szkoła
A A A

W dniu 29 kwietnia 2022 roku pożegnaliśmy uczniów klas maturalnych. W imieniu całej społeczności ZSEG absolwentów pożegnały klasy: 3TEG i 2BC wraz wychowawcami Agnieszką Paligą i Anną Linard. Uroczystą Akademią przekazaliśmy Im naszą przyjaźń, odrobinę humoru i kilka pozytywnych myśli na dalsze życie. Pani dyrektor mgr inż. Dorota Bargieł-Kurowska wraz z wychowawcami klas ze wzruszeniem wręczyła absolwentom nagrody oraz świadectwa ukończenia szkoły. Życzymy Im wielu sukcesów w życiu, zdania matury, spełnienia marzeń i dobrych ludzi na nowej drodze życia.

Galeria

Anna Linard
Agnieszka Paliga

Zakończył się Tarnowski Międzyszkolny Konkurs Menedżerski organizowany przez działające w naszej szkole Tarnowskie Centrum Młodych Inwestorów oraz Dom Maklerski BDM S.A. oddział w Tarnowie.
Konkurs składał się z 2 etapów:

Zakończenie roku szkolnego dla klas IV odbędzie się 29 kwietnia 2022 r.
Godzina 8:00
- Msza św. w dolnym Kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie
Godzina 9:00 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas IV TE, IV TF, IV TM w sali 116
Spotkania klas z wychowawcami:
IV TE - sala 13
IV TF - sala 119
IV TM - sala 120

Godzina 11:00 - Uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas IV TD, IV TT w sali 116
Spotkania klas z wychowawcami:
IV TD - sala 12
IV TT - sala 116

Zwracamy się z serdeczną prośbą do całej społeczności szkolnej o czynne włączenie się w akcję charytatywną „Majowa zbiórka dla Kocurka”. Celem akcji jest zebranie jak największej ilości mokrej karmy dla kotów. Chcemy w ten sposób wesprzeć działania tarnowskiej fundacji „Zmieńmy świat”, która troszczy się o bezdomne koty, prowadząc m.in. koci szpitalik.

22 kwietnia 2022 odbył się szkolny konkurs wiedzy hotelarskiej, w którym rywalizowali przedstawiciele klas: 2 MR, 3 TM i 3 TMG. Tematyka obejmowała wiedzę z zakresu usług świadczonych w obiektach hotelarskich oraz znajomość języka angielskiego zawodowego.
Najlepsi okazali się:
I miejsce Anita Krawiec 3TM,
II miejsce Bartosz Robak 2MR,
III miejsce Magdalena Zych 3TM.
Dyplomy i nagrody uroczyście wręczyła Pani Dyrektor Szkoły Dorota Bargieł-Kurowska, życząc zwycięzcom dalszych sukcesów zawodowych.

Renata Fior
Agnieszka Paliga
Marta Sotomska

Zapraszamy uczniów naszej Szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Regulamin konkursu

Anna Pojedyniec

Bardzo dziękujemy wszystkim autorom zakładek do książek wykonanych na konkurs organizowany przez szkolną bibliotekę.
Nagrodziliśmy najciekawsze z nich - oto lista laureatów:
I miejsce: Honorata Drużba - kl. III TM
II miejsce: Gabriela Patyk - kl. II BC
III miejsce: Gabriela Bałut - kl. III ER

Drogie Maturzystki, Drodzy Maturzyści!
Już 22 i 23 kwietnia o godzinie 19.00 odbędzie się Maraton Maturalny, czyli prowadzone przez członków naszego Koła zajęcia z matematyki mające na celu powtórzenie wiadomości i przećwiczenie zadań dowodowych przed Egzaminem maturalnym.

Szczegóły na stronie https://studmat.wmi.amu.edu.pl/maraton-maturalny/

Serdecznie zapraszamy StuDMat

Dnia 12 kwietnia 2022 r. mieliśmy ogromną przyjemność ponownie gościć w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie uczestników Miejskiej Gry Terenowej w czasie rozdania nagród 🏆🥇 ufundowanych przez Radę Osiedla Starówka w Tarnowie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, drugie miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tarnowie, a trzecie miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Tarnowie. Dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 2 otrzymały wyróżnienia. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy 👏

W dniu 8 kwietnia nasza uczennica klasy 3ER – Klaudia Golec reprezentowała naszą szkołę w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych w Katowicach pod patronatem Ministerstwa Finansów. Klaudii nie udało się stanąć na podium. Gratulujemy jednak awansu do finału i wiedzy. Życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kantor

Czymże jest pamięć, jeśli nie powrotem w czasie …
Niezwykłym wehikułem, który pozwala nam odbyć podróż ku temu, co minione …
Zadziwiające jest, że im dalej jesteśmy od tego, co przeżywaliśmy, tym silniej za tym tęsknimy.
Piękny jubileusz 110-lecia istnienia Szkoły to wyjątkowy moment, w którym historia i teraźniejszość na chwilę stały się jednością. Czas zatrzymał się.
Czesław Miłosz istotę spotkań po latach ujął słowami:
“Przypominane krajobrazy i ludzkie postacie łagodnieją i pięknieją, przenika je szczególne światło”.
8 kwietnia 2022 roku, w dniu obchodów 110-lecia istnienia Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie, blask tego światła zdawał się potwierdzać, że TA szkoła na trwałe zapisała się we wdzięcznej pamięci wychowanków.

Fragment przemówienia Dyrektora Szkoły - mgr inż. Doroty Bargieł Kurowskiej

W dniach 1 i 2 kwietnia 2022 r. wolontariusze naszej szkoły prowadzili Wielkanocną Zbiórkę Żywności w sklepach: „Kaufland” oraz „Dąbrówka” w Mościcach. Zebrano znaczącą ilość artykułów spożywczych, bo aż ok. 600 kg! Produkty te zostaną przekazane na pomoc potrzebującym z terenu miasta Tarnowa.
Wolontariusze zaangażowani w kwestę: A. Sarwa, M. Bilińska, A. Molczyk, W. Oleksy, A. Galara, A. Stypka, M. Okońska – 1TD, A. Bąk, A. Bodzioch, M. Łukasińska, W. Armatys – 3 BK, D. Biała – 2 BC, A. Cichy -1 BC.
Opiekę nad wolontariuszami sprawowali nauczyciele: p. Małgorzata Skrabacz, p Elżbieta Stachura, p Agnieszka Stala, p. Halina Stec, p. Anna Stus, p Aleksandra Szczygiełek, p. Renata Wróbel.
Dziękujemy wszystkim organizatorom za przeprowadzenie akcji oraz dobroczyńcom za wsparcie.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

W dniu 11 marca w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. W wyniku głosowania zwycięstwo odniosła uczennica klasy 3 TD AMELIA BARNAŚ.
Gratulujemy i życzymy owocnych działań w Młodzieżowej Radzie Miejskiej.

To kolejna akcja charytatywna, którą przeprowadził Szkolny Wolontariat w dniach od 30 marca 2022 r. do 07 kwietnia 2022 r. Wolontariuszki z klas III TD: A. Ptaśnik, M. Wójcik oraz II TE: M. Kocik i G. Bańbor rozprowadzały dobroczynne kartki wielkanocne. W tym roku dochód ze sprzedaży kartek przeznaczony jest na Fundusz Wsparcia Dzieci z Ukrainy, prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda. Sprzedano 50 kartek, a uzyskana kwota ze sprzedaży wyniosła 170 zł.
Serdecznie dziękujemy za okazane serce i wsparcie naszej akcji!

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

8 kwietnia 2022 r. w Krakowie odbył się okręgowy etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (to najstarsza olimpiada w szkołach). OWiUR odbywa się już 45 raz i eliminacje są III stopniowe. Etap szkolny wyłania najlepszego ucznia w zawodzie i on reprezentuje szkołę w okręgowych zmaganiach. Tegoroczne eliminacje okręgowe odbywały się w 11 blokach tematycznych. Partycja Cich z klasy III DRG uczestniczyła w bloku gastronomia, w którym brały udział 34 szkoły z okręgu krakowskiego (od Śląska po Przemyśl i od Kielc po Zakopane). 

Eliminacje okręgowe olimpiady odbyły się 12.03.2022 r. i zorganizowane były przez 11 komisji okręgowych. Brało w nich udział 602 uczniów z 338 szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Agnieszka Żołądź (kl.IVTT) i Marcin Grzegórzko (kl.IVTD). Do zawodów III stopnia (etapu ogólnopolskiego) zakwalifikowano 105 uczestników eliminacji okręgowych z 92 szkół (31 uczniów technikum i 61 uczniów liceum). Nasi uczniowie zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego olimpiady.

Pomimo mało sprzyjającej pogody 🌧 pięć dzielnych drużyn ze szkół podstawowych miasta Tarnowa zmagało się dzisiaj z zadaniami w Miejskiej Grze Terenowej zorganizowanej przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie oraz Radę Osiedla Starówka w Tarnowie.
Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę i zapraszamy wkrótce na ogłoszenie wyników.
Dziękujemy również za współpracę Rademenes Kocia Kawiarnia w Tarnowie oraz Kawiarnia Tatrzańska w Tarnowie.

Anna Srebro

W dniu 26 kwietnia 2021 roku odbył się finał VII edycji konkursu „Tarnowski Junior Biznesu”. Naszą szkołe w finale reprezentowała uczennica klasy III TE Weronika Galus, która za swój projekt „Z Krypto na Ty - ?” zdobyła wyróżnienie. Nagrodę Weronika otrzymała z rąk Prezydenta Tarnowa - Pana Romana Ciepieli w dniu 30 kwietnia w Sali Lustrzanej.
Weronice serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w realizacji projektu.
ARTYKUŁ NA PORTALU TARNOW.PL oraz GALERIA

zdj.3

„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przeszli”.
„Trzeci maj” Michał Arct

3 maja 2021r. przypada dwieście trzydziesta rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, wydarzenia, które było świadectwem troski naszych rodaków o wolność, o uczynienie z naszej Ojczyzny nowoczesnego państwa prawa i sprawiedliwości. Świętujmy zatem, pamiętając o twórcach tego doniosłego dokumentu, o ich determinacji i umiejętności współpracy, a potem o kolejnych pokoleniach polskich orędowników wolności.

Odział Rejonowy PCK w Tarnowie dziękuje całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w Tarnowie za udział w akcji "WIELKANOC z PCK".
Zebrane artykuły spożywcze i środki czystości zostały przeznaczone na pomoc dla rodzin i osób potrzebujących. Z tej zbiórki OR PCK również przekazał wsparcie rodzinom trzech uczniów z Naszej Szkoły.
Dziękujemy za udział uczniom i wychowawcom klas: IMR, IIDRG , IIITEG, IITDG, IIER, IITD, IIITD, IVTD, IIITM, IVTM, 1BC, 2BKG, 2BK, 3BK, 3BC oraz pracownikom, którzy prosili o nie podawanie imion.

Z wyrazami wdzięczności: Dyrekcja ZSEG, opiekun SZKPCK.

Konkurs „WIWAT MAJ, TRZECI MAJ” został rozstrzygnięty. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za wykonanie prezentacji multimedialnych, prac plastycznych i literackich.

Wyniki konkursu

Nagrodzone prace:
Praca literacka
Praca plastyczna
Prezentacja multimedialna

Na podstawie Rozporządzenia MEIN  z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od dnia 26 kwietnia 2021 r. część klas będzie miała zajęcia praktyczne w szkole.
Prosimy zapoznać się z PLANEM NAUKI STACJONARNEJ.

Ostatniego dnia międzynarodowego szkolenia w ramach projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe”, nauczyciele z 5 krajów partnerskich skupili się na temacie równych szans kobiet i mężczyzn we współczesnym świecie. Dyskutowali także o różnicach pomiędzy równością i sprawiedliwością jak również o trudnej sytuacji kobiet w Europie i na całym świecie spowodowanej pandemią.

21.04 - drugiego dnia międzynarodowego szkolenia w ramach projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe”, nauczyciele z 5 krajów partnerskich, w tym 3 nauczycieli z ZSEG, poruszali temat równości płci oraz szans.

W kolejmym dniu spotkania w ramach projektu "Get shape in Europe"  uczniowie z Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch i Polski przedstawiali przygotowane samodzielnie prezentacje poświęcone następującym kwestiom: 
-  Wolność wypowiedzi i mowa nienawiści w epoce cyfrowej
- Fałszywe wiadomości i manipulowanie mediami
- Cyberprzemoc - nowy problem ery cyfrowej
- RODO - Ochrona danych w erze cyfrowej
- E-Democracy (Digital Democracy)

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły z klas I, II i III na konkurs geograficzny "Parki narodowe w Polsce" 
Czytaj więcej

20.04.2021 r. rozpoczęło się w ZSEG wirtualne szkolenie dla nauczycieli w ramach realizowanego projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe”.
Międzynarodowe szkolenie potrwa przez 3 dni, bierze w nim udział 3 nauczycieli z naszej szkoły (M.Krzemińska, B. Nytko, A.Linard) oraz wielu nauczycieli ze szkół partnerskich z Grecji, Włoch, Bułgarii i Rumunii.

Dziiaj 20 kwietnia 2021 rozpoczęło się w naszej szkole kolejne międzynarodowe szkolenie dla młodzieży Erasmus+ w ramach realizowanego projektu „Get in shape for Europe”.

Od dnia 19 kwietnia 2021 następujące klasy mają zajęcia w szkole:
3TD - poniedziałek,
3TT - czwartek,
3BK - czwartek,
3BC - piątek.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Uczniowie: Kinga Maj, Katarzyna Kozioł, Katarzyna Zając, Piotr Bieleński oraz Sebastian Cichowski reprezentowali szkołę w tegorocznej edycji konkursu „Sukces na Bank”, w którym wzięło udział 265 szkół z całej Polski.

16.04. to już ostatni dzień międzynarodowego szkolenia młodzieży w ramach europejskiego projektu Erasmus+ „Get in shape for Europe” prowadzonego przez szkołę z Rumunii.

Dnia 15 kwietnia 2021 roku odbył się finał Tarnowskiego Międzyszkolnego Konkursu Menedżerskiego.
Brali w nim udział uczniowie z kilku tarnowskich szkół średnich, m.in.: z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

15 kwietnia to drugi dzień międzynarodowego szkolenia dla młodzieży Erasmus+ „Get in shape for Europe” w naszej szkole. Szkolenie jest prowadzone przez szkołę partnerską z Rumunii, a bierze w nim udział ponad 70 uczestników z 5 państw, w tym 15 uczniów z Polski.

Dnia 14 kwietnia 2021 rozpoczęło się w naszej szkole międzynarodowe szkolenie dla młodzieży Erasmus+ w ramach realizowanego projektu „Get in shape for Europe”. Z racji pandemii szkolenie odbywa się wirtualnie na platformie ZOOM oraz eTwinning i będzie trwało przez 3 dni.

Szczegółowych informacji związanych z konkursem udziela p. prof. Marta Zawadzka

Rozpoczęło się największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, a podstawową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy zalogować się na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić kwestionariusz.

Każda osoba mieszkająca w Polsce - niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku jest zobowiązana do udziału w spisie. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni. Główny Urząd Statystyczny uruchomił telefoniczny „Spis na żądanie” numer telefonu 22 279 99 99. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą spisać się w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Tarnowie pl. Kazimierza Wielkiego 2 lub w Urzędzie Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4 (umawianie terminu: nr tel. 14 688- 27-10).

Maj – rocznica pięknych serc,
Maj – rocznica wielkich myśli.
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają ci, co przyszli.

Wiosna 2020 roku przyszła niemal niepostrzeżenie.  Jest słoneczna, ale nie cieszymy się jej pięknem tak jak zwykle, gdyż uwaga świata skupiona jest na walce z wirusem. Pozostajemy w naszych domach, dostosowując się do zaleceń epidemiologów. Czas jednak płynie i każe myśleć nie tylko o codzienności. Nadchodzą bowiem wyjątkowe dni, pamiętne daty, narodowe święta…

Na pewno niektórzy z Was pamiętają akcję z ubiegłego roku, wspierającą Jagódkę, która urodziła się bez rączek.
Zbieraliśmy nakrętki plastikowe z napojów.

Poprzez wiele doświadczeń dotarliście do ukończenia szkoły. Przez cztery lata wspólnie przeszliśmy długą i ciekawą drogę. To w murach naszej szkoły precyzowały się Wasze poglądy i zainteresowania, a dzisiejsze marzenia o dalszej nauce lub wyborze drogi zawodowej z każdym dniem szkolnego życia przybierały realnych kształtów. Otrzymanie świadectwa ukończenia Technikum zamyka pewien rozdział Waszego życia.

ZARZĄDZENIE Dyrektora Nr 21 /2019/2020r. w sprawie wydawania świadectw tegorocznym absolwentom oraz w sprawie zdalnego nauczania.

Już niebawem będziemy świętowali kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku, ze względu na trwającą epidemię, nie będziemy mogli wspólnie świętować oraz uczcić tego dnia. Dlatego zapraszamy uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie historycznym.

REGULAMIN KONKURSU

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że ze względu na istniejący stan epidemii, zakończenie VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim , wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów, zostało przełożone i odbędzie po powrocie do nauki i pracy w szkołach.
O dokładnym terminie zakończenia Konkursu zostaną Państwo poinformowani w oddzielnym komunikacie.

Dnia 27 kwietnia udaliśmy się na 2-dniowy ogólnopolski IV Rajd Edukacyjno - Historyczny Szlakami Oddziału ,,Żandarmerii" Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej w Beskidzie Sądeckim. W skład naszej drużyny wchodzili: Weronika Hajduk kl.1 TE, Wiktoria Chrostek kl.2 TE , Julia Kantor kl.2 TE, Patrycja Ptak kl.2 TE i Piotr Bieleński kl.2 TE. Naszymi opiekunami były Pani Anna Smoleń oraz Pani Małgorzata Krzemińska.

Etap wojewódzki Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz odbył się 8.01.2019 r. w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie. Laureatami turnieju kucharzy okręgu Krakowskiego zostali nasi uczniowie z kl. 3zk Łukasz Habel zajmując I miejsce i Oliwia Kwiek zajmując II miejsce.

Pod hasłem: „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” już po raz 17. odbył się w Dąbrowie Tarnowskiej Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości.

W dniu 25.04.2019 uczniowie klasy I TE Mateusz Kłusek i Mateusz Myszor wzięli udział w międzyszkolnym finale rozgrywek ekonomicznej gry symulacyjnej CHŁOPSKA SZKOŁA BIZNESU – edycja VIII.

Dnia 16 kwietnia 2019  w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się FINAŁ XVII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundację GPW.

Dnia 11 kwietnia 2019 roku najlepsi inwestorzy – uczniowie z pięciu tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych w Tarnowie, należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów spotkali się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
Celem spotkania była rozgrywka finałowa w  Międzyszkolnym Konkursie Menedżerskim. Konkurs objęty został Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Tarnowa.

W dniach 1-2 kwietnia 2019 r. odbył się finał części krajowej Europejskiego Konkursu Statystycznego w Jachrance. Uczniowie naszej szkoły: Emil Nowak z klasy IV TE, Kinga Maj oraz Julia Kantor z klasy II TE, tworzący zespół o jakże wymownej nazwie ELITARNI, zajęli II miejsce w Polsce, co sprawia, że stanęli do boju o reprezentowanie naszej Ojczyzny w części europejskiej!

Nadszedł dzień piąty, dzień powrotów i rozłąki. Rozpoczęliśmy od śniadania wcześnie rano. Musieliśmy szybko opuścić Piazza Armerina, gdyż odbywał się tam wyścig kolarski i zamykano drogi wyjazdowe z miasta.

Czwarty dzień naszego pobytu na Sycylii rozpoczęliśmy tradycyjnie od słodkiego śniadania i wyśmienitej włoskiej kawy.


Dnia 5 kwietnia 2019 roku, tradycyjnie już w naszej szkole, odbył się konkurs hotelarski - POTYCZKI HOTELARSKIE 2019. W rywalizacji brało udział sześć dwuosobowych drużyn, po dwie kolejno z klasy 1 TM, 2 TM oraz 3 TM. Konkurs składał się z 5 rund, po każdej żegnaliśmy jedną z drużyn.

W dniu 28 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. W zmaganiach wzięło udział 22 uczniów. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych „mistrzów ortografii”. Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnymi regułami sprawdzającymi zasady pisowni i odstępstwa z zakresu całej polskiej ortografii. Łatwo nie było!

Trwa II etap V edycji Konkursu "Tarnowski Junior Biznesu". W etapie tym odbywa się głosowanie za pośrednictwem internetu na projekty zgłoszone do konkursu. Z naszej szkoły zostały zgłoszone 3 projekty pomysłu na biznes naszych uczniów. Swój pomysł na biznes przedstawili uczniowie klasy II TE: Patrycja Ptak, Karol Rudny oraz Kacper Świerczek.

4 kwietnia 2019 r. w naszej szkole gościliśmy policjantów wydziału prewencji z Komendy Miejskiej w Tarnowie, którzy przedstawili nam problem "Przemoc w sieci oraz przestępczość wśród młodzieży".

W dniu 29 marca uczniowie klasy 1BC oraz grupa uczniów z klasy 2BC i 1TD uczestniczyli w twórczych warsztatach pogłębiających wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Dziś mija trzeci dzień naszej wycieczki na Sycylię w ramach projektu Erasmus+. Już przed godziną dziewiątą zjedliśmy smaczne śniadanie w hotelu i wyruszyliśmy do szkoły, by uczestniczyć w kolejnych warsztatach.

W piątek 5 kwietnia br odbędzie się krótkie spotkanie uczniów zakwalifikowanych do wyjazdu do Wielkiej Brytanii na przełomie sierpnia i września w celu ustalenia terminu  dodatkowych zajęć z języka angielskiego.
Spotkanie będzie miało miejsce w sali 15 o godzinie 9.35. Obecność obowiązkowa.

Anna Srebro

Drugi dzień naszego projektowego spotkania w Piazza Armerina  rozpoczęliśmy od pobudki i smacznego śniadania w hotelowej restauracji.

Nasza przygoda rozpoczęła się na dworcu PKP w Tarnowie, gdzie o 9.45 mieliśmy zbiórkę. Do Krakowa udaliśmy się  pociągiem o 10.15. Minęliśmy niezliczoną ilość bramek, zanim wsiedliśmy do samolotu RYANAIR.

Promocja szkoły ruszyła pełną parą. W dniach 28 i 29 marca odbywały się XVI Miejskie Targi Edukacyjne miasta Tarnowa, w których, jak co roku braliśmy udział. Nasze stoisko wyróżniało się spośród innych wiosennymi kolorami, ciekawymi dekoracjami oraz nietypowymi przekąskami.

III MIEJSCE w III Górskim Rajdzie Edukacyjno – Historycznym Szlakami Partyzantów Oddziału „Żandarmeria” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

24 IV 2018 r. odbyło się spotkanie z p. KRZYSZTOFEM PODGÓRSKIM - miejskim rzecznikiem praw konsumentów w Tarnowie, ul. Nowa 4.
Uczniowie i nauczyciele biorący udział w spotkaniu poznali wiele cennych rad dotyczących praw i obowiązków konsumentów, którymi to- konsumentami jesteśmy na co dzień.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejmuje działania w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Natomiast w sprawach indywidualnych pomoc prawną konsumenci uzyskują m. in. u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.

W piątek 28 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych. Po Mszy świętej nasi tegoroczni absolwenci uczestniczyli w akademii, która rozpoczęła się od życzeń, podziękowań, gratulacji oraz wręczenia nagród. Najwyższe wyróżnienie w naszej szkole – Złotą Tarczę – w tym roku wyjątkowo przyzano dwóm uczennicom z klasy IV TE: Agnieszce Jakubek  i Joannie Pieczonce.

Dziękujemy wszytkim gimnazjalistom, którzy odwiedzili naszą szkołę w Dniu Otwartym oraz zainteresowali się naszymi kierunkami kształcenia. Do zobaczenia we wrześniu :)

Etap wojewódzki konkursu na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz odbył się w Krakowie w Zespole Szkól Spożywczych. Ten etap  wygrał Kacper Szot – uczeń ZSEG. W dniach 23-25.04.18 w Zabrzu w Zespole Szkól Spożywczych odbył się finał  I Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

We wtorek 24 kwietnia, odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Drużyna z naszej szkoły w składzie: Joanna Swoboda ITE, Kinga Maj ITE, Julia Kantor ITE, Sylwia Beściak IITZ, Weronika Kogut IITZ, zajęły IV miejsce.

W dniu 20 kwietnia 2018 roku wolontariuszki z ZSEG odwiedziły dzieciaki z grupy „Asy” w przedszkolu Promyczek, włączając się w akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Tym razem Michela Kuczek 1DH, Aleksandra Mądel 1DH, Natalia Wycykał 1DH, Justyna Drwal 3ZK zabrały dzieci w podróż „Lokomotywą” Juliana Tuwima.

W dniu 18 kwietnia odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom cyberprzemocy. Została ona zorganizowana przez Komendę Miejską Policji w Tarnowie oraz dyrekcję I LO im. Kazimierz Brodzińskiego przy współudziale Centrum Psychoedukacji i Pomocy Psychologicznej ARKA w Tarnowie.

W dniach 11 i 12 kwietnia uczestniczyliśmy w XV Miejskich Targach Edukacyjnych, które wzorem lat ubiegłych odbyły się na terenie OHP w Tarnowie.

W dniu 17 kwietnia 2018 roku odbyła się I edycja konkursu - Potyczki Hotelarskie 2018. Tematyka zadań dotyczyła usług podstawowych i dodatkowych świadczonych w obiektach hotelarskich. Uczestnicy - 6 zespołów dwuosobowych, reprezentujących klasy 1TM,2TM i 3TM, zmagało się z różnymi zadaniami, równiez w języku angielskim. Finał wygrały Dominika Mendys i Aleksandra Kantor z klasy 3 TM.
Gratulujemy!
Organizatorzy R.Fior i M. Sotomska
Zobacz zdjęcia

Zakończyła się całoroczna Tarnowska Liga Strzelecka. Nasi uczniowie, zarówno dziewczęta jak i chłopcy drużynowo zajęli II miejsce. Indywidualnie najlepsi okazali się:
Leon Kusek 2ZK - II miejsce karabin pneumatyczny
Anna Widło 4GH - IV miejsce karabin pneumatyczny
Karol Rudny - 1TE I miejsce pistolet pneumatyczny
Szymon Nowak 3TD -IV miejsce pistolet pneumatyczny
Patrycja Staniec 3ZC - IV miejsce pistolet pneumatyczny
GRATULUJEMY!!!
Zobacz zdjęcia

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

W dniach 16 i 23 maja 2018 roku odbyło się spotkanie uczestników zajęć projektowych z panem Janem Kiełbasą, dyrktorem tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM SA. Tematem spotkania było: „Inwestowanie własnego kapitału".

Podczas zajęć w dniu 16 maja zostały omówione nastepujące zagadnienia:
- miejsce rynku kapitałowego w gospodarce,
- instrumenty finansowe rynku kapitałowego (akcje, obligacje, derywaty),
- funkcjonowanie GPW w Polsce,
- uczestnicy rynku kapitałowego,
- zadania domów maklerskich,
- zadania maklera,
- ryzyko związane z inwestowaniem.

Zajęcia w dniu 23 maja miały charakter warsztatów praktycznych, na których uczestnicy usłyszeli wskazania jak inwestować na rynku giełdowym, a w szczególności:
- jak być świadomym inwestorem i jakimi cechami powinien się charakteryzować inwestor giełdowy,
- jaki horyzont inwestycyjny przyjąć,
- jak opracować plan inwestowania,
- jak zarządzać portfelem (rola dywersyfikacji).
POBIERZ MATERIAŁY

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

W dniu 18 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie uczestników zajęć projektowych z panią dr Jolandą Staniendą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tematyka spotkania obejmowała następujące zagadnienia: „Perspektywy rozwoju lokalnego rynku pracy".(Szanse dla młodych przedsiębiorców i pracowników. Lokalny patriotyzm gospodarczy. Smart city. Strefy ekonomiczne).

Pani dr Jadwiga Stanienda omówiła koncepcję smart city, wynikającą z wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi miastami, są to m.in:
• starzejąca się, niewystarczająca infrastruktura,
• zanieczyszczenie środowiska,
• nieefektywność energetyczna,
• negatywne tendencje demograficzne,
• wyludnianie się miast, bądź rosnąca liczba mieszkańców,
• silosowość procesów i informacji,
• niewykorzystany potencjał gospodarczy.
Wskazała przy tym, jak zmieniają się mierniki oceny smart city: mierniki makroekonomiczne schodzą na drugi plan przed miernikami jakościowymi, a są to:
• mierniki makro: wartość inwestycji, PKB, średnia pensja,
• mierniki jakościowe (trudne do zdefiniowania i zmierzenia odczucia mieszkańców):
• poczucie szczęścia,
• zadowolenie z mieszkania w danym mieście.

Pani dr Jolanda Stanienda przedstawiła również, jak nowe rozwiązania wpływają na inwestycje, rynek pracy, a także oczekiwania pracodawców i pracowników. Uczniów w sposób szczególny zainteresowały przykłady rozwiązań smart city, dotyczące różnych dziedzin życia, w dziesięciu najciekawszych „inteligentnych miastach” świata.

Kolejnym zagadnieniem przedstawionym przez panią dr Jolandę Staniendę był klaster i związane z nim perspektywy dla mieszkańców regionu. Odwołując się do koncepcji A. Marshalla, pani dr J. Stainenda wskazała na korzyści dla firm wynikające z geograficznego skoncentrowania działalności:
• Daje szansę czerpania doświadczenia i tradycji związanych z określonym typem aktywności gospodarczej, tajemnice handlowe, sekrety produkcyjne są przekazywane kolejnym pokoleniom zamieszkującym dane obszary.
• Obecność przedsiębiorstw z określonych branż w danej lokalizacji powoduje, że pojawiają się podmioty z branż wspierających, które dostarczają komponentów, materiałów i organizują ich przemieszczanie.
• Podział pracy i specjalizacja, które charakteryzują okręg zastępują tworzenie pionowo zintegrowanych organizacji.
• Obecność przedsiębiorstw z określonych branż wiąże się z ciągłym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowaną siłę roboczą. Popyt na pracę w danej lokalizacji przyciąga kolejnych pracowników.

Pani dr Jolanda Stanienda omówiła także związek pomiędzy klastrami a patriotyzmem lokalnym i patriotyzmem gospodarczym. Zarówno koncepcja smart city jak i koncepcja klastrów opiera się bowiem na aktywnym uczestnictwie społeczności lokalnych, chcących budować potencjał swojego regionu, swojej „małej ojczyzny”. Społeczności te muszą mieć świadomość, że rozwój lokalny to nie tylko odpowiedzialność władz, ale ich wspólne wyzwania i właśnie w takim połączeniu można odnosić sukcesy.
Elementem wykładu była również „burza mózgów” dotycząca tego, jak swoją przyszłość i możliwości na lokalnym rynku pracy widzą sami uczniowie. Mieli oni również możliwość wypowiedzi na temat rozwiązań, które już funkcjonują w Tarnowie i tych, które warto by wprowadzić w naszym mieście.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

W dniu 18 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie uczestników zajęć projektowych z panią dr Jolandą Staniendą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Tematyka spotkania obejmowała następujące zagadnienia: „Perspektywy rozwoju lokalnego rynku pracy".(Szanse dla młodych przedsiębiorców i pracowników. Lokalny patriotyzm gospodarczy. Smart city. Strefy ekonomiczne).

Pani dr Jadwiga Stanienda omówiła koncepcję smart city, wynikającą z wyzwań, jakie stoją przed współczesnymi miastami, są to m.in:
• starzejąca się, niewystarczająca infrastruktura,
• zanieczyszczenie środowiska,
• nieefektywność energetyczna,
• negatywne tendencje demograficzne,
• wyludnianie się miast, bądź rosnąca liczba mieszkańców,
• silosowość procesów i informacji,
• niewykorzystany potencjał gospodarczy.
Wskazała przy tym, jak zmieniają się mierniki oceny smart city: mierniki makroekonomiczne schodzą na drugi plan przed miernikami jakościowymi, a są to:
• mierniki makro: wartość inwestycji, PKB, średnia pensja,
• mierniki jakościowe (trudne do zdefiniowania i zmierzenia odczucia mieszkańców):
• poczucie szczęścia,
• zadowolenie z mieszkania w danym mieście.

Pani dr Jolanda Stanienda przedstawiła również, jak nowe rozwiązania wpływają na inwestycje, rynek pracy, a także oczekiwania pracodawców i pracowników. Uczniów w sposób szczególny zainteresowały przykłady rozwiązań smart city, dotyczące różnych dziedzin życia, w dziesięciu najciekawszych „inteligentnych miastach” świata.

Kolejnym zagadnieniem przedstawionym przez panią dr Jolandę Staniendę był klaster i związane z nim perspektywy dla mieszkańców regionu. Odwołując się do koncepcji A. Marshalla, pani dr J. Stainenda wskazała na korzyści dla firm wynikające z geograficznego skoncentrowania działalności:
• Daje szansę czerpania doświadczenia i tradycji związanych z określonym typem aktywności gospodarczej, tajemnice handlowe, sekrety produkcyjne są przekazywane kolejnym pokoleniom zamieszkującym dane obszary.
• Obecność przedsiębiorstw z określonych branż w danej lokalizacji powoduje, że pojawiają się podmioty z branż wspierających, które dostarczają komponentów, materiałów i organizują ich przemieszczanie.
• Podział pracy i specjalizacja, które charakteryzują okręg zastępują tworzenie pionowo zintegrowanych organizacji.
• Obecność przedsiębiorstw z określonych branż wiąże się z ciągłym zapotrzebowaniem na wyspecjalizowaną siłę roboczą. Popyt na pracę w danej lokalizacji przyciąga kolejnych pracowników.

Pani dr Jolanda Stanienda omówiła także związek pomiędzy klastrami a patriotyzmem lokalnym i patriotyzmem gospodarczym. Zarówno koncepcja smart city jak i koncepcja klastrów opiera się bowiem na aktywnym uczestnictwie społeczności lokalnych, chcących budować potencjał swojego regionu, swojej „małej ojczyzny”. Społeczności te muszą mieć świadomość, że rozwój lokalny to nie tylko odpowiedzialność władz, ale ich wspólne wyzwania i właśnie w takim połączeniu można odnosić sukcesy.
Elementem wykładu była również „burza mózgów” dotycząca tego, jak swoją przyszłość i możliwości na lokalnym rynku pracy widzą sami uczniowie. Mieli oni również możliwość wypowiedzi na temat rozwiązań, które już funkcjonują w Tarnowie i tych, które warto by wprowadzić w naszym mieście.
POBIERZ MATERIAŁY

TREŚĆ

TREŚĆ

Kolejne zajęcia w ramach projektu NBP odbędą się:
Poniedziałek, 16 kwietnia 2018 r.
Temat zajęć: "Etyka w biznesie, etyka procesu rekrutacyjnego pracowników" p. mgr Urszula Kozioł
10:25 – 11:10 kl. I TD gr.1, sala 302
11:15 – 12:00 kl. I TD, gr. 2, sala 302

Środa, 18 kwietnia 2018 r.
Temat zajęć: "Perspektywy rozwoju lokalnego rynku pracy". Szanse dla młodych przedsiębiorców i pracowników. Lokalny patriotyzm gospodarczy. Smart city. Strefy
ekonomiczne - p. dr Jolanda Stanienda
Uczestniczą klasy: I TE, I TD, III TE
Sala 115, godz. 11:15 – 13:50

XVI Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości pod hasłem: „Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek” pod patronatem Starosty Dąbrowskiego i Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej odbył się 12.04.2018r. w Dąbrowskim Domu Kultury.

W dniach 12-13 kwietnia 2018 r. odbędą się wydarzenia poświęcone postaci Zbigniewa Herberta, polskiego poety, eseisty, autora słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito” i kawalera Orderu Orła Białego. Ma to związek z trwającym rokiem Zbigniewa Herberta. Dziś, 12 kwietnia 2018 r. od godz. 11:00 w PWSZ w Tarnowie odbędzie się sesja naukowa, szczególnie związana z biografią pisarza.

W dniach 4 - 5 kwietnia 2018 roku nasza szkolna drużyna ELITARNI w składzie: Emil Nowak, Tomasz Nowak oraz Michał Jękot uczestniczyła w krajowym finale Europejskiego Konkursu Statystycznego, który odbył się w Centrum Badań i Edukacji Statystycznej w Jachrance. Ostatecznie spośród ponad 400 zespołów ELITARNI zajęli 4 miejsce w Polsce.
Serdecznie gratulujemy!

Dnia 11 kwietnia 2018 roku najlepsi inwestorzy – uczniowie z pięciu tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych w Tarnowie, należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów spotkali się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Dnia 11 kwietnia 2018 roku najlepsi inwestorzy – uczniowie z pięciu tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych w Tarnowie, należący do Tarnowskiego Centrum Młodych Inwestorów spotkali się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

5 kwietnia 2018 roku odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego "Hören lesen und zugleich verstehen".

W dniu 4 kwietna 2018 roku w Krakowie odbył się finał VII edycji "Chłopskiej Szkoły Biznesu". W fnale brało udział 27 drużyn ze szkół województwa małopolskiego. Uczennice klasy I TE Anna Stańczyk i Joanna Swoboda zajęły trzecie miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

W ostatnim czasie odbyły się 2 zbiórki na rzecz Fundacji Zmieńmy Świat zajmującej się leczeniem, sterylizacją i dokarmianiem wolnożyjących kotów na terenie Tarnowa.
Pierwsza miała miejsce 30 marca 2018 (Wielka Sobota) w CH Świt, gdzie zebrano 200 zł i 70 kg karmy, druga odbyła się w DH Max i zebrano 245 zł i 100 kg karmy. Wszystkim, którzy okazali serce dla bezdomnych zwierząt serdecznie dziękujemy!

Spotkanie w ramach projektu realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

W dniu 27 marca 2018 roku odbyło się spotkanie z Księdzem Profesorem Januszem Królikowskiem dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wykład dotyczący etyki miał ogólny temat: Nie człowiek dla pieniędzy, ale pieniądze dla człowieka.
Wykład Ks. Prof. Janusza Królikowskiego zwrócił uwagę uczestników projektu na problemy etyczne związane z zagadnieniem pieniądza, widziane w perspektywie biblijnej, teologicznej i filozoficznej. Wskazując na kwestie bogactwa i stosunku człowieka do gromadzenia dóbr, a później ich używania, Ks. Profesor zwrócił uwagę na perspektywę Starego i Nowego Testamentu. Pokazał, jak paradoksalnie często ten problem ¬– tak ważny dla człowieka współczesnego ¬– występuje na biblijnych kartach, w jaki sposób był ujmowany i pojmowany. Zwrócił również uwagę na różne jego rozwiązania. Mówiąc o Starym Testamencie, podkreślił zdumiewającą wnikliwość, zarówno teologiczną, jak i psychologiczną, z jaką już starożytny człowiek biblijny umiał analizować zagadnienie pieniądza w jego wielu wymiarach i złożonych odniesieniach. Dostrzegał więc, że jest takie bogactwo, którego należy szukać, będące równocześnie błogosławieństwem i owocem solidarności między ludźmi. W tym przypadku przez bogactwo rozumiał dobrobyt, wolność, sprawiedliwość, bezpieczeństwo. W każdym razie chodziło mu o bogactwo dostępne dla wszystkich. Zrazem jednak już człowiek starożytny wiedział, że jest i takie bogactwo, którego należy się wystrzegać. W tym przypadku przez bogactwo rozumiał się zazdrosne i chciwe gromadzenie, które rodzi się z niesprawiedliwości oraz prowadzi do ucisku, prześladowań, otępiałości moralnej i zafałszowania religijnej relacji z Bogiem.
Z kolei mawiając zagadnienie pieniądza w Nowym Testamencie, Ks. Profesor J. Królikowski zwrócił uwagę szczególnie na Ewangelię św. Mateusza, przedstawiając interesującą analizę postawy oddanej słowem „martwić się”. Mówił on między innymi: «Słowo „martwić się” (merinnan) przewija się przez cały tekst, od 24. do 34. wiersza w szóstym rozdziale. W pewnym sensie jest to punkt wyjścia. Jezus obserwuje ogólnie przyjęty sposób życia i pokazuje jego bezsens, niebezpieczeństwo, do którego prowadzi oraz głębokie kłamstwo egzystencjalne, które leży u jego podstaw. Martwienie się nie oznacza podejmowania pracy, bycia zapobiegliwym, czy też trudzenia się. Oznacza bytowanie w lęku, w niepokoju, stale z zawieszonym oddechem, jakby zamierając. Ten sposób życia człowiekowi przenikliwemu jawi się jako głupota, jako bezsens. Martwienie się w żadnym razie nie rozwiązuje podstawowego problemu, to znaczy tej porażki – czy się tego chce czy nie – którą jest śmierć: „Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?” (Mt 6, 22). Potem także dlatego, że martwienie się szuka pewności w rzeczach, które nie mogą jej dać: „złodziej je kradnie i mól niszczy” (por. Łk 12, 33). Człowiek martwi się, aby posiadać, łudząc się, że znajdzie w posiadaniu spokój i wolność, ale potem uświadamia sobie, że trzeba dalej się martwić, aby zabezpieczyć nagromadzone dobra. Szuka, ponadto, bezpieczeństwa w posiadaniu, ale potem zdaje sobie sprawę, że dobra, które nagromadził, są ulotne, nietrwałe, niezdolne do zapewnienia bezpieczeństwa, którego człowiek tak bardzo szuka, a wtedy łudzi się, że uwolni się od ciężaru przemijalności, gromadząc nowe bogactwa. Jest to błędne koło, z którego – jak się wydaje – nie można wyjść, w które człowiek jest wtłoczony, a które niepokojąc go, pozbawia go radości życia».
Wykład pokazał uczniom nieco inną perspektywę w spojrzeniu na zagadnienia etyczne związane z pracą, pieniądzem czy też własną działalnością gospodarczą. Dla jednych takie spojrzenie było bardzo odległe od dotychczasowych doświadczeń, potocznych pojęć, dla innych ciekawe, inspirujące, wykraczające poza pewne utrwalone schematy. Wszyscy jednak podkreślali, że złożony temat został przedstawiony – dzięki anegdotom, odniesieniom do przykładów z codziennej życiowej praktyki – w sposób umożliwiający przyswojenie trudnych filozoficznych zagadnień, rozważanych na poziomie uniwersyteckim, także uczniom technikum.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

W dniu 27 marca 2018 roku odbyło się spotkanie z Księdzem Profesorem Januszem Królikowskiem dziekanem Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wykład dotyczący etyki miał ogólny temat: Nie człowiek dla pieniędzy, ale pieniądze dla człowieka.
Wykład Ks. Prof. Janusza Królikowskiego zwrócił uwagę uczestników projektu na problemy etyczne związane z zagadnieniem pieniądza, widziane w perspektywie biblijnej, teologicznej i filozoficznej. Wskazując na kwestie bogactwa i stosunku człowieka do gromadzenia dóbr, a później ich używania, Ks. Profesor zwrócił uwagę na perspektywę Starego i Nowego Testamentu. Pokazał, jak paradoksalnie często ten problem - tak ważny dla człowieka współczesnego - występuje na biblijnych kartach, w jaki sposób był ujmowany i pojmowany. Zwrócił również uwagę na różne jego rozwiązania. Mówiąc o Starym Testamencie, podkreślił zdumiewającą wnikliwość, zarówno teologiczną, jak i psychologiczną, z jaką już starożytny człowiek biblijny umiał analizować zagadnienie pieniądza w jego wielu wymiarach i złożonych odniesieniach. Dostrzegał więc, że jest takie bogactwo, którego należy szukać, będące równocześnie błogosławieństwem i owocem solidarności między ludźmi. W tym przypadku przez bogactwo rozumiał dobrobyt, wolność, sprawiedliwość, bezpieczeństwo. W każdym razie chodziło mu o bogactwo dostępne dla wszystkich. Zrazem jednak już człowiek starożytny wiedział, że jest i takie bogactwo, którego należy się wystrzegać. W tym przypadku przez bogactwo rozumiał się zazdrosne i chciwe gromadzenie, które rodzi się z niesprawiedliwości oraz prowadzi do ucisku, prześladowań, otępiałości moralnej i zafałszowania religijnej relacji z Bogiem.
Z kolei mawiając zagadnienie pieniądza w Nowym Testamencie, Ks. Profesor J. Królikowski zwrócił uwagę szczególnie na Ewangelię św. Mateusza, przedstawiając interesującą analizę postawy oddanej słowem „martwić się”. Mówił on między innymi: «Słowo „martwić się” (merinnan) przewija się przez cały tekst, od 24. do 34. wiersza w szóstym rozdziale. W pewnym sensie jest to punkt wyjścia. Jezus obserwuje ogólnie przyjęty sposób życia i pokazuje jego bezsens, niebezpieczeństwo, do którego prowadzi oraz głębokie kłamstwo egzystencjalne, które leży u jego podstaw. Martwienie się nie oznacza podejmowania pracy, bycia zapobiegliwym, czy też trudzenia się. Oznacza bytowanie w lęku, w niepokoju, stale z zawieszonym oddechem, jakby zamierając. Ten sposób życia człowiekowi przenikliwemu jawi się jako głupota, jako bezsens. Martwienie się w żadnym razie nie rozwiązuje podstawowego problemu, to znaczy tej porażki – czy się tego chce czy nie – którą jest śmierć: „Kto z was, martwiąc się, może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?” (Mt 6, 22). Potem także dlatego, że martwienie się szuka pewności w rzeczach, które nie mogą jej dać: „złodziej je kradnie i mól niszczy” (por. Łk 12, 33). Człowiek martwi się, aby posiadać, łudząc się, że znajdzie w posiadaniu spokój i wolność, ale potem uświadamia sobie, że trzeba dalej się martwić, aby zabezpieczyć nagromadzone dobra. Szuka, ponadto, bezpieczeństwa w posiadaniu, ale potem zdaje sobie sprawę, że dobra, które nagromadził, są ulotne, nietrwałe, niezdolne do zapewnienia bezpieczeństwa, którego człowiek tak bardzo szuka, a wtedy łudzi się, że uwolni się od ciężaru przemijalności, gromadząc nowe bogactwa. Jest to błędne koło, z którego – jak się wydaje – nie można wyjść, w które człowiek jest wtłoczony, a które niepokojąc go, pozbawia go radości życia».
Wykład pokazał uczniom nieco inną perspektywę w spojrzeniu na zagadnienia etyczne związane z pracą, pieniądzem czy też własną działalnością gospodarczą. Dla jednych takie spojrzenie było bardzo odległe od dotychczasowych doświadczeń, potocznych pojęć, dla innych ciekawe, inspirujące, wykraczające poza pewne utrwalone schematy. Wszyscy jednak podkreślali, że złożony temat został przedstawiony – dzięki anegdotom, odniesieniom do przykładów z codziennej życiowej praktyki – w sposób umożliwiający przyswojenie trudnych filozoficznych zagadnień, rozważanych na poziomie uniwersyteckim, także uczniom technikum.
POBIERZ MATERIAŁY

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

Kolejne spotkanie w ramach projektu Młody przedsiębiorca i pracownik na lokalnym rynku pracy wobec wyzwań prawa pracy i etyki biznesu odbyło się w dniu 26 marca 2018 r. Temat Etyka w biznesie, etyka procesu rekrutacyjnego pracowników – przedstawiła pani psycholog mgr Urszula Kozioł, pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wykład uczył trudnej sztuki komunikacji i autoprezentacji, także w tych elementach, na które często nie zwraca się uwagi, a są one równie ważne, a niekiedy nawet ważniejsze niż sama komunikacja werbalna. Pokazują one bowiem rzeczywiste emocje, intencje, także te, które chciałoby się ukryć. Pani Urszula Kozioł zwróciła w sposób szczególny uwagę na następujące sprawy:
- pojęcie komunikacji niewerbalnej;
- badania naukowe dotyczące komunikacji niewerbalnej;
- funkcje komunikatów niewerbalnych;
- kanały komunikacji niewerbalnej;
-spójność komunikatów werbalnych i niewerbalnych;
- komunikacja niewerbalna a rozmowa kwalifikacyjna.
Pani Psycholog podała również kilka wskazówek, które mogą być przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wśród nich znalazły się również te:
1. Wejdź na spotkanie pewnym krokiem, pamiętaj o wyprostowanej sylwetce.
2. Nawiąż kontakt wzrokowy, uśmiechnij się.
3.Przywitaj się poprzez partnerski uścisk dłoni. (Pamiętaj osoba rekrutująca podaje dłoń jako pierwsza, ona też decyduje kiedy kończy spotkanie)
4.Siadając, pamiętaj o wyprostowanej sylwetce.
5. Gestykuluj umiarkowanie.
Zadaniem uczniów było dobre zapoznanie z treściami przekazanymi podczas wykładu, by mogli je wykorzystać podczas praktycznych ćwiczeń, pozwalających na zastosowanie posiadanej wiedzy.

W dniu 16 kwietnia odbyły się warsztaty dla uczniów biorących udział w projekcie Młody przedsiębiorca i pracownik na lokalnym rynku pracy wobec wyzwań prawa pracy i etyki biznesu.
Uczniowie mieli okazję w praktyczny sposób zastosować wiedzę poznaną podczas wykładu pani psycholog Urszuli Kozioł z wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Podczas zaproponowanych przez Panią Psycholog ćwiczeń mieli również możliwość sprawdzenia swojej umiejętności zachowania w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej, a także odczytywania komunikatów niewerbalnych.
Uczestnicy warsztatów po zajęciach podkreślali przydatność poznanych zagadnień nie tylko w rozmowie kwalifikacyjnej, ale również w codziennych kontaktach,
spotkaniach z nowymi ludźmi czy w sytuacjach, w których potrzebna i ważna jest autoprezentacja, także ta niewerbalna.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej

Kolejne spotkanie w ramach projektu Młody przedsiębiorca i pracownik na lokalnym rynku pracy wobec wyzwań prawa pracy i etyki biznesu odbyło się w dniu 26 marca 2018 r. Temat Etyka w biznesie, etyka procesu rekrutacyjnego pracowników – przedstawiła pani psycholog mgr Urszula Kozioł, pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wykład uczył trudnej sztuki komunikacji i autoprezentacji, także w tych elementach, na które często nie zwraca się uwagi, a są one równie ważne, a niekiedy nawet ważniejsze niż sama komunikacja werbalna. Pokazują one bowiem rzeczywiste emocje, intencje, także te, które chciałoby się ukryć. Pani Urszula Kozioł zwróciła w sposób szczególny uwagę na następujące sprawy:
- pojęcie komunikacji niewerbalnej;
- badania naukowe dotyczące komunikacji niewerbalnej;
- funkcje komunikatów niewerbalnych;
- kanały komunikacji niewerbalnej;
-spójność komunikatów werbalnych i niewerbalnych;
- komunikacja niewerbalna a rozmowa kwalifikacyjna.
Pani Psycholog podała również kilka wskazówek, które mogą być przydatne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wśród nich znalazły się również te:
1. Wejdź na spotkanie pewnym krokiem, pamiętaj o wyprostowanej sylwetce.
2. Nawiąż kontakt wzrokowy, uśmiechnij się.
3.Przywitaj się poprzez partnerski uścisk dłoni. (Pamiętaj osoba rekrutująca podaje dłoń jako pierwsza, ona też decyduje kiedy kończy spotkanie)
4.Siadając, pamiętaj o wyprostowanej sylwetce.
5. Gestykuluj umiarkowanie.
Zadaniem uczniów było dobre zapoznanie z treściami przekazanymi podczas wykładu, by mogli je wykorzystać podczas praktycznych ćwiczeń, pozwalających na zastosowanie posiadanej wiedzy.

W dniu 16 kwietnia odbyły się warsztaty dla uczniów biorących udział w projekcie Młody przedsiębiorca i pracownik na lokalnym rynku pracy wobec wyzwań prawa pracy i etyki biznesu.
Uczniowie mieli okazję w praktyczny sposób zastosować wiedzę poznaną podczas wykładu pani psycholog Urszuli Kozioł z wykładowcy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Podczas zaproponowanych przez Panią Psycholog ćwiczeń mieli również możliwość sprawdzenia swojej umiejętności zachowania w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej, a także odczytywania komunikatów niewerbalnych.
Uczestnicy warsztatów po zajęciach podkreślali przydatność poznanych zagadnień nie tylko w rozmowie kwalifikacyjnej, ale również w codziennych kontaktach,
spotkaniach z nowymi ludźmi czy w sytuacjach, w których potrzebna i ważna jest autoprezentacja, także ta niewerbalna.
POBIERZ MATERIAŁY

Po raz kolejny słowa z Konstytucji 3 Maja zabrzmiały w naszej Szkole, gdy wspólnie obchodziliśmy Narodowe Święto.

W dniu 21 kwietnia 2017 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych organizowany przez nauczycieli języka niemieckiego: Katarzynę Curyło oraz Annę Kraus. Uczestniczyli w nim uczniowie klas trzecich.

Od sentencji rzymskiej Tytusa Liwiusza rozpoczynamy przedstawienie tego, co wydarzyło się przed południem 21 kwietnia 2017 roku (jeżeli pragniecie poznać znaczenie powyższej sentencji poszukajcie odpowiedzi). Zawsze zachęcamy naszych uczniów, aby nieśli pomoc drugiemu człowiekowi.

Z przyjemności ą ogłaszamy ze zwyciężczynią w pierwszym szkolnym polowaniu na jaja - Easter Egg Hunt okazała się uczennica klasy 2DH - Karolina Gilska, która jako pierwsza przesłała prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę!

21.04.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w edukacyjnym pokazie kulinarnym o tematyce "Sześć sposobów na dziczyznę" prowadzonym przez Wojciecha Harapkiewicza, szefa kuchni restauracji "Babinicz" w Szczawnie Zdroju.

Po raz IX w naszej szkole odbył się konkurs Black Box. Formuła konkursu jest trudna dla zawodowców, a co dopiero dla uczniów. Konkurs wymaga kreatywności, umiejetności i wiedzy.

W dniach 21-22.04.2017 roku odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w ZSCKR w Nakle Śląskim. W bloku Gastronomia startowało aż 40 uczniów.

11 kwietnia 2017 roku odbyła się w naszej szkole IX edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Niemieckiego "Hören lesen und zugleich verstehen". Jak co roku konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem.

31 marca 2017 r. uczniowie Dominik Łukasik i Mateusz Ciurej reprezentowali naszą szkołę w III Międzynarodowym Konkursie Kulinarnym „SMAK GOŚCINNOŚCI 2017”, którego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności w Myślenicach.

12 kwietnia 2017 roku zainaugurowano obchody 77. rocznicy zbrodni katyńskiej. Po Mszy świętej w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza oraz programie artystycznym młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Tarnowie dalszą część uroczystości kontynuowano w Alei Dębów Katyńskich.

Dnia 10.03 w naszej szkole odbyła się prelekcja nt. „Dzieląc się szpikiem ratujesz życie” mająca na celu pozyskanie potencjalnych dawców szpiku kostnego. W prelekcji uczestniczyli uczniowie pełnoletni z 12 klas.

Gratulujemy uczniom klas czwartych oraz klasom 3 TM i 3 TN zdania egzaminów z kwalifikacji i otrzymania dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.

W dniach 5-7 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie miała miejsce prawdziwa wiosna poezji – uroczysty finał Powiatowego Konkursu „Ksiądz Twardowski i świat jego wierszy”, któremu w sposób szczególny towarzyszyły słowa Poety:

Easter is coming! Z tej okazji zapraszamy wszystkich chętnych do zmagań z językiem angielskim do udziału w wielkanocnym quizie - krzyżówce.

W dniu 23 marca 2017 roku polonistka Anna Pojedyniec przeprowadziła Szkolny Konkurs Ortograficzny. W zmaganiach wzięło udział 16 uczniów.

W ramach wolontariatu uczniowie klasy 1ZK odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej - Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tarnowie.

Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie oraz Panią Barbarą Miękiną-Pikul – dyplomowanym pracownikiem bankowym, właścicielką firmy BMP Consulting w Tarnowie.

Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie oraz Panią Barbarą Miękiną-Pikul – dyplomowanym pracownikiem bankowym, właścicielką firmy BMP Consulting w Tarnowie.

Spotkanie z Panem Marcinem Lewandowskim – trenerem biznesu, koordynatorem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej nt. „Jak mówić, żeby Cię słuchano”.

Spotkanie z Panem Marcinem Lewandowskim – trenerem biznesu, koordynatorem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej nt. „Jak mówić, żeby Cię słuchano”.

Tradycją już stało się organizowanie przez Panie Polonistki z naszej szkoły konkursów poświęconych twórczości słynnych literatów. W tym roku Międzyszkolny Powiatowy Konkurs dotyczył twórczości księdza Jana Twardowskiego.

NAJLEPSI MŁODZI MENEDŻEROWIE KSZTAŁCĄ SIĘ W ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH W TARNOWIE

Dnia 4 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie przeprowadzony został IV Międzyszkolny Konkurs Menedżerski, w którym rywalizowali uczniowie tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych.

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie 3 kwietnia 2017 roku odbyła się uroczysta Gala Finałowa III Miejskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Konkurs skutecznie został wpisany edukacyjny pejzaż miasta Tarnowa.

Dn. 23 III 2017 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych odbyło się podsumowanie Rejonowego Konkursu "Potrzebna Krew -Twoja Także" organizowanego przez Oddział Rejonowy PCK w Tarnowie dla Powiatu Grodzkiego. Jest on organizowany dla honorowych krwiodawców w szkołach ponadgimnazjalnych , jak również dla wyższych uczelni w naszym mieście. Konkurs cieszy się dużą popularnością , co jest istotnym w krzewieniu honorowego krwiodawstwa.

Drużyna w składzie Oliwia Rzepka 3 TZ, Mariola Korpacka 3 TZ, Ewelina Świątek 3 TE reprezentujące Koło Historyczno-Turystyczne działające w naszej szkole zajęła IV miejsce w VIII Ponadgimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Górach „Karkonosze i Góry Stołowe” zorganizowanym przez Społeczne Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze STO w Tarnowie oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego im. ks. Bogusława Królikowskiego Cor w Tarnowie.

W dniu 25 marca grupa młodzieży z ZSEG wraz z nauczycielami wzięła udział w kolejnych targach branży cukierniczej, piekarskiej i lodziarskiej, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Dzień patrona Irlandii - św. Patryka już za nami… W tym roku zaprosiliśmy uczniów ZSEG do zabawy, której celem było poznanie tradycji związanych z obchodami tego święta. Zwyciężczyniami w tegorocznej edycji zabawy z okazji Dnia św. Patryka oraz szczęśliwymi posiadaczkami Pot’o Gold zostały Joanna Pieczonka i Natalia Sitko z klasy 3 TE, którym najszybciej udało się odnaleźć koniczynki oraz odpowiedzieć na pytania do zamieszczonego na stronie szkoły tekstu. Pozostałym uczestnikom dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach dotyczących kultury i tradycji krajów anglojęzycznych.

Magdalena Borszowska

W ramach Dnia Otwartego w ZSEG pion gastronomiczny prezentował:
- okolicznościowe stoły,
- pokaz sporządzania napojów bezalkoholowych przez naszych barmanów,
- wykonanie dekoracji marcepanowych,
- rzeźbienie w warzywach i owocach- carving,
- a bariści uczyli parzyć dobrą kawę i jak ją ozdabiać.
Umiejętności naszych uczniów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gimnazjalistów.
Gimnazjalisto jeśli chcesz się tego nauczyć przyjdź do nas.

Elżbieta Gdowska

W dniach 22-23 kwietnia 2016 roku w Żarnowcu odbyły się eliminacje okręgowe 40 edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Organizatorem olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. W eliminacjach uczestniczyła młodzież z okręgu krakowskiego obejmującego województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie oraz świętokrzyskie. Zmagania odbywały się w 11 blokach tematycznych. Naszą Szkołę reprezentowała Kamila Sowa, która startowała w bloku Gastronomia, obok innych 35 uczestników.

Absolwenci, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu z matematyki przynoszą kalkulator prosty do sekretariatu młodzieżowego najpóźniej w dniu egzaminu.
Absolwentów zdających język polski ustny obowiązuje na egzaminie przygotowana i podpisana bibliografia.
Jednocześnie przypominamy o konieczności potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych osobowych wprowadzonych do systemu OBIEG. Osoby, które do chwili obecnej tego nie zrobiły zobowiązane są do pilnego zgłoszenia się w sekretariacie młodzieżowym szkoły w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 7.30 – 12.00. Potwierdzenie w/w danych osobowych jest konieczne przed przystąpieniem do egzaminu.

Harmonogram części ustnej i pisemnej egzaminu maturalnego znajduje się w gablocie na I piętrze szkoły.

W dniu egzaminu maturalnego zdający zgłaszają się 30 min. przed rozpoczęciem z dowodem osobistym!

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie 22 kwietnia 2016 roku odbyła się uroczysta Gala Finałowa II Miejskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim. W szkolnych eliminacjach konkursu uczestniczyło ponad 500 uczniów z 21 placówek oświatowych z terenu miasta Tarnowa. W części finałowej udział wzięło 126 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, by ostatecznie zostało wyłonionych 30 laureatów. Konkurs w tym roku podczas swojej już drugiej odsłony został rozbudowany o kilka nowych części. W całości składał się z części historycznej, recytatorskiej, śpiewu patriotycznego, pracy literackiej, pracy plastycznej i pracy fotograficznej.

Z okazji zbliżającego się święta flagi oraz święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja serdecznie zapraszamy uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami sal lekcyjnych do wzięcia udziału w KONKURSIE NA NAJPIĘKNIEJ PRZYSTROJONA SALĘ LEKCYJNĄ W "PATRIOTYCZNYM TONIE". Konkurs jest częścią realizowanego w naszej szkole programu edukacyjnego z zakresu wychowania patriotycznego: Pamiętam i patrzę w przyszłość...
Ideą konkursu jest poszerzenie wiedzy z zakresu historii Polski, utrwalenie symboliki narodowej poprzez tworzenie form artystycznych, kształtowanie zainteresowań i uzdolnień poprzez spontaniczną ekspresję plastyczną oraz poczucie przynależności narodowej i patriotyzmu.

Dnia 13 kwietnia 2016 roku odbyła się w naszej szkole V edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego "Focus on Matura Skills". W konkursie udział wzięli uczniowie klas I i II tarnowskich techników. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem, który obejmował znajomość rozumienia tekstu pisanego oraz rozpoznawanie i stosowanie struktur leksykalno – gramatycznych. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wraz z opiekunami mogli spróbować wyrobów cukierniczych przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych. 

W ramach programu "Małopolska Pamięta" młodzież naszej szkoły miała możliwość wyjazdu do Oświęcimia w dniach 15-16 kwietnia 2016 roku. Wyjazd ten miał aspekt nie tylko historyczny wynikający z pogłębionego zwiedzania miejsca pamięci w byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, ale i patriotyczno-wychowawczy. Celem wyjazdu było nie tylko przekazanie faktów związanych z ludobójstwem dokonanym za drutami KL Auschwitz-Birkenau, ale również uwrażliwienie młodzieży na przejawy dyskryminacji i nietolerancji, w tym rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, które doprowadziły do ludobójstwa na terenie obozu. Wyjazd miał również za cel wprowadzić młodzież w stan głębszej refleksji na temat tego czego może nas uczyć historia, szczególnie te jej ciemne karty.

Dnia 15 kwietnia 2016 roku Szkolna Giełda Papierów Wartościowych działająca w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie świętowała swoje 20 Urodziny.
Organizacją oraz przeprowadzeniem uroczystości zajęły się: Pani Dorota Bargieł-Kurowska oraz Pani Marzena Malec-Witek. Koordynatorem była Pani Vice Dyrektor Magdalena Naleźny.
W jubileuszu 20-lecia powstania SGPW uczestniczyli:
Pan Roman Ciepiela - Prezydent Miasta Tarnowa,
Pan Piotr Augustyński - Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa,
Pani Hanna Skalska - Starszy Wizytator Delegatury Tarnowskiej Kuratorium Oświaty,
Pan Kazimierz Koprowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie,
Pan Stanisław Klimek - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie,
Pan Jan Kiełbasa - Dyrektor POK Domu Maklerskiego BDM.S.A.,
Pan Marcin Dąbrowski - Dyrektor Makroregionu Południowo - Wschodniego Private Wealth Consulting
Pan Artur Rzepka – założyciel SGPW, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej REDWOOD PR.,
Dyrekcja, nauczyciele oraz młodzież ZSEG.

Gimnazjalisto, zapraszamy Cię na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się w piątek 29 kwietnia 2016 roku, w godzinach 10:30 - 14:30.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystym podsumowaniu drugiej edycji konkursu wiedzy o Józefie Piłsudskim. Konkurs został objęty patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie oraz patronatem medialnym RDN Małopolska. Gala finałowa odbędzie się 22 kwietnia 2016 roku tj. piątek o godzinie 10:00 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie w sali 116.

 

„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości.”
J. Piłsudski

W dniu 14 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych przeprowadzone zostały dwa konkursy finałowe II Miejskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim. Były to finały w części historycznej, recytatorskiej oraz śpiewu patriotycznego, stanowiące zamykającą klamrę całego przedsięwzięcia. Młodzież z terenu miasta Tarnowa stanęła w szranki także w innych konkurencjach: wykonała prace multimedialne, plastyczne, fotograficzne i literackie.

W dniu 22 marca 2016 roku polonistka Anna Pojedyniec przeprowadziła Szkolny Konkurs Ortograficzny. W zmaganiach wzięło udział  26 uczniów. Celem konkursu było wyłonienie najlepszych „mistrzów ortografii”. Uczniowie zmierzyli się z bardzo trudnymi regułami sprawdzającymi zasady pisowni i odstępstwa z zakresu całej polskiej ortografii. Łatwo nie było!
A oto nasi zwycięzcy:
MISTRZ -Natalia Słota z klasy ITE,
WICEMISTRZ - Karolina Gilska z klasy IDH,
III MIEJSCE  - Karolina Stąsiek  z klasy ITD
Zwycięzca będzie reprezentować naszą szkołę  w  XVII-tym Dyktandzie Ortograficznym „O złote pióro”.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Anna Pojedyniec

7 kwietnia br. uczniowie Naszej Szkoły Rafał Okaz oraz Jacek Radliński (obaj z klasy 4 TE) zdobyli 3 miejsce w IX Edycji Wiosennego Biegu na Orientację „O Kroplę Białej” odbywających się w „Lesie Tuchowskim” na terenie Tuchowa. Gratulujemy!

Spośród wielu uczniów zafascynowanych literaturą fantastyczną opiekunka koła Miłośników Poezji prof. Krystyna Gawdzińska wyłoniła dwie uczennice: Zelek Aleksandrę z 1 ZC oraz Cygan Małgorzatę z 2 TZ, które reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Literackim pt. „I Ty możesz zostać czarodziejem” zorganizowanym przez Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie.
Zmagania konkursowe w formie pisemnej odbyły się 01.04.2016 roku. Miały na celu: popularyzację i rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie umiejętności wnikliwego i uważnego czytania. Uczniowie musieli zapoznać się z treścią aż 7 tomów powieści pt.”Harry Potter” J. K. Rowlling oraz z biografią autorki.

9 marca 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie po raz X odbyła się akcja poboru krwi zwana Wampiriadką. Przez te dziesięć lat udało się oddać prawie 225 litrów krwi. To naprawdę cudowny dar naszej młodzieży.

„Pomimo postępu medycyny i rozwoju przemysłu farmaceutycznego nie ma tak cudownego leku jakim jest ludzka krew, nie wyprodukowano żadnego medykamentu, który posiadałby cechy biologiczne ludzkiej krwi i mógłby ją w pełni zastąpić, dlatego też ratowanie zdrowia i życia ludzkiego było i jest uzależnione od honorowych dawców krwi”.

17 marca 2016 roku 22 uczniów klas pierwszych po raz kolejny wzięło udział w Szkolnym Konkursie Matematycznym.
Laureaci konkursu:
I miejsce: Agnieszka Warzecha (klasa 1 TT)
II miejsce: Weronika Gąsiorek (klasa 1 TE); Karolina Gilska (klasa 1 DH); Milena Osetek (klasa 1 TE); Weronika Sobol (klasa 1 TT).
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Konkurs zorganizowała p. Mirosława Gałdyś.

Tajniki kuchni w ogniu, serwowania homara oraz ostryg poznali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
Szkolenie przeprowadził Grzegorz Górnik, szef Akademii Kelnerskiej. Instruktaż odbył się w trzech grupach ćwiczeniowych od 10 do 13 kwietnia. Kurs kelnerski „Serwis Specjalny” ukończyło 82 uczniów ZSEG. Każdy z uczestników na zakończenie programu otrzymał certyfikat. Szkole przypadło odznaczenie Eurocertyfikatem.

W wyniku starań podjętych przez opiekuna Koła Historycznego udało się zaprosić na dzień 20 kwietnia 2015 roku do Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie pana Jerzego Pertkiewicza żołnierza kampanii wrześniowej, uczestnika bohaterskiej obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, żołnierza Armii Krajowej, pseudonim „Drzazga”, pułkownika w stanie spoczynku, harcmistrza i Harcerza Rzeczypospolitej, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, doktora farmacji.

ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO-GASTRONOMICZNYCH (FACHSCHULE FÜR BETRIEBSWIRTSCHAFTSLEHRE UND GASTRONOMIE), die Schule mit schon über 100-jähriger Tradition, ist die größte und anerkannte Berufsschule in Tarnów.
Die Schule befindet sich inmitten des Stadtzentrums, in unmittelbarer Nähe des Bahnhofs und der zentralen Bushaltestellen.
Unsere Schule bietet den16 bis 19-jährigen Lernenden eine breite Profilpalette. Wir bilden Nachwuchskräfte für Hotellerie, Gastronomie und Tourismusbranche, sowie für zahlreiche Gebiete der Wirtschaftslehre.
Auf dem lokalen Markt arbeiten wir in enger Kooperation mit führenden Unternehmen, wo unsere Schülerinnen und Schüler ihre Berufspraktika absolvieren. Die SchülerInnen der Hotellerie können sich außerdem in den Sommermonaten für ein Praktikum in den Hotels in Griechenland entscheiden.

AUSBILDUNGSRICHTUNGEN:
Fachschule (4-jährig):
• Betriebswirt/-in
• Techniker/-in für Hotelwesen
• Techniker/-in für Fremdenverkehrswesen
• Techniker/-in für Ernährung und Gastronomiedienstleistungen
• Kellner/-in

Berufsschule (3-jährig):
• Verkäufer/-in
• Konditor/-in
• Koch/Köchin

ARBEITSGEMEINSCHAFTEN:
Neben dem Unterricht hat die Schülerschaft die Möglichkeit ihren Interessen nachzugehen. Die Schule bietet eine Vielzahl an freiwilligen Arbeitsgemeinschaften, die aus reinem Spaß besucht werden.
Außerdem beteiligen sich die Lernenden auch gern an Wohltätigkeitsaktionen, sind Mitglieder des Polnischen Roten Kreuzes. Die volljährigen Schülerinnen und Schüler unserer Schule helfen oft den Menschen mit ihrer Blutspende.

Unsere AGs:
• Foto-AG
• Film-AG
• Touristischer Verein
• Schülerzeitung
• Schulband

W dniu 17 kwietnia 2015 roku odbyła się w naszej szkole IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Rosyjskiego «Век живи, Век учись».
W konkursie udział wzięli uczniowie klas liceum i technikum z obrębu miasta Tarnowa oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach.
Po przywitaniu uczestników wraz z opiekunami przez pana Dyrektora Jerzego Fereta oraz panią wicedyrektor Mariannę Załogę uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań konkursowych. Test obejmował znajomość rozumienia tekstu pisanego, rozpoznawanie i stosowanie struktur leksykalno – gramatycznych oraz test z wiedzy ogólnej o Rosji. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy wraz z opiekunami mogli spróbować wyrobów cukierniczych przygotowanych przez uczniów klas gastronomicznych.

Galeria handlowa Gemini Park organizuje konkurs adresowany do tarnowskich uczniów, w którym szkoły wystawiają swoich reprezentantów, których zadaniem jest pokazać TALENT w jakiejś dziedzinie.

Nagrodami w konkursie są:
- 1 miejsce: nagroda indywidualna: 4000 zł i 15000 zł dla swojej szkoły na realizację dowolnych zadań.
- 2 miejsce: nagroda indywidualna: 3000 zł i 10000 zł dla swojej szkoły na realizację dowolnych zadań.
- 3 miejsce: nagroda indywidualna: 2000 zł i 5000 zł dla swojej szkoły na realizację dowolnych zadań.
Wszystkie przesłuchania i finał odbędą się na scenie ustawionej w strefie restauracyjnej Gemini Park, przy zgromadzonej widowni. Zwycięzca wyłoniony w szkolnych eliminacjach ma szansę na pokazanie się szerszej widowni i zdobycie cennych nagród w finale konkursu organizowanego przez Gemini Park.
Zgłoszenia do szkolnych eliminacji do dnia 8 maja przyjmują p. Justyna Krzoska oraz Izabela Żaba, Aleksandra Wantuch i Justyna Stoszko z klasy II TE.

W dniu 13 kwietnia 2015 odbyła się IV edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Focus on Matura Skills” przeznaczonego dla uczniów klas pierwszych i drugich szkół technicznych miasta Tarnowa, który został zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych: Beatę Nytko oraz Annę Srebro.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie serdecznie zaprasza uczniów Państwa Szkoły do wzięcia udziału w konkursie gastronomicznym „BLACK BOX - Moje wyzwania”. Regulamin konkursu wraz z kartą udziału publikujemy w załączeniu. Dodatkowych informacji udziela Koordynator konkursu - mgr inż. Elżbieta Teper (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Regulamin konkursu  Karta udziału.

Konkurs odbędzie się w dniu 22 kwietnia 2015 r.

Historia inaczej – spotkanie ze świadkiem historii pułkownikiem Jerzym Pertkiewiczem, uczestnikiem bohaterskiej obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, który w barwny i ciekawy sposób przekaże swoje doświadczenia z czasów swojej młodości, która przypadła na niezwykle tragiczny okres naszej historii tj. II wojny światowej i czasów stalinowskich.
Już wkrótce w murach naszej szkoły będzie możliwość spotkania się z żołnierzem kampanii wrześniowej i Armii Krajowej, pseudonim „Drzazga”, pułkownikiem w stanie spoczynku, harcmistrzem i Harcerzem Rzeczypospolitej, kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczonym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, doktorem farmacji. 20 kwietnia 2015 roku w poniedziałek o godzinie 10:25 w sali 115 – spotkanie potrwa dwie godziny lekcyjne do godziny 12:00. Na spotkanie zapraszają nauczyciele historii i WOS-u.
Szczegółowy harmonogram klas, które będą uczestniczyć w spotkaniu zostanie przekazany przez radiowęzeł.

Marta Marszalska
Józef Parys

01.04.2015 r.  uczennice ZSEG w Tarnowie, podczas rozegranej w hali TOSiR  przy ul. Krupniczej, Rejonowej Licealiady Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt zdobyły MISTRZOSTWO REJONU i tym samym wywalczyły awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 15.04.2015 roku w Nowym Sączu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

PileckiPo godzinie 14:00 rozpoczęliśmy w auli budynku MCDN ODN w Tarnowie konferencję poświęconą żołnierzom niezłomnym, a w szczególności rotmistrzowi Pileckiemu, człowiekowi honoru.

Na początku po przywitaniu prelegentów, uczniów i nauczycieli wygłosiłem wykład wprowadzający w na temat Od pierwszej do drugiej okupacji, tj. przejścia z okupacji nazistowskiej do drugiej okupacji sowieckiej w 1944 roku wraz z przekroczeniem przedwojennej granicy Rzeczypospolitej przez wojska sowieckie. Mowa była o trudach konspiracji na ziemiach wcielonych do ZSRR i w Polsce tzw. "lubelskiej", o nadziejach związanych z referendum ludowym, które odbyło się 30 czerwca 1946 roku roku i wyborach do Sejmu Ustawodawczego, które przeprowadzono 19 stycznia 1947, o siłach niepodległościowych, które podjęły walkę z Armią Czerwoną, NKWD i siłami bezpieczeństwa.

Już od października w ramach projektu WNT uczniowie klasy III TL zmagają się z wiedzą matematyczną na platformie e-learningowej. Uczniowie uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez panie mgr Annę Smoleń i mgr Mirosławę Małek, poza tym biorą również aktywny udział w wideokonferencjach prowadzonych przez wykładowców Politechniki Łódzkiej. Na szkoleniach matematyka jest przedstawiana w inny sposób niż tradycyjnie na lekcjach, co spotyka się z większym zainteresowaniem, jak również lepszym przyswojeniem wiedzy przez uczniów.

Kandydat przyjęty do ZSEG wraz z dokumentami skałda zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie (dotyczy to kandydatów do technikum i zasadniczej szkoły zawodowej).

Dyrekcja ZSEG podpisała w 2014 roku umowy z następującymi jednostkami służby medycyny pracy:

1. Zespół Przychodni Specjalistycznych SP ZOZ w Tarnowie, ul. M.Skłodowskiej-Curie 1, tel: 14 631 02 18
2. MPL Nr. VI NZOZ Sp. z o.o. Tarnów, ul. Sowińskiego 19, tel: 14 655 88 70
3. Centrum Medyczne „KOL-MED” Tarnów, Pl. Dworcowy 6, tel: 14 688 60 55
4. Mościckie Centrum Medyczne Sp. z o.o Tarnów, ul. Kwiatkowskiego 15, tel: 14 688 05 02
5. Miejska Przychodnia nr II Tarnów, ul. Mościckiego 14, tel: 14 688 88 81
6. MPL Nr III NZOZ Sp.zo.o. Tarnów, ul Wałowa 22, tel: 14 688 90 20; 14 688 90 23
7. NZOZ MPL Nr 5 Sp.zo.o. Tarnów, ul. Długa 18, tel: 14 627 18 70

 

W dniu 25 kwietnia 2014 roku w Krakowie odbyła się II edycja konkursu „ROSJA WSPÓŁCZESNA – ROSJA RÓŻNORODNA” organizowanego przez Centrum Młodzieży im. doktora Henryka Jordana w Krakowie. W konkursie rywalizowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Kinga Michoń z klasy II EH, Małgorzata Bochnak z klasy III EH, Liliya Stankevych z klasy III EH.

Jury - obradujące w składzie: Monika Stachnik-Czapla, Elżbieta Żak, Michał Kuryłowicz – przyznało uczennicy ZSEG Kindze Michoń II MIEJSCE. GRATULUJEMY!

Szczegółowe informacje o konkursie: www.cmjordan.krakow.pl

Absolwenci, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu z matematyki przynoszą na egzamin kalkulator prosty.

Pobyt w miejscu zbrodni zawsze wywołuje emocje, szczególnie u młodych ludzi. Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego z Tarnowa, których jestem nauczycielem i wychowawcą wcześniej zostali przygotowani na prowadzonych przeze mnie lekcjach historii do takiej podróży. Pomimo to w swym zachowaniu widocznie przeżywali pobyt w tak złowrogim miejscu jakim był: były niemiecki-nazistowski Obóz Zagłady KL Lublin „Majdanek” oraz byłe więzienie w obecnym Muzeum  na Zamku w Lublinie. Zostali poinformowani, że nie będzie to łatwy i lekki wyjazd, a mimo to zgłosili się, gdy zaproponowałem taką edukacyjną podróż. Propozycję skierowałem do wszystkich uczniów szkoły.

W dniu 4 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie Mościcach miały miejsce eliminacje XV Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej dla Tarnowa i powiatu tarnowskiego.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie giełdowym. Czekają cenne nagrody. Więcej informacji na stronie: http://sendfile.pl/195809/gazetka_wiosna_2014.pdf

Zarządcy Szkolnego Biura Maklerskiego zapraszają także do polubienia fan page giełdy, który znajduje się pod tym linkiem https://www.facebook.com/szkolnagieldatarnow ZaPrAsZaMy :)

REKRUTACJA NA KURSY ZAWODOWE W 2015 R.

 W ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” rozpoczynamy nabór
na następujące formy wsparcia dla uczniów ZSEG: 

kurs kadry i płace /50 h/ – 5 miejsc
kurs dla uczniów klas drugich w zawodzie technik ekonomista /2TE, 2 EH
kurs podstaw księgowości /60 h/ – 10 miejsc
kurs dla uczniów w zawodach usługowo-ekonomicznych tj. technik handlowiec i technik hotelarstwa

Zapisy na poszczególne kursy  do 26 stycznia 2015 r. u szkolnego lidera projektu Pani Grażyny Łątki.

 

„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”
to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem tego projektu jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w regionie, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa społecznego wizerunku szkół zawodowych.

Projekt jest realizowany od września 2010 r. i uczestniczą w nim uczniowie ponadgimnazjalnych szkół zawodowych z Małopolski. Uczniowie ZSEG bardzo chętnie wykorzystują możliwość zdobycia nowych umiejętności i pogłębienia swojej wiedzy zawodowej.
Oferta zajęć z kompetencji kluczowych oraz kursów zawodowych jest bardzo bogata:
- matematyka z wykorzystaniem technik informatycznych
- język angielski branżowy 
- język niemiecki branżowy 
- kurs baristów 
- kurs barmański 
- kurs obsługi kas fiskalnych 
- kurs obsługi księgowej małej firmy
- wizyty stażowe/zawodoznawcze
- praktyki zawodowe
- wizyty studyjne we Francji i Niemczech
- kurs prawa jazdy

Wszystkie formy wsparcia w ramach projektu są bezpłatne.

1. KURS BARMAŃSKI
Tematyka zajęć:

  •  wprowadzenie do zawodu barmana
  •  zarys technologii i towaroznawstwa napojów alkoholowych i bezalkoholowych
  •  podział i charakterystyka napojów mieszanych
  •  technika miksowania
  •  teoretyczne i praktyczne zastosowanie receptur

2. KURS BARISTÓW
Niezwykle szybko rozwijająca się w Polsce kultura picia kawy stawia coraz to większe wymagania przed właścicielami lokali gastronomicznych. Rosną wymagania i świadomość konsumentów. Klienci oczekują najwyższej jakości napojów kawowych.
Do przyrządzenia idealnego espresso niezbędne jest właściwe urządzenie, młynek, gatunek kawy, jakość wody, a także zaangażowanie człowieka. Sekret perfekcyjnej małej czarnej leży w umiejętności właściwej koordynacji wszystkich wyżej wymienionych składników sukcesu.

3. KURS OBSŁUGI KSIĘGOWEJ MAŁEJ FIRMY, OBSŁUGI KAS FISKALNYCH
Jeśli zamierzasz w przyszłości prowadzić własną firmę, to są to szkolenia właśnie dla Ciebie!
CELEM KURSU JEST:

  •  przygotowanie uczestników do obsługi finansowo-księgowej małej firmy
  •  nabycie podstawowej wiedzy z zakresu uproszczonych form ewidencji
  •  nabycie umiejętności prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ryczałtu ewidencjonowanego
  •  wykształcenie umiejętności sporządzania i ewidencjonowania dokumentacji księgowej
  •  obsługa kasy fiskalnej.

4. ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA OBCEGO BRANŻOWEGO I MATEMATYKI Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK INFORMATYCZNYCH

60-godzinny cykl zajęć odbywających się przez cały rok szkolny pozwoli uczniom na zdobycie nowych umiejętności z zakresu konwersacji w języku angielskim i niemieckim oraz zwiększy stopień satysfakcji młodzieży z nauki języków i dalszej ścieżki edukacyjnej oraz uaktywni zawodowo młodzież. Zajęcia wyrównawcze z matematyki pozwolą uczestnikom na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników z tego przedmiotu.

5. STAŻ/WIZYTA ZAWODOZNAWCZA W ZKŁADZIE PRACY

Uczniowie ZSEG odwiedzili w ramach wizyt:

  • Browar CARLSBERG POLSKA w Brzesku
  •  Restaurację „WIERZYNEK” w Krakowie.

Kolejnym celem jest Hotel QUBUS***** w Krakowie.

6. PRAKTYKI ZAWODOWE

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3 z kl. 2 zk – kucharz i kl. 3 cs – cukiernik mieli możliwość odbycia 40- godzinnej praktyki zawodowej w zakładzie pracy. Kucharze pracowali w Restauracji „PASAŻ” oraz Winiarni "Lippóczy Pince" Sztyler Hegedus, a cukiernicy w Zakładzie Produkcyjno-Handlowym „STRUSINIANKA”. Praktykanci mieli okazję skonfrontowania swoich umiejętności zawodowych z pracą w warunkach rzeczywistych. Celem zajęć był rozwój kompetencji branżowych.

7. WIZYTY STUDYJNE

Dla najlepszych i najaktywniejszych uczestników projektu możliwość bezpłatnych, kilkudniowych wyjazdów zagranicznych.
Byliśmy już w Turyngii, Lyonie i Annecy.

8. KURS PRAWA JAZDY

Najchętniej wybierana forma wsparcia przez osoby pełnoletnie. Możliwość zdobycia upragnionego „prawka” całkowicie za darmo!!!

SZKOLNI LIDERZY PROJEKTU: Grażyna Łątka i Agnieszka Jarzwiec

Dnia 8 kwietnia 2014 roku w Zespole szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie  przeprowadzony został finał Międzyszkolnego Konkursu Menedżerskiego, w którym rywalizowali uczniowie tarnowskich szkół średnich.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowania uczniów tematyką inwestowania na polskim rynku kapitałowym oraz sprawdzenie  umiejętności podejmowania przez młodzież decyzji związanych z zarządzaniem swoim kapitałem w zmieniających się warunkach makroekonomicznych w Polsce.

W dniu 3 kwietnia 2014 roku klub HDK przy ZSEG w Tarnowie za zgodą Dyrektora szkoły mgr Jerzego Fereta zorganizował już po raz ósmy akcję pobierania krwi – Wampiriadka VIII.  Akcja została zorganizowana w porozumieniu z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie.

Uczennice naszej szkoły: Kinga Michoń (II EH) oraz Monika Onak (IV EK) zdobyły wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym "Bohaterowie "Granicy" Zofii Nałkowskiej", który odbył się w Krakowie 26 marca.
Serdecznie gratulujemy!

4 kwietnia 2014 r. w naszej szkole odbył się po raz VI konkurs black box. Polegał on na wymyśleniu i przygotowaniu potraw z produktów przygotowanych przez organizatorów w tzw. "czarnej skrzynce". W tym roku wśród produktów znalazły się m.in. bycze jądra czy grasica. Zwycięzcą konkursu okazał się Łukasz Moneta z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Krakowie, miejsce drugie zajął Kamil Kurczab - uczeń naszej szkoły. Gratulujemy!

Sprawozdanie z konkursu
Zobacz film 

Uczniowie naszej szkoły w dniu 21.03.2014r. wygrali kolejny pojedynek w ramach Tarnowskiej Ligi Debatanckiej pokonując IV LO.
ZSEG reprezentowali:
Czosnyka Bartłomiej III DG
Bryg Karolina III DG
Mirek Paweł III DG
Czekaj Edyta II DG
Kłusek Katarzyna II DG
Arkadiusz Kozyra III EH
Joanna Tomaszewska II TT
Beata Ciastoń II TT
Rafał Okaz II TE
Rafał Grzeszczuk II TE
Warzecha Magdalena II TE
Zapart Michał III TT

Opiekunowie Anna Pojedyniec i Anna Gąsior.

Uczennica Dominika Dziuban z kl. III DG, która zajęła I miejsce w Szkolnym Konkursie Ortograficznym, reprezentować będzie nasza szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym "O złote pióro" w ZSE-O w Tarnowie w dniu 04.03.2014r.
Opieka Anna Pojedyniec.

Uczennica Marta Wilk z kl. IV TM zajęła II miejsce w międzyszkolnym konkursie "Życie i twórczość Juliana Tuwima" przygotowując prezentację multimedialną.
Opieka Anna Pojedyniec.
Konkurs zorganizowany został przez II LO w Tarnowie.

Bank zadań na ocenę dopuszczającą

ZSZ

Klasa pierwsza

Klasa druga

 

 

W dniu 12.04.2013r na terenia „Lasu Tuchowskiego” w Tuchowie odbył się VII Wiosenny Bieg na Orientację o „Kroplę Białej”. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Tuchowie. W zawodach uczestniczyło 104 zawodników (39 drużyn) reprezentujących gimnazja i 13 drużyn szkół ponadgimnazjalnych.

Film promocyjny

110-lecie ZSEG

Spacer po szkole

Pokaz synchronicznego serwisu

Andrzejkowe wróżby z ZSEG

Zaproszenie na świętowanie jubileuszu ZSEG w Tarnowie.

 

Szkoła dawniej i dziś

2015-03-04 - Obchody I Tygodnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSEG - scenka aresztowania żołnierza AK (2)

2015-03-04 - Obchody I Tygodnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSEG - scenka aresztowania żołnierza AK (1)

 

Rekonstrukcja historyczna - Żołnierze Wyklęci

Małopolski Konkurs Kulinarny - Kraków 2016

ZSEG Tarnów - moja szkoła

ZSEG 2015

Jest wiele powodów, dla których warto być w naszej szkole! Ten film jest dla niedowiarków.

Akcja MIŚ

Łakocie, czyli niech się schowa "Zupa Romana" :)

 

Dlaczego warto wybrać naszą szkołę?

  

Pierwszy dzień wiosny - Świetlica - tak się bawiliśmy tego dnia - cz. I

 

Pierwszy dzień wiosny - Odśpiewki/odgrywki w salach lekcyjnych

 

Nasza szkoła w (przymrużonym) oku kamery


Młodzież ze szkoły gastronomicznej Musa beyli Gokprogramli lise z Kilis uczestniczyła w dniu 17.04.13  w lekcjach otwartych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych. Lekcje były przeprowadzone w klasie IIITG – obsługa konsumenta – specjalizacja barmaństwo oraz w klasie 3 cs pracownia cukiernicza przez: mgr inż. Barbarę Jurczyk oraz mgr inż. Elżbietę Teper. Tłumaczem z polskiej strony był mgr Paweł Wojewoda. Młodzież bardzo szybko znalazła nić porozumienia, a Ci uczniowie którzy nie zaniedbują nauki języka obcego chętnie i bez tłumacza prowadzili rozmowę w języku angielskim.


W dniu 6 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie odbył się uroczysty finał konkursu dotyczącego życia i twórczości Wisławy Szymborskiej pod hasłem „Jesteś piękne, mówię życiu”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Fundacja Wisławy Szymborskiej. Organizację konkursu wspierali również: Urząd Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe, Tarnowska Inicjatywa Oświatowa e-ducaTIO.

Konkurs, przygotowany przez nauczycieli polonistów z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, miał na celu rozbudzanie zainteresowań czytelnictwem, szczególnie lekturą tekstów poetyckich, pogłębienie znajomości biografii i dorobku artystycznego Wisławy Szymborskiej, a także zaprezentowanie talentów i uzdolnień młodzieży w różnych dziedzinach.

Absolwenci ZSEG, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu w maju 2013 roku przynoszą na egzamin kalkulator prosty. Informujemy, że szkoła nie zapewnia kalkulatorów!!!

Jednocześnie przypominamy o konieczności potwierdzenia własnoręcznym podpisem danych osobowych wprowadzonych do systemu OBIEG. Osoby, które do chwili obecnej tego nie zrobiły zobowiązane są do pilnego zgłoszenia się w sekretariacie młodzieżowym szkoły
poniedziałek – piątek godz. 730 – 1130

Potwierdzenie w/w danych osobowych jest konieczne przed przystąpieniem do egzaminu!!!


„Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością” 

Jan Paweł II

W dniu 4 kwietnia 2013 roku klub HDK przy ZSEG w Tarnowie za zgodą Dyrektora szkoły mgr Jerzego Fereta zorganizował akcję pobierania krwi – Wampiriadka VII. Akcja została zorganizowana w porozumieniu z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Celem przeprowadzonej Wampiriadki jest promowanie honorowego krwiodawstwa i zdrowego trybu życia wśród młodzieży naszej szkoły oraz uświadomienie młodzieży, że oddawanie krwi jest bezpieczne i bezbolesne, a każdy z nas może przyczynić się do ratowania ludzkiego życia. Uwrażliwienie młodzieży na potrzeby drugiego człowieka w świecie, który ukierunkowany jest na własne EGO jest jednym z głównych celów przyświecających przeprowadzonej akcji.

O godzinie 8:00 na świetlicy szkolnej stawili się pracownicy stacji krwiodawstwa w Tarnowie oraz chętni do oddania krwi uczniowie naszej szkoły. Honorowym krwiodawcą mógł zostać każdy uczeń, którzy ukończył 18 rok życia, posiadał przy sobie dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić tożsamość oraz adres stałego zameldowania, był zdrowy i w ostatnim czasie nie chorował, ważył minimum 50 kg.

Kandydaci na dawców byli kwalifikowani przez lekarza na podstawie badania lekarskiego, przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz wypełnionego kwestionariusza dawcy. Lekarz podejmował decyzję o zabiegu pobrania krwi, gdy stwierdził, że taki zabieg jest bezpieczny dla dawcy.

Tym życiodajnym darem w tym roku chciało się podzielić ponad 80 uczniów. Do oddania krwi pracownicy Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zakwalifikowali 42 osoby. W sumie oddano 18900 ml krwi. Uczniom towarzyszyły wielkie emocje.

Dla ucznia – krwiodawcy dzień oddawania krwi był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali nauczyciele. Dla wszystkich krwiodawców zorganizowano mini – barek sponsorowany przez Radę Rodziców, a poczęstunek przygotowali uczniowie klas gastronomicznych.

Dla każdego z nas, dla naszych najbliższych, może nagle potrzebna być krew.
Pamiętajmy o tym! Jeżeli więc jesteś zdrowy oddając krew możesz podarować
drugiemu człowiekowi to co najcenniejsze - zdrowie, a nawet życie.

GALERIA

 

 

 Protokół z posiedzenia jury Konkursu Recytatorskiego i Wokalno-Instrumentalnego
"Wisława Szymborska Zycie i Twórczość" 

  

Dnia 5 kwietnia 2013 roku jury w składzie:
1. Jadwiga Kubisztal
2. Zdzisława Wicka
3. Agata Bubisz
4. Krystyna Gawdzińska - przewodniczący jury (bez prawa głosu w kategorii ponadgimnazjalnej)
ustaliło następujący werdykt:

  Jesteś piękne – mówię życiu.

Wisława Szymborska

 

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie, Komitet Organizacyjny Konkursu oraz cała społeczność Szkoły mają zaszczyt zaprosić do udziału w organizowanym dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Tarnowa oraz  Powiatu Tarnowskiego Konkursie „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej”, który odbędzie się  w dniach 5 - 6 kwietnia 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

W piątek 22 marca br odbyła się pierwsza edycja Konkursu Języka Angielskiego i Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych dla klas 3 gimnazjum: „Get Ready for High School”. Organizatorami Konkursu byli nauczyciele języka angielskiego w ZSEG: Paweł Wojewoda, Anna Srebro oraz Justyna Romańska. W konkursie wzięło udział 37 uczniów gimnazjów z Tarnowa i powiatu, których zadaniem było rozwiązać zadania typowe dla egzaminu gimnazjalnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym oraz udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytania związane z wiedzą o krajach anglojęzycznych.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Magda Kurcab (Gimnazjum nr 11 w Tarnowie)
II miejsce: Jagoda Misiaszek (Gimnazjum nr 6 w Tarnowie-Krzyżu)
III miejsce: Joanna Król (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ryglicach)
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwa Macmillan i Pearson a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia. Gratulujemy zwycięzcom izapraszamy na kolejną edycję za rok.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. K. K. Baczyńskiegow Dąbrowie Tarnowskiej organizuje XI Dzień Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości:
„Nie masz już w Polsce żydowskich miasteczek”.
Z tej okazji organizatorzy zapraszają młodzież do wzięcia udziału w konkursach: recytatorskim, wokalnym, tanecznym i fotograficznym.

 XIII Konkurs Fotograficzny i Plastyczny - edycja międzynarodowa - Wadowice 2013 

 

Temat konkursu: „Jan Paweł II świadek i nauczyciel wiary” 
Uczestnicy:W konkursie mogą wziąć udział uczniowie ur. w 1993r. i młodsi.

    Poznaliśmy zwycięzców Szkolnego Turnieju Giełdowego!   
Szkolny Turniej Giełdowy skierowany był do klas pierwszych i drugich technikum przy ZSEG. Składał się on z 2 części: I - Eliminacji – podczas których 28 dwuosobowych zespołów rozwiązywało test, dotyczący sprawdzenia podstawowej wiedzy z zakresu rynku kapitałowego (eliminacje odbyły się 1 marca 2013 r.). II - Finału – do którego zakwalifikowało się 6 zespołów z najlepszymi wynikami z testu (finał odbył się 22 marca 2013 r.)

Dnia 22 marca odbył się szkolny konkurs gastronomiczno-językowy: „Wariacje z ziemniaka” zorganizowany przez Małgorzatę Hołda oraz Agnieszkę Kozioł.
Read MoreUczestnicy konkursu oprócz wykonania potrawy z ziemniaka mieli za zadanie, także zaprezentować ją w języku obcym. W konkursie wzięło udział 7 uczniów, nadzorowało ich jury pod okiem wytrawnego szefa kuchni – Wojciecha Wołosowskiego, a prezentację w języku obcym oceniały Magdalena Borszowska oraz Agnieszka Secchi.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Dawid Drewniany z klasy 3 TK – „Ziemniaczane łódki w wiosennej sałatce”
II miejsce: Sylwia Kosiba z klasy 2 TK – „Torcik ziemniaczany”
III miejsce: Beata Ciastoń z 1 TT –„ Pieczone kuleczki z musem i grillowanym boczkiem”
oraz Roksana Tyrka z klasy 2 TK –„ Ziemniaczane kuleczki z grillowanym boczkiem”
Pozostali uczestnicy:
Klaudia Ryba 2 TK
Magdalena Główka 2TK
Angelika Chrzanowska 3 TK


Sprawozdanie z IV edycji konkursu ,,Black Box”

W dniu 13.04.2012r. w Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie odbyła się czwarta edycja konkursu szkół gastronomicznych.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

1130-1250 lub 1355-1440 

s. 115 Prezentacje multimedialne szkoły
s. 116 Występy artystyczne młodzieży ZSEG
s. 120 Rozmowy młodzieży szkół gimnazjalnych i ZSEG

1305-1350 lub 1445-1530   

Spotkania młodzieży gimnazjalnej z nauczycielami i uczniami ZSEG w trakcie zajęć


Już 20.04.2012 o godz. 10.00 w sali 115 w Zespole Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych odbędzie się I edycja Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Focus on Matura Skills”.

Swój udział zgłosiło 44 uczniów z 7 szkół :  ZST im. Ignacego Mościckiego, ZSL i Z im. Tadeusza Zwisłockiego, ZSO i T im. Jana Szczepanika, ZSEO im. Tadeusza Kościuszki, ZSB, ZSL i T im. Jana Pawła II w Wojniczu, ZSME im. Tadeusza Tertila oraz oczywiście reprezentanci ZSEG…

Wszystkim biorącym udział w konkursie życzymy powodzenia!!!

Wielki Finał ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Dzień z Podravką"

4 kwietnia 2012 roku w Warszawie w Centrum technik Kulinarnych Doram poznamy najaktywniejszą szkołę, drużynę oraz nauczyciela, którzy zostaną wyłonieni w finale konkursu Dzień z Podravką.

W dniu 13.04.11 w  Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie  odbyła się trzecia edycja  konkursu  szkół gastronomicznych w stylu Black Box. Pomysłodawcą tej formy  konkursu był P. Marcin Mróz menager firmy Planeta. Przy trzeciej edycji konkursu duży wkład pracy wnieśli pan Wojciech Wołosowski i Krzysztof Wróbel. Sponsorami surowców z których młodzież sporządzała dania konkursowe  były firmy ;Les -Drób, Imex, Specjał- Rzeszów. Maspex-Wadowice, Tymbark, Lubella, Oerlemans, Unilever, Trafunek, Restauracja Pasaż, Aviko, Commercio Polska, Hotele i Restauracje Sezam.

Pierwszy dzień wiosny... po prostu słów brak. To trzeba zobaczyć...

 

Świetlica - tak się bawiliśmy tego dnia

 

 

Odśpiewki/odgrywki w salach lekcyjnych

 

W dniu 12 kwietnia 2010 r. zorganizowano Konkurs Języka Angielskiego dla klas drugich. Organizatorami konkursu były mgr Beata Nytko i mgr Agnieszka Paliga. Konkurs trwał dwie godziny. Uczniowie w tym czasie wykonywali ćwiczenia sprawdzające ich umiejętność rozumienia tekstu słuchanego i czytanego.

Od soboty 10 kwietnia od godz. 18.00 do niedzieli 18 kwietnia obowiązywała w Polsce żałoba narodowa po katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński z małżonką, polscy parlamentarzyści, kombatanci i rodziny ofiar poległych w Katyniu.

Decyzję w tej sprawie podjął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przejął - zgodnie z konstytucją - obowiązki głowy państwa. Żałoba odnosi się do wszystkich instytucji państwowych. Bronisław Komorowski wezwał Polaków do uczestniczenia w żałobie niezależnie od poglądów politycznych.

Dyrekcja, grono profesorskie, uczniowie oraz pracownicy szkoły składają kondolencje rodzinom oraz wszystkim, których dotknęła ta tragedia.

Z tej też racji, w piątek 16 kwietnia br. cała społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie uczestniczyła we Mszy Świętej w intencji ofiar katastrofy samolotu rządowego. Msza odbyła się w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego o godzinie 12.00.

 

Katyń to w świadomości Polaków nazwa, symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc „Katyń”, myślimy o wszystkich pomordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 r. Nie tylko jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska, ale także o innych polskich obywatelach zabitych w tym czasie przez NKWD.

W dniu 24 marca 2010 klub HDK przy ZSEG w Tarnowie zorganizował akcję pobierania krwi – Wampiriadka IV. Akcja została zorganizowana w porozumieniu z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Tarnowie.

Krew to dar serca dla osób, które najbardziej tego potrzebują. Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może moja krew uratuje życie innego człowieka.

Pobieranie krwi nie boli. Wykonuje się je pod stałą opieką pielęgniarską i nadzorem lekarza. W czasie jednego poboru można oddać 450 ml krwi. Ani mniej, ani więcej. Krew jest zbierana do jednorazowego pojemnika z płynem konserwującym. Pobór krwi trwa od pięciu do ośmiu minut.

Krew – to dar serca, który ratuje życie. Celem Wampiriadki było, jak co roku promowanie wśród młodych ludzi honorowego krwiodawstwa oraz zdrowego stylu życia. W dniu 24 marca 2010 o godzinie 8: 00 na świetlicy szkolnej stawili się pracownicy stacji krwiodawstwa w Tarnowie oraz chętni do oddania krwi uczniowie klas III LO, IIITL, III TK, III TE, III TD, III TM, III TG, IV TK, IV TE, IV TH, IV TD. W sumie ponad 70 uczniów naszej szkoły chciało podzielić się darem życia z innymi. Większa część z nich włączyła się w akcję oddawania krwi po raz pierwszy. Na pochwałę zasługuje udział uczniów wraz z rodziną: uczennica klasy IV TK A. Baranowska przyszła oddać krew wraz z siostrą Beatą, studentką PWST. W akcję włączyli się również ubiegłoroczni absolwenci naszej szkoły oraz nauczyciele. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwali ks. mgr M. Górak, mgr M. Kawa, mgr inż. B. Zaborowska, mgr inż. E. Stachura, mgr inż. B. Jurczyk, mgr A. Linard, inż. A. Migdał, mgr M. Bystrowska. Dla wszystkich krwiodawców zorganizowano mini – barek sponsorowany przez Radę Rodziców.

Zapraszamy za rok na WAMPIRIADKĘ V

 

Serdecznie zapraszamy Państwa na Dni Otwarte naszej szkoły, które odbędą się w dniach 14-15 kwietnia 2010 r. w godz. od 11:00 do 14:40.

 

PROGRAM DNI OTWARTYCH

 

14.04.2010 r.

 

11:10-12:00 - Film o szkole, promocyjna prezentacja multimedialna, spotkania z młodzieżą.

 

12:05-12:50 - Możliwość  spotkań z nauczycielami w trakcie prowadzonych przez nich lekcji z wybranych przedmiotów: organizacja hotelarstwa, technologia gastronomiczna, ekonomika, zarządzanie firmą, technologia informacyjna, matematyka, wiedza o kulturze, język polski, język angielski, chemia, biologia, przysposobienie obronne.

 

13:10-13:30 - Spektakl teatralny „Chcę opowiedzieć Ci bajkę” - opracowany w ramach projektu Comenius - oraz występ zespołu muzycznego - odwołane w związku z żałobą narodową. Spektakl zostanie przedstawiony 23 i 26 kwietnia (piątek i poniedziałek) o godz. 13.30. W tym czasie zostanie zaprezentowany aktualnie realizowany przez szkołę Partnerski Projekt Szkół Comenius.

 

13:55-14:40 - Możliwość  spotkań z nauczycielami w trakcie prowadzonych przez nich lekcji z wybranych przedmiotów: rachunkowość, ekonomia, zajęcia praktyczne, technologia informacyjna, chemia, geografia, matematyka, język niemiecki, język angielski, technologia gastronomiczna.

 

15.04.2010 r.

 

11:10-12:00 - Film o szkole, promocyjna prezentacja multimedialna, spotkania z młodzieżą.

 

12:05-12:50 - Możliwość  spotkań z nauczycielami w trakcie prowadzonych przez nich lekcji z wybranych przedmiotów:  zajęcia praktyczne w hotelarstwie, rachunkowość, technologia informacyjna, biologia, język polski, język angielski, technologia gastronomiczna, specjalizacja gastronomiczna.

 

13:10-13:30 - Spektakl teatralny „Chcę opowiedzieć Ci bajkę” - opracowany w ramach projektu Comenius - oraz występ zespołu muzycznego - odwołane w związku z żałobą narodową. Spektakl zostanie przedstawiony 23 i 26 kwietnia (piątek i poniedziałek) o godz. 13:30. W tym czasie zostanie zaprezentowany aktualnie realizowany przez szkołę Partnerski Projekt Szkół Comenius.

13:55-14:40 - Możliwość  spotkań z nauczycielami w trakcie prowadzonych przez nich lekcji z wybranych przedmiotów: podstawy przedsiębiorczości, język polski, język niemiecki, język angielski, technologia gastronomiczna, pracownia gastronomiczna, geografia, wiedza o społeczeństwie, przysposobienie obronne.

Nasza szkoła (przymrużonym) okiem kamery...

...

W dniach 27-30 kwietnia 2009 roku organizujemy dni otwarte szkoły dla absolwentów gimnazjów, w godzinach od 11.00 do 14.00
(prosimy o wcześniejsze telefoniczne zgłoszenie).

Serdecznie zapraszamy!

Okres nauki: 3 lata
Podbudowa: ZSZ

 

Absolwenci mogą być zatrudnieni w różnych zakładach gastronomicznych na stanowiskach zarówno z działalnością produkcyjną (technolog, kalkulator, kierownik produkcji) jak również z działalnością handlowo - usługową (kelner, bufetowy, kierownik sali); są przygotowani do prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

profil kucharzOkres nauki: 3 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: kucharz

 

Kucharz jest osobą zawodowo zajmującą się przygotowywaniem potraw pochodzących z różnych stron świata oraz dań dostosowanych do indywidualnych okoliczności i wymagań klientów. Posiada wiedzę odnośnie różnych kultur kulinarnych, właściwego stosowania produktów spożywczych, odpowiedniego łączenia składników, jak również stosownego serwowania potraw, deserów, napojów i dodatków. Poza samym przygotowywaniem dań, do kucharza należy podanie ich w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie. Niejednokrotnie do niego należy również udekorowanie stołu. Sprawuje on nadzór nad pracą w kuchni, aby przebiegała zgodnie z wymogami sanitarnymi i BHP. W gestii kucharza znajduje się również układanie menu oraz zarządzanie wydatkami na produkty spożywcze. Poza obowiązkowym wyczuciem smaku od kucharza oczekuje się bogatej wyobraźni i pomysłowości, a odnosi się to zarówno do umiejętności wymyślania i tworzenia nowych potraw, ich modyfikowania, jak również nowatorskiego dekorowania. Wizualna strona potrawy niejednokrotnie ma ogromny wpływ na jej ocenę, a coraz częściej wymaga się od kucharzy tego, że serwowane dania będą wyglądać jak dzieła sztuki.

Miejscem pracy dla kucharza mogą być restauracje, hotele, publiczne miejsca żywienia, stołówki, ośrodki wypoczynkowe, pokłady statków. Można także zająć się działalnością cateringową i obsługiwać prywatne imprezy.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 640 godzin:

  • zasady żywienia,
  • towaroznawstwo żywności,
  • technika i bezpieczeństwo w gastronomii,
  • podstawy działalności w gastronomii,
  • język rosyjski w branży gastronomicznej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 960 godzin:

  • zajęcia praktyczne,
  • technologia gastronomiczna.

 

W trakcie kształcenia uczeń zdaje egzamin kwalifikacyjny:

K1-T.6. SPORZĄDZANIE POTRAW I NAPOJÓW– egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu drugiego semestru klasy trzeciej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie kucharz jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie kucharz po potwierdzeniu kwalifikacji T.6. Sporządzanie potraw i napojów może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji T.15 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych oraz po uzyskaniu wykształcenia średniego.

Szkoła posiada największe  w regionie doświadczenie dotyczące kształcenia w zawodzie kucharz.

profil ciastkarzOkres nauki: 3 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: cukiernik

 

Praca cukiernika polega na produkcji wszelkiego rodzaju ciast, ciastek, tortów, deserów, cukierków, pieczywa cukierniczego, lodów i elementów dekoracyjnych, które poza walorami smakowymi powinny również posiadać walory wizualne. Cukiernik dba o swoje miejsce pracy oraz materiały, z jakimi pracuje. Do jego obowiązków należy nadzór nad zaopatrzenie miejsca pracy we wszystkie niezbędne produkty, wybór najlepszych jakościowo składników, dbanie o urządzenia i narzędzia swojej pracy. Cukiernik musi dbać o należyte przechowywanie produktów spożywczych, musi znać dokładne proporcje tworzenia wyrobów kulinarnych oraz różnorodne przepisy, dopasowane do różnych okazji i wymagań klientów.

W zawodzie tym istotna jest wyobraźnia, umiejętność modyfikowania przepisów, dostosowywania ich do okoliczności. Dobry cukiernik umie również realizować swoje autorskie pomysły, stąd jest to zawód dla ludzi pomysłowych i z wyobraźnią. Istotne są również zdolności manualne, niezbędne przy dekorowaniu tworzonych deserów.

Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi zatrudnienie w zakładach wytwórstwa cukierniczego lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym – ogółem 640 godzin:

  • surowce i materiały w produkcji cukierniczej,
  • działalność gospodarcza w przetwórstwie spożywczym,
  • technika i bezpieczeństwo w produkcji cukierniczej,
  • technologie cukiernicze,
  • język rosyjski w branży cukierniczej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 960 godzin:

  • zajęcia praktyczne,
  • technologie produkcji cukierniczej.

W trakcie kształcenia uczeń zdaje egzamin kwalifikacyjny:

K1-T.4. PRODUKCJA WYROBÓW CUKIERNICZYCH – egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe po zakończeniu drugiego semestru klasy trzeciej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie cukiernik jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie cukiernik po potwierdzeniu kwalifikacji T.4. Produkcja wyrobów cukierniczych może uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik technologii żywności po potwierdzeniu dodatkowo kwalifikacji T.16. Organizacja i nadzorowanie produkcji wyrobów spożywczych oraz po uzyskaniu wykształcenia średniego.

Szkoła posiada największe w regione doświadczenie w kształceniu zawodowym.

 

profil kelnerOkres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: kelner

 

Kelner wykonuje czynności związane z fachową i kompleksową obsługą gości w zakładach gastronomicznych, obsługą przyjęć okolicznościowych, obsługą gastronomiczną innych imprez, świadczeniem usług cateringowych poza zakładem gastronomicznym a także obsługą kelnerską gości w pokoju hotelowym. Intensywny rozwój gastronomii w ostatnich latach przekłada się na wzrost możliwości zatrudnienia kelnerów, a także stwarza możliwość otwarcia własnej restauracji czy kawiarni. Dodatkowym atutem tego zawodu jest praca w ciągłym kontakcie z ludźmi. Pozwala to rozwijać u kelnera różne umiejętności, poznawać zwyczaje, kulturę różnych narodów, pogłębiać umiejętności językowe. To wszystko ułatwia również wejście na zagraniczny rynek pracy.

Po ukończeniu kształcenia absolwent danego typu szkoły może być zatrudniony na stanowisku kelnera we wszystkich zakładach gastronomicznych otwartych: np. restauracjach, kawiarniach, herbaciarniach; zamkniętych: np. domach wypoczynkowych, sanatoriach oraz w zakładach gastronomicznych zlokalizowanych w hotelach, motelach i zajazdach.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 735 godzin:

  • usługi gastronomiczne,
  • psychologia pracy kelnera,
  • zasady żywienia,
  • technika i bezpieczeństwo w gastronomii,
  • język angielski zawodowy,
  • podstawy technologii gastronomicznej,
  • podstawy działalności gospodarczej,
  • obsługa menadżerska w gastronomii.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 735 godzin:

  • obsługa konsumenta,
  • technologia gastronomiczna,
  • pracownia menadżerska gastronomii.

Praktyki zawodowe: ogółem 320 godz., w tym w klasie drugiej - 160 godz., w klasie trzeciej - 160 godz.

W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskanie tytułu kelnera po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:

K.1-T.9 - WYKONYWANIE USŁUG GASTRONOMICZNYCH - egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe pod koniec drugiego semestru klasy trzeciej;

K.2-T.10 - ORGANIZACJA USŁUG GASTRONOMICZNYCH - egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie kelner jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Szkoła posiada największe  w regionie doświadczenie dotyczące kształcenia zawodowego.

Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: kucharz
Otwieramy: 2 pddziały po 30 uczniów

    Absolwent może uzyskać tytuł kucharza po złożeniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.
   Kształcenie w zawodzie kucharz daje kwalifikacje do pracy na stanowiskach kucharza, kierownika produkcji w obiektach gastronomicznych, tj. restauracjach, kawiarniach, barach, bufetach, stołówkach, domach wypoczynkowych, sanatoriach, szpitalach, itp. Kucharz może być również zatrudniony w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem produktów i półproduktów spożywczych, może także prowadzić własną działalność gospodarczą. Uzupełnieniem dyplomu kucharza jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych oraz zawód pokrewny wg ustaleń UE - organizator usług cateringowych.


    W grupie przedmiotów obowiązkowych wyodrębnić można dwa bloki:


1.   przedmioty ogólnokształcące: język polski, język obcy -język angielski, język niemiecki, historia, wiedza o społeczeństwie, wiedza o kulturze, matematyka, fizyka i astronomia, chemia,    geografia,    biologia,    podstawy    przedsiębiorczości,    wychowanie    fizyczne, przysposobienie obronne, technologia informacyjna,
2.   przedmioty   zawodowe:   podstawy   żywienia   człowieka,   technologia   gastronomiczna z towaroznawstwem, wyposażenie zakładów gastronomicznych, bezpieczeństwo i higiena pracy,   organizacja   i   ekonomika      gastronomii,  język   obcy   zawodowy,   pracownia gastronomiczna ( razem 18 godz. tygodniowo w okresie nauczania )
Praktyki zawodowe: 4 tygodnie w zakładach gastronomicznych.

Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: technik żywienia i usług gastronomicznych

 

Zawód technika żywienia i usług gastronomicznych stwarza szanse zatrudnienia w dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej. Technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do organizacji i prowadzenia produkcji w zakładach gastronomicznych. Potrafi sporządzić plan produkcji, kalkulację oraz produkcję wszystkich potraw i posiłków. Dokonuje organoleptycznej oceny jakości produktów i wyrobów gotowych, potraw i napojów pod kątem ich zgodności z przepisami kulinarnymi. Pobiera próbki potraw i napojów do badań laboratoryjnych. Nadzoruje przestrzeganie wymogów sanitarnych oraz bhp w placówkach gastronomicznych. Organizuje i nadzoruje obsługę konsumentów, pracę magazynu oraz prace w dziale produkcyjnym, takie jak: odbiór jakościowy surowców i towarów, magazynowanie, obróbka wstępna, obróbka termiczna, wykończenie, dekorowanie i ekspozycja potraw. Rozlicza produkcję zakładu gastronomicznego. Obsługuje maszyny i urządzenia gastronomiczne (urządzenia chłodnicze, grzewcze, mechaniczne i służące do obsługi konsumenta).

Po ukończeniu kształcenia absolwent danego typu szkoły kształcącej w zawodzie technik usług gastronomicznych może być zatrudniony w zakładach i placówkach prowadzących działalność gastronomiczną (hotele, restauracje, bary), a także na stanowiskach administracyjnych. Może prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług gastronomicznych.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 750 godzin:

  • podstawy technologii gastronomicznej,
  • zasady żywienia,
  • technika i bezpieczeństwo w gastronomii,
  • planowanie i organizacja usług gastronomicznych,
  • działalność gospodarcza w gastronomii,
  • język angielski w branży gastronomicznej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 750 godzin:

  • technologia gastronomiczna,
  • pracownia gastronomiczna,
  • pracownia żywienia i usług gastronomicznych.

Praktyki zawodowe: ogółem 160 godzin w klasie trzeciej.

W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskanie tytułu technika żywienia i usług gastronomicznych po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:

K.1–T.6. SPORZĄDZANIE POTRAW I NAPOJÓW – egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec klasy trzeciej;

K.2-T.15. ORGANIZACJA ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH – egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Szkoła posiada największe w regionie doświadczenie  dotyczące kształcenia zawodowego.

Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: technik hotelarstwa

    

Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez technika hotelarstwa należą wszystkie czynności związane z fachową i kompleksową obsługą gościa hotelowego w różnych rodzajach i kategoriach bazy hotelowej na stanowiskach w recepcji, służbie pięter, gastronomii - organizowanie usług gastronomicznych oraz prawidłowe obsługiwanie konsumenta, w tym serwowanie śniadań. Do pozostałych zadań należą: organizowanie i obsługiwanie kongresów, targów, zjazdów i innych imprez, organizowanie podstawowych usług turystycznych i rekreacyjnych na życzenie gości. Ponadto: zbieranie danych, gromadzenie informacji, kreowanie rozwoju i planowanie różnego rodzaju usług hotelarskich na potrzeby zadań prowadzonych przez organy administracji samorządowej oraz branżowych organizacji i stowarzyszeń.

Typowymi miejscami pracy technika hotelarstwa będą obiekty bazy noclegowej, tj. hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe, zakłady uzdrowiskowe, pensjonaty, zajazdy, gościńce, schroniska, kwatery prywatne itp. Absolwent tego kierunku może być również zatrudniony w organach administracji samorządowej zajmujących się usługami hotelarskimi, a także w organizacjach i stowarzyszeniach branżowych. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług noclegowych.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 735 godzin:

  • organizacja pracy w hotelarstwie,
  • marketing w hotelarstwie,
  • usługi żywieniowe w hotelarstwie,
  • podstawy działalności przedsiębiorstwa hotelarskiego,
  • język angielski w hotelarstwie.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 760 godzin:

  • pracownia hotelarska,
  • obsługa konsumenta,
  • pracownia informatyczna w hotelarstwie.

Praktyki zawodowe: ogółem 320 godz., w tym w klasie drugiej - 160 godz., w klasie trzeciej - 160 godz.

 

W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń może uzyskać tytułu technika hotelarstwa po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:

K1-T.11 PLANOWANIE I REALIZACJA USŁUG W RECEPCJI - egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu pierwszego semestru klasy trzeciej;

K2-T.12 OBSŁUGA GOŚCI W OBIEKCIE ŚWIADCZĄCYM USŁUGI HOTELARSKIE - egzamin potwierdzający kwalifikację po zakończeniu pierwszego semestru klasy czwartej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik hotelarstwa jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

 

Szkoła posiada największe doświadczenie w regionie dotyczące kształcenia zawodowego.

Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum  
Zawód: technik handlowiec

  

Technik handlowiec w ramach swoich zadań zawodowych sprzedaje towary oferowane w punktach sprzedaży detalicznej (sklepach, hipermarketach), drobnodetalicznej (w kioskach i na targowiskach) oraz hurtowej (w hurtowniach). Wyszukuje dostawców towarów, kontaktuje się z partnerami handlowymi, prowadzi z nimi negocjacje, przygotowuje i zawiera umowy handlowe. Handlowiec stosuje różne formy i techniki sprzedaży, w zależności od szczebla obrotu towarowego, rodzaju towaru, rynku oraz oczekiwań klienta. Technik handlowiec samodzielnie lub współpracując z innymi komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa może prowadzić również inne działania, np. w zakresie analizy rynku, marketingu, kalkulacji cen, analizy kosztów handlowych.

Osoby posiadające wykształcenie w zawodzie technik handlowiec mogą pracować na stanowiskach: sprzedawca, merchandiser, specjalista ds. zaopatrzenia, sprzedaży, obsługi klienta, akwizytor, przedstawiciel handlowy, kierownik działu handlowego, a także pracownik w działach handlowych, marketingu i logistyki. Absolwenci technikum handlowego mogą również podejmować działalność gospodarczą na własny rachunek.

 

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 765 godzin:

  • działalność handlowa,
  • sprzedaż towarów,
  • towaroznawstwo,
  • język angielski w branży handlowej,
  • rachunkowość handlowa,
  • podstawy marketingu.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 735 godzin:

  • pracownia sprzedaży,
  • pracownia informatyczno-handlowa,
  • pracownia marketingu.

Praktyki zawodowe: ogółem 160 godz. w klasie drugiej.

 

W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń zdobędzie tytułu technika handlowca po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:

K.1-A.18. PROWADZENIE SPRZEDAŻY - egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec klasy trzeciej;

K.2-A.22. PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI HANDLOWEJ - egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec pierwszego semestru klasy czwartej.

Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik handlowiec jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Absolwenci tego kierunku po zdaniu egzaminu maturalnego mogą kontynuować naukę na studiach wyższych.

Szkoła posiada największe doświadczenie w regionie dotyczące kształcenia w zawodzie technik handlowiec.

Okres nauki: 4 lata
Podbudowa: gimnazjum
Zawód: technik ekonomista

 

Technik ekonomista - to zawód atrakcyjny i popularny ze względu na możliwość zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, w działach marketingu, zaopatrzenia, zatrudnienia, księgowości, planowania produkcji oraz w instytucjach finansowych, organach administracji rządowej lub samorządu terytorialnego.

Ekonomiści są osobami cenionymi na rynku pracy, ponieważ posiadają umiejętności planowania i prowadzenia działalności gospodarczej, obliczania podatków, prowadzenia spraw kadrowo-płacowych, prowadzenia rachunkowości, wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz samodzielnego rozwiązywania problemów występujących we współczesnych przedsiębiorstwach.

Nabyte umiejętności zawodowe umożliwiają absolwentowi również założenie i prowadzenie własnej działalności.

Realizowane kształcenie zawodowe:

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym - ogółem 735 godzin: 

  • przedsiębiorca w gospodarce rynkowej,
  • funkcjonowanie przedsiębiorstw,
  • podstawy marketingu,
  • rachunkowość finansowa,
  • język angielski w branży ekonomicznej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym - ogółem 765 godzin: 

  • pracownia rachunkowości,
  • komputer w firmie,
  • pracownia ekonomiczna.

Praktyki zawodowe: ogółem 250 godz., w tym w klasie trzeciej - 220 godz., w klasie czwartej – 30 godz.

 

W czteroletnim cyklu kształcenia uczeń uzyska tytuł technika ekonomisty po potwierdzeniu dwóch kwalifikacji wyodrębnionych w ramach zawodu:

 K.1-A.35. PLANOWANIE I PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI W ORGANIZACJI – egzamin potwierdzający kwalifikację pod koniec klasy drugiej;

K.2-A.36. PROWADZENIE RACHUNKOWOŚCI – egzamin potwierdzający kwalifikację po pierwszym semestrze klasy czwartej.

 Uzupełnieniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik ekonomista jest suplement w języku polskim i języku obcym zawierający opis kompetencji zawodowych.

Szkoła posiada największe doświadczenie w regionie dotyczące kształcenia w zawodzie technik ekonomista.

Okres nauki: 3 lata
Podbudowa: gimnazjum
Profil: ekonomiczno - administracyjny

 

funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej, elementy rachunkowości, praca biurowa, prawo i postępowanie administracyjne.

 

Liceum Profilowane daje dobre przygotowanie ogólne oraz ogólne przygotowanie zawodowe bez tytułu kwalifikacyjnego. Liceum profilowane stwarza uczniom warunki do kształtowania umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, świadomego jej podejmowania lub wyboru zawodu i kierunku dalszego kształcenia zgodnie z zainteresowaniami i samodzielnie ocenianymi potrzebami rynku. Przygotowuje również do stosowania technologii informatycznej i komunikacyjnej w rozwiązywaniu problemów z zakresu kształcenia w danym profilu. Główna różnica w kontynuowaniu nauki w szkołach policealnych po tej szkole w odróżnieniu od absolwentów szkół ogólnokształcących, polega na tym, że uczeń może uzyskać tytuł kwalifikacyjny w znacznie krótszym czasie. W gospodarce rynkowej, gdzie liczy się umiejętność wykonywania określonej pracy, a nie zawód w szerokim tego słowa znaczeniu, szybkie przekwalifikowanie się lub pozyskanie określonej umiejętności na podbudowie Liceum Profilowanego ma swoje uzasadnienie i przyszłość. Zarówno profil ekonomiczno-administracyjny jak i zarządzanie informacją poprzez szerszy zakres edukacji ekonomiczno i prawnej, czy też informatycznej stwarza uczniowi możliwość pełniejszego rozpoznania swoich zainteresowań i predyspozycji, a tym samym bardziej świadomego wyboru swojej ścieżki zawodowej. Absolwenci tej szkoły otrzymują wstępne przygotowanie zawodowe w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji przy użyciu techniki komputerowej. Po ukończeniu Szkoły Policealnej mogą uzyskać tytuł zawodowy. W grupie przedmiotów obowiązkowych wyodrębnić można 2 bloki; przedmioty ogólnokształcące: język polski, język obcy, historia, matematyka, fizyka, wiedza o społeczeństwie, geografia, chemia, biologia z higieną i ochroną środowiska, przysposobienie obronne, elementy informatyki, w-f. przedmioty ogólnozawodowe wymienione na początku.

 

Przygotowanie praktyczne do zawodu otrzymują uczniowie w czasie zajęć w szkolnych pracowniach.

Okres nauki: 3 lata
Podbudowa: gimnazjum
Otwieramy: 1 oddział - 32 uczniów
 
  Klasa o profilu menedżerskim z wiodącymi przedmiotami: geografia, język angielski oraz dodatkowymi zajęciami z marketingu i zarządzania firmą.

  Szkoła przygotowuje absolwentów w zakresie kształcenia ogólnego, mających zainteresowania szczególnie w zakresie geografii oraz języków obcych. Absolwent będzie miał realne szansę dawać przedmioty wiodące w zakresie rozszerzonym na maturze. Ze względu na profil menedżerski absolwenci będą dobrze przygotowani do podjęcia studiów szczególnie na kierunkach ekonomiczno - społecznych i prawniczych lub kontynuowania nauki w szkołach
policealnych.

  W grupie przedmiotów obowiązkowych wyodrębnić można następujące:


język polski, język angielski, niemiecki, matematyka, elementy informatyki, przysposobienie obronne, w-f wiedza o społeczeństwie, historia,  fizyka, ochrona środowiska, geografia, chemia, biologia, podstawy przedsiębiorczości.

Piłsudski Józef Klemens, pseudonimy Wiktor, Mieczysław (1867-1935), działacz niepodległościowy, polityk, mąż stanu, Marszałek. Pochodzi z niezamożnej rodziny ziemiańskiej o starych tradycjach niepodległościowych.

1886 wysłany na studia medyczne do Charkowa, prowadził działalność rewolucyjna i niepodległościową wśród studentów. Przypadkowo zamieszany w przygotowanie zamachu na cara Aleksandra III, aresztowany w Wilnie 1887 i zetlany na Syberie, gdzie przebywał w latach 1888-1892.

Początki działalności politycznej w PPS

Po powrocie wstąpił do organizującej się Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) i od 1893 został członkiem Centralnego Komitetu Robotniczego (CKR) oraz redaktorem naczelnym Robotnika. 1900 ponownie aresztowany po odkryciu redakcji pisma, pozorował chorobę psychiczna i w 1901 udało mu się zbiec ze szpitala w Petersburgu. W czasie wojny japońsko-rosyjskiej (1904-1905) udał się do Japonii z propozycja wywołania powstania w Królestwie w zamian za pomoc finansowa dla strony polskiej. W latach 1905-1908 kierował Organizacja Bojowa PPS, która przeprowadziła wiele udanych akcji przeciwko zaborcom rosyjskim. Po rozłamie w PPS (1906) objął przywództwo PPS-Frakcji Rewolucyjnej.

Ze względu na trudności w prowadzeniu działalności konspiracyjnej w zaborze rosyjskim przeniósł się do Galicji. Działając w PPS reprezentował kierunek niepodległościowy, wykazywał nieufność do rewolucjonistów rosyjskich i nie widział możliwości współpracy z nimi.

W sprawie niepodległości Polski reprezentował kierunek proaustriacki, liczył na odbudowe państwa polskiego przy pomocy Austro - Węgier. 1906 prowadził rozmowy z komendantem korpusu w Przemyślu w sprawie zgody na działalność polskich organizacji o charakterze antyrosyjskim, w zamian za działalność sabotażowo - dywersyjną i szpiegowską w zaborze rosyjskim. Jego propozycja nie wzbudziła zainteresowania Austriaków.

Tworzenie pierwszych organizacji paramilitarnych

1908 wykorzystując kryzys międzynarodowy wywołany aneksja Bośni i Hercegowiny polecił K. Sosnkowskiemu utworzenie tajnego Związku Walki Czynnej. 1910 na bazie Związku powołano organizacje o charakterze paramilitarnym: Związek Strzelecki we Lwowie z W. Sikorskim i Towarzystwo Strzeleckie w Krakowie, którego przewodnictwo objął osobiście.

Z myślą o zapewnieniu materialnych podstaw działania tym organizacjom, w 1912 na zjeździe w Zakopanem powołał do życia Polski Skarb Wojskowy. W tym samym roku został komendantem wojskowym Komisji Tymczasowej Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych (KTSSN).

Działalność Piłsudskiego w czasie I wojny światowej

Po wybuchu I wojny światowej ogłosił mobilizacje oddziałów strzeleckich. Utworzona w Krakowie kompania kadrowa przekroczyła granice z Królestwem w dniu 6 VIII 1914. Wobec braku poparcia ze strony mieszkańców zaboru rosyjskiego próba wzniecenia powstania nie powiodła się. Austriacy zażądali wcielenia strzelców do armii austriackiej.

Powstanie Legionów Polskich

W październiku 1914 polecił utworzenie na ziemiach zaboru rosyjskiego Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). W wyniku akcji dyplomatycznej posłów polskich w Wiedniu oraz działalności Naczelnego Komitetu Narodowego (NKN) władze austriackie wyraziły zgodę na organizacje Legionów Polskich. Objął dowództwo 1 Pułku Legionów, przemianowanego później na 1 Brygadę Legionów, która brała udział w szeregu bitew na froncie galicyjskim. We wrześniu 1916 - wobec braku zainteresowania sprawami Polski ze strony państw centralnych - podał się do dymisji. Po ogłoszeniu Aktu 5 listopada mianowany szefem departamentu wojskowego Tymczasowej Rady Stanu (1916-1917).

Kryzys przysięgowy

Wobec nieuchronności klęski państw centralnych sprowokował tzw. kryzys przysięgowy, za co został osadzony przez Niemców w wiezieniu magdeburskim w lipcu 1917.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości

Powrócił do Warszawy 10 XI 1918, w dniu 11 XI Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskowa. Powołany w dniu 22 XI 1918 przez rząd J. Moraczewskiego (powstały 18 XI) na urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa. W styczniu 1919 wybrany przez Sejm Ustawodawczy na Naczelnika Państwa.

Wojna polsko - bolszewicka i federalistyczne plany Józefa Piłsudskiego

Dążąc do odbudowy państwa polskiego prowadził wojnę z bolszewicka Rosja 1919-1920, zakończoną korzystnym dla Polski pokojem ryskim (1921). W czasie wojny dal się poznać jako doskonały strateg, przygotowując plan i przeprowadzając udana Bitwę Warszawska, która miała decydujące znaczenie dla wyniku wojny. W 1919 z jego inspiracji generał L. Żeligowski zajął Wilno. Nie zrealizował planów odbudowy Ukrainy i Białorusi sprzymierzonych z Polska. W marcu 1920 mianowany Marszalkiem, do grudnia 1922 piastował godność Naczelnika Państwa i Naczelnika Wojska Polskiego. Uchwalona w 1921 Konstytucja marcowa nie przewidywała tych stanowisk. W grudniu 1922 zrezygnował z ubiegania się o prezydenturę. Pozostał na stanowisku ministra wojny i generalnego inspektora sil zbrojnych do czerwca 1923. Po zabójstwie prezydenta G. Narutowicza i utworzeniu rządów Chjeno-Piasta zrezygnował ze wszystkich stanowisk i wycofał się z życia politycznego.

Przewrót majowy

1926 po odrzuceniu przez prezydenta S. Wojciechowskiego propozycji utworzenia rządu z A. Skrzyńskim jako premierem, dokonał zamachu wojskowego (przewrót majowy). Odrzucił proponowana mu prezydenturę, w nowym rządzie formalnie sprawował funkcje ministra wojny i generalnego inspektora sil zbrojnych. W latach 1926-1928 i 1930 był dwukrotnie premierem.

Rządy sanacji

Pod hasłami zwalczania "sejmowładztwa" i "partyjnictwa" oraz "sanacji życia politycznego" zwalczał opozycje. Doprowadził m.in. do rozbicia Centrolewu i procesu brzeskiego, co zapewniło zdecydowane zwycięstwo Bezpartyjnemu Blokowi Współpracy z Rządem w wyborach 1930. Opracowana pod wpływem zgrupowanych wokół niego sil politycznych Konstytucja kwietniowa (1935) znacznie zwiększała uprawnienia prezydenta i rządu. Dążył do stworzenia systemu bezpieczeństwa państwa poprzez zawarcie dwustronnych umów o nieagresji z ZSRR (1932) i Niemcami (1934). Szukał możliwości zawarcia trwałych sojuszy z Francja i Anglia. 1932 z uwagi na pogarszający się stan zdrowia prowadzenie polityki zagranicznej powierzył J. Beckowi, sprawy krajowe W. Sławkowi.

Po śmierci Piłsudskiego na czele obozu sanacji stanął jego najbliższy, długoletni przyjaciel i współpracownik, E. Rydz - Śmigły. Autor Pism zbiorowych (1937).

  • 1 grudnia 1911 roku decyzją Wydziału Krajowego we Lwowie została powołana w Tarnowie Krajowa Szkoła Kupiecka. Duże zasługi na polu utworzenia szkoły miał ówczesny burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil.
  • Dnia 6 grudnia 1911 roku w Krajowej Szkole Kupieckiej w Tarnowie rozpoczęła się nauka szkolna. Kierownikiem nowo powstałej szkoły został dr Edward Zarzycki, dotychczasowy profesor krakowskiej Akademii Handlowej.
  • W roku szkolnym 1914/1915 wskutek działań wojennych nastąpiła w nauce roczna przerwa. Ale już w roku następnym Krajowa Szkoła Kupiecka w Tarnowie wznowiła działalność.
  • W roku szkolnym 1919/1920, już w niepodległej Polsce, Krajowa Szkoła Kupiecka rozpoczęła działalność jako Krajową Szkoła Handlowa.
  • W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku szkoła przeszła kolejne reorganizacje. Od 1925 roku przyjęła nazwę: Państwowa 3-letnia Koedukacyjna Szkoła Handlowa w Tarnowie. Szkoła nawiązała i utrzymywała stałe kontakty z instytucjami handlowymi i miejscowymi kupcami, dzięki czemu uczniowie szkoły mogli odbywać praktyki w sklepach i składach towarów.
  • Kolejną zmianę w tarnowskim szkolnictwie handlowym spowodowało zarządzenie Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 24 lipca 1935 roku o otwarciu Państwowego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego na bazie dotychczasowej Szkoły Handlowej. W tym samym roku zarządzeniem Ministra WR i OP z dnia 4 października nadano szkole imię Józefa Piłsudskiego. Nauka w gimnazjum trwała 4 lata.
  • Dnia 12 czerwca 1937 roku Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydał zarządzenie powołujące w Tarnowie Państwowe Koedukacyjne Liceum Handlowe. Nauka w Liceum trwała dwa lata. Absolwenci Liceum Handlowego mieli prawo wstępu na wyższe uczelnie. Pierwsi wychowankowie Liceum Handlowego w Tarnowie złożyli egzamin dojrzałości w czerwcu 1939 roku.


Zwolnienie uczniowskie z 1918 roku.

Książeczka pilności ucznia 1917/1918.


Uczniowie na wystawie w Poznaniu.


 Absolwenci Liceum Handlowego z 1939 roku.

  • W okresie okupacji władze niemieckie zezwoliły na otwarcie 6 marca 1940 roku Państwowego 2-letniego Koedukacyjnego Liceum Handlowego. Nauka w szkole była ściśle kontrolowana przez władze okupacyjne. Z programów nauczania usunięto historię, geografię, język polski, naukę o Polsce i świecie współczesnym, ćwiczenia cielesne i przysposobienie wojskowe.
  • Zbrodnie hitlerowskie nie ominęły nauczycieli tej szkoły. W tarnowskim więzieniu zginął długoletni dyrektor szkoły Józef Gładyszowski, aresztowano i osadzono w więzieniu nauczycieli: Ewę Stecową, Bronisławę Schenkel, Hersza Zwechera, do obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Neustadt-Gleve zesłano Zofię Czajkowską.
  • W roku 1945, już w kilkanaście dni po wyzwoleniu Tarnowa spod okupacji hitlerowskiej, związane ze szkołą grono pedagogiczne pod kierunkiem dyrektora Tadeusza Furgo podejmuje na nowo trud organizacji szkoły handlowej w Tarnowie. Szkoła powróciła w lutym 1945 roku do starej nazwy Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe. Budynek przysposobiony przez okupanta na szpital, nauczyciele wspólnie z młodzieżą w krótkim czasie przygotowali do powadzenia zajęć szkolnych.
  • W roku szkolnym 1946/1947 nastąpiła reorganizacja gimnazjum, które z czteroletniego stało się trzyletnim. Związane to było z likwidacją trójstopniowości szkół powszechnych i wprowadzeniem jednolitej, siedmioklasowej szkoły podstawowej.
  • Kolejna zmiana w organizacji szkoły to przekształcenie gimnazjum w liceum pierwszego stopnia, a dotychczasowego liceum w liceum drugiego stopnia. Szkoły Handlowe w Tarnowie otrzymały nazwy:
    liceum I stopnia: Państwowe Liceum Administracyjno-Handlowe
    liceum II stopnia: Państwowe Liceum Administracyjno-Gospodarcze.


Grono nauczycielskie po drugiej wojnie światowej.
 

Nauka pisania na maszynie.


Absolwenci Państwowego Technikum Handlowego w Tarnowie.

Zajęcia z towaroznawstwa w Technikum Handlowym.

Sklepik szkolny w Technikum Handlowym.

  • Z początkiem roku szkolnego 1951/1952 w budynku przy ulicy Piłsudskiego utworzono Technikum Handlowe ( od 1968 roku Liceum Ekonomiczne Nr 1, od 1 września 1974 roku – Zespół Szkół Ekonomicznych ), a w budynku przy ulicy Bema powołano do życia Technikum Finansowe (od roku szkolnego 1956/1957 Technikum Ekonomiczne, od 30 kwietnia 1972 roku – Zespół Szkół Gospodarczo-Technicznych).
  • Technikum Handlowe dysponowało starym, przedwojennym budynkiem przy ulicy Piłsudskiego 19. W szkole znajdowało się dziesięć sal lekcyjnych, cztery gabinety, dwie pracownie i sala gimnastyczna. W 1967 roku utworzono salę audiowizualną. Szkoła posiadała również radiowęzeł.
  • W ramach zajęć pozalekcyjnych działały następujące organizacje i koła zainteresowań: ZMP, ZMS, ZHP, Spółdzielnia Uczniowska, Koło PCK i Samorząd Uczniowski.
  • 17 stycznia 1970 roku patronem Liceum Ekonomicznego został Janek Krasicki, postać z rodowodem komunistycznym. Rzeczą znamienną dla tamtego czasu jest fakt, że nadano szkole nowego patrona nie odwołując jej poprzedniego, to jest Józefa Piłsudskiego
  • Technikum Finansowe zajmowało budynek przy ulicy Bema 15, który był częścią kompleksu Klasztoru Sióstr Urszulanek. Szkoła posiadała własną świetlicę, w której odbywały się zajęcia ośmiu zespołów świetlicowych oraz bibliotekę szkolną, której księgozbiór liczył 2224 pozycje. Na ternie szkoły działały: Samorząd Uczniowski, Koło Sportowe „Zryw”, Koło Przyjaciół ZSRR, Koło Odbudowy Warszawy, PCK.
  • 1 września 1976 roku nastąpiło połączenie szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych z ulicy Piłsudskiego 19 z Zespołem Szkół Gospodarczo-Technicznych przy ulicy Bema 15.
  • Pierwszym dyrektorem ZSEG w Tarnowie został mgr Władysław Braty. Za jego kadencji przeprowadzono w szkole m.in.: modernizację bazy poprzez stworzenie nowoczesnej w tych czasach sali amfiteatralnej z pełnym wyposażeniem w sprzęt audiowizualny, modernizację sali gimnastycznej, biblioteki, pracowni chemicznej. Stworzono również dobrą bazę lokalową dla kierownictwa i administracji szkoły oraz warunki dla pracy służby zdrowia (gabinet stomatologiczny i gabinet lekarski), zmodernizowano pokój nauczycielski, wyposażono szkołę w gabloty tematyczne.

Egzamin maturalny w 1976 roku.

 

Odświętny strój szkolny.

  • Od 1 stycznia 1983 roku szkołą kierował mgr Mieczysław Kapustka, dotychczasowy z-ca dyrektora, który pełnił tę funkcję do 31 sierpnia 1991 roku. Bardzo pozytywny wpływ na pracę dydaktyczno-wychowawczą i funkcjonowanie ZSEG w tych latach miał fakt, że funkcje nauczycielskie i kierownicze pełnili doświadczeni pedagodzy, którzy całe życie zawodowe związani byli z tą szkołą.
  • W listopadzie 1980 roku Jerzy Feret oraz Zdzisława Barnaś zakładają w szkole NSZZ „Solidarność” .
  • W 1991 roku funkcję dyrektora szkoły w wyniku wygranego konkursu obejmuje mgr Jerzy Feret. Następuje reorganizacja szkoły w zakresie zmiany kierunków kształcenia, szczególnie w zakresie pionu ekonomicznego. Następuje komputeryzacja szkoły, modernizacja bazy, wymiana ewolucyjna kadry nauczycieli.
  • W latach 90-tych reaktywowano obchody Dnia Kupca, podczas których organizowana jest promocja tarnowskich firm handlowych. W 1996 roku Święto Kupca połączono ze Świętem Szkoły, które co roku odbywa się 5 grudnia.
  • W 1996 roku z inicjatywy dyrektora szkoły, w trakcie uroczystości obchodów 85-lecia szkoły, następuje oficjalne przywrócenie patrona Józefa Piłsudskiego i nadanie szkole sztandaru.


Uroczystości przywrócenia ZSEG imienia Józefa Piłsudskiego i nadania sztandaru.

Uroczystości przywrócenia ZSEG imienia Józefa Piłsudskiego i nadania sztandaru.

  • Niewątpliwie jednym z najciekawszych przedsięwzięć lat 90-tych prowadzonych w szkole, przygotowujących do pracy przyszłych ekonomistów było powołanie do życia Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych oraz udział w innowacyjnym programie nauczania – Firma Symulacyjna.


Powstanie Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych w ZSEG.


 Uroczystości 20-lecia Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych.


IX Turniej Wiedzy o Rynku Papierów Wartościowych.

  • Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych nie tylko przekazują swoją wiedzę i umiejętności uczniom na zajęciach lekcyjnych, ale zajmują się również promocją zdrowia i zdrowej żywności. Z ich inicjatywy w murach szkoły gościły niekwestionowane autorytety z zakresu żywienia: prof. J. Aleksandrowicz, prof. S. Ziemlański, prof. J. Szponer, doc. W Chorąży, J. Gumowska, prof.. A Szczygieł, dr Będzińska, prof. W. Szostek.


 

I Wojewódzki Konkurs „Najlepszy w zawodzie – Gastronom” 1995 rok.


 

W pracowni gastronomicznej podczas konkursu.

  • Ważny element kształcenia w ZSEG stanowi szeroko rozumiana edukacja humanistyczna, szczególnie taka, która umożliwia uczniom prezentację umiejętności aktorskich, recytatorskich i plastycznych.


 

Uczniowie ZSEG występujący w Sali Lustrzanej podczas Dni Lwowa.

  • W latach 2010-2014 nawiązano współpracę z Biurem Projektu „Modernizacja Szkolnictwa Zawodowego w Małopolsce”, realizowanego w Ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 9.2. Celem tego programu jest podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. W ramach projektu realizowane były zajęcia z zakresu kompetencji kluczowych: matematyka z wykorzystaniem technik informatycznych, język angielski branżowy, język niemiecki branżowy; a także kursy zawodowe: obsługa księgowa małej firmy, obsługa kas fiskalnych, barmański, baristyczny, praktyki zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy dla uczniów ZSZ.
    Uczniowie uczestniczyli także w wizytach studyjnych w Turyngii i w Lyonie.


 

Uczniowie w naszej Szkole uczą się różnych zawodów.

  • Lata 2012/2013 – to czas nawiązania współpracy z Biurem Pośrednictwa Pracy Tymczasowej „TRAVEL SERVICE” w Krakowie. Efektem tej współpracy jest wyjazd grupy uczniów naszej szkoły do Grecji. Uczniowie klas hotelarskich i gastronomicznych odbyli trzymiesięczne staże zawodowe w hotelach na wyspach Kos, Rodos i na Krecie.
  • Grudzień 2016 - uroczyste obchody Jubileuszu 40-lecia ZSEG w 105-letnej tradycji Szkoły w grudniu 2016 roku. Obchody te angażowały przede wszystkim obecnych uczniów, by każdy z nich, bez względu na zainteresowania i profil kształcenia, mógł raz jeszcze odnaleźć swoje miejsce w szkolnej wspólnocie, w ciągłości pokoleń absolwentów zdobywających wiedzę i umiejętności w szkole „na Bema”, uzyskać nową inspirację do dalszego kształcenia się w wybranym zawodzie. Szereg prelekcji, spotkań, konkursów to bogactwo treści, którymi na co dzień żyje Szkoła.
  • Listopad 2018 r. – społeczność szkolna włącza się w ogólnopolskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wspominamy wydarzenia sprzed lat polonezem na sto par na tarnowskim Rynku, akademią przypominającą ojców polskiej i tarnowskiej niepodległości i wielkim polonezem szkolnym, który poprowadzili Pan Dyrektor Jerzy Feret i Pani Wicedyrektor Dorota Bargieł-Kurowska.
  • Marzec 2019 r. – podpisanie przez Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych mgr Jerzego Fereta porozumienia o współpracy ze Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczpospolitej Polskiej.
    Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego będą współpracować ze sobą w celu:
    - popularyzowania w środowisku szkolnym działań zmierzających do kształtowania świadomości historycznej i patriotyczno-obronnej młodzieży szkolnej;
    - wspierania wspólnych inicjatyw mających na uwadze wychowanie młodzieży w szacunku do ideałów ojczystej historii;
    - podejmowania działań zmierzających do upowszechniania wśród młodzieży szkolnej tradycji oręża polskiego;
    - integrowania środowiska żołnierzy rezerwy i młodzieży szkolnej.
  • Marzec 2020 roku – wielki sprawdzian dla naszej Szkoły, podobnie jak dla szkól w całej Polsce – po raz pierwszy w historii polskiej edukacji nauka, ze względu na pandemię, niemal przez cały czas prowadzona jest zdalnie, co wymaga zmiany organizacji pracy, nabycia nowych umiejętności zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów, a także dużej samodyscypliny. Mimo tych trudnych warunków uczniowie bardzo dobrze zadają egzaminy z kwalifikacji zawodowych.
  • Wrzesień 2020 – obowiązki dyrektora szkoły po odejściu na emeryturę Pana Dyrektora Jerzego Fereta pełni Pani mgr inż. Dorota Bargieł-Kurowska.
  • 9 marca 2021 roku Pani mgr inż. Dorota Bargieł-Kurowska wygrywa konkurs na dyrektora Zespołu Szkól Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. W swoim planie rozwoju Szkoły uwzględniła m.in. następujące działania:
    - otwarcie na większą różnorodność propozycji kierunków nauczania,
    - współpraca z instytucjami zewnętrznymi – dodatkowe kursy dla młodzieży,
    - podjęcie patronatu przedsiębiorstw z branży (umowy partnerskie),
    - nawiązanie kontaktów ze szkołami o podobnym profilu kształcenia,
    - nacisk na współpracę z uczelniami wyższymi,
    - modernizacja bazy szkoły,
    - wydarzenia z udziałem społeczności lokalnej (szczególnie współpraca z Radą Starówki),
    - kontynuacja działań wychowawczych i opiekuńczych szkoły.

  • Rok 2021 był szczególny w historii ZSEG, bowiem w tym roku uroczyście obchodziliśmy jubileusz 110 - lecia istnienia placówki, będącej kontynuatorem tradycji Krajowej Szkoły Kupieckiej, która została utworzona w Tarnowie w 1911 roku. Na przestrzeni lat dokonywano licznych przekształceń i reorganizacji, wynikających z uwarunkowań historycznych, politycznych, jak również koncepcji i założeń oświatowych, ale Szkoła na Bema trwa!
  • 17 listopada 2021 roku w ramach uroczystej inauguracji obchodów 110-lecia istnienia naszej Szkoły uczniowie odtańczyli poloneza w tarnowskiej Sali Lustrzanej, podkreślając doniosły charakter rozpoczynającego się Jubileuszu.
    Dziewczęta ubrane były w piękne, kolorowe, długie epokowe suknie. Chłopcom elegancji dodawały garnitury oraz czarne fuluary. W otoczeniu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej, w odbiciach kryształowych luster, przy uroczystych dźwiękach muzyki uczniowie odtańczyli poloneza, naszego najstarszego tańca narodowego. Podniosła atmosfera, która zapanowała po wykonaniu poloneza, wprowadziła nas w obchody Jubileuszu.

  • Rajd - Z Marszałkiem Piłsudskim na górskim szlaku

Pod wodzą Komendanta Józefa Piłsudskiego grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych 15 października 2021 roku dziarsko wędrowała do Szczawnicy. Pogoda sprzyjała, humory także, więc wszyscy wrócili z wyprawy bardzo zadowoleni i przekonani, że tego rodzaju wycieczka powinna na stałe zostać wpisana do kalendarza szkolnych przedsięwzięć. W rajdzie uczestniczyło 55 uczniów, którzy wyznaczoną trasę pokonywali pod kierunkiem pani Dyrektor Doroty Bargieł – Kurowskiej oraz wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego.

  • Dnia 6 grudnia 2021 roku, w ramach obchodów Święta Szkoły odbywało się bardzo wiele ciekawych przedsięwzięć.

Gościliśmy w naszej szkole, już nie po raz pierwszy, panią Urszulę Szuster, cenioną prelegentkę związaną z Miejską Biblioteką Publiczną im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, która wygłosiła ciekawy wykład na temat Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego. Pani Urszula Szuster w interesujący sposób przybliżyła młodzieży postać Marszałka, prezentując nieznane szerzej wydarzenia i epizody z prywatnego życia naszego Patrona.

Narodowe Czytanie sztuki Gabrieli Zapolskiej Moralność pani Dulskiej. Akcja została zorganizowana przez nauczycieli bibliotekarzy, polonistów oraz klasę III DRG.

Gościliśmy w naszej szkole dwóch absolwentów: pana Tomasza Nowaka i pana Emila Nowaka. Obaj byli uczniami klasy o profilu technik ekonomista w latach 2015-2019.
Podczas edukacji w szkole średniej wykazywali się dużą aktywnością społeczną oraz rozwijaniem swoich pasji. Jedną z nich było inwestowanie na rynku papierów wartościowych, m.in. poprzez udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej organizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Najlepsi inwestorzy w Polsce z roku 2019 przedstawili młodszym kolegom prezentację pt. Jak grać na giełdzie, żeby wygrać?

W związku z Jubileuszem jednym z zadań, jakich podjęli się uczniowie, było wyzwanie: „110 potraw na 110 lecie szkoły”. Młodzież pod okiem swoich nauczycieli przez 10 dni przygotowywała zakąski, dania obiadowe, desery i inne słodkie wyroby.

Z okazji Święta Szkoły nie zabrakło również konkursów językowych. Kompetencje językowe są niezmiernie ważne na rynku pracy, a także podczas zagranicznych staży i praktyk zawodowych, na które rokrocznie kieruje uczniów nasza szkoła. Świadomi tego zjawiska nauczyciele języków obcych organizują szkolne lub uczestniczą w międzyszkolnych konkursach, które motywują uczniów do podnoszenia swoich kwalifikacji językowych.

 

Gra o milion - Szkolny Konkurs Ekonomiczno-Statystyczny został zorganizowany również w ramach Jubileuszu. 23 lutego 2022 roku 110 uczniów z klas ekonomicznych: 1ER, 2MR, 2TE, 3THG, 3ER, 3DRG oraz 4TE wzięło udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy Ekonomiczno-Statystycznej „Gra o milion”. Organizatorami konkursu były panie Małgorzata Dziuban i Anna Kantor.

  • Powiatowy Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim

Myśli i dokonania strategiczne Marszałka Józefa Piłsudskiego są wielkim, ponadczasowym dziedzictwem narodu polskiego, które dla współczesnych pokoleń Polaków powinny być podstawowym źródłem wiedzy, gdzie kierować główny wysiłek w pracy państwowotwórczej. Dorobek myśli państwowej Marszałka i sama Jego postać stały się tematem konkursów organizowanych od 2014 roku przez naszą Szkołę pod nazwą „Powiatowy Konkurs Wiedzy o Józefie Piłsudskim”.

  • Współpraca Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.

Współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego a Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej datuje się od kilku lat. Jej przykładem jest między innymi obejmowanie patronatu oraz fundowanie nagród przez ZOR RP dla laureatów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim, organizowanego co roku przez szkołę.
Uczniowie ZSEG uczestniczą w ogólnopolskich konkursach historycznych organizowanych przez ZOR RP. Kilkoro uczniów szkoły zostało m.in. laureatami konkursu „75 Rocznica Bitwy o Monte Cassino”, którego gala finałowa odbyła się 30 maja 2019 roku w Warszawie, a nagrody wręczała córka generała Władysława Andersa, Anna Maria Anders.

 

  • Międzyszkolny Konkurs Gastronomiczny „Black Box”

Black Box. Zagadkowa nazwa? Nie dla wszystkich. Wtajemniczeni wiedzą, że podczas tego konkursu uczestnicy wykonują danie z produktów, które są dla nich niespodzianką, ukrytych w tak zwanej Czarnej skrzynce. Młodzi adepci sztuki kulinarnej, wrzuceni na głęboką wodę, pod okiem mistrzów kulinarnych tworzą autorskie dzieło, które ma zaskoczyć jurorów swoim wyglądem i smakiem.

  • Wyciągnij pomocną dłoń… Szkolny wolontariat

Niezmiernie ważnym aspektem wychowania, oprócz przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy i umiejętności, jest również kształtowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw wobec potrzebujących oraz uwrażliwianie ich na potrzeby innych. Działalność charytatywna ma głęboki sens i wymiar solidarności z potrzebującymi, dlatego też cała społeczność ZSEG od lat podejmuje różnego rodzaju działania, organizowane w ramach Szkolnego Wolontariatu, jak również uczniowie chętnie włączają się w akcje pozaszkolne.

Praktyki zagraniczne w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie
W Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie od 31. 12. 2021 do 31. 05. 2023 zrealizowany został projekt pt. „Staż zawodowy w Hamburgu drogą do sukcesu uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie”, finansowany przez Unię Europejską.
Głównym etapem projektu był wyjazd grupy 22 uczniów z klas trzecich Technikum nr 3 oraz z klas Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodach technik hotelarz, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rachunkowości, technik ekonomista i cukiernik na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Niemiec, gdzie w przedsiębiorstwach branży gastronomicznej, handlowej i ekonomicznej tj. w sklepach, restauracjach, hotelach i cukierniach podnosili swoje kompetencje zawodowe i językowe.

Dzięki inicjatywie podjętej przez nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych uczniowie mogli odbyć zagraniczne praktyki całkowicie bezpłatnie, gdyż koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży, ubezpieczenia, programu kulturowego, a nawet kieszonkowego dla uczniów w całości pokryła Unia Europejska.
Organizacją partnerską w projekcie była instytucja „Infeba” z Hamburga, posiadająca kilkuletnie doświadczenie w organizowaniu praktyk zagranicznych dla uczniów kształcenia zawodowego oraz w koordynowaniu projektów europejskich, dzięki której staż zarówno od strony formalnej jak i logistycznej przebiegał na najwyższym poziomie.
Miejsca pracy uczniów ZSEG to przede wszystkim hotele i restauracje: „Hotel & Restaurant Schröder”, „Seehotel Schwanenhof”, „Hotel und Restaurant zum Meierhof”, „Hotel zur Windmühle“, „Sencha | Sushi Take Away”, pensjonaty: „Zur alten Linde“, sieć dyskontów spożywczych Penny oraz sieć piekarni „Backwerk”, Do głównych zadań i obowiązków praktykantów należało m.in. obsługa gości i klientów, przygotowywanie i dekorowanie potraw, obsługa kasy fiskalnej, zapoznanie z systemami rozliczania czasu pracy i zasadami naliczania wynagrodzeń, sporządzanie dokumentacji i raportów kasowych, udzielanie informacji o towarach i ich rozmieszczeniu w sklepie.
Program praktyk zagranicznych koncentrował się wokół czterdziestogodzinnego tygodnia pracy i opracowany został zgodnie z podstawą programową realizowaną we wszystkich wyżej wymienionych zawodach. Weekendy były czasem aktywnego wypoczynku, a także programu kulturowego, w ramach którego młodzież poznawała miasto, kulturę i historię Niemiec, a także zwiedzała zabytki.
Na zakończenie mobilności uczniowie otrzymali od instytucji goszczącej certyfikat potwierdzający uczestnictwo w zagranicznym stażu. Dokonana została również ocena efektów kształcenia poprzedzona dyskusją stażysty z opiekunem, a efekty kształcenia udokumentowane zostały w indywidualnym wykazie osiągnięć przez instytucję goszczącą. Na podstawie tej dokumentacji opracowany został dokument Europass Mobility, który został wręczony uczniom w czasie uroczystości podsumowującej praktyki szkolne.

 

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych jest kontynuatorem Krajowej Szkoły Kupieckiej, która powstała w naszym mieście w dniu 6 grudnia 1911 roku. 100-letnia tradycja szkoły procentuje dużym doświadczeniem w zakresie kształcenia i wychowania. Kadra pedagogiczna o wysokich kwalifikacjach oraz długoletnie doświadczania pedagogiczne zapewniają wysoki poziom nauczania i prestiż szkoły w środowisku. Szkoła przygotowuje absolwentów w zakresie kształcenia ogólnego i zawodowego z uwzględnieniem współczesnych wymagań gospodarki rynkowej zarówno w zagadnieniach ekonomiczno - handlowych, hotelarskich jak i gastronomicznych. Szkoła nasza współpracuje z wieloma szkołami podobnego typu w całym kraju jak i zagranicą. Wszystkie proponowane przez nas kierunki kształcenia opierają się o najnowsze programy MEN co gwarantuje możliwość uzyskania najwyższych kwalifikacji w danej dziedzinie Szkoła posiada nowoczesną bazę dydaktyczną. 

Szkoła zapewnia zdobycie wykształcenia ogólnego oraz interesującego zawodu, daje również możliwość wszechstronnego indywidualnego rozwoju zainteresowań i uzdolnień poprzez uczestniczenie m.in. w: konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zawodach sportowych, projektach i praktykach zagranicznych.

Misja Szkoły

W zakresie wychowania uczniów:

  • Kształtujemy osobowość ucznia w oparciu o chrześcijański system wartości.
  • Promujemy zdrowy styl życia.
  • Rozwijamy wrażliwość estetyczną i emocjonalną.
  • Kultywujemy tradycje.
  • Jesteśmy otwarci na potrzeby i sugestie rodziców oraz środowiska.
  • Przygotowujemy do umiejętnego korzystania z dóbr kultury i nauki.


W zakresie kształcenia uczniów:

  • Przekazujemy wiadomości i umiejętności potrzebne w życiu zawodowym, jak też do kontynuowania nauki w szkołach wyższych.
  • Upowszechniamy znaczenie rozwoju własnych zainteresowań, pasji i uzdolnień.
  • Rozbudzamy wrażliwość na dobro i tolerancję.

Zapraszamy wszystkich uczestników Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej do tarnowskiego teatru 3 maja 2009 r. o godz. 16.00.

Laureaci i i wyróżnieni uczestnicy, uhonorowani zostaną dyplomami i nagrodami, zaś finaliści trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii, wezmą udział w koncercie galowym o charakterze konkursowym.