód kucharza daje szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej.

Kucharz jest osobą zawodowo zajmującą się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata oraz dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków. Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie.
W gestii kucharza znajduje się również układanie menu oraz zarządzanie wydatkami na produkty spożywcze. Poza wyczuciem smaku od kucharza oczekuje się bogatej wyobraźni i pomysłowości, a odnosi się to zarówno do umiejętności wymyślania i tworzenia nowych potraw, ich modyfikowania, jak również nowatorskiego dekorowania. Wizualna strona potrawy niejednokrotnie ma ogromny wpływ na jej ocenę, a coraz częściej wymaga się od kucharzy tego, że serwowane dania będą wyglądać jak dzieła sztuki.
Miejscem pracy dla kucharza mogą być restauracje, hotele, publiczne miejsca żywienia, stołówki, ośrodki wypoczynkowe, pokłady statków. Można także zająć się działalnością cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.

W trakcie kształcenia uczeń zdaje egzamin kwalifikacyjny „Przygotowanie i wydawanie potraw”– egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu drugiego semestru klasy trzeciej.

Po uzyskaniu dyplomu w zawodzie kucharz, absolwent może kontynuować naukę, uzyskując wykształcenie średnie lub średnie branżowe, a po potwierdzeniu dodatkowej kwalifikacji może otrzymać dyplom technika żywienia i usług gastronomicznych.

Okres nauki: 5 lat

Podbudowa: szkoła podstawowa

Języki: język angielski, język niemiecki

Przedmioty rozszerzone: język angielski, geografia

 

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika hotelarstwa należą wszystkie czynności związane z fachową i kompleksową obsługą gościa hotelowego w różnych rodzajach i kategoriach bazy hotelowej na stanowiskach w recepcji, służbie pięter, gastronomii - organizowanie usług gastronomicznych oraz prawidłowe obsługiwanie konsumenta, w tym serwowanie śniadań. Do pozostałych zadań należą: organizowanie i obsługiwanie kongresów, targów, zjazdów i innych imprez, organizowanie podstawowych usług turystycznych i rekreacyjnych na życzenie gości. Ponadto: zbieranie danych, gromadzenie informacji, kreowanie rozwoju i planowanie różnego rodzaju usług hotelarskich.
Typowymi miejscami pracy technika hotelarstwa będą obiekty bazy noclegowej, tj. hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne itp. Absolwent tego kierunku może być również zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w organizacjach i stowarzyszeniach branżowych. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych.

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskać tytułu technika hotelarstwa po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
„Obsługa gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie” oraz „Realizacja usług w recepcji”.

Okres nauki: 5 lat

Podbudowa: szkoła podstawowa

Języki: język angielski, język niemiecki

 

Zawód technika rachunkowości jest dla osób, które mają zdolności organizacyjne i rachunkowe, posiadają zainteresowania prawnicze oraz łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie.
Technik rachunkowości to osoba ceniona na rynku pracy, ponieważ posiada umiejętności prowadzenia rachunkowości danej firmy oraz rozliczeń finansowych, obsługuje programy finansowo-księgowe, wykonuje analizy w zakresie finansów oraz księgowości, sporządza biznesplany, opracowuje i przygotowuje sprawozdania finansowe oraz nadzoruje spłaty zobowiązań. Taki pracownik przygotowuje informacje będące podstawą decyzji podejmowanych przez kadrę kierowniczą.
Uczeń kształcący się w zawodzie technika rachunkowości po ukończeniu edukacji, staje się specjalistą w zakresie prowadzenia rachunkowości w przedsiębiorstwach oraz prowadzenia spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych.
Absolwent ma możliwość zatrudnienia w urzędach administracji publicznej, w instytucjach finansowych, w działach finansowo-księgowych przedsiębiorstw, w towarzystwach ubezpieczeniowych oraz w urzędach skarbowych jako księgowy, specjalista do spraw finansów lub specjalista do spraw kadr i płac.

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczeń uzyska tytuł technika rachunkowości po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
„Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych” oraz „Prowadzenie rachunkowości”.

Okres nauki: 5 lat

Podbudowa: szkoła podstawowa

Języki: język angielski, język niemiecki

Przedmioty rozszerzone: język angielski, geografia

 

Zawód technika handlowca stwarza szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży Technik handlowiec w ramach swoich zadań zawodowych sprzedaje towary oferowane w punktach sprzedaży detalicznej (sklepach, hipermarketach), drobnodetalicznej (w kioskach i na targowiskach), hurtowej (w hurtowniach) oraz sprzedaży e-commerse (sprzedaż internetowa). Wyszukuje dostawców towarów, kontaktuje się z partnerami handlowymi, prowadzi z nimi negocjacje, przygotowuje i zawiera umowy handlowe. Handlowiec stosuje różne formy i techniki sprzedaży, w zależności od szczebla obrotu towarowego, rodzaju towaru, rynku oraz oczekiwań klienta. Technik handlowiec samodzielnie lub współpracując z innymi komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa może prowadzić również inne działania, np. w zakresie analizy rynku, marketingu, kalkulacji cen, analizy kosztów handlowych.

Osoby posiadające wykształcenie w zawodzie technik handlowiec mogą pracować na stanowiskach: sprzedawca, merchandiser, specjalista ds. zaopatrzenia, sprzedaży, obsługi klienta, akwizytor, przedstawiciel handlowy, kierownik działu handlowego, a także pracownik w działach handlowych, marketingu i logistyki. Absolwenci technikum handlowego mogą również podejmować działalność gospodarczą na własny rachunek.

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskać tytuł technika handlowca po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
„Prowadzenie sprzedaży” oraz „Prowadzenie działań handlowych”.

Okres nauki: 5 lat

Podbudowa: szkoła podstawowa

Języki: język angielski, język niemiecki

Przedmioty rozszerzone: język angielski, biologia



Zawód technika żywienia i usług gastronomicznych stwarza szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej.
Technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do organizacji i prowadzenia produkcji w zakładach gastronomicznych. Potrafi sporządzić plan produkcji, kalkulację oraz produkcję wszystkich potraw i posiłków. Dokonuje organoleptycznej oceny jakości produktów i wyrobów gotowych, potraw i napojów pod kątem ich zgodności z przepisami kulinarnymi. Pobiera próbki potraw i napojów do badań laboratoryjnych. Nadzoruje przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz bhp w placówkach gastronomicznych. Organizuje i nadzoruje obsługę konsumentów, pracę magazynu oraz prace w dziale produkcyjnym, takie jak: odbiór jakościowy surowców i towarów, magazynowanie, obróbka wstępna, obróbka termiczna, wykończenie, dekorowanie i ekspozycja potraw. Rozlicza produkcję zakładu gastronomicznego. Obsługuje maszyny i urządzenia gastronomiczne.
Po ukończeniu kształcenia absolwent może być zatrudniony w zakładach i placówkach prowadzących działalność gastronomiczną (hotele, restauracje, bary), a także na stanowiskach administracyjnych. Może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych.

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskanie tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
„Przygotowanie i wydawanie potraw” oraz „Organizacja żywienia i usług gastronomicznych”.

Okres nauki: 5 lat

Podbudowa: szkoła podstawowa

Języki: język angielski, język niemiecki

 

Ekonomista to zawód powszechny w gospodarce rynkowej. Zatrudnienie wykwalifikowanego ekonomisty gwarantuje sukces finansowy przedsiębiorstwa. Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności planowania i prowadzenia działalności gospodarczej, sporządzania biznesplanów, obliczania podatków, prowadzenia dokumentacji biurowej, prowadzenia spraw kadrowo-płacowych, prowadzenia rachunkowości, wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach. Taki pracownik przygotowuje informacje będące podstawą decyzji podejmowanych przez kadrę kierowniczą.

Ekonomiści mają możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, w działach marketingu, zaopatrzenia, zatrudnienia, księgowości, planowania produkcji oraz w instytucjach finansowych, organach administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.

W pięcioletnim cyklu kształcenia uczeń uzyska tytuł technika ekonomisty po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:
"Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej” oraz „Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych”.