A A A

W ogólnopolską akcję charytatywną „Marzycielska Poczta” polegającą na pisaniu listów do chorych dzieci ochoczo zaangażowali się uczniowie 7 klas naszej szkoły: 1TD, 1TT, 1TE, 1BC, 2TE, 2TM, i 4DH. W akcji wzięło udział także 27 członków Klubu Europejskiego, a nad jej przebiegiem czuwała pani Małgorzata Bystrowska i pani Małgorzata Krzemińska.

W dniu 24 października chętni uczniowie z klasy 1 BC, 2 BC, 3 ZC 1TD i 2 DH wraz opiekunami już kolejny raz z rzędu odwiedzili tortowe targi cukiernicze w Polsce. Tego roku zaprezentowano ponad 500 prac.

Dziękuję za odwagę.
Dziękuję za trud i poświęcenie.
Dziękuję, że dzięki Panu żyję w wolnym kraju.
Życzę, aby wszyscy pamiętali o Pana bohaterskiej postawie.

W dniach 23 i 25 października 2018r. odbyły się w naszej szkole pierwsze warsztaty dla członków Klubu Europejskiego. Podczas warsztatów uczniowie wykonali kotyliony w polskich barwach narodowych, które będą wykorzystane podczas obchodów Święta Niepodległości   w naszej szkole.

25 X 2018 odbyła się prelekcja z konsultantką AVON - Agnieszką Skowron nt. profilaktyki raka piersi. Udział wzięły kl. 2BK, 3zk, IIITZ, IIITM, IVTT.
O kampanii AVON
 AVON dba o kobiece piękno w każdym aspekcie. W 1992 r. ruszyła globalna kampania AVON kontra Rak Piersi. Jej celem jest walka z chorobą, która jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Profilaktyka i działania podnoszące świadomość w zakresie tego schorzenia to ważny aspekt życia społecznego.

Zobacz zdjęcia

Organizator spotkania: Maria Kawa

24 października w Pałacu Młodzieży w Tarnowie odbyły się warsztaty "Zdrowie to podstawa". Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu pani dietetyk Małgorzaty Michno na temat problemu otyłości wśród młodzieży i zasad zdrowego odżywiania. Kolejnym punktem wydarzenia było poruszenie tematu dopalaczy u nastolatków.

Klub Europejski działający w ramach projektu Erasmus+ "Get in Shape for Europe" włącza się w akcję "Marzycielska Poczta" realizowanej przy współpracy ze szkolnym Kołem Wolontariatu i Pałacem Młodzieży w Tarnowie.

3O października Dzień Spódnicy w ZSEG.
Wszystkie osoby ubrane w tym dniu w spódnice – krótkie, długie, eleganckie i zwariowane - będą zwolnione z pytania i niezapowiedzianych kartkówek.

W dniu 23.10.2018 roku na obiektach sportowych TOSiR-u przy ul. Piłsudskiego w Tarnowie przy bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych 3 uczniów reprezentowało naszą szkołę w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego.

Łabuz Karolina w biegu na 800 m wywalczyła X miejsce
Wałaszek Mikołaj w biegu na 400 m wywalczył XI miejsce
Kwaśna Kamila w skoku w dal wywalczyła XII miejsce

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zobacz zdjęcia

                                                                      Urszula Kania

Klub Europejski działający w ZSEG w ramach projektu Erasmus+ „Get in Shape for Europe” włącza się w akcję „Kartka dla Powstańca”. Akcja ta  jest częścią ogólnopolskiej kampanii historycznej BohaterON.

Konkurs "Mam Zawód. Mam fantazję." organizowany jest w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”. Organizatorem Konkursu jest Województwo Małopolskie – Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego. Konkurs organizowany jest w partnerstwie ze szkołami zawodowymi z terenu Województwa Małopolskiego. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół zawodowych z terenu Województwa Małopolskiego.

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie realizuje projekt “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych”.
Biblioteka szkolna otrzymała dotację w wysokości 15 000 złotych na zakup książek do biblioteki szkolnej. Kupując książki pragniemy spełnić oczekiwania użytkowników biblioteki i zakupić takie propozycje, które są zgodne z oczekiwaniami i zainteresowaniami czytelników.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza kolejną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pn. "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".
Pierwszy szkolny etap konkursu odbędzie się 27 listopada 2018 roku w naszej szkole. Polega on na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru. Trzech uczniów, którzy zdobędą największą liczbę punktów z testu, będzie reprezentowało szkołę w etapie wojewódzkim.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie. osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie się do p. prof. Marzeny Malec-Witek w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 października 2018 r.

Od września 2018 w nasza szkoła włączyła się w ogólnopolski program o tematyce historycznej. Kampania ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im symbolicznych kartek z życzeniami. 

W dniu 17 września 2018 r. podczas konferencji Rady Pedagogicznej odbyła się prezentacja międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych pt.: „Get in Shape for Europe”.

W dniu 18.10.2018 roku 9 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Turnieju Szachowym. Po zaciętej rywalizacji do dwóch przegranych partii najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce Babiarz Dominika z kl. II BC
II miejsce Ptak Patrycja z kl. II TE
III miejsce Przeklasa Julia z kl. II DH
IV miejsce Galus Mateusz z kl. II TE
Najlepsza czwórka reprezentowała naszą szkołę na Międzyszkolnych Drużynowych Mistrzostwach Tarnowa gdzie wywalczyła X miejsce.
Wszystkim dziękujemy za udział w turnieju i życzymy dalszych sukcesów.        

Zobacz zdjęcia        

Organizatorzy
Urszula Kania i Sebastian Dembicki

Prosimy uczniów, którzy zapisali się do udziału w projekcie Erasmus+ lub POWER, o sprawdzenie list w gablocie na II holu obok sali 215. W razie braku waszego nazwiska na liście, błędu w nazwisku lub błędnego przypisania do projektu zgłoście się do p. dyr. D. Bargieł-Kurowskiej. Ostateczny termin - środa, 24.11.2018 r.

Biblioteka szkolna ogłasza literacki konkurs czytelniczy ze znajomości mitologii.
Zapraszamy wszystkich chętnych w dniu 22 października (poniedziałek) 2018 roku do biblioteki w godzinach od 12.00 do 13.00.
Na zwycięzców czekają nagrody!!!

Anna Pojedyniec

Tegoroczne rydzowe święto, firmowane przez Stary Dom Zdrojowy i Stowarzyszenie Na Grzyby, odbyło się w ostatni weekend września (29-30.09.2018). Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akademii gotowania pod okiem Pana Janusza Myjak szefa restauracji „Szósty Zmysł” krynickiego HOTELU ERIS.

Sushi potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz najróżniejszych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego.

Z racji nadchodzącej pory jesienno-zimowej,  klasa gospodarz – II DH wraz wychowawcą, organizują zbiórkę karmy dla bezdomnych kotów wśród uczniów i pracowników ZSEG w dniach 15-22.10 Prosimy każdą klasę o zakupienie przynajmniej JEDNEGO DUŻEGO opakowania SUCHEJ karmy dla KOTÓW i/lub opakowania żwirku dla kotów i  przekazanie jej przedstawicielom klasy II DH, którzy będą dyżurować na I holu na przerwach o godzinie 9.25 i  12.50 od dnia 15 do 22 października. Karma  zostanie przekazana tarnowskiej Fundacji „Zmieńmy Świat”, które opiekuje się bezdomnymi kotami na terenie miasta Tarnowa i okolic.

Z góry dziękujemy z udział w akcji i liczymy na Waszą pomoc. W zeszłym roku uzbieraliśmy 60 kg karmy i mam nadzieję ze w tym roku pobijemy ten rekord :)

W dniu 4 października 2018 roku młodzież naszej szkoły brała udział w Indywidualnych Mistrzostwach Tarnowa w lekkoatletyce w ramach Licealiady.
Najlepsze wyniki osiągnęli:

W dniach 5-7 października 2018r uczniowie Koła Historyczno – Turystycznego działającego w naszej szkole mieli zaszczyt uczestniczyć w XII Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” w Beskidzie Makowskim organizowanego przez IPN w Krakowie. W skład drużyny reprezentującej ZSEG wchodzili: Tomasz Boruch, Piotr Bieleński, Weronika Galus, Wiktoria Chrostek, Marcin Musiał, Weronika Hajduk, Patrycja Ptak, Julia Kantor, wraz z opiekunami: p. Anną Smoleń i p. Małgorzatą Krzemińską.

W dniu 2.10.2018 uczniowie Gabriela Szostek III TT i Tomasz Wantuch II DH rywalizowali  w VI edycji Konkursu „Mam zawód. Mam fantazję”. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II”.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Początkowo obchodzono to święto w jeden dzień, a od 2008 r. ustalono, że będzie świętowany cały miesiąc październik. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Książka to przyszłość”.

W dniu 1 października 2018 r. Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych zawarł porozumienie o współpracy z LIDL sp. z o.o. sp.k.
Uczniowie klasy II DH kształcący się w zawodzie technik handlowiec będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, wizytach zawodoznawczych oraz praktykach zawodowych w sklepach „LIDL” na terenie Tarnowa.

W dniu 3 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Szkolnego.
Przewodniczącymi zostali Marcin Musiał i Wiktoria Chrostek, zaś zastępcami - Mateusz Koiełkowski i Kinga Maj.
Protokół z głosowania

W dniach 26 i 27 września 2018 r. odbyły się w ZSEG dwa spotkania informacyjne na temat projektów finansowanych przez Unię Europejską – Erasmus+ „Get in Shape for Europe” i POWER – staże i szkolenia w Wielkiej Brytanii.

Dnia 30 października 2017 r. w tarnowskiej katedrze odbyły się obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości. Miasto Tarnów było pierwszym miastem które odzyskało niepodległość. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie z pocztem sztandarowym wraz z opiekunem. Była to ważna lekcja historii i patriotyzmu, dzięki której przypomniane zostały nazwiska ważnych postaci tamtego okresu - między innymi burmistrza Tadeusza Tertila.

Wyłoniono finalistów Szkolnego Etapu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych blok GASTRONOMIA.
W dniu 26 października 2017 roku odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych blok Gastronomia. W eliminacjach wzięło udział 5 uczniów
wytypowanych przez nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych gastronomicznych.

26 października 2017 r., realizując plan pracy, członkowie Koła Fotograficznego wzięli udział w wyjeździe na Pogórze Ciężkowickie.

Dziękujemy uczniom z klas I TM, I TD, I TE, I DH, II TT, III TE, IV TE, IV TN, IV GH oraz wychowawcom za włączenie się w VI edycję Akcji Pisania Listów do Chorych Dzieci „Marzycielska Poczta ”. Akcja organizowana przez Młodzieżowe Centrum Wolontariatu również w ZSEG cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

W dniu 25.10.2017 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Dębicy odbył się konkurs pod hasłem "Bez chleba żyć się nie da". Uczniowie pracowali zespołowo. Uczestnicy konkursu mieli wykonać dwie potrawy, w których głównym składnikiem był chleb.

Grand Press Photo to Ogólnopolski Konkurs Fotografii, najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Gdy w górach zaczyna się jesień, a opadające z drzew liście zaczynają szeleścić pod nogami to znak, że pora na rydze!

W dniu 18.10.2017 młodzież naszej szkoły miała możliwość poznania ewentualnego miejsca praktyki, a może w dalszej perspektywie miejsca pracy czyli Hotel Tarnovia.

W dniach 29 – 30 września 2017 roku uczniowie naszej szkoły – Patrycja Kowalczyk 3 zc, Aleksandra Kocik 3 zc, Klaudia Wszołek III TD, Renata Rośko III TD, Natalia Dobek II TD, Kamila Magiera II TD, Leon Kusek 2 zk, Anna Adwent III TT, wraz z opiekunami paniami Haliną Stec i Elżbietą Stachura, wzięli udział w zbiórce żywności „Podziel się dobrym posiłkiem”. Odbywała się ona w supermarkecie „Stokrotka” na ul. Klikowskiej w Tarnowie. Zbiórce patronował Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Rejonowy w Tarnowie. Uczniowie zbierali żywność na rzecz szkół prowadzących żywienie z terenu miasta Tarnowa.

Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysłaniu tradycyjnych listów, kartek oraz rysunków do ciężko chorych dzieci. Zapraszamy uczniów naszej szkoły wraz z wychowawcami do aktywnego włączenia się w VI Akcję Pisania Listów do Chorych Dzieci „Marzycielska Poczta” organizowaną przez MCW działające przy tarnowskim Pałacu Młodzieży.

W dniu 14 października grupa uczniów z klasy 3 zc wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych gastronomicznych już drugi rok z rzędu odwiedziła największe targi cukiernicze w Polsce. Tego roku zaprezentowano prawie 400 prac.

Z racji nadchodzącej pory jesienno-zimowej, klasa gospodarz – I DH wraz Samorządem Szkolnym, organizują zbiórkę karmy dla bezdomnych kotów wśród uczniów i pracowników ZSEG w dniach 23-31 października.

W dniach 12 i 16 października 2017 r. uczniowie klas 1DH, 1TE, 2TE, 1TM i 3DH uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami Banku Zachodniego WBK S.A. Katarzyną Woźniak i Dominiką Szafrańską. Celem spotkania była prelekcja nt. oszczędzania i zagrożeń występujących na rynku usług bankowych.

W dniu 9 października 2017 r. na obiektach MKS „Tarnovia” 11 uczennic i 7 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Szkolnym Turnieju Tenisa Stołowego.

W piątek 13 października miał miejsce tradycyjny Chrzest Pierwszaków, przeprowadzony przez Samorząd Szkolny. Uczniowie klas pierwszych po wykazaniu się wiedza na temat naszej szkoły, wykazaniu się w różnorodnych konkurencjach oraz złożeniu ślubowania, zostali przyjęci w poczet uczniów szkoły :) Chętni mogli również pozować do pamiątkowego zdjęciasmile

Zobacz zdjęcia

Zgodnie z zapowiedzią, w piątek 13 października w ramach akcji Pechowy Piątek w ZSEG, czarne koty pojawiły się w naszej szkole i przynajmniej niektórym osobom przyniosły szczęścielaughing
Samorząd Szkolny

Sukces uczennic klasy IV TZ w Konkursie Ekologicznym "Bioróżnorodność gwarancją rozwoju i przeżycia przyszłych pokoleń”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłasza kolejną edycję Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
pn. ”Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

W dniach od 15 do 24 września 2017 roku w tarnowskim teatrze trwał XXI Ogólnopolski Festwial Komedii Talia, w którym wystąpiło 8 teatrów z całej Polski. W programie festiwalu znalazły się również spektakle towarzyszące, podczas których wystąpili artyści z kabaretu „Pożar w Burdelu” oraz Teatru „Capitol” z Warszawy. Galę finałową uświetnił Artur Andrus ze swoim recitalem kabaretowym.

XII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych majora Józefa Kurasia „Orła” „Ognia” w 70 rocznicę śmierci dowódcy odbył się w dniach 29 września – 1 października 2017 roku na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego.

W dniu 28.09.2017 r w ramach Licealiady  szkół ponadgimnazjalnych reprezentacja uczennic i uczniów naszej szkoły brała udział w Otwartych Mistrzostwach Tarnowa w Lekkoatletyce.
Zobacz wyniki
Zobacz zdjęcia

W dniu 28.09.2017 roku na nowo otwartym stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Piłsudskiego podsumowano współzawodnictwo sportowe tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych za rok 2016/2017.

Biblioteka działająca w naszej szkole dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa.

W dniu 28 września 2017 roku nasza klasa III TE przebywała na wycieczce w Warszawie, podczas której mieliśmy okazję zwiedzić Sejm.

W dniach od 24 do 28 października Samorząd Szkolny przeprowadził zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt pod hasłem ”Puszka dla głodnego brzuszka”. Zebrano ogółem ponad 100 kg karmy: w tym 80 kg karmy suchej (20,5 kg karmy dla kotów i 59,5 kg karmy dla psów) oraz 20,47 kg karmy mokrej (6,58 kg karmy dla kotów i 13,89 kg karmy dla psów). Podobnie jak w lutym br. zebrana karma została przekazana w dniu 28 października tarnowskiej Fundacji „Zmieńmy Świat” przez przedstawicieli Samorządu Szkolnego – Tomasza Nowaka oraz Marcina Musiała wraz opiekunką Anną Srebro.
Serdecznie dziękujemy wszystkim klasom i nauczycielom, którzy włączyli się w akcję pomagania bezdomnym zwierzętom.

Samorząd Szkolny

Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie literackim pod hasłem: „Henryk Sienkiewicz jest nam bliski”.
Konkurs składa się z trzech części :
1. Test dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.
2. Praca fotograficzna.
3. Konkurs recytatorski.
Zobacz regulamin konkursu

Organizator konkursu Anna Pojedyniec

W dniu 20.X.2016 roku odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w bloku Gastronomia. Do udziału zostali wytypowani uczniowie klas II, III, IV, którzy interesują się nie tylko wiedzą teoretyczną z zakresu gastronomii, ale także posiadają umiejętności praktyczne pozwalające samodzielnie wykonać zadania.
Eliminacje przeprowadzane są w dwóch etapach:
- test pisemny – 60 pytań z wiedzy gastronomicznej, dietetyki, obsługi konsumenta,
- wykonanie 3 zadań praktycznych.
W tegorocznych eliminacjach wzięło udział 9 uczniów. Zwycięzcą eliminacji szkolnych został Marcin Englart z klasy IIITD, który będzie reprezentował ZSEG na etapie rejonowym OWiUR. Uczennice klasy II TT Warzecha Agnieszka i Weronika Sobol zajęły kolejne m-ca 2 i 3.
Zmagania oceniała Komisja w składzie: mgr inż. E. Gdowska, mgr inż. B. Zaborowska, mgr inż. A. Jarzwiec

Elżbieta Gdowska

W dniu 5.10. 2016 członkowie Koła Fotograficznego uczestniczyli w wernisażu wystawy znakomitego polskiego fotografika Wojciecha Prażmowskiego pt: „Fotografie”, który odbył się w Galerii TCK.

Konkurs historyczny o trzech twarzach w projekcie NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ

BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ - MARIAN STYLIŃSKI (termin 4.11.2016 r.)

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice do wzięcia udziału w konkursie szkolnym poświęconym Marianowi Stylińskiemu absolwentowi Szkoły Kupieckiej, legioniście, burmistrzowi Tuchowa, więźniowi KL Auschwitz-Birkenau. Realizacja przedsięwzięcia jest częścią projektu wychowawczo-patriotycznego Bohaterom Niepodległej – Marian Styliński, realizowanego w ramach II etapu Programu Edukacyjnego Urzędu Miasta Tarnowa z zakresu Wychowania Patriotycznego Narodowe Święto Niepodległości – Bohaterom Niepodległej. Konkurs składa się z trzech części (można uczestniczyć w jednej, dwóch lub trzech częściach):

1. Praca literacka;
2. Krzyżówka;
3. Prezentacja multimedialna.

Odpowiedzialni za organizację i przeprowadzenie konkursu: Józef Parys, Anna Pojedyniec, Anna Smoleń

Zobacz regulamin konkursu

Józef Parys 

opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych”, organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
I etap olimpiady odbędzie się we wtorek, 29 listopada 2016 r.
Uczestnicy I etapu rozwiązują indywidualnie jednakowy test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru.

Od 7 do 9 października 2016 roku odbył się XI Rajd historyczno-edukacyjny Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. W rajdzie uczestniczyły dwie drużyny, które zostały zrekrutowane z młodzieży z klas 1TZ, 2TT, 2TE, 3TM, 3TN, 3TT, 3TZ i 4TT. Opieki podjęli się czujni nauczyciele – wychowawcy mgr Anna Smoleń oraz mgr Józef Parys. Ideą rajdu było „cofnięcie się w czasie”, dzięki któremu mogliśmy się wcielić się w rolę partyzantów, trwać w konspiracji oraz z zaangażowaniem służyć Ojczyźnie. W pierwszy dzień wyruszyliśmy z Zakopanego przez Rówień Krupową, Krupówki Dolne, odwiedziliśmy mogiły poległych Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu „Na Pęksowym Brzyzku”, następnie udaliśmy się w stronę targowicy pod Gubałówką.

ZOBACZ ZDJĘCIA

ZOBACZ FILM

W dniu 12.10. 2016 .r na obiektach sportowych MKS Tarnovia odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców. W Turnieju wzięło udział 18 dziewcząt i 5 chłopców.

Dziewczęta
I miejsce zajęła Rośko Renata z klasy II TD
II miejsce zajęły Plebanek Edyta z klasy I TZ oraz Gilska Karolina z klasy II DH

Chłopcy
I miejsce zajął Kałuża Marcin z klasy IV TM
II miejsce zajął Foltak Kamil z klasy I TM
III miejsce zajął Kara Bartłomiej z klasy II DH

Zwycięzcy zasilą reprezentację Szkoły podczas Drużynowych Mistrzostw Tarnowa w Tenisie Stołowym w ramach Licealiady. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział i wspaniałą atmosferę wszystkim zawodnikom.

 

Dnia 12.10.2016 roku zakończyła się rejestracja uczestników XV edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Giełdę Papierów Wartoœciowych w Warszawie i Fundację im. Lesława A. Pagi.

W dniach 1 i 2 października w Wysowej Zdrój odbyła się 9. edycja Święta Rydza. W programie między innymi było polowanie na rydza, wystawa grzybów, koncerty, warsztaty i konkursy. Uczniowie IV klasy technikum ZSEG Mateusz Ciurej, Michał Ciszek i Andrzej Mendelowski wzięli udział w konkursie gastronomicznym.

W dniu 28.09.2016 r. w ZSEG  odbył się konkurs wewnątrzszkolny „Najlepszy uczeń w zawodzie kucharz”. Tematem konkursu był „ Drób w uczcie owocowej”. Udział wzięło 15 uczniów naszej szkoły : I TT – Bomba Wojciech, IITD – Gulik Michał, Michoń Anna, Kmiecik Gabriela, Mazgaj Kinga, Nowak Szymon, Kosiba Mateusz, Nalezińska Wiktoria, III TD – Drwal Anna, IV TT – Ciuraj Mateusz, Ciszek Michał, Łukasik Dominik-Technik żywienia i usług gastronomicznych. 1zk – Koza Kamil, 2zk – Hebda Sebastian, 3zk – Rapacz Jakub- ZSZ kucharz.

W piątek 30.09 oraz w sobotę 01.10 uczennice klas 4TE, 4EH, 3TN, 3zc, : Sylwia Bąk, Żaneta Augustyn, Justyna Stoszko, Aleksandra Ślęzak, Arleta Tyrka, Aleksandra Myszkowska, Magdalena Duran, Adrianna Saska, Katarzyna Maniak oraz Ilona Kudroń pod opieką nauczycieli Beaty Nowak oraz Anny Srebro brały udział w akcji zbierania karmy oraz funduszy na rzecz Fundacji "Zmieńmy Świat".
Zebrano 180 kg karmy oraz 455 złotych. Wkrótce następna zbiórka :)

Osoby zainteresowane wyjściem na film pt. "Wołyń" 19 października 2016 roku na godzinę 8:00 w kinie Marzenie proszone są o organizowanie społeczności klasowych i zbiórkę 14 zł od osoby (koszt biletu na seans szkolny). Czas trwania filmu 150 minut, tak więc zakończenie nastąpi o godzinie 10:30. Ważne jest, aby klasy zgłoszone na seans do godziny 10:30 nie ponosiła strat w lekcjach. Listy chętnych wraz z zebranymi pieniędzmi na bilety proszę o dostarczanie do organizatora wyjścia - od 5 października 2016 r. - opiekuna Koła Historyczno-Turystycznego mgr Józefa Parysa. By świadomie oglądać film pt. "Wołyń" zachęcam do wcześniejszego przejrzenia strony internetowej: http://www.zbrodniawolynska.pl/

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie oraz Tarnowski Lider Przedmiotowy z historii i WOS-u serdecznie zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Tarnowa do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu historycznego o Józefie Piłsudskim.
Obecna edycja została rozbudowana o część recytatorską, literacką i fotograficzną. Konkurs o Marszałku powoli wrasta w tarnowską rzeczywistość i jego obecność staje się tradycją. Sięgamy po nowe patronaty, zyskujemy nowych sprzymierzeńców i sympatyków.
W załączeniu zamieszczamy regulamin konkursu oraz konieczne załączniki potrzebne do zgłoszenia uczestnictwa, protokół z przeprowadzonego etapu szkolnego, terminarz konkursu. Wyrażamy nadzieję na zainteresowanie tematyką konkursu, który wpisuje się znamienicie w przygotowania do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście.
Regulamin konkursu - do pobrania

Już po raz trzeci Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku organizuje ogólnopolską akcję społeczną Mamy Niepodległą! Polega ona na bezpłatnym wysyłaniu pocztówek z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego 11 listopada. W tym roku do akcji włączyło się Koło Historyczno-Turystyczne działające przy naszej szkole. Otrzymaliśmy 850 kartek wraz z znaczkami. Ilość kartek odpowiada w przybliżeniu ilości uczniów uczących się w naszej szkole. Każdy kto zechce w ten nietypowy, radosny sposób świętować Narodowe Święto Niepodległości proszony jest by zgłosił się do nauczyciela historii Józefa Parysa w celu pobrania kartki.

W dniu 7 października 2015 r. na obiektach MKS Tarnovia odbył się Szkolny Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców o Mistrzostwo ZSEG.
W w/w turnieju wzięło udział 11 dziewcząt z klas I TD, II TM, II TE, III TT i III TE oraz 8 chłopców z klas 2 zk, 2 zc, III TM, 3 zk i IV TE.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas pierwszych na Złaz Patriotyczno-Turystyczny Szlakami Legionów – Łowczówek. Złaz odbędzie się 6 listopada 2015 roku tj. piątek.
Przewidywana trasa: Pleśna (PKP) – Rychwałd – szlak żółty do połączenia z szlakiem niebieskim – Łowczówek (Cmentarz Legionistów). Czas przejścia trasy ok. 3,5 h. Wędrówkę zakończymy w Łowczówku o godzinie 11:00.

Ponad stu nauczycieli z tarnowskich szkół i placówek oświatowych otrzymało nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w ubiegłym roku szkolnym. Uroczystość odbyła się w przededniu dnia Komisji Edukacji Narodowej w Sali Lustrzanej.
Tytuł „Najlepszy wychowawca Roku 2015” przyznawany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego otrzymała nominowana przez absolwentów naszej szkoły klasę IV TL pani mgr Anna Smoleń – nauczyciel matematyki oraz opiekun Koła Historyczno-Turystycznego w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom naszej szkoły otrzymanych nagród. W sposób szczególny pani Annie Smoleń za wyróżnienie nietuzinkowe, jakim jest docenienie wszelkich działań zarówno przy tablicy, jak również poza salą lekcyjną podczas rozmów indywidualnych z uczniami i rodzicami oraz za zaangażowanie w pokazywanie piękna naszej ojczyzny w ramach Koła Historyczno-Turystycznego.
Galerię zdjęć z uroczystości można zobaczyć na stronie:
http://www.tarnow.pl/index.php//Galeria/Galeria-Edukacja-i-Nauka/Galeria-Edukacja-i-Nauka-2015/Miejskie- Obchody-Dnia-Edukacji-Narodowej

Józef Parys

W czerwcu 2015 roku został rozpisany na trzy lata Miejski Konkurs na program edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości” w związku z 3-letnim przygotowaniem do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizatorami konkursu są Rada Miejska Tarnowa i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa. Z radością chcę poinformować wszystkich nauczycieli uczących w naszej szkole, jak również całą brać uczniowską, bo przecież dla Was ów program przygotowywałem, że jury konkursowe projekt naszej szkoły oceniły bardzo wysoko – II MIEJSCE.

Jak co roku w naszej szkole, 14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Ten dzień jest szczególny w pracy każdego nauczyciela, to moment, w którym zapominamy o trudach codziennej pracy, o przeciwnościach z jakimi przychodzi nam się zmierzyć każdego dnia podczas działań wychowawczo-dydaktycznych. W tym dniu najważniejszy jest uśmiech naszych uczniów, miły gest i wówczas pojawia się myśl: „że jednak ta praca ma sens, ogromny sens!”.

Józef Parys

ZOBACZ ZDJĘCIA

 W dniach 2–4 października 2015r. odbyła się X edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” oraz Zlot Partyzancki zorganizowany w setną rocznicę urodzin mjr. Józefa Kurasia „Ognia” 1915–2015.

Zgodnie z przyjętą przed laty tradycją 02 października odbyło się przyjęcie klas pierwszych w poczet uczniów naszej szkoły. Jak to przy otrzęsinach - swoje trzeba było dzielnie odcierpieć.
Organizatorzy: klasa IV TT pod opieką A. Srebro i J.Krzoski
ZOBACZ ZDJĘCIA

Dnia 22 października 2014 roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku motywem przewodnim była „Znana postać” (bohater filmowy, postać z bajki, polityk, znana osobistość ze świata mody itp.) Młodzież klas pierwszych solidnie przygotowywała się do zaprezentowania znanej postaci spośród wylosowanego przez siebie kraju europejskiego, wśród których znalazły się: Austria, Włochy, Rosja, Szkocja, Niemcy, Francja, Czechy, Wielka Brytania, Hiszpania.

W dniu 16 października 2014 r. na stadionie TOSiR w Mościcach odbyły się Otwarte Mistrzostwa Tarnowa w lekkiej atletyce w ramach Licealiady i Powiatowego Systemu Współzawodnictwa Szkół. Naszą szkólę reprezentowało 13 osób.

W dniu 24 października 2014 r. odbył się Szkolny Turniej Szachowy dziewcząt, w którym wzięło udział siedem uczennic naszej szkoły. Turniej przeprowadzono systemem pucharowym.

5 października w Dilinie Karpia odbyły się Mistrzostwa Szkół Gastronomicznych w Grilowaniu Karpia. WIĘCEJ.

Spróbuj sobie wyobrazić,że to co właśnie czytasz widzisz jako jakieś niespójne znaki, których nie jesteś w stanie zrozumieć. Nie jesteś też zdolny do zapisania żadnej ze swoich myśli. 
Zapewne też nie potrafisz sobie wyobrazić,że do szkoły wędrujesz godzinami w nieodpowiednim obuwiu narażony na upały czy wybuch miny pod stopami... Niemożliwe, prawda?
Pomyśl teraz jak ogromna przepaść dzieli CIEBIE i miliony dzieciaków w krajach globalnego południa które nie dostały szansy by nauczyć się czytać i pisać, nie mówiąc już o bardziej zaawansowanym kształceniu. Ich bezradni rodzice wykończeni wojnami, żyjący w skrajnym ubóstwie marzą o tym,by posłać swoje dzieci do szkoły. Edukacja to perspektywa na lepsze jutro, dłuższe i zdrowsze życie. Wykształcenie wiąże się z polepszeniem warunków bytu, rozwojem rolnictwa i zmianami politycznymi, których pragną świadomi swoich praw ludzie.

W tarnowskim teatrze po raz kolejny odbędą się „Salony poezji”. Na pierwszy z nich zapraszamy w najbliższą niedzielę, czyli 19 października o godzinie 11:00 na Małej Scenie. Należał będzie do mało znanej i nieco zapomnianej dziś poetki młodopolskiej, Kazimiery Zawistowskiej. Jej utwory zaprezentują państwu aktorzy Karolina Gibki i Jerzy Pal. Towarzyszyć im będzie oprawa muzyczna przygotowana przez Agatę Ziemirską, która zagra na skrzypcach i Tomasza Borucha, akompaniującego na gitarze.
Na kolejny z „Salonów Poezji”, tym razem poświęcony twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „…ta młodość… jedna była czysta” zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna. Spotkanie również będzie miało miejsce w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w środę 29 października. Wiersze przeczytają Matylda Baczyńska i Piotr Chudziak.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy do zapisywania się do Koła Miłośników Poezji do p. mgr Krystyny Gawdzińskiej. Zajęcie odbywają się w piątki o godz. 15:30 w sali 33.

Dnia 15 października 2014 roku gościliśmy w naszej szkole dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie - Pana Jana Kiełbasę . W swojej prelekcji na temat: „Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych?” przybliżył On uczestnikom spotkania trudną problematykę rynku kapitałowego.

W dniach 11.10-12.10.2014 roku, odbyła się szkolna wycieczka do Wrocławia pod opieką pana Józefa Parysa oraz siostry Lucjany Kożak. W wycieczce brało udział czternastu uczniów. Wycieczka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 4:45 w Tarnowie za Hotelem Tarnovia. Po sprawdzeniu sprawności autokaru przez panów policjantów o 5:00 wyruszyliśmy w stronę Wrocławia. Około godziny 11:00 dotarliśmy do domu Sióstr Urszulanek. Zakwaterowaliśmy się i zaścieliliśmy nasze łóżka. Kiedy już byliśmy pewni, że wieczorem będziemy mogli położyć się w wygodnie, wyruszyliśmy w stronę Panoramy Racławickiej, jednak najwcześniejsze wejście było o godz. 16:30, więc postanowiliśmy w pierwszej kolejności zwiedzić kilka wystaw w Muzeum Narodowym. Po obejrzeniu pięknych eksponatów i ciekawych rzeźb poszliśmy do Katedry. Najpierw wyjechaliśmy windą na wieżę, z której były przepiękne widoki. Zrobiliśmy tam mnóstwo zdjęć, po czym rozpoczęliśmy zwiedzanie Katedry. Podziwialiśmy ołtarz oraz witraże na bocznych ścianach.

Z inicjatywy Radia RDN oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich 4 października 2014 roku odbyła się akcja charytatywna, w której czynny udział brali uczniowie naszej szkoły. Celem akcji była pomoc dla najmłodszych podopiecznych Stowarzyszenia oraz na rehabilitację pracownika Grupy Azoty. 

Zobacz film


W związku z obchodami Światowego Tygodnia Zwierząt, w  dniach 3-4-5 października 2014 na terenie tarnowskich supermarketów i centrów handlowych odbyła się zbiórka karmy i datków na rzecz bezdomnych psów i kotów. Również Nasza Szkoła włączyła się w ta wspaniałą akcję poprzez udział uczennic - wolontariuszek (z klas: I TN, II TE, III EH, III DG i III TT), które przez 3 dni pomagały w zbiórce karmy i datków do puszek. Łącznie uzbierano 4200 zł i 905 kg karmy, które zostaną przekazane do tarnowskiego azylu i dla Fundacji Zmieńmy Świat. Opiekunem grupy wolontariuszek była Beata Nowak. Wszystkie obdarowane zwierzęta serdecznie dziękują! A gdyby ktoś z Was chciał zaadoptować psa lub kota lub w jakiś inny sposób pomóc naszym braciom mniejszym prosimy o kontakt z opiekunem.

11. 10. 2014r.
Wyjazd o godzinie 5:00. Miejsce zbiórki - obok hotelu "TARNOVIA"
Przejazd do Wrocławia do godziny 10:00.

22 października w naszej szkole odbędzie się Dzień Języków Obcych. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.

Drogi młody pasjonacie historii!

Już niedługo po raz kolejny będziemy obchodzili najważniejsze święto narodowe wszystkich Polaków – Święto Niepodległości 11 Listopada. Wobec tak ważnego wydarzenia jak również w 100 rocznicę czynu legionowego Józefa Piłsudskiego staniesz w szranki do I Tarnowskiego Konkursu wiedzy o Józefie Piłsudskim. Udział Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości jest bezsprzeczny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w X edycji Olimpiady Przedsiębiorczości . Czeka na Was 10 indeksów SGH i jeszcze więcej indeksów Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Ponadto można zdobyć atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Zapisy do bieżącej edycji potrwają do 29 października br. u Pani prof. Marzeny Malec-Witek. Szczegóły dotyczące zapisów i danych wymaganych w zgłoszeniach na zawody znajdziecie  na stronie: www.olimpiada.edu.pl.

KONKURS WIEDZY O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w KONKURSIE WIEDZY O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH pn. „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Konkurs organizowany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie. Kierowany jest  do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Nagrodami w konkursie są:
Nagroda za I miejsce – 3 laptopy odpowiednio dla uczestnika zespołu,
Nagroda za II miejsce – 3 tablety odpowiednio dla uczestnika zespołu,
Nagroda za III miejsce – 3 czytniki e-booków odpowiednio dla uczestnika zespołu,
Nagroda za IV miejsce – wyróżnienie.

Zgłoszenia należy kierować do Pani prof. Marzeny Malec-Witek do dnia 29 października 2014r.
Informacje na temat Konkursu publikowane są na stronie internetowej www.zus.pl/edukacja.

25 kwietnia 2013 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny  Konkurs "Najlepszy uczeń w zawodzie kucharz"- pod hasłem "Po prostu pyszne - desery zestalane i niezestalane". Była to IX edycja konkursu. W konkursie wzięło udział 12 zawodników z pięciu małopolskich szkół gastronomicznych.

Potrawy były oceniane przez jury w składzie: Leszek Kawa, Wojciech Wołosowski, Bartosz Kwiatkowski, Robert Pawlik, Damian Wajda - Winiarnia "Lippóczy Pince" Sztyler i Hegedűs, Piotr Rydz - mistrz cukiernictwa, Monika Golonka - hotel "Willa Krzyska", Marek Galica - Szef kuchni restauracji w Zakopanem.

ZWYCIĘŻYŁ REPREZENTANT NASZEJ SZKOŁY Kamil Kurczab, serwując "suflet z kasztanów na musie z gruszek w asyście musu czekoladowego w sosie serowym" oraz "mus z pitahaya na sosie mango w koronie karmelowej". Drugie miejsce  zajęła reprezentantka Zespołu  Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach - Marta Stanuch. Trzecia była Magdalena Kacprzak z Zespołu Szkół  Gastronomicznych nr 2 w Krakowie.

GRATULUJEMY WSZYSTKIM LAUREATOM! Konkurs zorganizowały prof. Elżbieta Teper i prof. Agnieszka Jarzwiec

ZDJĘCIA

Najmilsi Nasi Uczniowie!

Znów nas zaskoczyliście swoją hojnością. Dzięki Wam zebraliśmy mnóstwo zeszytów, kolorowanek, kredek, flamastrów, maskotek i książeczek. W najbliższych dniach zawieziemy Wasze podarki do szpitala, na dziecięcy oddział zakaźny. Dzieciaki na pewno znów będą bardzo szczęśliwe.

Bardzo Wam dziękujemy!

20 września br. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Tarnowa w lekkoatletyce dziewcząt i chłopców w ramach Licealiady. Uczniowie Naszej Szkoły zajęli wysokie medalowe miejsca:
400m kobiet: MONIKA WAŁASZEK z II TM z wynikiem: 75,50 sek. – 3 miejsce
400m mężczyzn: RAFAŁ OKAZ z II TE z wynikiem: 59,85 sek. – 3 miejsce
Skok w dal kobiet: DOMINIKA MIKA z III EH z wynikiem: 4,45 m – 1 miejsce
Pchniecie kulą mężczyzn: ALEKSANDER DRWAL z IV TK z wynikiem: 10,51 m – 3 miejsce
Sztafeta 4 x 100m kobiet z wynikiem 64,80 sek. – 4 miejsce
Opiekun: mgr Józef Hanus

W dniu 21.09.br odbył się finał Międzyszkolnego Turnieju Motoryzacyjnego "Bezpiecznie jeżdżę i jestem bezpieczny" organizowanego przez OSK Auto-Lex oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie. Nasza drużyna w składzie Weronika Sumara i Anna Skóra zajęła I miejsce wśród drużyn żeńskich, a w klasyfikacji ogólnej była 9 na 16 startujących zespołów szkół powiatu tarnowskiego.

24 września 2013 r. w naszej szkole przeprowadzone zostało szkolenie: "Na ścieżce turystyki kulinarnej" zorganizowane przez Agencję Rynku Rolnego. Szkolenie odbyło się w dwóch etapach: 1. prezentacja dania regionalnego pozyskanego od mieszkańców regionu tarnowskiego lub sądeckiego 2. sporządzanie potraw pod kierunkiem P. Wojciecha Wołosowskiego z produktów regionalnych posiadających certyfikat unijny W komisji oceniającej poczynania młodzieży z ramienia ARR był P.Tomasz Latocha, p. Marek Galica przedstawiciel stowarzyszenia kucharzy małopolskich i cukierników, przedstawiciel firmy STALGAST oraz P. Wojciech Wołosowski szef firmy COOK. W szkoleniu brała udział młodzież klas: IITK, IIITK, IIITL IIIDG, IV TK, IVEK. Rywalizację wygrał zespół Małgorzata Wesołowska IITK, Natalia Wrona IIITK, Beata Ciastoń IITK.

21 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły spotkali się z młodzieżą izraelską w ramach projektu "Zachować Pamięć". W planie spotkania były wspólne warsztaty, krótka wycieczka po Tarnowie oraz uroczystości w miejscach pamięci (Cmentarz Żydowski i Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze) — Projekt "Zachować Pamięć"

Dnia 26 października 2012r. odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych, w którym brały udział wszystkie klasy pierwsze. Znamy już zwycięzców!

Za najlepszą prezentację nagrodzone zostały następujące klasy:

I miejsce-klasa I TD z wychowawcą prof. Małgorzatą Hołdą

II miejsce- klasa I EH z wychowawcą prof. Dorotą Bargieł-Kurowską

III miejsce-klasa I TT z wychowawcą prof. Haliną Stec

W konkursie wiedzy najlepszy okazał się Wojciech Wilk z klasy I DG, drugie miejsce zdobył Maciej Pochroń z klasy I TT, a na trzecim miejscu uplasowała się uczennica klasy I TM – Klaudia Kaczor.

Wszystkim pierwszym klasom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a wygranym gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!

Galeria

 

Uczniowie naszej szkoły w składzie: Kamiński Łukasz, Sak Adrian, Fidowicz Bartłomiej, Panek Katarzyna, Potępa Dominika, Sępek Marek, Anna Kozik, Hebda Tomasz, Bryg Karolina, Mirek Paweł  26.11.2012r. stoczyli pojedynek z IV LO w ramach projektu Tarnowska Liga Debatancka. Temat debaty brzmiał: ”Nie warto czynić z przedmiotu debaty problemów na których rozwiązanie nie mamy wpływu”. Uczniowie dyskutowali ze sobą w dwóch ośmioosobowych drużynach, zwolennicy tezy i jej przeciwnicy. Loża Mędrców składająca się z działaczy społecznych, osób publicznych, autorytetów społeczności lokalnej przyznała naszej drużynie 7 dużych punktów, zaproszona publiczność przyznała 2 punkty co dało naszej drużynie zwycięstwo. Opiekunami  naszej grupy są pani mgr Anna Gąsior i pani mgr Anna Pojedyniec.

 

Polak Węgier dwa bratanki…

Myślę, że każdy zna to hasło, które krótko opisuje historię dwóch narodów, Polski i Węgier. Właśnie historia jest meritum, tym co skłoniło dwie trzyosobowe drużyny z naszej szkoły do udziału w Międzynarodowym Konkursie o współpracy Polaków i Węgrów od początku pierwszej wojny światowej do zakończenia drugiej. Jak już powiedziałem był to konkurs międzynarodowy, to właśnie dało tej szóstce uczniów możliwość wyjechania nad Balaton, by tam dokończyć dzieła swej przedwakacyjnej pracy.
               


19 października 2011 obchodziliśmy w ZSEG kolejny już raz Dzień Języków Obcych. Co cieszy - nieustająco spotyka się on z dużym zainteresowaniem. Delegacje uczniów z klas pierwszych przygotowały wystawki, na których wyeksponowały rekwizyty związane z wylosowanym krajem.

26 października 2001 w Zespole Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Tarnowie odbyły się warsztaty i pokaz Nowych Trendów Kulinarnych „Dzień z Podravka". Są to ogólnopolskie warsztaty i konkurs adresowane do uczniów oraz nauczycieli szkół gastronomicznych.

W maju 2011 roku do ZSEG wpłynęło pismo informujące o polsko-węgierskim konkursie historycznym. Konkurs ogłosiło Ministerstwo Administracji i Sprawiedliwości na Węgrzech, w hołdzie wspólnej historii Polski i Węgier oraz tradycyjnej już przyjaźni między tymi narodami, w ramach programu "Współpraca Polsko-Węgierska".


W dniach 12-13 października 2011 roku będziemy gościli w naszym mieście i naszej szkole uczniów z Galili High School z Kfar Sava wraz z Dyrekcją, nauczycielami i rodzicami. Spotkanie jest możliwe dzięki uczestnictwu naszej młodzieży (75 osób) z opiekunem Józefem Parysem w realizacji projektu edukacyjnego „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.


Bezpośrednie przygotowanie do spotkania z młodzieżą izraelską z Galili High School z Kfar Sava odbędzie się podczas spotkania z panem Mateuszem Szpytmą z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej 10 października 2011 roku.

Dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli i uczniów od 10 do 17 października 2011 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomiczncyh im. Józefa Piłsudskiego będzie możliwość zwiedzenia wystawy:

"Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945". Wystawa zostanie udostępniona przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W· roku szkolnym 2010/2011 Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych przystępuje do projektu·„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działanie 9.2 Podniesienia atrakcyjności i jakości szkolenia zawodowego.

Liderzy projektu: Województwo Małopolskie i Urząd Marszałkowski Województwa· Małopolskiego

Partnerem projektu jest: POWIAT TARNOWSKI

 

Celem tego projektu jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w regionie, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy oraz poprawa społecznego wizerunku szkół zawodowych.

Dnia 7 października odbył się w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Został zorganizowany już po raz trzeci i jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów klas pierwszych. Młodzież solidnie przygotowała się do prezentacji wybranych krajów europejskich, wśród których znalazły się: Austria, Rosja, Grecja, Francja, Rumunia, Irlandia, Włochy, Czechy i Szwecja. Jury oceniało merytoryczną zawartość prezentacji, wartość artystyczną oraz trafność odpowiedzi na zadane w quizie pytania.

W zadaniu tym młodzi uczestnicy mogli ukazać swoje zdolności artystyczne, a także umiejętności współpracy w nowym otoczeniu.

Wkład i wysiłek włożony w realizację przedsięwzięcia był wyraźnie zauważalny. Flagi, stroje, rekwizyty, a nawet tradycyjne potrawy, są na to dowodem - brawo za nadziewane ślimaki!

 

W konkursie wyłoniono następujących laureatów:

* I miejsce – klasa I TK

* II miejsce – klasa I HM

* III miejsce – klasa I zk

Europejski Dzień Języków Obcych to idealny sposób na integrację nowych klas i ich uczniów. Dzięki niemu nowi uczniowie mieli okazję nie tylko dobrze się zabawić, ale także sprawdzić się w niekiedy trudnych przygotowaniach do występów.

 

Jak wiadomo od dawna, pierwszoklasiści w nowej szkole nie mają łatwo. Nowe otoczenie, Profesorowie, wymagania ect. Ich żywot został jeszcze dodatkowo „umilony” przez starszych kolegów. Jak przez ostatnie 3 lata – tak i w tym roku odbył się „Chrzest Pierwszoklasistów” w Naszej Szkole. Impreza miała na celu zapoznać z jedną z wielu tradycji, jakie są „pielęgnowane” i kontynuowane.


Kolejne, trzecie już spotkanie Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół COMENIUS odbyło się tym razem w dwóch rumuńskich szkołach – w Krajowej i w Lugoj. Uczestników Projektu z Grecji, Bułgarii, Turcji i Polski gościła najpierw w dniach 26-29 września 2010 r. szkoła w Krajowej, a następnie od 29.09 do 01.10. 2010 r. szkoła w Lugoj.

Poniedziałek (26.09) był dniem przeznaczonym na przyjazd, zakwaterowanie w hotelu, pierwsze powitania i rozmowy. Natomiast pierwszym dniem prac był wtorek (27.09.2010). Uczestnicy projektu zapoznali się z życiem i pracą szkoły, mieli okazję wysłuchać specjalnie przygotowanego dla nich programu szkolnych zespołów muzycznych. W szkole odbyło się również spotkanie nauczycieli koordynatorów, którzy omawiali dotychczasowe prace nad projektem, dokonując oceny jego realizacji, dyskutowali również nad kolejnym, po wydanej wielojęzycznej książce – zawierającej współczesne wersje bajek przygotowanych przez poszczególne kraje – produktami projektu: filmem i słuchowiskiem. Natomiast uczniowie mieli czas na swoje spotkania i rozmowy, uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych, a także na wymalowanie dla wszystkich koszulek z logo projektu.

23 września 2010 r rozpoczęła się kampania przedwyborcza dotycząca wyborów Przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Kandydaci zaprezentowali się przez radiowęzeł szkolny oraz na kolorowych plakatach.30 września w lokalu wyborczym w sali 116 odbyły się wybory. Wybory przebiegały bardzo sprawnie, głosujący przybywali licznie. W godzinach 10.20 - 14.40 głosy oddało prawie 800 uczniów. Obecność swoją potwierdziły wszystkie klasy oraz 20 nauczycieli.

Dnia 22 października 2009 roku rozpoczęliśmy rajd „Piwniczna” zorganizowany przez Koło Turystyczne przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego w Tarnowie. Zebraliśmy się na dworcu PKP w Tarnowie o godzinie 715. Grupa liczyła dziewiętnaście osób razem z opiekunami mgr Anną Smoleń i mgr Józefem Parysem. Pierwszym punktem naszej wycieczki był przejazd pociągiem do Starego Sącza, gdzie zatrzymaliśmy się, by zwiedzić salę z ekspozycją poświęconą papieżowi Janowi Pawłowi II, która to znajduje się w dawnej zakrystii papieskiego ołtarza z 1999 roku.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie przed Rajdem "Piwniczna", które odbędzie się 19 października 2009 roku o godzinie 11:15 w sali nr 31. Udzielimy wszelkich koniecznych informacji dotyczących rajdu.

Opiekunowie Koła Turystycznego

mgr Anna Smoleń

mgr Józef Parys

Międzyszkolny Tarnowski Konkurs "Super Chłopak 2009" został rozstrzygnięty. W emocjonującym konkursie kandydaci musili wykazać się sprawnością, poddać testom na wrażliwość i inteligencję oraz wykazać niezłą aparycją.

Rozstrzygająca batalia miała miejsce w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ostatecznie zgłosiło sie trzynastu uczniów szkół gimnazjalnych i szkół średnich Tarnowa dopingowanych przez rówieśników. Zwycięzcą wskazany został uczeń naszej szkoły Bartek Sroka. Zwycięzcy gratulujemy, wyrażając wdzięczność za godne reprezentowanie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. J. Piłsudskiego.

Dziennikarz "Dziennika Polskiego" dostrzegł działania nauczyciela historii i WOS-u Józefa Parysa w ramach organizacji uczniowskich, Polskiego Czerwonego Krzyża, w koordynowanych samodzielnie lub w zespołach projektach na terenie szkoły: Przywróćmy Pamięć, Wspomnienia ocalone z ognia, Jewish traces in our town oraz placrybny.pl. Widoczne było również krzewienie swych pasji:  historii, wiedzy o świecie współczesnym, kulturoznawstwa, etyki oraz teologii moralnej.

Warto dodać, że w innym konkursie o podobnym charakterze a dotyczącym wychowawców miasta Tarnowa Józef Parys został wybrany "Najlepszym Wychowawcą Tarnowa 2009" (w kategorii szkoły ponadgimnazjalne) przez Sejmik Uczniowski, Młodzieżową Radę Miasta Tarnowa, ZNP, przedstawicieli UMT oraz "Dziennika Polskiego".

Głosować mógł każdy kto do 9 października 2009 roku wysłał kupon konkursowy na adres redakcji.

Sam fakt znalezienia się Józefa Parysa w gronie wytypowanych nauczycieli jest dla naszej placówki wyróżnieniem.

Tarnowski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego przygotował konkurs na wzór podobnego organizowanego w Warszawie na najlepszego wychowawcę roku. Przychylną opinię wyraził Wydział Edukacji UMT oraz osobistą pani wiceprezydent Dorota Skrzyniarz.

Dwudziestu jeden  uczniów naszej szkoły 1 października 2009 roku po zorganizowaniu przeze mnie wyjścia do kina w MFK w Mościcach na film pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej", udało się na seans filmowy z panią mgr Katrzyną Curyło.

Na uznanie zasługuje fakt, że projekcja miała miejsce w godzinach popołudniowych (godzina 16:00) a więc nie narażała młodzieży na utratę jakielkowiek godziny lekcyjnej! Grupa ta idąc zapoznać się z życiem Ireny Sendlerowej świadomie decydowała się  na film o głębokim przesłaniu, trudny i będący świadectwem jak w czasach nieludzkiej ideologii pojedynczy człowiek potrafił przeciwstawić się zbrodniarzom.

Kolejny sukcesie młodzieży pracującej pod moim i pana Pawła Stanka kierunkiem w ramach projektu edukacyjnego "Przywróćmy Pamięć" realizowanego pod patronatem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce (Piąta edycja 2009-2010). Nasze wspólne dotychczasowe działania zostały ocenione  przez przedstawicieli Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce na ocenę bardzo dobrą. Ocena ta przełożyła się w nadaniu zaszczytnego miana "PROJEKTU MIESIĄCA WRZEŚNIA 2009 ROKU" (Projektów na terenie całej Polski jest  kilkadziesiąt). Jest to już drugie tego typu wyróżnienie w tym roku. Poprzednie wyróżnienie miało miejsce w styczniu 2009 roku (Czwarta edycja 2008-2009).

Józef Parys

Geothe-Instytut w Krakowie w Krakowie był organizatorem seminarium podsumowującego projekt "Narodowy socjalizm i Holokaust" realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu EUROPA DLA OBYWATELI 2007/2013 - Kultura i Edukacja. Seminarium zostało przeprowadzone 29. 09. 2009 roku w budynku Geothe-Instytut w Krakowie - Rynek 20.

12 października 2007 roku udaliśmy się wraz z wychowawcą do Skrzyszowa, gdzie zwiedziliśmy i usłyszeliśmy krótką historię powstania znajdującego się tam drewnianego kościoła. Następnym punktem wycieczki było wspólne ognisko i przejście do Wąwozu Kruk, w którym naziści rozstrzeli polskich patriotów. Pomnik – rzeźbę autorstwa Anatola i Bogdany Drwalów przedstawiającą umierającego mężczyznę z sentencją „Przechodniu powiedz światu …” Pomnik poświęcony jest pamięci ponad 400 osób rozstrzelanych tu w latach 1939 – 1945. Przemierzając las Kruk dotarliśmy do Zawady, gdzie również zwiedziliśmy drewniany kościół poznając również jego historię.