szkoła
A A A

Przewidywany przebieg wycieczki

Dzień I:
Zbiórka przezf stacją PKP w Tarnowie o godzinie 7:30. Przejazd pociągiem z Tarnowa do Łomnicy Zdrój. Przewidywane przybycie około godziny 10:30. Przemarsz na kwaterę około 4 km. Zakwaterowanie u gospodarzy. Msza świętą polowa u gospodarzy (celebrans: ks. Marcin Gryzło). Po mszy świętej przygotowanie do ogniska. Ognisko integracyjne. 

23 maja 2014 roku w po raz ostatni odbyły się w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” zajęcia edukacyjne. Podczas zajęć omawiany był temat: W trybach „czerwonego terroru” - radzieckie obozy koncentracyjne 1918-1953. 

W ramach projektu edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć... - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” odbyło się spotkanie dotyczące losów kobiet więzionych w niemieckich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach. Temat zajęć był następujący: „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz „I boję się snów” Wandy Połtawskiej – los kobiet. Spotkanie dotyczyło literatury obozowej, a szczególnie książek Wandy Półtawskiej „I boję się snów….” oraz Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Inny świat”, a także dodatkowo „Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna i „Opowiadań kołymskich” Warłama Szałamowa”.

Po długim przygotowaniu poprzez przeróżne formy takie jak warsztaty, konferencje, lekcje, wyjazd do miejsca pamięci w KL Lublin „Majdanek”, lekturę książek: Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz I boję się snów Wandy Połtawskiej grupa czterech uczennic z klasy 2 TM na ile to tylko było możliwe stanęła przed kulminacyjnym wyzwaniem przeprowadzenia rozmowy, wywiadu ze świadkiem historii. Dzięki pomocy zastępcy Kierownika Centrum Badań w Państwowym Muzeum Aüschwitz-Birkenau dra Jacka Lachendro udało się nam dotrzeć do pani Jadwigi Sediwy z Brzeska, która była więźniem w KL Aüschwitz-Birkenau a została przywieziona tam w pierwszym żeńskim transporcie w 1942 roku. Dużą pomoc w przekonaniu pani Jadwigi do spotkania okazała nam córka pani Teresa. Wyrazy wdzięczności płynące z naszej strony składamy na jej ręce. Pani Jadwiga w czasie okupacji hitlerowskiej była młoda dziewczyną po trzeciej klasie gimnazjum a przed czwartą.

19 maja 2014 roku w klasopracowni historycznej nr 12 w naszej szkole w Tarnowie odbyły się drugie zajęcia lekcyjne w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” Podczas lekcji poruszaliśmy się w temacie: Był czas, kiedy byłam tylko numerem przeżycia więźniarek obozu w Ravensbrück.

16 maja 2014 roku w klasopracowni historycznej nr 12 w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia lekcyjne w ramach projektu edukacyjnego zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej „O tym nie można zapomnieć… - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów.” Podczas lekcji poruszaliśmy się w temacie: Hitlerowska machina eksterminacji.

W piątek 9 maja odbył się pierwszy etap szkolenia "Gotuj Lokalnie". Szkolenie prowadził pan Dmian Wajda, szef kuchni restauracji Winiarnia w Tarnowie.
Celem szkolenia było zapoznanie uczniów z wyrobami regionalnymi znajdującymi zastosowanie w produkcji potraw. Uczniowie przekonali się, że potrawy oparte na produktach regionalnych mogą być przygotowywane w nietuzinkowy sposób, którego nie powstydziłaby się żadna restauracja.

Kilka zdjęć

Uczniów następujących klas: 2ZK, 2TD, 2TT, 1TM, 2TM, 1TE, 2TE, 2EH, 3TK, 3TM, 3CS  serdecznie zapraszam do skorzystania z możliwości wyjścia do kina Milenium na film pt. Powstanie Warszawskie. W tym roku szkolnym jeszcze nie mieliście okazji wybrania się na dobry film historyczny :-) Cena 15 zł.
Skarbnicy zbiorą pieniądze w klasach. Następnie całą kwotę i listę klasy przyniosą do nauczyciela historii Józefa Parysa do poniedziałku 19 maja 2014 roku.
Warunek pójścia na film: Cała klasa wybiera się na seans.

Józef Parys 

Ważna informacja!!!
Proszę do czwartku tj. 15. 05. 2014r. uzupełnić brakującą dokumentację (zgody rodziców na wyjazd lub opiekunów prawnych) oraz przynieść kwotę 70 zł. W czwartek lista zostanie zamknięta.
Wpis na zgodzie: 
Wyjazd do: Łomnica - Rytro, wycieczka dwudniowa  01-02. 06. 2014 r.
Opieka: Józef Parys, ks. Marcin Gryzło

Józef Parys
Opiekun Koła Turystycznego

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy uroczyście w naszej szkole w środę, 30 kwietnia. Program artystyczny  z tej okazji przygotowały klasy III TK i I TE, wspierane muzycznie przez uczniów z klas III EH oraz II TD. Głównym wątkiem zaprezentowanego montażu słowno-muzycznego były tradycje związane z obchodami tego święta w przeszłości. Najwięcej uwagi poświęcono omówieniu treści obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja”, który powstał w setną rocznicę wydarzeń z 1791 roku. Uczniowie przebrani w stroje z epoki wcielili się w postacie bohaterów tamtych dni. Całość programu wzbogaciły krótkie filmiki, prezentacja multimedialna, recytacje oraz dostojny taniec poloneza. Ten bogaty program z pieczołowitością przygotowany przez 33-osobową grupę uczniów pod kierunkiem p. prof. A. Gąsior i p. prof. M. Skrabacz skłaniał do refleksji, czym była i czym jest nasza polska narodowa wspólnota.