szkoła
A A A

Rekrutacja do projektu.
Z godnie z regulaminem rekrutacji, do dnia 25 lutego 2022 r. zbierane były dokumenty aplikacyjne uczniów zainteresowanych uczestnictwem w stażu.  Test kwalifikacyjny z języka niemieckiego odbył się 3 marca. Po przeanalizowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz na podstawie wyników testu z języka niemieckiego, Komisja rekrutacyjna ustaliła 22 osobową listę uczniów zakwalifikowanych do projektu oraz 4 osobową listę rezerwową.

Od marca 2022 r. trwają intensywne przygotowania uczniów do planowanego na przełomie sierpnia i września pobytu młodzieży za granicą.
Aby sprostać stawianym wymaganiom, szybko dostosować się do nowych warunków i otrzymać wysokie oceny od niemieckich przedsiębiorców, przed wyjazdem na staż uczniowie biorą udział w kursach przygotowawczych, które pomogą im w nabyciu wiedzy i kwalifikacji potrzebnych w czasie odbywania stażu. Grupa stażystów odbywa serię spotkań przygotowujących do pobytu na stażu o charakterze językowym (30 godzin kursu języka niemieckiego i 20 godzin kurs języka angielskiego), organizacyjnym, pedagogicznym, oraz kulturowym.
W ramach przygotowania kulturowego odbywają się spotkania ze stażystami, podczas których poruszana będzie tematyka różnic organizacyjnych, mentalnościowych jak i socjologicznych między Polską a Niemcami ze szczególnym naciskiem na organizację pracy i stanowiska pracy w miejscu odbywania stażu.
Uczestnicy projektu są przeszkoleni również w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na poszczególnych stanowiskach oraz pomocy przedmedycznej. 

W związku ze zbliżającym się terminem wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe do Niemiec, w dniach od 26 do 28 maja 2022 r. odbyła się wizyta przygotowawcza w Hamburgu, w której uczestniczyła wicedyrektor szkoły pani Elżbieta Zięba, koordynator projektu pani Jolanta Erazmus oraz przedstawicielka instytucji partnerskiej „Infeba” pani Virginia Vincaite.
Celem wizyty było omówienie najważniejszych kwestii dotyczących organizacji zawodowych staży dla uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, a także uzgodnienie szczegółów planowanego przyjazdu uczniów, pobytu, zakwaterowania i wyżywienia oraz programu kulturowego. W trakcie wizyty odbyły się również rozmowy z pracodawcami przyszłych praktykantów, zapoznanie z przedsiębiorstwami, w których młodzież odbywać będzie praktyki, a także poznanie miejsc zakwaterowania beneficjentów.

Dnia 27 sierpnia br., 22 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych, w ramach projektu ERASMUS+,  wyjechało na zagraniczne praktyki zawodowe do Hamburga. Zgodnie z planem na miejsce beneficjenci dotarli o 6 rano 28 sierpnia, gdzie w jednej z hamburskich restauracji odbyło się spotkanie z dyrektorem instytucji przyjmującej Panią Virginiją Vincaite. W trakcie spotkania podpisane zostały porozumienia o programie zagranicznego stażu, przedstawiony został regulamin odbywania praktyk zawodowych, a także uczniowie otrzymali adresy  firm, w których odbywać będą staż. Beneficjenci  zostali zapoznani  również z planem sieci komunikacyjnej Hamburga oraz z zasadami funkcjonowania i korzystania  z tamtejszej komunikacji. Po spotkaniu uczniowie w towarzystwie pracowników instytucji goszczącej udali się do hoteli, w których spędzą najbliższe trzy tygodnie.

 W poniedziałek 29.08.2022 uczniowie po raz pierwszy udali się do firm, w których odbywają praktyki zagraniczne. Po przybyciu na miejscu każdemu ze stażystów został przydzielony opiekun, którego zadaniem było, zapoznanie stażystów z obowiązującym w zakładzie pracy regulaminem, przeszkolenie uczniów w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się w zakładzie pracy oraz zapoznanie z harmonogramem pracy na najbliższy tydzień. Na koniec każdy z opiekunów przydzielił uczniom zadania wynikające z wcześniej ustalonego programu praktyk zagranicznych.

Podsumowanie pierwszego tygodnia praktyk zagranicznych - wizyta monitorująca w zakładach pracy
Dobiegł końca pierwszy tydzień praktyk zagranicznych w hamburskich przedsiębiorstwach, na których liście znajdują się m.in. firmy handlowo – usługowe tj. “Penny Markt”, “Sushi Take Away” i “Backwerk”, hotele i pensjonaty tj. “Seehotel Schwanenhof”, “Zur alten Linde”, “Hotel & Restaurant Schröder”, “Hotel & Restaurant zum Meierhof”, “Hotel Restaurant zur Windmühle”. Po zapoznaniu się z obowiązującym w zakładach pracy regulaminem, przeszkoleniem w zakresie obsługi urządzeń znajdujących się w zakładzie pracy i kryteriami oceny praktyki zawodowej, stażyści przystąpili do realizacji przydzielonych im zadań.

Monitorowanie efeków pracy stażystów odbywa się poprzez cotygodniową wizytę koordynatora projektu Pani Jolanty Erazmus i opiekuna ze strony instytucji wysyłajacej Pani Renaty Wróbel wspólnie z mentorem instytucji przyjmujacej Panią Virginija Vincaite u uczestnika w miejscu praktyki.
Pierwsza wizyta monitorująca u praktykantów polegała na obserwacji wykonywanych przez uczniów zadań i ich ocenie oraz przeprowadzeniu rozmowy z uczniem i jego opiekunem pod kątem oczekiwań i planów na przyszły tydzień.

 Podsumowanie drugiego tygodnia praktyk zagranicznych
Drugi tydzień zagranicznych praktyk zawodowych to codzienne wykonywanie zadań przydzielonych uczniom przez opiekunów praktyk, przez które przyswajają oni nowe umiejętności i wiedzę w zakresie swoich kierunków kształcenia. Dzięki kontaktom z klientami i współpracownikami, stażyści podnoszą również swoje kompetencje językowe wykazując się coraz większą samodzielnością w podejmowaniu decyzji i otwartością w relacjach międzyludzkich. Polscy opiekunowie z ramienia ZSEG Pani Jolanta Erazmus i Pani Renata Wróbel współnie z mentorem instytucji przyjmujacej Panią Virginija Vincaite na bieżąco monitorują realizacje programu praktyk zagranicznych, prowadzą rozmowy z uczniami i ich opiekunami, przez co zagraniczny staż uczniów zarówno od strony formalnej jak i logistycznej przebiega na najwyzszym poziomie.

 

Ostatni tydzień praktyk zagranicznych w Hamburgu
Trzeci tydzień zagranicznych staży zawodowych upłynął pod znakiem wytężonej pracy, zdobywania nowych umiejętności zawodowych oraz językowych. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem wykonywali ostatnie już zadania, powierzone im przez pracodawców zgodnie z opracowanym wcześniej harmonogramem. Dokonana została również ocena efektów kształcenia poprzedzona dyskusją z opiekunem stażu, a efekty kształcenia udokumentowane zostały w indywidualnym wykazie osiągnięć przez instytucję goszczącą.

W piątek podczas wspólnej kolacji dyrektor instytucji partnerskiej Pani Virginija Vincaite dokonała uroczystego podsumowania zagranicznych praktyk zawodowych, a także wręczyła uczniom certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zagranicznym stażu. Zdobyte dzięki udziałowi w projekcie umiejętności zostaną potwierdzone również dokumentem Europass Mobilność, który zostanie wręczony uczniom w czasie zaplanowanej na marzec uroczystości podsumowującej praktyki szkolne.
Trzytygodniowe praktyki zawodowe umożliwiły uczniom zetknięcie się z rzeczywistym środowiskiem pracy w firmie zagranicznej, wpłynęły na wzrost umiejętności językowych, pozwoliły na zdobycie doświadczenia zawodowego oraz tak ważnych i cenionych przez pracodawców kompetencji społecznych.

 

Uroczyste podsumowanie projektu
W dniu 29 marca 2023 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznym odbyło się uroczyste podsumowanie projektu Erasmus+.

W towarzystwie dyrekcji, przybyłych na uroczystość gości: przedstawicieli organu prowadzącego, pracodawców, rodziców beneficjentów oraz uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, uczestnicy praktyk dzielili się swoimi przeżyciami, opowiadali o miejscach praktyk, nabytych umiejętnościach i o programie kulturowym, który realizowali podczas zagranicznego stażu.
Na zakończenie Pani Dyrektor Dorota Bargieł-Kurowska i Pani wicedyrektor Elżbieta Zięba wręczyły wszystkim uczestnikom praktyk zagranicznych honorowane we wszystkich państwach Unii Europejskiej certyfikaty Europass-Mobilność potwierdzające odbycie praktyki zawodowej.

Uroczystość uświetniła również degustacja potraw kuchni niemieckiej przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
Na korytarzu szkolnym oprawy dopełniła wystawa zdjęć dokumentująca pobyt uczniów na zagranicznym stażu oraz ulotki i inne gadżety promujące zagraniczny staż.