szkoła

A A A

13 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie z Panią Eweliną Nowak - wieloletnim pracownikiem Zarządu Rejonowego PCK/HDK w Tarnowie. Udział wzięły kl. 1BK, 2BC, 3TD.

W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2021 r. uczennice klasy 4TE Weronika Galus, Katarzyna Podraza i Magdalena Mitera wzięły udział w finale Konkursu Ekonomicznego „MANAGER ROKU”. Drużyna z naszej szkoły była jedną z ośmiu zakwalifikowanych do finału na 32, które wzięły udział w tym roku w Konkursie!
15 grudnia 2021 r. ww. uczennice uczestniczyły w Gali finałowej, która odbyła się w MCDN w Krakowie. Drużyna odebrała wówczas pamiątkowe dyplomy oraz sporą ilość nagród. Jedną z nich była gra planszowa „EU On The Board”, która jest symulacją procesu legislacyjnego w organach UE. Dzięki zakwalifikowaniu się do finału, szkoła otrzymała Voucher na symulacje biznesowe Revars. Uczennicom z naszej szkoły gratulujemy statusu jednej z ośmiu najlepszych drużyn w konkursie „MANAGER ROKU”!

Anna Kantor

„Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski  (05.12.1867 – 12.05.1935)

Szanowni Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Ponadpodstawowych

Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie oraz nauczyciele historii i języka polskiego zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego do wzięcia udziału w ósmej edycji konkursu historycznego o Józefie Piłsudskim z okazji 110-lecia szkoły.

Nazwa konkursu:
VIII POWIATOWY KONKURS WIEDZY O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM

W dniu 6.12.2021 odbył się konkurs pt.:"Znam Tarnów". Konkurs sprawdzał ogólną wiedzę z historii naszego miasta, jego zabytków i ciekawostek związanych z różnymi miejscami uczęszczanymi przez Tarnowian oraz turystów. Każdy uczeń naszej szkoły powinien znać historię miasta, w którym żyje, uczy się. Udział w nim wzięli uczniowie klasy II MR. A oto zwycięzcy:
1 miejsce: Bartłomiej Gabara,
2 miejsce: Mateusz Janus
3 miejsce: Paulina Kubica.
Gratulujemy zwycięzcom.

Organizatorzy: Małgorzata Bodzek i Agnieszka Stala

Ogólnopolski Konkurs Eko-Reakcje trwa od dnia 1.12.2021 r. do 31.03.2022 r. i składa się z czterech etapów:
a) etap 1 od 1.12.2021 – 31.12.2021 – Pokaż nam bioróżnorodność swojej w okolicy – zrób zdjęcie.
b) etap 2 od 1.01.2022 – 31.01.2022 – Jak ograniczasz ilość produkowanych odpadów? Narysuj to i opisz.
c) etap 3 od 1.02.2022 – 28.02.2022 – Jak oszczędzasz zużycie prądu i wody? Opisz swoje działania.
d) etap 4 od 1.03.2022 – 31.03.2022 – Jak podróżujesz ekologicznie? Nagraj film.

Dnia 14 grudnia 2021 r. grupa wolontariuszek ZSEG z klasy 3 BC: Adriana Marek, Magdalena Gucwa, Nikola Dubin pod opieką p. Agnieszki Migdał udała się z wizytą do Niepublicznego Przedszkola „Promyczek”, aby zaprezentować przedszkolakom różne techniki zdobienia pierniczków.

Pragniemy poinformować, że za najlepsze prace w Szkolnym Konkursie Plastycznym uznano plakaty wykonane przez następujące uczennice:
I miejsce – Gabriela Patyk – klasa 2 BC
II miejsce – Nikola Dubin – klasa 3 BC
III miejsce – Zofia Kluza – klasa 2 BC
Celem konkursu było propagowanie idei wolontariatu wśród młodzieży oraz zachęcanie uczniów naszej szkoły do angażowania się w akcje charytatywne.
Dziękujemy za udział!!

Organizatorzy: M. Bystrowska, K. Curyło

I miejsce – Katarzyna Kozioł 4TE
II miejsce – Sandra Kara 3ER
III miejsce – Honorata Drużba 3TM
Wyróżnienie: Hubert Michalski 4TF
O terminie wręczenia nagród uczestnicy zostaną powiadomieni przez e-dziennik.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy.
Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Anna Pojedyniec
Małgorzata Skrabacz

Myśli i dokonania strategiczne Marszałka Józefa Piłsudskiego są wielkim ponadczasowym dziedzictwem narodu polskiego. Józef Piłsudski dawał osobisty przykład jak służyć państwu, jak wybierać rzeczy ważne i gdzie kierować główny wysiłek w pracy państwowotwórczej. Dorobek myśli państwowej Marszałka jest obecny w księgach, do których zagląda się przeważnie przy okazji rocznic lub konkursów.
W ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy dotyczącej historii Szkoły i jej patrona Józefa Piłsudskiego „W hołdzie patronowi Józefowi Piłsudskiemu”.

W tym roku mieliśmy zaszczyć współtworzyć etap okręgowy Olimpiady Statystycznej wraz z Urzędem Statystycznym w Tarnowie. Etap ten odbył się u nas w szkole w dniu 10 grudnia. Wzięło w nim udział 12 osób w tym trzech uczniów naszej szkoły: Katarzyna Kozioł kl. 4TE, Kacper Kozłowski kl. 3DRG oraz Ewelina Bogdan kl. 2MR. Znamy już wyniki etapu najlepszy wynik u nas w szkole osiągnął Kacper Kozłowski – ma 9 miejsce w województwie na 53 osoby biorące udział w tym etapie. W kwalifikacji ogólnopolskiej po etapie okręgowym Kacper osiągnął 108 miejsce na 684 uczestników Olimpiady.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kantor

W dniu 10 grudnia w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie spotkało się 9 finalistów Ogólnopolskiego konkursu na artystyczne dekorowanie pierników.

Miło nam poinformować, że nasi uczniowie Agnieszka Żołądź z klasy 4TT i Marcin Grzegórzko z klasy 4TD zakwalifikowali się do etapu centralnego XXVI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności, który odbędzie się w Szczecinie.
GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

Bogusława Zaborowska

8 grudnia 2021 r. zakończyliśmy zbiórkę organizowaną przez Samorząd Szkolny oraz Wolontariat w ramach akcji charytatywnej „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Efekt naszej akcji jest bardzo dobry, zebraliśmy bowiem 726 złotych. Fundusze zostały komisyjnie podliczone przez uczennice klasy III TM oraz 3 BC, następnie zostały przekazane do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie, skąd za pośrednictwem banków i prywatnych kontaktów przed świętami dotrą do naszych rodaków na Ukrainie.

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie o tematyce ekologicznej „Młodzi naukowcy i technicy ratują świat”. Jego celem jest zdobywanie wiedzy na temat zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanęła nasza cywilizacja.

W piątek (10 grudnia) o godzinie 11:30 w sali 115 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące zagranicznych praktyk zawodowych w Hamburgu realizowanych w ramach  projektu „Staż zawodowy w Hamburgu drogą do sukcesu uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych w Tarnowie”.
Na spotkanie zapraszamy uczniów klas trzecich i drugich technikum oraz szkoły branżowej, chętnych do wzięcia udziału w zagranicznym stażu.

koordynator projektu Jolanta Erazmus

W dniu 1 grudnia odbył się szkolny konkurs cukierniczy w temacie "Słodkie mikołajki". W rywalizacji wzięło udział 14 uczniów, a wśród ich słodkich prac dominowały torciki, muffiny oraz monodeser, które oceniali nasi absolwenci: Piotr Czosnyka oraz Tomasz Wantuch. Obydwoje podjęli pracę w zawodzie, rozwijając swoje pasje kulinarne i cukiernicze.

Ruszamy z kolejną akcją charytatywną Szkolnego Wolontariatu! Tym razem zachęcamy całą społeczność ZSEG do przygotowania kartek urodzinowych dla Zuzi, która zmaga się z nowotworem mózgu - glejakiem. 27 grudnia będzie świętować swoje 4 urodziny i marzy o tym, aby otrzymać laurki urodzinowe z życzeniami. Dodajmy jej sił w walce z chorobą i zróbmy jej miłą niespodziankę. Kartki urodzinowe będzie można wrzucać od 1 grudnia do 22 grudnia 2021 r. do przygotowanej skrzynki pocztowej, umieszczonej na holu głównym.
Podejmij wyzwanie – wykonaj kartkę urodzinową dla ZUZI 😊

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu: K. Curyło, M. Bystrowska

W dniach 26 i 27 listopada 2021r. 11 wolontariuszy z ZSEG: Dorota Biała, Aleksandra Żak – klasa 2 BC, Alicja Bodzioch, Wiktoria Armatys, Justyna Turczyn – klasa 3 BK, Aleksandra Biga, Klaudia Jackowska – klasa IV TT oraz Julia Skowron, Karolina Pisz, Katarzyna Olszówka, Katarzyna Sadko – klasa III TDG wraz z opiekunami: paniami Haliną Stec, Elżbietą Stachurą, Renatą Wróbel, Agnieszką Stalą wzięło udział w akcji charytatywnej „Świąteczna zbiórka żywości 2021”. Kwestowano w sklepie "Dąbrówka" w Mościcach. Zebrano 546 kg produktów żywnościowych, które zostaną przekazane osobom potrzebującym z terenu miasta Tarnowa.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaangażowanie i darczyńcom okazane serce.

Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu

Uczennice klasy 4TE Galus Weronika, Podraza Katarzyna, Mitera Magdalena w dniach 30.11 i 01.12 2021 r. biorą udział w finale Manager Roku.
Rywalizują o miejsce na podium z 8 najlepszymi drużynami. Prowadzą restaurację w symulacjach Revas.

Anna Kantor

 

 

 

W dniach 27-28 listopada 2021 r. kolejna grupa podnosiła swoje kwalifikacje uczestnicząc w dwudniowym szkoleniu baristy w Małopolskiej Szkole Baristów, gdzie pod okiem Pani Renaty Lebiedzkiej zgłębiali tajniki przygotowania kawy. Poznawali jej rodzaje, metody parzenia, sposoby ekspedycji. Uczniowie podczas ćwiczeń poznali pracę na profesjonalnych ekspresach i i zasady ich eksploatacji. Szkolenie zakończono zdobyciem certyfikatu
baristy co pozwoli zwiększyć szansę zdobycia ciekawej pracy.

Elżbieta Gdowska

Trochę inaczej…
Konkurs literacki i plastyczny:
„Moja codzienność w czasie pandemii”

Nasza teraźniejszość jest wyjątkowa, rodzi obawy, ale również skłania zapewne do refleksji, może pozwala dostrzec takie aspekty życia, na które dotąd nie zwracaliśmy uwagi. Może inaczej każe ona postrzegać relacje międzyludzkie i różne sprawy. Jest więc trochę inaczej. Przed nami czas świąteczny, a potem okres ferii zimowych, który warto dobrze wykorzystać. Zachęcamy więc wszystkich uczniów do udziału w szkolnym konkursie, w ramach którego można podzielić się swoimi refleksjami związanymi z inną rzeczywistością szkolną i odmienną codziennością domową czasów pandemii. Refleksje mogą być wesołe i poważne, mogą przybrać formę pracy literackiej lub plastycznej.
Można je przesłać do 31 stycznia 2021 r.
Na uczestników konkursu czekają nagrody!

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II"  zakuipił 4 laptopy. Wartość dofinansowania 10454,50 zł.
Laptopy zostaną przeznaczone do wypożyczenia uczniom na zdalne nauczanie.

laptop zakupiony w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego IIlaptop3laptor2

Projekt nr RPMP.10.02.03-12-0490/16 jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Święta Bożego Narodzenia będą w tym roku wyjątkowe. To wiemy już od kilku tygodni. Epidemia koronawirusa zmusiła nas bowiem do zmiany wielu planów i całkowitego przeorganizowania życia.
Nie będzie rodzinnych spotkań, wyjazdów do bliskich mieszkających na drugim końcu Polski, być może nie spotkamy się nawet z rodziną i znajomymi mieszkającymi w tej samej miejscowości… Ale wszystkie te ograniczenia nie muszą oznaczać, że ten ważny czas będzie zmarnowany.
Niech magia Świąt Bożego Narodzenia wypełnia ciepłem wszystkie mroźne dni, a blask gwiazd przypomina, że czasem wystarczy tylko wypowiedzieć życzenie…

Uczennica naszej szkoły Adrianna Adwent z klasy 3BC zajęła 5 miejsce w I ogólnopolskim konkursie na artystyczne dekorowanie pierników dla uczniów szkół gastronomicznych dekor-PIERNIK-art., którego organizatorem był Zespół Szkół Ekonomiczno- Usługowych im. F. Chopina w Żychlinie.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, bogaty w różnorodne tradycje przekazywane od pokoleń. 
Zapraszamy do udziału w konkursie, którego tematem jest przedstawienie tradycji bożonarodzeniowych. Część z nich odchodzi w zapomnienie. Zapytajcie kogoś - zwłaszcza osoby starsze – o to, jakie są ich wspomnienia, jakie tradycje pamiętają, a które nie są już obecnie praktykowane. Następnie wybierzcie sposób, za pomocą którego chcielibyście się podzielić z innymi zdobytą wiedzą.

Regulamin konkursu

Iwona Grodowicz

 

 

Dnia 21 grudnia 2021 roku klasy: 2DRG, 2TD, 2THG oraz 2TMG uczestniczyły w lekcji bibliotecznej poświeconej Juliuszowi Słowackiemu. Miało to związek z ogólnopolską akcją „Narodowe czytanie”, zapoczątkowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012 roku. Wtedy to wspólnie czytano Pana Tadeusza, a w kolejnych edycjach m.in. Trylogię, Lalkę, Przedwiośnie oraz Quo vadis.

W dniach od 9 do 18 grudnia 2020 roku w ZSEG w Tarnowie odbywała się coroczna zbiórka darów dla Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Tarnowie. W akcję charytatywną „Paczuszka dla Maluszka” włączyły się poszczególne klasy oraz pracownicy szkoły. Zebrane dary przeliczyły uczennice klasy IIDRG: Anna Nawrocka, Magdalena Szczerba, Martyna Hajdo, Aleksandra Wiśniowska pod opieką pani Małgorzaty Bystrowskiej.

Dnia 18 grudnia 2020 r. w zaciętej dogrywce I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” zwyciężyli: Banaś Kamila, Kozioł Katarzyna z kl. III TE i Smagacz Martyna z kl. I MR. Osoby te zakwalifikowały się do II etapu Olimpiady.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia podczas kolejnej rywalizacji.

Marzena Malec-Witek

Laureatki konkursuPragniemy poinformować o sukcesach uczennic naszej szkoły, które brały udział w konkursie pt. „W HOŁDZIE POLSKIEMU PAPIEŻOWI”, zorganizowanym przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Zawodowego pod patronatem bp Andrzeja Jeża.

W dniu 27 listopada br., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wiedzy o Błogosławionej Karolinie Kózkównie, zorganizowanym przez Rzemieślniczą Branżową Szkołę I Stopnia w Pilźnie, która nosi Jej imię.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie potrawy na słodko lub na słono z wykorzystaniem jak największej ilości polskich warzyw lub owoców. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród naszych uczniów. W zmaganiach wzięło udział 21 uczniów.
Rywalizację na portalu społecznościowym Facebook, która polegała na zdobyciu jak największej ilości "polubień" pod zdjęciem potrawy konkursowej wygrała Dorota Biała z klasy 1BC - 1289 odbiorców polubiło jej pracę konkursową i zgodnie z regulaminem konkursu otrzymuje nagrodę od Pani Dyrektor Doroty Bargieł-Kurowskiej.


ozdoby świąteczneRada Rodziców przy ZSEG dziękuje Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Jonin za przekazanie pięknych ozdób choinkowych. Dochód ze sprzedaży zasili tzw. fundusz remontowy. Zachęcamy pracowników szkoły i uczniów do nabywania pięknych ozdób.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Rada Rodziców ZSEG

Dnia 8 grudnia 2020 roku odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli kilku tarnowskich szkół średnich: II Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych oraz Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych z Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział Tarnów - Panem Janem Kiełbasą.

Wchodząc do budynku naszej Szkoły, obok portretu jej Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego, możemy przeczytać słowa: „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości”. Te słowa brzmią szczególnie co roku 5 grudnia, gdy wspominamy postać Patrona Zespołu Szkól Ekonomiczno-Gastronomicznych w dniu jego urodzin i obchodzimy Święto Szkoły, przypominając zarówno jej historię i tradycję, jak i ciesząc się codzienną pracą, zaangażowaniem i sukcesami jej obecnych uczniów i nauczycieli. To już 109 lat obecności naszej Szkoły na mapie Tarnowa i w życiu jego mieszkańców.

Od lat w okresie przedświątecznym w naszej szkole trwały przygotowania darów mikołajkowych. I teraz, choć w trudniejszych okolicznościach, chcielibyśmy takie dary przygotować. Pragnęlibyśmy skierować w tym roku naszą pomoc do Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Tarnowie, dołączając do przeprowadzanej tam akcji „Paczuszka dla maluszka”.  Czytaj więcej

Samorząd Uczniowski zachęca do wzięcia udziału w szkolnym konkursie:

„Ludowe dekoracje
adwentowe i świąteczne –
Boże Narodzenie na ludowo”.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.

Z radością i dumą pragniemy poinformować , że uczennica naszej szkoły z klasy 2ER Zuzanna Lis zdobyła II miejsce w XIII Powiatowym Konkursie Mitologicznym za pracę „Kora”. Edycja 2020 miała nieco inny charakter niż dotychczas, ponieważ zadaniem uczestników było napisanie pracy na jeden z czterech tematów nawiązujących do mitologii. 
Wręczenie nagród odbędzie się w styczniu 2021r.
Życzymy Zuzannie dalszych sukcesów i ciągłego rozwijania zainteresowań literackich.

Anna Pojedyniec

I miejsce i tytuł Mistrza Polski w kategorii Freestyle Pom Senior Duety oraz nominację na Mistrzostwa Świata Cheerleaders w Orlando na Florydzie 2021 jak i na Mistrzostwa Europy Cheerleaders 2021 we Włoszech zdobyła uczennica naszej szkoły Roksana Taraszka z klasy IVDH w parze z Dominiką Kudrańską. Tytuł Mistrza Polski został obroniony z 2019 roku.

Pragniemy poinformować całą społeczność szkolną, iż na ręce Pani Dyrektor Doroty Bargieł –Kurowskiej. Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak przesłała wiadomość o przyznaniu Stypendium Prezesa Rady Ministrów uczniom naszej szkoły.
Stypendium jest jedną z form wyrażenia uznania dla uczniów odznaczających się wybitnymi osiągnięciami edukacyjnymi.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali: Katarzyna Kozioł z klasy IIITE i Samuel Bień z klasy IIER.

4 grudnia odbył się szkolny etap konkursu organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy – „Poznaj swoje prawa w pracy”, który jest częścią programu edukacyjnego pn. „Kultura bezpieczeństwa”. Uczniowie zgłosili się do konkursu za pomocą aplikacji Teams i napisali test. Maksymalny wynik uzyskały dwie osoby: Katarzyna Kozioł i Sebastian Cichowski z klasy 3TE i to oni będą reprezentować naszą szkołę na etapie okręgowym. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach.

Anna Kantor

Menager na stronęUczniowie naszej szkoły: Kinga Maj, Katarzyna Zając i Piotr Bieleński z klasy 4TE w dniach 2 i 3 grudnia wzięli udział w finale konkursu "Menager Roku". Konkurs zorganizowała Fundacja "Będzie Dobrze" z siedzibą w Starym Sączu, a był on realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego w ramach projektu "Edukacja – zdalnie i cyfrowo". Nasi uczniowie przez dwa dni zarządzali wirtualną agencją eventową w ramach Branżowych Symulacji Biznesowych firmy REVAS. Dzięki odważnym decyzjom biznesowym, uzyskali trzeci wynik wśród rywalizujących o tytuł "Menager roku" drużyn.

Anna Kantor

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I i II naszej szkoły do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy Ekonomicznej, który odbędzie się dnia 4 grudnia 2020 r. od godziny 11.30 do 12.15. Konkurs będzie przeprowadzony w formie testu on-line na platformie internetowej. Link do testu zostanie przesłany przez Microsoft Teams na kanale ogólnym zespołu Uczniowie ZSEG. Logując się należy podać imię, nazwisko oraz klasę. O wynikach konkursu uczestnicy zostaną poinformowani za pomocą e-dziennika. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Organizatorzy Konkursu
Marzena Malec-Witek
Małgorzata Migduła

wolontariat

Wolontariat to praca, którą wykonuje się bezinteresownie, z potrzeby serca, bezcenna z punktu widzenia adresatów pomocy i osób, które podejmują działalność na rzecz innych, wykraczającą poza więzi rodzinno – przyjacielsko - koleżeńskie. Sposobnością do wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie jest obchodzony z inicjatywy ONZ od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
Obchody tego wydarzenia są okazją, by pokazać, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych - na poziomie szkolnym, lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku. 

W ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie ZSEG wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o jej patronie - Józefie Piłsudskim „W hołdzie patronowi Józefowi Piłsudskiemu”
Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy

Dnia 3.12.2020 r. uczniowie pięciu klas naszej szkoły: kl. III TE, kl. II THG, kl. I TE, kl. IV TE, kl. III TM uczestniczyli w spotkaniach z zakresu edukacji prawnej w ramach realizacji projektu pn. "Edukacja – zdalnie i cyfrowo". Zajęcia w formie on-line prowadził Pan Witold Krzak ze Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca".

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z  dnia  24  listopada  2020 r. okres zawieszenia zajęć stacjonarnych jest przedłużony do 3 stycznia  2021 r.
Powyższe rozporządzenie zezwala na prowadzenie zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Biorąc powyższe pod uwagę od dnia 30 listopada 2020 r. w sposób stacjonarny  będą miały zajęcia klasy: III TM - poniedziałek, 3BC - piątek, 3BK - czwartek, IV TE poniedziałek, IV TM - środa, IV DH/H - czwartek.

Od 30 listopada 2020 r. korekta podziału godzin - proszę sprawdzić na stronie szkoły.

Dnia 30 listopada 2020 roku odbył się Literacki konkurs czytelniczy online ze znajomości mitologii. W konkursie wzięło udział 6 uczniów naszej szkoły. Konkurs miał formę testu i został przeprowadzony na platformie Microsoft Teams. Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą, co widoczne było w niewielkich różnicach punktowych pomiędzy zawodnikami.

W piątek 27 listopada 2020 przedstawiciele Klubu Europejskiego oraz Młodych Ambasadorów programu EPAS z naszej szkoły wzięli udział w obradach Europarlamentu w ramach międzynarodowego projektu EUROSCOLA prowadzonych na żywo z Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. W tym międzynarodowym wydarzeniu wzięły udział 62 szkoły, czyli ponad 2000 uczniów z całej Europy. Spotkanie dotyczyło ogólnoświatowego problemu, jakim jest globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska.

Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.
Od 12 lat z okazji 1 grudnia na całym świecie przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS.

Nasza uczennica - Paulina Noga z klasy II TF - ma za sobą udany dziennikarski debiut, który zaowocował zdobyciem I miejsca w Małopolskim Konkursie Literackim organizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu.

W dniach 10 i 11 grudnia czteroosobowe drużyny z ośmiu klas pierwszych technikum wzięły udział w grze terenowej w języku angielskim - Scavenger Hunt w budynku naszej szkoły.

W dniu 11 grudnia między klasami gastronomicznymi rozegrała się rywalizacja na najsmaczniejszą potrawę wigilijną. Na świątecznym stole znalazły się tradycyjne potrawy, ale w ciekawej aranżacji.

12 grudnia 2019 r. w Wadowicach odbyła się gra miejska „Orła WRON-a nie pokona”, przybliżająca historię wadowickiej „Solidarności” oraz stanu wojennego.

Dnia 13 grudnia młodsi ambasadorzy programu EPAS wzięli udział  w pierwszym etapie  kolejnej edycji konkursu wiedzy o Unii Europejskiej Euroscola organizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Nagrodą główną w konkursie jest  dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

W czwartek 12 grudnia w Sali Lustrzanej odbyła się ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień zwycięzcom konkursu plastycznego „Polska Niepodległa”. Wśród wyróżnionych znalazły się prace dwóch uczennic  ZSEG – Joanny Michoń z kl. 4TM i Kamili Banaś z kl. 2 TE.

4 grudnia grupa młodzieży z klasy 1DRG i 1TDG wraz z opiekunem wzięła udział w drugich zajęciach warsztatowych w ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" pt. "Obraz przeszłości w teraźniejszości", które odbyły się w Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia" w Krakowie. Gościem spotkania był Pan Bogumił Godfrejów, operator filmowy i twórca etiud, nominowany do Oskara za film "Męska sprawa".

W dniu 12 grudnia po raz kolejny gościliśmy w szkole podróżnika z grupy Trzask.pl. W spotkaniu poświęconym podróży po Etiopii wzięły udział  klasy 1TEG, 2TE, 2TF, 3DH oraz 3TM.

Anna Srebro

W dniu 6 grudnia przedstawiciele klasy 3DH wraz z wychowawcą odwiedzili siedzibę Fundacji Zmieńmy Świat i przekazali karmę i żwirek zebrane podczas  akcji Tydzień dla Bezdomniaka. Zebrano 53 kg karmy suchej, 35 litrów żwirku oraz 4 puszki karmy mokrej. W imieniu podopiecznych Fundacji serdecznie dziekujemy wszystkim darczyńcom.

Anna Srebro

W dniu 6 grudnia 2019 r. w świetlicy szkolnej odbyły się 2 lekcje biblioteczne, w których wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych naszego technikum wraz z opiekunami.
Dla młodzieży została przygotowana prezentacja multimedialna, która przybliżyła sylwetkę niedoszłej noblistki, Elizy Orzeszkowej. Okazją do zapoznania się z życiem i twórczością pisarki był wybór noweli „Dobra pani” do głośnego czytania, w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie.

Trzyosobowa delegacja uczniów ZSEG- Weronika Hajduk z klasy II TE, Nikodem Marciniec oraz Szymon Woźny z I ER wraz z opiekunem reprezentowała grono młodszych ambasador Parlamentu Europejskiego naszej szkoły na regionalnym szkoleniu warsztatowym w Krakowie.

Konkurs "Mam zawód. Mam fantazję" (organizowany w ramach projektu "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II") - wspiera i promuje edukację zawodową oraz inicjuje rozwój partnerstw branżowych. Co roku gospodarzem konkursu jest inna małopolska placówka. Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II" jest kontynuacją projektu pn. "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce" realizowanego w latach 2010-2015.

Pani mgr Maria Kawa została odznaczona Odznaką Honorową PCK II stopnia. Czytaj więcej

Wyjaśnienia owe dotyczą akcji charytatywnej „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2019”, którą przeprowadziliśmy w ZSEG. Dzięki pracy wolontariuszy oraz zaangażowaniu całej społeczności Szkoły i sprzymierzeńcom z Bursy Międzyszkolnej i SP im. Ojca św. Jana Pawła II przygotowaliśmy 122 paczki, które w dniach 5-6 grudnia miały zostać dostarczone do dzieci z polskich rodzin na Kresach.

Po raz pierwszy uruchomiliśmy Pocztę Mikołajkową, za pomocą której dostarczyliśmy "grzecznym" dzieciom świąteczne cukierki.
Jak widać na załączonym zdjęciu 6 grudnia była prawdziwa Inwazja Mikołajów.

Małgorzata Hołda

W ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o patronie Józefie Piłsudskim: „W hołdzie patronowi Józefowi Piłsudskiemu”.
Konkurs odbywał się w kategorii: test wiedzy, praca plastyczna,
Szkolny Konkurs Wiedzy o patronie  Józefie Piłsudskim odbył się  2 grudnia o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej.

W ramach obchodów Święta Szkoły dnia 4 grudnia 2019 odbył się Szkolny Konkurs o Historii i Kulturze Krajów Anglojęzycznych.

W dniu 30 listopada 2019 roku w Centrum Handlowym „Świt” wolontariusze z ZSEG po raz drugi  w tym roku szkolnym czynnie włączyli się w zbiórkę karmy i datków pieniężnych na rzecz Fundacji „Zmieńmy Świat”.

Rzeczywiście, ten święty, cieszący się wyjątkową sympatią nie tylko dzieci, ma w Zespole Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych niezawodnych pomocników, którzy sprawnie przygotowali bogate paczki z prezentami dla dzieci z polskich rodzin na Kresach Wschodnich. Pomocnicy z poszczególnych klas przekazali 58 paczek, a do kolejnych 64 paczek powędrowały dary zebrane w DH MAX i ZENIT oraz otrzymane od naszych sprzymierzeńców ze SP im. Ojca świętego Jana Pawła II w Łęgu Tarnowskim oraz Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie przy ul. Św. Anny.

W dniu 27 listopada, uczniowie klasy 1TD, 1DRG, 2TE oraz 3DH mieli okazję zobaczyć przedstawienie teatralne w języku angielskim pt. 'Catching up'. Spektakl został przygotowany i wystawiony przez teatr Wild West Theatre z Krakowa.

Agnieszka Paliga

W dniach 29 i 30 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w zbiórce żywności.

Już drugi raz zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej Euroscola. Konkurs skierowany jest do grup uczniów szkół średnich w wieku 16-18 lat, a nagroda główna to dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Młodzi Ambasadorowie programu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego) podsumowali pierwszą swoją akcję prowadzoną w szkole. „Akcja DEMOKRACJA – czyli uczniowie mają głos” miała na celu zebranie głosów i pomysłów młodzieży na temat tego, w jaki sposób można ulepszyć szkołę, aby była ona bardziej demokratyczna i przyjazna uczniom.

Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego
22 listopada 2019r. odbyło się w ZSEG spotkanie inauguracyjne dla Młodszych Ambasadorów programu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego). Spotkanie poprowadziły Starsze Ambasadorki programu – Pani M. Krzemińska, Pani M. Borszowska oraz Pani J. Erazmus. Przedstawiły one założenia programu EPAS, plan pracy oraz zadania, które zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Zapraszamy uczniów do udziału w międzyklasowym konkursie kulinarnym w dniu 11 grudnia o godz. 10.00. Zadaniem konkursowym jest wykonanie potrawy wigilijnej. Wystartuj świątecznie i smacznie! Zapisy oraz  szczegółowe informacje u Pani E. Teper i A. Migdał.

"Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie".

Mając na uwadze myśl Paulo Coelho w dniach 25 - 27 listopada zorganizowaliśmy warsztaty kulinarne, których celem było podzielenie się z innymi wiedzą na temat kuchni angielskiej. Podczas 4-tygodniowego stażu w Wielkiej Brytanii uczniowie z klas gastronomicznych nabierali doświadczenia w przygotowywaniu potraw i napojów charakterystycznych dla tego kraju.

W dniu 26 listopada w szkole odbyły się tradycyjne obrzędy andrzejkowe przygotowane i przeprowadzone przez uczniów kl. II TT. Dyplomowane wróżki przepowiadały przyszłość używając w tym celu sprawdzonych licencjonowanych narzędzi takich jak karty czy magiczna kula. Każdy z uczestników mógł poznać imię przyszłego męża lub żony. Można było zapoznać się ze swoim przyszłym losem zapisanym w fusach od kawy, lub w bardziej tradycyjny sposób poprzez szczęśliwe losowanie w słoju pełnym przepowiedni. Oczywiście cała zabawa odbywająca się w aurze tajemniczości traktowana była przez uczniów i nauczycieli z przymrużeniem oka!!!
ZOBACZ ZDJĘCIA

Marta Zawadzka

konk krakowW XVI edycji Małopolskiego Konkursu “Stół pięknie nakryty – kuchnia europejska na krakowskim stole” w kategorii cukiernik nasz uczeń Tomasz Wantuch zajął II miejsce. Opiekunem była Pani profesor Agnieszka Migdał.

Biblioteka szkolna zaprasza na lekcję biblioteczną połączoną z akcją Narodowe Czytanie.
W pierwszej części zostanie zaprezentowana postać autorki Elizy Orzeszkowej, następnie nauczyciele wraz z uczniami odczytają fragmenty noweli „Dobra pani”.
Lekcja odbędzie się dnia 6 grudnia 2019 r. w sali nr 116, na którą zaproszone są następujące klasy wraz z uczącymi nauczycielami:
Lekcja 6: 1ER, 4TT, 2TM
Lekcja 7: 1DRG, 1TDR, 4TZ

Serdecznie zapraszamy
Anna Mleczko

konk kaczmarczykW tym roku przypada piętnasta rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, pieśniarza, poety i kompozytora.

I etap konkursu już za nami!

W dniach 14, 17 XII 2018r aż 8 drużyn z naszej szkoły, w tym wielu członków Klubu Europejskiego wzięło udział w międzynarodowym konkursie Euroscola.
Organizatorem konkursu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce (BIPE). Nagrodą w konkursie jest dofinansowywana wizyta dla klasy/grupy w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbędzie się spotkanie zwycięzców konkursu Euroscola z całej Unii Europejskiej.

W dniach od 5 do 30 listopada 2018 roku uczniowie klasy 3 zc wraz z wychowawcą przeprowadzili zbiórkę środków higienicznych dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej "Przyjazny Dom" w Tarnowie.

Wyniki rekrutacji uczniów na wyjazd w ramach projektu PO WER będą ogłoszone w czwartek 20 grudnia 2018 r. Lista zakwalifikowanych oraz lista rezerwowa będą wywieszone w gablocie obok sali 215.

Zapraszamy rodziców na zebrania klasowe w dniu 19 grudnia 2018 r. (środa) na godzinę 16:30.

Dnia 8 grudnia 2018 r. w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się spotkanie Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, z którym współpracuje nasza szkoła.

Podczas grudniowej wizyty w przedszkolu „Promyczek” maluchy z grupy „Zuchy” dowiedziały się „Skąd święty Mikołaj bierze prezenty?”.  Wolontariuszki z klasy IIDH: Michela Kuczek, Oliwia Kwiecień, Natalia Wycykał zaprezentowały dzieciom bajkę autorstwa Piotra Walczaka pod takim właśnie tytułem. Maluchy odgadywały zagadki związane z Mikołajem i świętami Bożego Narodzenia, wzięły udział w quizie nt. „Co Ty wiesz o św. Mikołaju?”

We wtorek 11 grudnia 2018 r. przedstawiciele młodzieży klasy IV TM wraz z opiekunem udali się z wizytą do Domu Samotnej Matki w Tarnowie, podczas której przekazali produkty zebrane na rzecz dzieci i matek.

Nasza uczennica – Dominika Tabor z klasy IV TE - 12 grudnia 2018 r. odebrała w czasie XXI Forum Organizacji Pozarządowych w Krakowie nagrodę „Amicus Hominum”. Nagroda ta przyznawana jest osobom fizycznym, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka.

W dniach - od 26 do 30 listopada 2018r członkowie Klubu Europejskiego wraz z panią Małgorzatą Krzemińską zbierali ubranka i pluszaki dla maluszków z Domu Samotnej Matki w Tarnowie.
Dzięki zaangażowaniu i wielkiemu sercu uczniów naszej szkoły udało się zebrać 236 sztuk różnej odzieży i bucików dla małych dzieci. Zebraliśmy także 30 maskotek, które wraz z przekazanymi ubrankami trafiły przed Świętami do potrzebujących maluszków przebywających w Domu Samotnej Matki.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tą wyjątkową akcję.

47 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Największą ilość punktów z testu otrzymali: Emil Nowak – kl. IV TE (20 pkt), Katarzyna Kozioł – kl. I TE (18 pkt), Kinga Ludwa –kl. IV TE (17 pkt). Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.
Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

Cieszymy się, że święty Mikołaj po raz kolejny dotarł do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Pomagaliśmy temu sympatycznemu świętemu po raz 17., wspierając zbiórkę publiczną Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. I my w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych mieliśmy bardzo wielu pomocników.

04.12.18 - dzień szkolnego konkursu gastronomicznego  ,,Nowinki pod pokrywką”. Temat prosty, a zarazem trudny. To co czasami wydaje się łatwe może sprawić, że trzeba się pogimnastykować aby zaskoczyć potrawą, aranżacją i smakiem. Poszukać coś nowego, oryginalnego. Zabawa była przednia i czasami warto powalczyć i sprawdzić swoje umiejętności. Konkursy szkolne przygotowują do  konkursów międzyszkolnych pozwalają sprawdzić czy potrafię pokonać stres. Można powiedzieć Nauka przez zabawę.

Elżbieta Teper

Biblioteka Szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Historyczny pod hasłem: „W hołdzie niepodległej” poświęcony patronowi naszej szkoły.
Konkurs odbywał się w kategorii: test wiedzy, praca plastyczna.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Szkolny Konkurs Wiedzy o patronie Józefie Piłsudskim odbył się 3 grudnia o godz. 12.00 w bibliotece szkolnej.

Nasi uczniowie Gabriela Szostek z III TT i Tomasz Wantuch z IIDH w końcu nagrodzeni. W dniu 7 grudnia w Tauron Arena Kraków odbyła się uroczysta Gala Kształcenia Zawodowego podsumowująca VI edycję Konkursu „Mam zawód. Mam fantazję”.

Z okazji Święta Szkoły 5 grudnia odbył się konkurs na najpiękniej udekorowany stół. Uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali kilka aranżacji stołu bożonarodzeniowego, które wprowadziły nas w klimat zbliżających się świąt.
W wyniku głosowania I-sze miejsce zdobyli uczniowie klasy 2DH. Gratulujemy wygranej!

Zapraszamy do obejrzenia pozostałych zdjęć w galerii.

Dzielni, ponieważ bardzo sprawnie przygotowali paczki dla dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Po zbiórkach w domach handlowych MAX i ZENIT, po zgromadzeniu darów od wszystkich klas w naszej szkole z wyjątkiem maturzystów, oraz wspierających akcję „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2018” szkół z Borowej, Łęgu Tarnowskiego, Bursy Międzyszkolnej oraz emerytowanych nauczycieli naszej szkoły - 4 grudnia spakowano paczki.

296 listów napisali uczniowie ZSEG podczas Maratonu pisania listów pod patronatem Amnesty International, który odbył się w naszej szkole 7 grudnia 2018r.  
Maraton jest największym na świecie wydarzeniem w obronie praw człowieka. Został wymyślony w Polsce i od 2001 roku jest globalną akcją, której idea jest bardzo prosta.

W dniu 6 grudnia 2018 uczniowie klas III i IV Naszej Szkoły wzięli udział w akcji Stowarzyszenia KROPLA, dzięki któremu mogli zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Akcja miała miejsce w Katolickiej Szkole Podstawowej przy ul. Warzywnej w Tarnowie i do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego wpisało się 11 uczniów ZSEG. Należą im się wielkie słowa podziękowania za to, że dali z siebie to, co najcenniejsze.

Opiekun: dr Beata Nowak

W dniu 4 grudnia 2018 odbył się szkolny konkurs z podstaw przedsiębiorczości dla klas pierwszych technikum. Zespoły z klas I TE, I TF, I M, i I TT rozwiązywały krzyżówkę z hasłem, a następnie wypowiadały się w pisemnie na temat: Co obecnie oznacza dla młodych ludzi NIEPODLEGŁA. Jury oceniło i nagrodziło ex aequo prace I TE i ITF. Gratulujemy wiedzy i pomysłowości.

Opiekunowie: R. Fior i A. Gąsior

W dniu 04.05.2018 r. w naszej szkole odbył się pierwszy etap Olimpiady Statystycznej czyli Zawody Szkolne, w których uczestniczyło pięcioro uczniów z klas: 2TE, 3TE i 4TE.
Wszyscy uczestnicy osiągnęli wymagany do przejścia do dalszego etapu próg 50% możliwych do zdobycia punktów. Najwyższe wyniki uzyskali odpowiednio:
Emil Nowak kl. 4TE
Izabela Piątek kl. 3TE
Karolina Chrzan kl. 3TE
Gratulujemy i życzymy sukcesów w drugim etapie Olimpiady czyli Zawodach Okręgowych w Krakowie, gdzie będą reprezentować ZSEG już w styczniu!”

Dnia 4 grudnia 2018 roku zakończył się trzeci etap warsztatów multimedialnych. Uczniowie wyszukując najistotniejsze, najciekawsze informacje o krajach partnerskich projektu Erasmus + Get in Shape for Europe przygotowali prezentacje w programie PowerPoint.

W dniu 30 listopada młodzież z klasy I BC wraz z wychowawcami uczestniczyła w edukacyjnych warsztatach w Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej. W interaktywnej pracowni piernika wprowadzono autorski plan animacji skierowany do młodzieży ukierunkowany na rozwój kreatywności i wyobraźni.

Andrzejki to  czas wróżb i dobrej zabawy. Dlatego w piątek 30 listopada przedstawiciele Samorządu Szkolnego wyszli na ulice Tarnowa promując naszą szkołę. Pomimo nieprzyjemnych warunków atmosferycznych akcja "Powróż sobie z ZSEG" cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy uczniom klasy 1BC za przygotowanie ciasteczek z wróżbą.
Samorząd Szkolny wraz z opiekunami

Amnesty International w ZSEG

W piątek – 7 grudnia w sali 115 organizujemy w naszej szkole Maraton Pisania Listów, by pomóc odważnym kobietom, których życie i wolność są zagrożone. Jest to największa globalna akcja w obronie praw człowieka.

W dniu 30 listopada 2018 roku członkowie Klubu Europejskiego- uczestnicy projektu Erasmus + Get in Shape for Europe mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących Unii Europejskiej pod tytułem "Europa wczoraj, dziś i jutro".

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, jak bardzo zanieczyszczona jest nasza planeta?
Kto brał udział w prelekcji, ten wie, że każdy z nas w ciągu roku produkuje około 250 kg śmieci!
Dlatego swoją proekologiczną postawą może ocalić Ziemię przed narastającą ilością odpadów.
Wystarczy że będziemy je segregować w domu, w szkole i na ulicy.

W dniu 29 grudnia przedstawiciele ZSEG wzięli udział w wydarzeniu: Sąsiedzkie Kolędowanie zorganizowanym przez radę osiedla Starówka w Tarnowie. W trakcie imprezy uczniowie naszej szkoły częstowali zebranych tarnowian pierniczkami i ciasteczkami oraz gorącą herbatą.
W programie imprezy oprócz wspólnego kolędowania był także konkurs pierniczków choinkowych, w którym zajęliśmy 3 miejsce 😊
ZOBACZ ZDJĘCIA

Jak co roku uczennice naszej szkoły wzięły udział, w ramach współzawodnictwa szkół ponadgimnazjalnych, w rozgrywkach w piłce koszykowej. Po stoczonej batalii z pięcioma zespołami zanotowały tylko jedną porażkę i zapewniły sobie awans do finału. W kolejnym etapie rozgrywek znalazło się sześć najlepszych reprezentacji z tarnowskich szkół. W końcowej klasyfikacji nasze koszykarki zajęły wysokie czwarte miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za determinację, waleczność i upór.

Agnieszka Salawa

W dniu 16 grudnia w sobotę na tarnowskim rynku odbył się coroczny tradycyjny Targ Bożonarodzeniowy, zorganizowany przez radio RDN przy współudziale Urzędu Miasta Tarnowa.

Zebrania z rodzicami odbędą się w środę 20.12.2017 r. o godz. 16:30.

Konsultacje od godz. 17:15
- nauczyciele języka polskiego i matematyki - pokój nauczycielski,
- pozostali nauczyciele -sala 116 (świetlica).

W dniu 15 grudnia 2017 roku uczniowie klasy III TD wraz z wychowawcą panią Elżbietą Stachurą w ramach inicjatywy wolontariackiej odwiedzili pacjentów Zakładu Opieki Leczniczej w Tarnowie - Mościcach. Młodzież przyniosła pacjentom dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu. Śpiewając kolędy oraz składając życzenia świąteczne - życząc zdrowia i pięknych chwil w nadchodzącym Nowym Roku, uczniowie obdarowali pacjentów słodyczami, owocami oraz pierniczkami świątecznymi, które sami wypiekali.

W dniu 9 grudnia 2017 roku w DH Świt w Tarnowie odbyła się kolejna zbiórka karmy i datków dla bezdomnych kotów i psów, które są pod opieką Fundacji Zmieńmy Świat.

Młodzież naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w prelekcji na temat zdrowego odżywiania.
12 grudnia pani dietetyk  mgr Izabela Nowicka uświadamiała nas na co należy zwrócić uwagę wybierając zdrowe surowce i produkty żywnościowe. Dowiedzieliśmy się jak przygotować posiłki, aby zachować wysoką wartość odżywczą surowców, a także jak prawidłowo przechowywać żywność by dłużej zachowała swoją świeżość.
Dziękujemy pani Izabeli Nowickiej oraz pani Klaudii Kmieć za wizytę w naszej szkole i interesujący wykład.
Młodzież naszej szkoły miała przyjemność uczestniczyć w prelekcji na temat zdrowego odżywiania.
12 grudnia pani dietetyk  mgr Izabela Nowicka uświadamiała nas na co należy zwrócić uwagę wybierając zdrowe surowce i produkty żywnościowe. Dowiedzieliśmy się jak przygotować posiłki, aby zachować wysoką wartość odżywczą surowców, a także jak prawidłowo przechowywać żywność by dłużej zachowała swoją świeżość.
Dziękujemy pani Izabeli Nowickiej oraz pani Klaudii Kmieć za wizytę w naszej szkole i interesujący wykład.

6 grudnia  to ważny dzień, zwłaszcza dla najmłodszych.  Grzeczne dzieci obdarowuje Święty Mikołaj, a czas, już przedświąteczny, magiczny, oczarowuje każdego z nas. W tym szczególnym dniu gościliśmy w Centrum Handlowym Gemini Park.

Dziękuje za pomoc, dzięki której mógł dotrzeć do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Towarzyszyliśmy mu w tej wyprawie w dniach 7-8 grudnia. Autokar z darami pod VII LO zapełniał się bardzo szybko, przez moment nawet nie byliśmy pewni, czy uda się zapakować wszystkie paczki z Tarnowa i Gminy Tarnów.

Po pracowitych trzech tygodniach zbiórek darów w naszej szkole i w tarnowskich centrach handlowych przyszedł czas na pakowanie paczek. Zgromadziliśmy bardzo dużo towarów, dzięki hojności nauczycieli i wszystkich klas I, 2 i 3 w naszej szkole oraz wsparciu klientów sklepów, prywatnych sponsorów. 4 grudnia mogliśmy przygotować paczki. Z największym zaangażowaniem podjęli się tego zadania uczniowie klas III TE oraz 3 zk. Odwiedziła nas także ekipa telewizyjna, aby filmową relację z naszej akcji przekazać widzom telewizji internetowej.

W piątek 8 grudnia 2017 r. przedstawiciele młodzieży ZSEG w Tarnowie wraz z opiekunem udali się z wizytą do Domu Samotnej Matki, podczas której przekazali produkty zebrane na rzecz dzieci i matek.
Akcja charytatywna przeprowadzona była już po raz piętnasty w naszej szkole. Jak zwykle - drodzy uczniowie i nauczyciele - nie zawiedliście. Udało się zebrać i przekazać naprawdę sporą ilość darów. Serdeczne podziękowanie składam klasom, które zechciały włączyć się do akcji (4 TE, 4 TM, 3 TM, 3 TE, 3 DH, 2 TM, 1 TM, 1 TD), pojedynczym uczniom z klas 4 TN i 4 TD oraz nauczycielom.
Dziękuję za włączenie się w zbiórkę darów. Każde dobro i pomoc drugiemu człowiekowi to wartość nie do przecenienia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Dziuban

W dniu 23 listopada 2017 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w godzinach od 11.30 do 13.00 odbył się literacki konkurs  czytelniczy ze znajomości mitologii. Uczestniczyło w nim 10 uczniów naszej szkoły.

Wyniki konkursu:
I miejsce - Szpala Krzysztof ITT
II miejsce - Kaczówka Paweł ITT
III miejsce - Kinga Wicher III TM

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną.

Anna Pojedyniec

W dniu 7 grudnia odbył się szkolny Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Krajów Anglojęzycznych zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego, w którym wzięło udział 10 uczniów klas pierwszych i drugich wyłonionych w eliminacjach. Po wyrównanej walce zwycięzcami zostali:
1 miejsce - Julia Przeklasa z klasy 1DH
2 miejsce - Karolina Chrzan z klasy 2 TE
3 miejsce - Wiktoria Kusek z klasy 1DH
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan oraz MM Publications a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Organizatorzy: mgr Paweł Wojewoda oraz mgr Anna Srebro

Dnia 4.12.2017 w hali TOSIR przy ulicy Krupniczej, odbyła się licealiada w piłce siatkowej dziewcząt, zorganizowana przez UKS Jedynkę oraz II LO w Tarnowie. Spośród  14 drużyn, na drodze losowania do naszej grupy zostało zakwalifikowanych pięć szkoł: ZSEG, ILO, VLO, ZSOiT oraz ZSP.

W dniach 1 – 3 grudnia 2017 roku wolontariusze z ZSEG – Izabella Mytnik II TT, Klaudia Kołodziejczyk II TT, Katarzyna Kucharczyk II TT, Justyna Czuj II TT, Justyna Sak II TT, Monika Zając II TD, Natalia Dobek II TD, Katarzyna Zając 3zk, Paulina Pierzchała 3zk, Weronika Czermak 3zk, Michał Radliński 3zk, Kamil Kępowicz 3zk wraz z opiekunami paniami Haliną Stec, Elżbietą Stachurą, Bogusławą Zaborowską wzięli udział w akcji „Świąteczna Zbiórka Żywności 2017”.

W dniach 6 – 13 grudnia 2017 roku skarbnicy Samorządu Szkolnego przeprowadzą na terenie szkoły zbiórkę datków pieniężnych włączając się tym samym w akcję „Czerwonokrzyska Gwiazdka”. Akcji patronuje Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Tarnowie. Celem zbiórki jest pozyskanie funduszy na zakup paczek żywnościowych dla rodzin wielodzietnych z terenu miasta Tarnowa. W ramach tej akcji 2 uczniów naszej szkoły może otrzymać z PCK paczki żywnościowe na nadchodzące święta. Dziękujemy za każdy dar serca.

Ruszyła zbiórka darów dla Polaków na Kresach. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją filmową w TTV.

17 listopada 2017 roku grupa  uczniów z ZSEG w Tarnowie wraz z opiekunami uczestniczyła w pokazach, szkoleniach i zwiedzaniu części wystawowej tegorocznej edycji Targów Gastronomiczno-Hotelarskich HORECA w Krakowie. Mieliśmy okazję zapoznać się z nowościami w branży gastronomicznej, a także uczestniczyć w pokazach prezentujących możliwości wystawianych urządzeń, degustując sporządzane smakołyki. Uczestnikami wyjazdu było 62 uczniów z klas: 2zk, 2zc, 3DH/część klasy-technik żywienia/,2TZ z nauczycielami p.p. W. Rojek, E. Teper, B. Jurczyk, E. Gdowską.

Elżbieta Gdowska

Ważne wydarzenie realizowane w ramach drugiego etapu Miejskiego Konkursu na projekt edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego "Bohaterom Niepodległej" jakim było w naszej szkole odsłonięcie numeru obozowego 27070 Mariana Stylińskiego w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Tarnowie zostało uwiecznione artykułem, zamieszczonym w gazecie parafialnej Maksymilian. Artykuł unaoczni mieszkańcom okolic szkoły doniosłą rolę osoby Mariana Stylińskiego dla odzyskania niepodległości przez Tarnów z 30 na 31 października 1918 roku.
Zobacz artykuł

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

Po udanym drugim etapie Miejskiego Konkursu na projekt edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego "Bohaterom Niepodległej", w którym nasza szkoła uzyskała pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, kontynuujemy działania zmierzające do przygotowania i realizacji przedsięwzięcia jakim będzie "I Rajd imienia Mariana Stylińskiego - Pierwsze Niepodległe". Udało się pozyskać pierwszy patronat dla projektu - patronat córki Mariana Stylińskiego Aleksandry Pilch Bojarskiej.

Józef Parys
opiekun Koła Historyczno-Turystycznego

Nasi goście: Dyrektor Oddziału NBP w Krakowie – dr hab. Wiesław Gumuła i dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – ks. dr hab. Janusz Królikowski.

Zwieńczeniem uroczystości Jubileuszu 40-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w 105-letniej tradycji Szkoły stała się, mająca miejsce 21 grudnia 2016 roku, sesja naukowa, dwugłos specjalistów, dotyczący zagadnień i rozwiązań współczesnej ekonomii, które dotykają każdego, bez względu na zainteresowania i profil zdobywanego wykształcenia.

Nasi goście: Dyrektor Oddziału NBP w Krakowie – dr hab. Wiesław Gumuła i dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – ks. dr hab. Janusz Królikowski.

Zwieńczeniem uroczystości Jubileuszu 40-lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w 105-letniej tradycji Szkoły stała się, mająca miejsce 21 grudnia 2016 roku, sesja naukowa, dwugłos specjalistów, dotyczący zagadnień i rozwiązań współczesnej ekonomii, które dotykają każdego, bez względu na zainteresowania i profil zdobywanego wykształcenia.

W dniu 22 grudnia 2016 r. młodzież ZSEG z klas I, II i III jak co roku od kilkunastu lat pomagała w przygotowaniu Wieczerzy Wigilijnej. Wolontariat w tym wymiarze to lekcja życia w której mimo dużego wysiłku młodzież chętnie uczestniczy.

W środę, 21 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego ZSEG: Tomasz Nowak (zastępca przewodniczącego) oraz Weronika Gąsiorek i Aleksandra Gacek (członkowie prezydium samorządu) wzięli udział w pierwszej Wigilii Samorządów Uczniowskich zorganizowanej z inicjatywy członków Młodzieżowej Rady Miasta Tarnowa.
Po Wigilii nastąpiła dyskusja dot. współpracy samorządów szkolnych w organizowaniu ciekawych wydarzeń w Tarnowie.

Opiekun Samorządu
Anna Srebro

z głębokim smutkiem zawiadamiamy,
że dnia 19 grudnia 2016 r. zmarł

mgr MIECZYSŁAW KAPUSTKA

Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych
w latach 1983-1991,
długoletni nauczyciel przedmiotów ekonomicznych,
doświadczony pedagog i oddany swojej pracy wychowawca,
odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
oraz wieloma odznaczeniami resortowymi.
Jego wybitna osobowość, życzliwość wobec innych,
życie poświęcone codziennej pracy
na rzecz młodzieży i szkoły 
na zawsze pozostaną w pamięci.

Msza Święta Żałobna
za spokój duszy ś.p. Zmarłego
oraz uroczystości pogrzebowe odbędą się
w dniu 23 grudnia 2016 r. (piątek) o godzinie 12.00
na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie – Krzyżu.


Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
Pracownicy i Młodzież
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych
im. J. Piłsudskiego w Tarnowie

W dniach 19-20.XII.2016 roku w Naszej Szkole odbył się pokaz Stołów Świątecznych. Został przygotowany przez nauczycielki i uczniów z pionu gastronomicznego ZSEG. Zaprezentowano różne wystroje i aranżacje stołów okolicznościowych. Wystawa stołów była jeszcze jednym elementem obchodów Jubileuszu 105-lecia ZSEG i 40 lat w tej szkole. Pokaz stołów cieszył się zainteresowaniem uczniów, nauczycieli, a także wielu osób odwiedzających naszą szkołę przy okazji spotkań rodziców z wychowawcami. Mamy nadzieję, że nasze pomysły zostaną wykorzystane w najbliższym czasie strojenia stołów wigilijnych w wielu domach.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Elżbieta Gdowska

 

DATA

TYTUŁ SPOTKANIA

07 lutego 2024 r. Spotkanie z aktorką Panią Dominiką Markuszewską
05 lutego 2024 r. Spotkanie z konsultantkami firmy FOREVER
28 listopada 2023 r. Spotkanie z  Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział Tarnów - p. Janem Kiełbasą
18,20,27 października 2023 r.

Spotkania z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie

 29 maja 2023 r. Spotkanie z przedstawicielem ZUS Panem Grzegorzem Biskupem
14 marca 2023 r. Spotkanie z przedstawicielem ZUS Panią Kingą Biskup pełniącą funkcję Naczelnika Wydziału Kadr i Płac
15-17 stycznia 2023 r. Warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Mohameda Nasef, ambasadora Culinary Innovation Centre For Training & Development w Niemczech
29 listopada 2022 r. Prelekcja w ramach Akcji edukacyjnej „Hazard? Nie daj się wciągnąć”
29 listopada 2022 r. Prelekcja, dotycząca podstaw prawa karnego w ramach projektu „Prawo i ja – edukacja międzypokoleniowa”
29 listopada 2022 r. Spotkanie z  Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział Tarnów - p. Janem Kiełbasą
13 grudnia 2021 r. Spotkanie z panią Eweliną Nowak pracownikiem Zarządu Rejonowego PCK/HDK w Tarnowie
6 grudnia 2021 r. Spotkanie z panią Urszulą Szuster
6 grudnia 2021 r. Spotkanie z  absolwentami szkoły Tomaszem Nowakiem i Emilem Nowakiem - zwycięzcami XVII edycji SIGG
18 listopada 2021 r. Spotkanie z  Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział Tarnów - p. Janem Kiełbasą
17 listopada 2021 r. Spotkanie z p. nadkomisarzem Robertem Kozakiem absolwentem naszej szkoły
29 października 2021 r.  Spotkanie z p. Joanną Muchą - AVON Kontra Rak Piersi
22 października 2021 r. Spotkanie z p. Jowitą Chłoń absolwentką naszej szkoły 
18 października 2021 r. Spotkanie z p. Roksaną Święs, przedstawicielką fundacji Wsparcie na Starcie nt. profilaktyki raka piersi oraz prawidłowego dobierania biustonosza
12 października 2021 r. Spotkanie z siostrą Urszulanką z Kenii
08 października 2021 r. Spotkanie z p. Roksaną Święs, przedstawicielką fundacji Wsparcie na Starcie nt. profilaktyki raka piersi oraz prawidłowego dobierania biustonosza
15 i 21 września 2021 r. Spotkanie z p. Robertem Beściakiem - prezesem Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy i właścicielem Winnicy Dąbrówka 
08 grudzień 2020 r. Spotkanie z  Dyrektorem Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział Tarnów - Panem Janem Kiełbasą
03 grudzień 2020 r. Udział w obradach Europarlamentu w ramach międzynarodowego projektu EUROSCOLA prowadzonych na żywo z Parlamentu Europejskiego w Strasbourg
03 grudzień 2020 r. Spotkanie z p. Witoldem Krzakiem ze Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca"
19 listopad 2020 r. Spotkanie z p. Witoldem Krzakiem ze Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca"
26 październik 2020 r. Spotkanie z p. Witoldem Krzakiem ze Stowarzyszenia "Podaruj dzieciom promyk słońca"
28 luty 2020 r. Spotkanie z przedstawicielem Urzędu Miasta Tarnowa p. Agnieszką Klimek - Inspektorem w Wydziale Rozwoju Gospodarczego 
 19 luty 2020 r. Spotkanie z przedstawicielem ZUS – Naczelnikiem Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji - Panem Grzegorzem Biskupem
 23 stycznia 2020 r. Prelekcja Dyrektora tarnowskiego oddziału Domu Maklerskiego BDM S.A. pana Jana Kiełbasy
 22 listopada 2019 r. Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie
5 listopada 2019 r. Spotkanie z radcą prawnym reprezentującym Stowarzyszenie Centrum Pomocy Auxilium
 15 października 2019 r.   Spotkanie z przedstawicielkami banku PKO BP
4 czerwca 2019 r. Spotkanie z Rzecznikiem Praw Konsumenta
14 marzec 2019 r. Warsztaty przeprowadzone przez edukatora filmowego p. Mariusza Widawskiego
7 marzec 2019 r. Spotkanie z Mistrzem Świata p. Marcinem Dzieńskim i Vice Mistrzynią Świata Anną Brożek
13 luty 2019 r. Spotkanie z Panem redaktorem Bartłomiejem Maziarzem z redakcji Radia Kraków oddział w Tarnowie
30 styczeń 2019 r. Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie
23 listopad 2018 r. Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie
8 listopad 2018 r. Spotkanie z podróżnikiem z grupy Trzask.pl poświęconym Islandii
25 październik 2018 r. Prelekcja konsultantki AVON - Agnieszki Skowron nt. profilaktyki raka piersi. 
4 czerwiec 2018 r. Spotkanie z podróżnikiem panem Samuelem Kępskim zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski we współpracy z grupą Trzask.pl
24 kwiecień 2018 r. Spotkanie  z p. KRZYSZTFEM   PODGÓRSKIM  - miejskim rzecznikiem praw konsumentów w Tarnowie
 18 kwiecień 2018 r.  Spotkanie z p. dr Jolandą Stanienda z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na temat: Perspetkywy rozwoju lokalnego rynku pracy
26 marca, 16 kwietnia 2018 r. Spotkanie z p. mgr Urszulą Kozioł z Państwowek Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na temat: Etyka w biznesie, etyka procesu rekrutacyjnego pracowników
27 marca 2018 r.

Spotkanie z ks. prof. J. Królikowskim dziekanem wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Temat spotkania: "Nie człowiek dla pieniędzy a pieniądze dla człowieka"

14-15 marca 2018 r. Spotkanie z panią dr Anną Gądek z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie na temat: Prawne aspekty rynku pracy - podstawy wiedzy dla młodego przedsiębiorcy i pracownika
01 luty 2018 r.

Spotkanie z podróżnikiem panem Maciejem Krasem zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski we współpracy z grupą Trzask.pl

26 stycznia 2018 r.

Spotkanie z Panią Barbarą Miękiną-Pikul właścicielką Firmy BMP Consulting – na temat: WŁASNY BIZNES – JAK POZYSKAĆ ŚRODKI FINANSOWE I ZREALIZOWAĆ WŁASNY POMYSŁ

12 grudnia 2017 r.

Spotkanie z przedstawicielem Natur House panią mgr Izabelą Nowicką na temat zdrowego odżywiania 

24 listopada 2017 r. 

Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie dla młodzieży należącej do TCMI

17 listopada 2017 r.

Spotkanie z panią mgr inż. Bogusławą Romaniewską – wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa

12 i 16 października 2017 r. 

Spotkanie z przedstawicielami Banku Zachodniego WBK S.A. Katarzyną Woźniak i Dominiką Szafrańską

25 września 2017 r. 

Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie

4 kwietnia 2017 r. 

Spotkanie z Panem Janem Kiełbasą – Dyrektorem POK Domu Maklerskiego BDM S.A. Oddział w Tarnowie oraz Panią Barbarą Miękiną-Pikul – dyplomowanym pracownikiem bankowym, właścicielką firmy BMP Consulting w Tarnowie.

4 kwietnia 2017 r. 

Spotkanie z Panem Marcinem Lewandowskim – trenerem biznesu, koordynatorem Tarnowskiej Ligi Debatanckiej nt. „Jak mówić, żeby Cię słuchano”.

10-12 marca 2017 r.  Spotkanie z p. Grzegorzem Górnikiem Mistrzem Kelnerskim założycielem Akademii Kelnerskiej - szkolenie kelnerskie

10 marca 2017 r. 

Spotkanie z p. Anną Bujak właścicielką firmy Pierniczkomania - warsztaty

 28 luty 2017 r. 

Spotkanie z p. Magdaleną Chrzanowską Kierownikiem Samodzielnego Referatu Organizacji i Analiz O/ZUS w Tarnowie nt. „Ubezpieczenia społeczne na tle innych form zabezpieczenia społecznego”

21 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z prof. UPJPII ks. dr hab. Januszem Królikowskim na temat „Ekonomia potrzebuje cnoty, czyli o ekonomii jako nauce humanistycznej”

21 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z prezesem NBP o/ Kraków prof. UJ dr hab. Wiesławem Gumułą na temat „Warto uczyć się ekonomii i jak to robić”

16 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z wicemarszałkiem województwa małopolskiego dr hab. St. Sorysem na temat „Młodzi, kreatywni nie bójmy się rynku pracy”

16 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta UM p. Agnieszką Batko na temat „Działania władz lokalnych wspierające rozwój przedsiębiorczości w Tarnowie”

16 grudnia 2016 r. 

Warsztaty przeprowadzone przez dyrektora Instytutu Admin.-Ekon. PWSZ w Tarnowiep. Barbarę Partyńską-Brzegowy na temat „Kształcenie postaw kreatywnych”

14 grudnia 2016 r. 

Pokazy grupy tanecznej EAT BEAT pod kierunkiem Bartłomieja Fałdy - absolwenta naszej szkoły - z Shiva Dance Studio

14 grudnia 2016 r. 

Pokazy grupy tanecznej fitness pod kierunkiem Piotra z Klubu Galerii Tarnovia

14 grudnia 2016 r. 

Pokazy gimnastyczne pod kierunkiem p. dr Renaty Błyszczuk z PWSZ w Tarnowie

13 grudnia 2016 r. 

Rok Henryka Sienkiewicza – wykład prof. Michała Nawrockiego z PWSZ w Tarnowie

13 grudnia 2016 r. 

Warsztaty z zakresu obsługi programu „Płatnik” przeprowadzone przez p. Jacka Gołębiewskiego pracownika ZUS o/ w Tarnowie

12 grudnia 2016 r.

Spotkanie z fizjoterapeutą p. Martą Prokop i p. Katarzyną Kolasińską na temat „Profilaktyka w chorobach kręgosłupa”

8 grudnia 2016 r.

Warsztaty z zakresu obsługi programu „Płatnik”  przeprowadzone przez p. Mirosława Króla pracownika ZUS o/w Tarnowie

7 grudnia 2016 r. 

Spotkanie absolwentem naszej szkoły a obecnie dyrektorem Beskidzkiego Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie p. Janem Kiełbasą na temat „Rynek kapitałowy” 

6 grudnia 2016 r.

Spotkanie z p. Leszekiem Horwath, redaktorem naczelnym portalu „Potrawy Regionalne”, p. Jackiem Nowakiem – reprezentującym Pasiekę "Barć", p. Ireną Szewczyk reprezentującą "Wiśniowy Gaj z suską sechlońską" oraz przedstawicielami tłoczni owoców "Pawłowski"

5 grudnia 2016 r. 

Warsztaty z zakresu obsługi programu „Płatnik” przeprowadzone przez p. Łukasza Mazura pracownika ZUS o/ w Tarnowie

5 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z pracownikiem Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego p. Anną Gruszczyńską na temat „Dobry czas na biznes – czyli jak zdobyć pieniądze na działalność gospodarczą”

5 grudnia 2016 r. 

Spotkanie z pracownikiem z Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z panem Michałem Łatą na temat „Działania wspierające rozwój przedsiębiorczości

2 grudnia 2016 r.

Spotkanie z absolwentem naszej szkoły a obecnie Dyrektorem Generalnym Hotelu Ilan**** w Lublinie p. Dawidem Patulskim na temat „Jak osiągnąć sukces w zawodzie hotelarstwa – początek drogi do kariery zawodowej już w technikum” 

2 grudnia 2016 r.

Spotkanie z p. Gabrielą Wantuch w ramach lekcji przedsiębiorczości na temat „Psi biznes, czyli jak zarabiać i kochać psy” 

25 listopada 2016 r.

Spotkanie z wybitnym historykiem - absolwentką naszej szkoły - p. Marią Żychowską

W dniu 16.12. 2016 r. odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Sautera pt: „Smutek podróży”. Wystawa ta powstała z fotografii wykonanych przez autora w latach 2006-2016 podczas licznych jego podróży.

W dniu 15 grudnia odbył się Kiermasz wyrobów świątecznych przygotowanych przez uczniów i nauczycieli przedmiotów gastronomicznych ZSEG, który cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród społeczności szkolnej jak i osób spoza szkoły.
ZOBACZ ZDJĘCIA

W tegorocznym II etapie miejskiego projektu Bohaterom Niepodległej uczestniczyło 17 szkół w tym 6 szkół podstawowych, 4 gimnazja oraz 7 szkół ponadgimnazjalnych (w poprzednim etapie – 14, kilka nowych szkół).

Mimo że każda chwila radości trwa niezmiernie krótko, a później znika,
zawsze jednak pozostawia za sobą trwałą nadzieję i jeszcze trwalsze wspomnienie.
Jean Paul

Właśnie by dać choćby chwilę radości dzieciom z polskich rodzin na Kresach Wschodnich podjęliśmy trud organizowania po raz piętnasty akcji charytatywnej „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Współpracując przede wszystkim z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Tarnowie oraz VII Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie przygotowaliśmy 100 paczek z artykułami szkolnymi i zabawkami oraz 105 paczek żywnościowych. Aby było to możliwe, należało odpowiednio wcześnie rozpocząć nasze przygotowania.

W związku z przypadającą w tym roku 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza, rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewicza Z tej okazji Biblioteka Szkolna ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNO – GASTRONOMICZNYCH W TARNOWIE zorganizowała konkurs literacki pod hasłem: „Henryk Sienkiewicz jest nam bliski”
Celem konkursu było:
- propagowanie wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza,
- zachęcanie do czytania i poznawania twórczości literackiej pisarza,
- pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów,
- popularyzacja książek autorstwa Henryka Sienkiewicza,
- odkrywanie talentów i tworzenie możliwości szerszej ich prezentacji,
- popularyzacja czytania jako formy spędzania wolnego czasu,
- rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej.

W dniach 5.12, 8.12, 13.12. 2016r. pracownicy ZUS Oddział w Tarnowie panowie: Mirosław Król, Jacek Gołębiowski, Łukasz Mazur, przeprowadzili w naszej szkole warsztaty z zakresu obsługi programu komputerowego "Płatnik" dla uczniów klas czwartych kształcących się w zawodzie technik ekonomista. 47 uczniów uzyskało certyfikaty ZUS potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Gratulujemy.

W dniach 5.12, 8.12, 13.12. 2016r. pracownicy ZUS Oddział w Tarnowie panowie: Mirosław Król, Jacek Gołębiowski, Łukasz Mazur, przeprowadzili w naszej szkole warsztaty z zakresu obsługi programu komputerowego "Płatnik" dla uczniów klas czwartych kształcących się w zawodzie technik ekonomista. 47 uczniów uzyskało certyfikaty ZUS potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Gratulujemy.

Dnia 12 grudnia 2016 roku przeprowadzony został w naszej szkole test uzupełniający I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy O Ubezpieczeniach Społecznych organizowany przez ZUS w Warszawie. Najwyższą liczbę punktów otrzymały:Jakubek Agnieszka i Mikos Katarzyna z kl. III TE. W II etapie (wojewódzkim) Olimpiady naszą szkołę będą reprezentowały: Klaudia Gębka, Agnieszka Jakubek i Katarzyna Mikos. Wszystkie są uczennicami klasy III TE. Serdecznie im gratulujemy i życzymy powodzeniach w dalszych etapach konkursu.

Dnia 7 grudnia 2016 roku gościliśmy w naszej szkole dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie – Pana Jana Kiełbasę. W swojej prelekcji pt.: „Rynek kapitałowy w Polsce” przybliżył on uczestnikom spotkania trudną problematykę rynku kapitałowego.

Dnia 7 grudnia 2016 roku gościliśmy w naszej szkole dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie – Pana Jana Kiełbasę. W swojej prelekcji pt.: „Rynek kapitałowy w Polsce” przybliżył on uczestnikom spotkania trudną problematykę rynku kapitałowego.

W dniu 8 grudnia (piątek) na terenie strzelnicy szkolnej, w ramach Święta Szkoły, odbył się XIX Turniej o najlepszego strzelca klas pierwszych. W turnieju wzięło udział 22 uczniów (14 dziewcząt i 8 chłopców). Mistrzami na rok 2016/2017 zostali: Agnieszka Widło z klasy 1TE oraz Dawid Gryboś z klasy 1 TM.

Opiekun Koła Strzeleckiego przy ZSEG
Mirosław Jędrusiak

Już od 1 XII trwają obchody jubileuszowe w ZSEG. W tym roku historia szkoły łączy się z corocznym upamiętnieniem rocznicy urodzin naszego patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tak więc szczególnie jego postaci była poświęcona uroczysta akademia, która odbyła się właśnie 5 XII,a przygotowana została przez uczniów należących do Koła Miłośników Poezji pod kierunkiem Pani Krystyny Gawdzińskiej.

Już po raz 15 – ty w ZSEG zorganizowaliśmy akcję charytatywną „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Wielki finał akcji odbył się w dniach 8 – 9 grudnia 2016 roku. Przygotowania do wyjazdu z darami na Ukrainę, rozpoczęły się już w październiku. Zbiórka artykułów żywnościowych, przyborów szkolnych oraz maskotek spotkała się z dużą życzliwością społeczności uczniowskiej z klas pierwszych, drugich i trzecich technikum oraz zasadniczych klas zawodowych.

W dniu 2 grudnia 2016 roku uczniowie z klas technikum hotelarskiego: 4TM, 3TN, 3TM, i 2 TM uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły a obecnym Dyrektorem Generalnym Hotelu Ilan**** w Lublinie Panem Dawidem Patulskim. Uczniowie po obejrzeniu filmu instruktażowego aktywnie włączyli się do dyskusji dotyczącej budowania wizerunku pracownika hotelu, głównie nienagannego ubioru,kontaktów interpersonalnych z gośćmi hotelowymi i współpracownikami oraz kultury osobistej recepcjonisty.

W dniu 2 grudnia 2016 roku uczniowie z klas technikum hotelarskiego: 4TM, 3TN, 3TM, i 2 TM uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły a obecnym Dyrektorem Generalnym Hotelu Ilan**** w Lublinie Panem Dawidem Patulskim. Uczniowie po obejrzeniu filmu instruktażowego aktywnie włączyli się do dyskusji dotyczącej budowania wizerunku pracownika hotelu, głównie nienagannego ubioru,kontaktów interpersonalnych z gośćmi hotelowymi i współpracownikami oraz kultury osobistej recepcjonisty.

Redakcja "Niecodziennika" prezentuje jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej. W numerze "Niecodziennika" absolwenci, goście, obecni uczniowie oraz pracownicy szkoły znajdą ciekawe informacje o przeszłości placówki, jak również program obchodów jubileuszowych.

Niecodziennik

Leszek Horwath, redaktor naczelny portalu „Potrawy Regionalne” był gościem w ZSEG. W szkole również gościli i pomogli przeprowadzić warsztaty P. Jacek Nowak – reprezentujący Pasiekę "Barć", Pani Irena Szewczyk reprezentująca "Wiśniowy Gaj z suską sechlońską" oraz przedstawiciele tłoczni owoców "Pawłowski".

Leszek Horwath, redaktor naczelny portalu „Potrawy Regionalne” był gościem w ZSEG. W szkole również gościli i pomogli przeprowadzić warsztaty P. Jacek Nowak – reprezentujący Pasiekę "Barć", Pani Irena Szewczyk reprezentująca "Wiśniowy Gaj z suską sechlońską" oraz przedstawiciele tłoczni owoców "Pawłowski".

W dniu 7 grudnia br. miał miejsce Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, organizowany przez nauczycieli języka angielskiego Pawła Wojewodę oraz Annę Srebro z okazji Święta Szkoły. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas pierwszych i drugich. Po wyrównanej walce i dogrywce zwycięzcami zostali:
1 miejsce - Weronika Sobol, kl. II TT
2 miejsce - Bartłomiej Żurowski, II TT
3 miejsce - Magdalena Kudła, kl. I TM
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję za rok :)

ZOBACZ ZDJĘCIA

Anna Srebro

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w szkoleniu baristycznym. Szkolenie odbyło się w siedzibie Małopolskiej Szkoły Baristów prowadzonej przez P. Renatę Lebiedzką. Szkolenia te cieszą się dużym zainteresowaniem. Każdy z uczestników poszerza swoją wiedzę i umiejętności o zakres materiału, którego w takim wymiarze nie ma w programie nauczania przedmiotów zawodowych. Każdy z uczestników po zaliczeniu części teoretycznej i praktycznej kursu otrzymuje certyfikat.

W dniu 10 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w godzinach od 10.00 do 12.30 odbył się literacki konkurs czytelniczy ze znajomości mitologii. Uczestniczyło w nim 15 uczniów naszej szkoły.

Dnia 5 grudnia odbyło się spotkanie z p. A. Gruszczyńską pracownikiem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego na temat dofinansowań do tworzenia własnej działalności gospodarczej mającej pomóc 400 nowym firmom na terenie małopolski w ramach projektu „Dobry czas na biznes”.

Dnia 5 grudnia odbyło się spotkanie z p. A. Gruszczyńską pracownikiem Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego na temat dofinansowań do tworzenia własnej działalności gospodarczej mającej pomóc 400 nowym firmom na terenie małopolski w ramach projektu „Dobry czas na biznes”.

5 grudnia odbyło się spotkanie z p. Michałem Łatą na temat pomocy lokalnym przedsiębiorcom ze strony Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przedsiębiorcy mogą korzystać z funduszy pożyczkowych, doradztwa i szkoleń.

5 grudnia odbyło się spotkanie z p. Michałem Łatą na temat pomocy lokalnym przedsiębiorcom ze strony Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przedsiębiorcy mogą korzystać z funduszy pożyczkowych, doradztwa i szkoleń.

W szkolnym etapie III Tarnowskiego Konkursu Wiedzy o Józefie Piłsudskim wzięło udział 5 osób. Kolejność miejsc jest następująca: Warzecha Agnieszka 2 TT, Trojan Katarzyna 3 TE, Joanna Michoń 3 TM (osoby zakwalifikowane do finału). Jakubek Agnieszka i Ungar Grzegorz zajęli kolejne miejsca.

Zobacz zdjęcia

Tarnów - Tuchów - Burzyn

W ostatnim dniu realizacji szkolnego projektu edukacyjno-patriotycznego "Bohaterom Niepodległej - Marian Styliński" - udaliśmy się na tzw. rozpoznanie, organizując Rajd Propedeutyczny pamięci Mariana Stylińskiego - Pierwsze Niepodległe. Grupa 19 osób wraz z dwoma opiekunami Koła Historyczno-Turystycznego ruszyła szlakiem absolwenta naszej szkoły z lat 1911-1914, kiedy to istniała Krajowa Szkoła Kupiecka w Tarnowie, poprzedniczka Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego, której chlubne tradycje kontynuujemy, tworząc potężny gmach 105 letniej tradycji Szkoły.
ZOBACZ ZDJĘCIA

Dnia 2 grudnia obyła się lekcja przedsiębiorczości z p. Gabrielą Wantuch na temat „Psi biznes, czyli jak zarabiać i kochać psy”. Prowadząca zajęcia przedstawiła uczniom jak rodził się pomysł na biznes, opowiadała o „psich zawodach” i  obowiązkach przedsiębiorcy związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej Firmy „Apetyt na psa”. W zajęciach brała udział klasa ITE.

Dnia 2 grudnia obyła się lekcja przedsiębiorczości z p. Gabrielą Wantuch na temat „Psi biznes, czyli jak zarabiać i kochać psy”. Prowadząca zajęcia przedstawiła uczniom jak rodził się pomysł na biznes, opowiadała o „psich zawodach” i  obowiązkach przedsiębiorcy związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej Firmy „Apetyt na psa”. W zajęciach brała udział klasa ITE.

Św. Mikołaj obwieszcza, że wszyscy uczniowie, którzy dnia 6 grudnia (wtorek) przyjdą do szkoły w czapkach „Św. Mikołaja” lub w czerwonym stroju będą zwolnieni z odpowiedzi ustnych lub niezapowiedzianych kartkówek.
W kolejnych tygodniach grudnia „kolorowymi dniami” będą: 15 grudnia (czwartek) – kolor niebieski oraz 21 grudnia (środa) kolor zielony. W te dni, osoby ubrane w kolorze niebieskim (czwartek) i kolorze zielonym (środa) również będą zwolnione z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

W środę 30 listopada, młodzież naszej szkoły zapraszała przechodniów na ulicach Krakowskiej i Wałowej do andrzejkowego wróżenia sobie częstując ciasteczkami z wróżbą. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem zwłaszcza wśród najmłodszych tarnowian :)

W dniu 30.11.016 r. odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Fundację Promocji Artystycznej Aspiranci w Tarnowskim Centrum Kultury na Rynku, w którym wzięli udział przedstawiciele Koła Fotograficznego. Wystawa jest odzwierciedleniem historii miasta Tarnowa i jego mieszkańców poprzez zestawienie zdjęć prezentujących te same ujęcia miejsc i sytuacji z przeszłości oraz interpretowanych aktualnie. Wystawa pozwala zatem dojrzeć piękno i historię zmieniającego się Tarnowa – jego rozwój oraz wpływy współczesnego świata. W czasie wernisażu został wyświetlony film, przedstawiający mieszkańców w różnym wieku, zarówno emerytów, jak i młodzież, którzy wyrażali swoją opinię, snuli wspomnienia na temat swojego miasta Tarnowa.

Zobacz zdjęcia /Fot. Barbara Truty/

Opiekun Koła Fotograficznego
Barbara Truty

W dniu 21 grudnia 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Zwyczajów Bożonarodzeniowych. Konkurs miał miejsce w sali nr 116 w godzinach od 13.05 do 14.40. W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas: II GH, II TD, II TN, II TZ, III TT. Uczniowie zmagali się z rozwiązywaniem zadań testowych sprawdzających wiedzę o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych w różnych krajach europejskich, prezentowali znajomość tekstów kolęd w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim. W ostatniej części konkursu uczniowie prezentowali swoje umiejętności wokalne wykonując kolędy w językach obcych.

"Przybliżę Wam świat marketingu" - taki tytuł miało spotkanie w  dniu 18 grudnia 2015 r. z p. Barbarą Partyńską-Brzegowy z-cą Dyrektora Instytutu Administracyjno - Ekonomicznego PWSZ w Tarnowie. Organizatorem było Koło Ekonomiczne Progres wraz z opiekunką mgr Marią Wantuch. Uczestniczyły w nim klasy ITE oraz IITE. Podzielone ono zostało na dwa panele: teoretyczny i praktyczny. W ramach teorii uczniowie poznali historię reklamy, oglądali spoty reklamowe i dowiedzieli się o rynkowych funkcjach opakowania produktu. Panel praktyczny zorganizowany w formie warsztatów polegał na wykonaniu opakowania na prezent świąteczny. Najlepiej wykonane opakowania nagrodzono.

Zobacz zdjęcia

Dnia 16 grudnia 2015 roku gościliśmy w naszej szkole dyrektora Domu Maklerskiego BDM S.A. oddział w Tarnowie – Pana Jana Kiełbasę . W swojej prelekcji na temat: „Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych?” przybliżył on uczestnikom spotkania trudną problematykę rynku kapitałowego.
W spotkaniu uczestniczyła duża grupa młodzieży zainteresowana tą tematyką, z różnych klas naszej szkoły m.in. Technikum Ekonomicznego i Handlowego wraz z opiekunami: Panią mgr Małgorzatą Migdułą oraz opiekunem Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych – Panią mgr Marzeną Malec-Witek.

W Zespole Szkół Ekonomiczno- Gastronomicznych w bieżącym roku szkolnym ruszyła kampania edukacyjna dotycząca ideologii oraz produktów Fair Trade /Sprawiedliwego Handlu/. Ponieważ wiedza Polaków na ten temat jest niewielka, a entuzjazm młodych ludzi ogromny, uznano, że warto realizować potrzeby edukacyjne także w tym zakresie. W kampanię edukacyjną włączyły się nauczycielki: pani mgr Justyna Krzoska oraz pani mgr Dorota Bargieł-Kurowska.

„Nowe narkotyki, dopalacze – zagrożeniem dla współczesnej młodzieży”

W czwartek 10 grudnia 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Szkolnych Szkół Technicznych i Zawodowych miasta Tarnowa w ramach VI Forum dyskusyjnego: „NOWE NARKOTYKI, DOPALACZE – ZAGROŻENIEM DLA WSPÓŁCZESNEJ MŁODZIEŻY”
Na zaproszenie odpowiedziały zaprzyjaźnione z nami szkoły: Zespół Szkół Budowlanych. Zespół Szkół Ekonomiczno – Ogrodniczych, Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, Zespół Szkół Techniczno – Zawodowych, Zespół Szkół Technicznych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

17.11.2015 r. reprezentacja dziewcząt w piłce siatkowej rozpoczęła rozgrywki o Mistrzostwo Tarnowa w ramach Licealiady. Po wyrównanej walce dziewczyny zakwalifikowały się do dalszej fazy rozgrywek.
9.12.2015 r. w hali TOSiRu przy ulicy Krupniczej w Tarnowie rozpoczęły zawody finałowe. W naszej grupie grało I LO i III LO. Po wyrównanej walce przegrywając z III LO dwoma punktami ostatecznie reprezentacja ZSEG zajęła V miejsce w rozgrywkach.

W dniu 9 grudnia 2015 odbyła się VIII edycja Szkolnego Konkurs ze Znajomości  Alfabetu Języka Rosyjskiego «АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ».
Konkurs miał miejsce w sali nr 14 w godzinach od 7.50 do 8.40. W konkursie wzięli udział uczniowie   z klasy I DH – grupa technik handlowiec (12 osób).
Zwycięzcami zostali:
I miejsce – Anna Krzemień, I DH (61 pkt.)
II miejsce – Weronika Kusior, I DH (56 pkt.)
III miejsce – Patrycja Szpala, I DH (53 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy.
Gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję za rok.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Małgorzata Bystrowska

Po pracowitym listopadzie i początku grudnia przyszedł czas na finał akcji „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy’2015”. W dniach 3 – 4 grudnia delegacja z Tarnowa uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Patrycja Juszkiewicz, Katarzyna Kot, Barbara Panek i Anita Żurek, a także pp. prof. Maria Drewecka i Małgorzata Skrabacz. Rolę przewodnika całej 25-osobowej grupy, w której znaleźli się przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich o. Tarnów, VII LO, Gminy Tarnów, Starostwa Powiatowego oraz SP nr 9 w Tarnowie, pełniła pani Bogusława Romaniewska, wiceprezes TMLiKPW. Pogoda nam sprzyjała. Granicę przekroczyliśmy bardzo szybko, ze zdumieniem przyglądając się tłumowi pieszych czekających na przejście na polską stronę… Pierwszy nasz przystanek miał miejsce w Mościskach, gdzie wraz z tutejszym księdzem katechetą pomodliliśmy się i złożyliśmy kwiaty na grobach polskich żołnierzy, którzy polegli w tych okolicach w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Ostatnio zgromadzono ich szczątki, by pochować je uroczyście właśnie w kwaterze na tutejszym cmentarzu… Cmentarzu, gdzie niewiele jest już nagrobków, stare mogiły pozapadały się w ziemię, porosła je trawa.

W dniu 4 grudnia 2015 odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, zorganizowany przez p. Pawła Wojewodę oraz p. Annę Srebro z okazji Święta Szkoły.
Konkurs miał miejsce w sali 208 w godzinach od 7.50 do 9.25. W konkursie wzięły udział uczennice z klas I TD, II TN, II TE, III TM oraz III TE. Konkurs miał formę
pytań ustnych sprawdzających wiedze o kulturze krajów anglojęzycznych.
Zwycięzcami zostali:
1 miejsce – Karolina Tyrcha, III TM (20 pkt.)
2 miejsce – Sylwia Niklarz, II TE (19 pkt.)
3 miejsce – Justyna Stoszko, III TE (16 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez wydawnictwa Macmillan oraz dyplomy.
Gratulujemy i zapraszamy na kolejna edycję za rok.

Organizatorzy

Młodzież naszej szkoły już 13 raz (nieprzerwanie od 2003 r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowała akcję charytatywną na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Dary zebrane w listopadzie - 3 grudnia 2015 r. zostały przekazane przez przedstawicieli z klasy III EH z wychowawcą podczas wizyty w Domu Samotnej Matki. Zebrane produkty są cenną pomocą w prowadzeniu Domu.
Wszystkim osobom lub klasom, które włączyły się do naszej akcji, w imieniu dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie serdecznie dziękujemy!

Uczniowie klasy III EH z wychowawcą

We wtorek, 1 grudnia w godzinach popołudniowych na świetlicy szkolnej ZSEG zapanował wielki ruch. Oto bowiem pomocnicy świętego Mikołaja, pracujący w pocie czoła już od połowy listopada (zbierając dary w centrach handlowych MAX i ZENIT, a także przyjmując dary przekazane przez poszczególne klasy w naszej szkole) zgromadzili tu wszystkie zebrane artykuły, aby zapakować mikołajkowe prezenty. Wśród artykułów do paczek znalazły się towary żywnościowe (makaron, herbata, ryż/kasza, mąka/cukier, konserwy mięsne, pasztet, płatki do mleka, barszcz czerwony, galaretka/kisiel/budyń, krem czekoladowy, olej), słodycze (ciastka, cukierki, czekolady, batoniki i wafelki czekoladowe, mentos, guma do żucia, lizaki) oraz artykuły do świątecznych wypieków (kakao, rodzynki). W każdej paczce znalazła się także sympatyczna maskotka. 

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Gimnazjum nr 11 im. Romana Bransteattera oraz nauczyciela historii poyższej szkoły Renaty Gomoła od 2 grudnia 2015 roku w głównym holu naszej szkoły możemy oglądać bardzo ciekawą wystawę: Tarnów w latach 1914-1918 oraz Tarnowianie w Legionach Józefa Piłsudskiego.

Na trzech planszach znajdziemy zdjęcia z Tarnowa, którego już nie ma... oraz poczujemy trwogę chwil wojennej zawieruchy w Tarnowie w latach 1914-1918.

"Współczesna miłość do Ojczyzny zakłada pamięć o przeszłości połączoną z twórczym myśleniem o przyszłości Polski i Polaków." 

J. Parys, P. Juśko (red.), Jak mądrze kochać Ojczyznę. Jak dziś rozumieć patriotyzm. Pamiętnik projektu edukacyjnego, Tarnów 2014, s. 27.

2 grudnia o godzinie 9:00 w Sali Lustrzanej w obecności pana prezydenta Romana Ciepieli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjno-patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości” w związku z 3-letnim przygotowaniem do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła została wyróżniona drugim miejscem w kategorii szkół ponadgimanzjalnych.

Józef Parys
nauczyciel historii

W dniu 1 grudnia 2015 r. klasa 1DH wzięła  udział w warsztatach dotyczących ideologii oraz produktów Fair Trade, w ramach projektu edukacyjnego „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi”.  Warsztaty poprowadził Pan Kamil Czepiel - Trener Edukacji Ekologicznej (z Ośrodka  Działań Ekologicznych "Źródła" o/Kraków).
Zdjęcia

W ZSEG 12 grudnia 2014 r. odbyły się dodatkowe zajęcia – sporządzanie potraw wigilijnych , wypieków i nakrywanie stołów wigilijnych. W tych zajęciach uczestniczyła młodzież z klas IIzc, I TZ, IITD, IITT
http://zseg.vs01.intershock.pl/sporzadzanie-potraw-wigilijnych/

Dnia 16 grudnia 2014 r. w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Otrzymanie takiego stypendium jest wielkim wyróżnieniem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Należy przypomnieć, że Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się tylko jednemu uczniowi danej szkoły, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości. Kandydat powinien otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazywać szczególne uzdolnienia, w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych, co najmniej dobre.

Zakończyły się warsztaty rozpoczynające kolejny sezon Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Uczniowie Roksana Marzec, Justyna Piątek , Karolina Gąsiorek, Katarzyna Czosnyka, Monika Wolska, Justyna Stoszko, Karolina Kloch, Katarzyna Kłusek, Karolna Bryg, Jolanta Potępa,  Magdalena Warzecha, Rafał Sury, Robert Przybysz, Rafał Okaz, Dawid Sadko będą reprezentować naszą szkołę. Pierwszy pojedynek  odbędzie się 18. 12.2014 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
Opiekunowie Anna Gąsior, Anna Pojedyniec

Zdjęcia

12 grudnia 2014 roku roku odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu ze znajomości liter alfabetu języka rosyjskiego - АЛФАВИТ МЫ УЖЕ ЗНАЕМ VII.
W konkursie wzięło udział 7 uczennic klasy I technikum handlowego. W ciągu 45 minut uczennice rozwiązywały otwarte i zamknięte zadania, w których miały wykazać się znajomością liter pisanych i drukowanych alfabetu rosyjskiego, kolejności liter w alfabecie rosyjskim oraz znajomością podstawowych konstrukcji językowych.
W konkursie zwyciężyli:
Beata Bieś – I miejsce, klasa IGH 59 pkt/max.64 pkt.
Monika Niemiec – II miejsce, klasa IGH 55,25 pkt/max.64 pkt.
Angelika Czosnyka – III miejsce, klasa IGH 49,75 pkt/max.64 pkt.
Zwycięzcom trzech najlepszych miejsc zostały wręczone dyplomy oraz nagrody książkowe.
Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Młodzież naszej szkoły już 12 raz (nieprzerwanie od 2003 r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia zorganizowała akcję charytatywną na rzecz Domu Samotnej Matki w Tarnowie.  Dom Samotnej Matki swoją pomocą obejmuje kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Wszelką pomoc znajdą w nim kobiety spodziewające się dziecka jak również takie, które na skutek przemocy w rodzinie nie mogą przebywać we własnym domu. Miejsce to zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na nowo wyznaczyć sobie wartości i cele w życiu. Samotne matki z dziećmi zostają otoczone szeroką kompleksową opieką.

ObrazJuż po raz trzynasty w ZSEG przeprowadzona została akcja charytatywna „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”, której głównym organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. w Tarnowie.

Do etapu wojewódzkiego Konkursu ZUS pn."Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" organizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zakwalifikowano 3 uczennice z naszej szkoły: Jakubek Agnieszka z kl. I TE, Sitko Natalia z kl. I TE i Janik Aneta z kl. III EH.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszej owocnej rywalizacji w II etapie Konkursu.

XI Edycja Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty – fantazje serowe z Unii Europejskiej na polskim stole” odbył się w dniu 22 listopada 2014 roku.
Udział wzięły uczennice z klasy IV TK Małgorzata Wesołowska i z IV DG Małgorzata Kras.
Za stół zostaliśmy wyróżnieni i otrzymaliśmy nagrodę w postaci syfonu do bitej śmietany, ufundowaną przez firmę MAKRO.
Ogólnie w konkursie zdobyliśmy IV miejsce.

Stół oznaczony nr 1 oraz drink z numerem 61 to prace naszych uczennic.

Gratulujemy!

Galeria zdjęć

Konkurs odbył się 29.11.2014 w Ciężkowicach. Udział wzięło 4 szkoły:

ZSOiZ Ciężkowice
ZSZ Pustków
ZSP nr 2 Brzesko oraz
ZSEG Tarnów.

http://zseg.vs01.intershock.pl/smaki-dziczyzny/

Grudzień to czas, w którym szczególnie często łamane są nasze prawa jako konsumentów. Jak możemy dochodzić swoich praw z tytułu gwarancji? Czy i w jakim terminie możemy zwrócić zakupiony towar? Jak reklamować zakupiony towar? Jakie prawa przysługują konsumentom przy sprzedaży pośredniej i bezpośredniej? Na te i na wiele innych pytań uczniowie klas III EH oraz 4 HM mogli uzyskać wyczerpujące odpowiedzi w trakcie spotkania z p. Krzysztofem Podgórskim, który pełni funkcję Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta, które odbyło się dnia 12 grudnia 2013 roku.

W dniach 29.11, 2.12 oraz 5.12.2013 r. uczniowie z klasy I EH przeprowadzili kiermasz kartek i ozdób bożonarodzeniowych przygotowanych przez młodzież i nauczycieli naszej szkoły. Dochód z kiermaszu przeznaczono na zakup artykułów spożywczych oraz środków czystości dla dzieci i matek z Domu Samotnej Matki w Tarnowie. Dom Samotnej Matki swoją pomocą obejmuje kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i nie mogą samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Wszelką pomoc znajdują w nim kobiety spodziewające się dziecka jak również takie, które na skutek przemocy w rodzinie nie mogą przebywać we własnym domu. Miejsce to zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na nowo wyznaczyć sobie wartości i cele w życiu. Samotne matki z dziećmi zostają tutaj otoczone szeroką kompleksową opieką.
Młodzież naszej szkoły już 11 raz (od 2003r.) w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia odwiedza podopieczne DSM, przekazując mikołajkowo-świąteczne prezenty. Zakupione z tegorocznej zbiórki artykuły zostały przekazane przez młodzież z klasy I EH z wychowawcą podczas wizyty w Domu Samotnej Matki w dniu 12.12.2013 r.

GALERIA

W dniu 11 grudnia 2013 roku gościliśmy w naszej szkole Pana Marcina Dąbrowskiego – dyrektora oddziału Domu Inwestycyjnego „XELION”. W swojej prelekcji na temat:  „Jak inwestować na giełdzie papierów wartościowych?” przybliżył on trudną problematykę rynku kapitałowego. W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz duża grupa młodzieży Technikum Ekonomicznego, zainteresowana tą tematyką . Wiele osób spośród nich próbuje swoich sił w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej a także pracuje w Szkolnym Biurze Maklerskim. Spotkanie zorganizowała opiekunka Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych - Pani mgr Marzena Malec-Witek.

W dniach 7, 14 i 21 grudnia w DH Zenit i CH Max odbywa się akcja świątecznej pomocy dla bezdomnych zwierząt. Jako wolontariuszki karmę dla psów i kotów pomagają zbierać uczennice z klas II TT, I zk i I zc. Akcja odbywa się pod patronatem tarnowskiej Fundacji Zmieńmy Świat. W dniu 7 grudnia uzbierano 639 zł i 130 kg karmy. Opiekunem i wolontariuszem Fundacji  jest p. Beata Nowak.

Galeria

Boże Narodzenie to czas, kiedy więcej myślimy o innych, a pomoc dla nich nabiera głębszego wymiaru. Tak właśnie dzieje się w ZSEG, gdzie na przełomie listopada i grudnia odbywają się liczne akcje charytatywne. Dwunasty już raz przeprowadzona została akcja Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, w ramach której, dzięki współpracy całej społeczności szkoły oraz hojności tarnowian ofiarujących artykuły żywnościowe w centrach handlowych, przygotowanych zostało 120 paczek mikołajkowych, zawierających maskotki, słodycze, artykuły papiernicze i żywnościowe, dzięki którym święta Bożego Narodzenia dla naszych rodaków na Wschodzie będą bardziej radosne.

W bieżącym roku szkolnym planujemy:

WRZESIEŃ - inauguracja działalności, aktualizacja gablot na I i II holu

PAŹDZIERNIK - spotkanie z konsultantkami AVON w ramach akcji "Październik miesiącem walki z rakiem"

LISTOPAD - 22-26.XI dni HDK

GRUDZIEŃ - dni walki z AIDS - akcja plakatowa oraz audycja w radiowęźle

STYCZEŃ - profilaktyka raka szyjki macicy - prelekcja

MARZEC - WAMPIRIADKA - akcja oddawania krwi przez młodzież i pracowników przy współpracy ze Stacją Krwiodawstwa w Tarnowie

MAJ - akcja "Stop papierosom" oraz pokaz i pogadanka dotyczacą podstaw makijażu przeprowadzona przez kosmetyczkę AVONU

CZERWIEC - bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem

opiekun koła: Maria Kawa


Dzięki staraniom całej społeczności naszej szkoły akacja charytatywna, organizowana po już po raz dwunasty, została szczęśliwie sfinalizowana. 120 paczek przygotowanych w ZSEG dotarło do dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. W wyjeździe uczestniczyła pięcioosobowa reprezentacja ZSEG -  uczennice z klasy I TM Natalia Bobka, I TZ Magdalena Kloch, II TD Kamila Sowa i Sylwia Wróbel, III TK Magdalena Główka, nad którymi opiekę sprawowały p. Maria Drewecka i p. Małgorzata Bystrowska. 
Natalia Bobka z klasy I TM tak opowiada o swoich wrażeniach związanych z wyjazdem:

Kierownik Szkolenia Praktycznego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie

mgr Grażyna Łątka
tel. 14 636-10-76 w. 33
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

1. Godziny przyjęć interesantów:

poniedziałek    800 – 1200
środa        800 – 1200
czwartek    1300 – 1630

Dokumenty dotyczące praktyk zawodowych można zostawiać w sekretariacie głównym lub młodzieżowym szkoły.


2. Terminarz praktyk zawodowych w r. szk. 2023/2024:

Plan praktyk 2022/2023  

3. Regulamin praktyk zawodowych:

Regulamin praktyk

W II semestrze uczniowie ZSEG mogą uczestniczyć w kolejnych formach wsparcia EFS czyli bezpłatnych  kursach zawodowych realizowanych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

Szczegóły

W dniu 4 grudnia 2013, z okazji Święta Szkoły, odbył się Konkurs Wiedzy o Historii i Kulturze Krajów Anglojęzycznych, zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego: Pawła Wojewodę oraz Annę Srebro. Konkurs miał miejsce w sali 208 w godzinach od 11.15 do 12.50. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas I, II, i III (według listy) wyłonionych w pisemnych eliminacjach. Każdy z uczestników miał za zadanie odpowiedzieć na 10 pytań z wiedzy o historii i kulturze krajów anglojęzycznych – pytania miały postać ustną (zadawane przez prowadzących) lub multimedialną (prezentacja Power Point). Po serii 10 pytań i dogrywce wyłoniono zwycięzców:
1 miejsce – Dorota Mondel,  kl. 2 TE (19 pkt)
2 miejsce – Martyna Wójtowicz, kl. 2 TM (18 pkt.)
3 miejsce – Kinga Grajdura, kl. 3 TM (17 pkt.)
4 miejsce – Klaudia Kaczor, kl. 2 TM (16 pkt.)
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan oraz dyplomy a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia również ufundowane przez Wydawnictwo Macmillan. W roli publiczności wystąpiły klasy 2 TM oraz 1 TE.

W dniu 29 listopada 2013r w klasie II Technikum Ekonomicznego w ramach cyklicznych spotkań z przedsiębiorcami, o swoim „psim” biznesie opowiedziała  p. Gabrysia Wantuch. Na spotkanie przybyła ze swoim psem o imieniu Iwa rasy border collie.
W ramach spotkania opowiedziała, jak hobby może przerodzić się w dobrze prosperujący biznes, na przykładzie „psiego” rynku. Uczniowie, dowiedzieli się że "psi biznes" to nie rozmnażanie i handel szczeniakami!, a handel artykułami dla psów. Na rynku powstają  firmy, które zajmują się produkcją i szyciem akcesoriów dla psów tj. smyczy, obróżek, ubranek, zabawek itp. Mowa była również o potędze reklamy w sprzedaży psich produktów, o funpage'ach na portalach społecznościowych, kanałach na Youtube!

W dniu 6 grudnia 2012r. odbył się w naszej szkole I etap edukacyjnyXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu z Zakresu Rachunkowości pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki. W konkursie uczestniczyło 58 naszych uczniów z klas czwartych i trzecich technikum kształcących się w zawodzie technik ekonomista.

Na tym etapie konkursu sprawdzana była wiedza i umiejętności z zakresu standardów egzaminacyjnych z rachunkowości. Zwycięzcą tego etapu został FILIP MAŚLANKA Z KLASY IV TE. Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach konkursowych.

W dniu 7 listopada 2012 r. odbyły się na terenie całego kraju zawody I stopnia (szkolne) XXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej pod hasłem „nierównowaga w gospodarce. Przyczyny i skutki”. W zawodach uczestniczyło 14250 uczniów z 860 szkółponadgimnazjalnych w Polsce. W naszej szkole do zmagań konkursowych przystąpiło 8 uczniów z kl.4TE, 4EK. Rywalizacja była duża, ponieważ oprócz poszerzenia wiedzy, możliwości uzyskania cennych nagród uczniowie walczyli także o uprawnienie do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Z przyjemnością informujemy że ten etap zakończył się sukcesem dla naszych uczennic AGNIESZKI KAWA I MONIKI IWANIEC Z KLASY IV TECHNIKUM EKONOMICZNEGO, które zakwalifikowały się do zawodów II stopnia (okręgowych)

Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w zawodach okręgowych i dostania się do finału.

Święty Mikołaj nie zawiódł polskich dzieci z Kresów

Święty Mikołaj i w tym roku nie rozczarował dzieci z polskich rodzin na Ukrainie. Ma bowiem w Tarnowie sprawdzonych pomocników, wśród których są także uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych, którzy włączyli się do akcji charytatywnej Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy już po raz jedenasty.

Szanowni Państwo,

wszystkie osoby, które zainteresowane są nabyciem "Księgi Jubileuszowej - 100 lat tradycji", informujemy, że istnieje możliwość zakupu w sekretariacie szkoły. Koszt jednego egzemplarza to  30 zł.

Jubileusz 100 lat tradycji Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych szkoły to czas spotkania przyjaciół, wielu pokoleń nauczycieli i uczniów, dla których właśnie ta szkoła była miejscem szczególnie ważnym, dlatego chcieli przeżywać razem ten czas pamięci i wdzięczności, który nie pozwala zapomnieć doznanego dobra, przyjaźni, wspólnie spędzonych lat nauki i pracy.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i zechcieli razem z nami świętować ten piękny i szczególny Jubileusz. Wyrażamy wdzięczność za przybycie na uroczystość Małopolskiemu Kuratorowi Oświaty Panu Aleksandrowi Palczewskiemu, Pani Wiceprezydent Miasta Tarnowa Krystynie Latale, Księdzu Biskupowi Władysławowi Bobowskiemu, który był kiedyś nauczycielem katechetą w naszej szkole, Pani Dyrektor Tarnowskiej Delagatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Urszuli Blicharz, Pani Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Tarnowa Bogumile Porębskiej oraz wszystkim przybyłym gościom - według pełnionych urzędów i godności. Dziękujemy także przybyłym na uroczystości dyrektorom innych tarnowskich szkół, których obecność była świadectwem tak cennej dla nas wszystkich współpracy w dziele wychowania i kształcenia młodzieży.

Dziękujemy przede wszystkim nauczycielom i uczniom, tym, dla których szkoła to już część życiowej historii i tym, dla których jest to teraźniejsza codzienność. Wierzymy, że w czasie tego szczególnego spotkania podczas Jubileuszu swojej Szkoły, odnaleźli Państwo tych wszystkich, których chcieliście odnaleźć, że znów, choć na parę chwil, pojawiło się wzruszenie, refleksja i radość „bycia uczniem”, „bycia nauczycielem” naszej Szkoły.

Zdjęcia z wydarzenia, można zobaczyć w naszej galerii.


Dyrekcja oraz Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie ma zaszczyt zaprosić do uczestnictwa w obchodach 100-lecia istnienia naszej Szkoły, które odbędą się 1 grudnia 2011 roku.


Od 10 lat Zespół Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie organizuje pomoc charytatywną dla polskich rodzin na Ukrainie, włączając się w akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy, przeprowadzaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, VII Liceum Ogólnokształcące i Gminę Tarnów. Dopiero co zakończyły się uroczyste obchody stulecia Szkoły, a już zakrzątnięto się, by sfinalizować mikołajkową pomoc.

Akty normatywne

Zarządzenie Dyrektora ZSEG

Zarządzenie Dyrektora ZSEG jest na SGPW aktem normatywnym najwyższej rangi.

Uchwała SKPW

Uchwała SKPW jest najwyższym aktem normatywnym wydawanym przez SKPW. W drodze Uchwały Komisji tworzony jest między innymi "Regulamin SGPW" i dokonywane są jego zmiany. Uchwała SKPW dla swojej ważności wymaga podpisania przez Dyrektora ZSEG. Ma to zagwarantować kontrolę Dyrekcji ZSEG nad najważniejszymi aktami normatywnymi SKPW (np. zmiany Reg. Giełdy lub powołanie RO SKPW). Uchwała Komisji musi być przyjęta jednomyślnie w obecności wszystkich Członków SKPW.

Zarządzenie SKPW

Zarządzenie SKPW reguluje ważniejsze kwestie obrotu na Giełdzie. Dla swojej ważności Zarządzenie SKPW wymaga podpisu co najmniej dwóch Członków Komisji, Podejmowane jest zwykłe większością głosów w obecności wszystkich Członków SKPW. Członek Komisji może zwrócić się do Sądu o orzeczenie zgodności Zarządzenia z Regulaminem. W wypadku gdy Sąd orzeknie, że Zarządzenie jest niezgodne z Regulaminem Komisja jest zobowiązana do wydania nowego Zarządzenia poprawionego w oparciu o instrukcje Sądu w ciągu 14 dni od daty oficjalnego przekazania orzeczenia Sądu wraz z uzasadnieniem i instrukcjami. Zarządzenie Komisji może być zmienione w trybie Zarządzenia.

Zarządzenie Prezesa SKPW

Zarządzenie Prezesa SKPW reguluje szczegółowe kwestie obrotu na Giełdzie. Obowiązuje od momentu podania do wiadomości Inwestorów i Maklerów. W drodze Zarządzenia Prezesa SKPW regulowane są m. in. wszelkiego rodzaju cenniki usług SBM i opłaty manipulacyjne.

Akty normatywne wydawane przez RO SKPW

Akty normatywne Wydawane przez RO SKPW nie mogą być sprzeczne z jakimikolwiek aktami normatywnymi wydanymi przez SKPW lub jej Członków. Wszelkie akty normatywne wydawane przez RO SKPW lub jego Członków w terminie 7 dni od daty wydania muszą zostać przesłane do SKPW. SKPW może unieważnić akty normatywne wydawane przez RO SKPW i jego Członków wydając jednocześnie odpowiedni akt normatywny regulujący kwestie zawarte w unieważnianym akcie. Wydanie przez SKPW aktu normatywnego regulującego kwestie zawarte w aktach normatywnych wydanych przez RO SKPW i jego Członków, powoduje automatyczne ich unieważnienie z dniem wejścia w życie aktu wydanego przez SKPW.

Inne akty normatywne

Zarządzenia dotyczące wykonywanych obowiązków mogą wydawać również Członkowie SKPW oraz Dyrektorzy SBM. Wszystkie akty normatywne muszą być zgodne z Regulaminem SGPW. Akty normatywne wydawane przez SKPW i jej członków mogą wykraczać poza delegację Regulaminu. Akty normatywne wydawane przez poszczególne organy mają moc wiążącą tylko w stosunku do podmiotów SGPW, które im podlegają: (np. akty normatywne SKPW obowiązują wszystkie organy Giełdy, a akty wydane przez Dyrektora SBM tylko w SBM którym on kieruje). Wszystkie akty normatywne publikowane są w Monitorze Giełdowym.

Podstawowe akty normatywne obowiązujące na SGPW:

Zarządzenie Dyrektora ZSEG z dnia 20 czerwca 1995 o utworzeniu SGPW

Uchwała SKPW z dnia 12.04.1996 "Regulamin Szkolnej Giełdy Papierów Wartościowych"

Zarządzenie SKPW z dnia 14.09 1996 "Zasady Etyki Zawodowej Maklera Licencjonowanego SGPW"

Zarządzenie SKPW s dnia 14.09.1996 "Regulamin Szkolnych Biur Maklerskich"

Zarządzenie SKPW z dnia 14.09.1996 "Regulamin Sądu Giełdowego"

Zarządzenie SKPW z dnia 10.02.1997 "Zarządzenie SKPW o Maklerach Licencjonowanych SGPW i przeprowadzaniu egzaminów maklerskich".

Regulamin Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych może być powoływany jedynie w sprawach nie uregulowanych aktami normatywnymi wydanymi przez organy SGPW.

Decyzje administracyjne wydawane przez niektóre organy SGPW

Decyzje administracyjne mogą wydawać wszystkie organy SGPW w szczególności SKPW, Członkowie SKPW, Dyrektorzy SBM i w najprostszych przypadkach maklerzy SBM. Dyrektorzy SBM wydają decyzje w sprawach o ukaranie maklerów lub inwestorów za niewielkie przewinienia, rozpatrują prośby o sprawdzenie poprawności rozliczenia zlecenia, mogą też decydować w innych sprawach dotyczących zarządzanego przez nich Biura. Decyzje Dyrektora SBM powinny być w celach Informacyjno-kontrolnych przedstawiane SKPW. Członkowie SKPW wydają decyzje w sprawach objętych zakresem ich obowiązków, rozpatrują również odwołania od decyzji Dyrektorów SBM. Prezes SKPW wydaje decyzje dotyczące ukarania maklerów lub inwestorów oraz w innych sprawach na wniosek innych osób lub z własnej inicjatywy.

Decyzje wydawane jednoosobowo mogą być ustne lub pisemne. Decyzje dotyczące ukarania muszą być pisemne. Bieg terminu odwołania rozpoczyna się z dniem doręczenia lub ogłoszenia pisemnej decyzji wnioskodawcy (lub ukaranemu). W razie odmowy sporządzenia pisemnej decyzji na wniosek wnioskodawcy (lub ukaranego) celem odwołania, decyzja nie obowiązuje. Z wnioskiem o wydanie decyzji należy się zgłosić do uprawnionej do jej wydania instytucji. Maklerzy mają obowiązek poinformować zainteresowanego gdzie powinien się zgłosić z wnioskiem o wydanie decyzji i w jakiej formie powinien on być złożony. Skargi na pracę maklerów należy kierować do Dyrektora SBM, a skargi na Dyrektora za pośrednictwem Inspektora nadzoru do Członków SKPW.

Od decyzji administracyjnych wydawanych jednoosobowo przysługuje odwołanie w terminie trzech dni od wydania decyzji do wyższego szczebla administracji. Dwukrotne oddalenie odwołania w tej samej sprawie czyni dalsze odwołania bezskutecznymi. Organ wydający decyzję obowiązany jest powiadomić o terminie odwołania i do kogo takie odwołanie należy wnieść. Od decyzji SKPW przysługuje odwołanie do SG. Od Decyzji RO SKPW przysługuje odwołanie do RO SG lub SKPW. Zasady odwoływania się od decyzji poszczególnych organów SGPW przedstawia w sposób graficzny schemat - "Zasady wnoszenia odwołań od decyzji poszczególnych organów".

Kary regulaminowe

Dyrektor SBM i Prezes SKPW mogą nakładać przewidziane w Reg. SG kary, po samodzielnym rozpoznaniu sprawy, na wniosek osób Trzecich lub z własnej inicjatywy. W ważniejszych przypadkach zobowiązani są przekazać sprawę do rozpatrzenia wyższemu szczeblowi administracji czyli Dyrektor SBM do Prezesa SKPW, a Prezes SKPW do Komisji lub SG.

Kary nakładane przez Dyrektorów SBM:

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do dwóch tygodni,

2) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 500,- zł,

3) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 100,- zł,

4) upomnienie.

Kary nakładana przez Prezesa SKPW:

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do jednego miesiąca,

2) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 1500,- zł,

3) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 500,- zł,

4) upomnienie.

Kary nakładane przez Sąd Giełdowy:

1) zawieszenie maklera licencjonowanego w prawach lub/i obowiązkach maklerskich do czterech miesięcy,

2) odebranie licencji maklerskiej czasowe lub na stałe,

3) odebranie tylko licencji maklerskiej II stopnia i pozostawienie licencji 1 stopnia,

4) upomnienie,

5) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego maklera do 80% wartości rachunku w dniu ogłoszenia wyroku,

6) grzywna odpisywana od rachunku inwestycyjnego inwestora do 5.000,- zł,

7) odebranie prawa do inwestowania na SGPW czasowe lub na stałe,

8) pozbawienie pełnionych funkcji,

9) odebranie tytułów honorowych.

Sąd drugiej instancji może zastosować kary inne niż wyżej wymienione. Po czasowym odebraniu licencji maklerskiej należy ponownie zdać egzamin maklerski a po czasowym odebraniu prawa do inwestowania na SGPW ponownie wykupić Bon. W przypadku gdy na rachunku inwestycyjnym nie wystarcza pieniędzy na wypłacenie grzywny należy sprzedać papiery wartościowe wskazane przez ukaranego. Jeżeli po sprzedaniu wszystkich papierów wartościowych nie wystarczy pieniędzy na wypłatę grzywny należy zamknąć rachunek inwestycyjny.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ REALIZOWANYCH W NASZEJ SZKOLE

W RAMACH PROJETU

Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.

W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego uczniowie ZSEG uczestniczyli w różnych formach wsparcia w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce.


W dniu 19.11.11 w  Zespole Szkół Ekonomiczno –Gastronomicznych w Tarnowie  odbył się ósmy konkurs  szkół gastronomicznych ,,Na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz’’.

Już po raz dziesiąty w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych przeprowadzona została akcja „Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy”. Włączyła się w jej przygotowanie niemal cała społeczność szkolna. Wiele klas zakupiło towary do paczek, a uczniowie klas gastronomicznych pod kierunkiem nauczycieli zawodu upiekli wspaniałe ciasta na kiermasz. Oryginalne ozdoby i kartki świąteczne wykonała utalentowana plastycznie młodzież. Reprezentanci klas IEK, II EK, II TG, IIITE, IVTL przeprowadzili w dniach 18, 19, 20 i 25, 26, 27 listopada zbiórkę artykułów spożywczych i pieniędzy, dziękując klientom Domu Handlowego ZENIT za hojność i każdy dar serca. Ze zgromadzonych środków spakowanych zostało 50 paczek, które zawierały przybory szkolne, maskotki, słodycze i artykuły spożywcze.

"Christmas time" - klika(naście) dni przed świętami już słychać w radiu, sklepowych głośnikach i autobusach. Ten świąteczny nastrój zawitał w poniedziałkowe popołudnie również do naszej szkoły.

O kilku lat corocznie tuż przed świętami uczniowie wspólnie z pedagogami przygotowują spotkanie wigilijne dla uczniów i pracowników szkoły.

Dnia 16 grudnia 2009 klasa 3 TL wraz z s. Agnieszką poszła do Domu Dziennego pobytu dla osób starszych w Tarnowie, przy ulicy PCK z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Klasa przygotowała krótki program w czasie którego pokazała jaka jest rola Aniołów w życiu człowieka, a następnie każdy uczeń podarował swego anioła wykonanego z ciasta starszym osobom.

Na zakończenie uczniowie zaśpiewali kolędę „Cicha noc” po łacinie i po polsku.

To był taki drobny gest…ale sprawił ogromną radość i ciepło w sercu… i to jest najważniejsze, by dać ludziom trochę takiej prostej miłości bez wygórowanych słów czy gestów.

 

W szkolnym konkursie plastycznym, zorganizowanym z okazji Święta Szkoły,  p.t. "Moje inspiracje postacią Józefa Piłsudskiego"

I miejsce zajęła Agnieszka Sikora - uczennica kl. I TE

II miejsce zajęła Justyna Pabian - uczennica kl. IV TD

III miejsce zajęła Marzena Teper - uczennica kl. III TE

Jury konkursu - w składzie: mgr M. Marszalska, mgr M. Szuba, mgr A. Linard - wyróżniło prace: Bogusławy Bryl z kl. I TD oraz Mateusza Pinasa z kl. IV TD.

 

W szkolnym konkursie dal kals pierwszych: "Józef Piłsudski - życie i działalność", polegającym na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat życia i działalności patrona szkoły, zwyciężył zespół z klasy I TK w składzie: Tomasz Marcinek, Katarzyna Kasztgelewicz oraz Katarzyna Świnionoga.

Jury konkursu - w składzie: mgr M. Marszalska, mgr M. Szuba, mgr P. Stanek, mgr M. Bąk - wyróżniło również prezentację przygotowaną przez uczniów klasy I TM w składzie: Karolina Łabno, Ewelina gancarz, Irena Maślanka.

 

Gratulujemy laureatom, dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursów za udział.

Znów pracowity był listopad i grudzień w ZSEG, gdzie po raz kolejny młodzież pod kierunkiem pedagogów przeprowadziła akcję Pomóżmy świętemu Mikołajowi dotrzeć na Kresy. Zbiórki w poszczególnych klasach, zbiórka darów w Domu Handlowym Zenit, zakupy, pakowanie paczek. Właściwie wszystko poszło gładko, mamy już przecież kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie.

Program „ Uczenie się przez całe życie „Comenius Wielostronny Partnerski Projekt Szkół pt. „Chcę opowiedzieć ci bajkę…” to kolejny projekt realizowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. W projekcie bierze udział 6 szkół z 5 krajów: Grecji, Bułgarii, Turcji, Rumunii /2 szkoły/ i Polski.

Działania, podejmowane w ramach międzynarodowej współpracy, mają na celu aktywizację młodzieży uczącej się w ZSEG poprzez stworzenie jej odpowiednich warunków do realizacji, często ukrywanych, artystycznych ambicji, rozwoju posiadanych talentów, wyrażenia w artystycznej formie własnej diagnozy otaczającego świata, wypowiedzenia lęków związanych ze współczesnymi zjawiskami w społeczeństwie.

Szkolna Giełda Papierów Wartościowych jest symulacyjną giełdą papierów wartościowych. Oznacza to, że na SGPW prowadzi się symulację obrotu papierami wartościowymi. Działalność ta polega na tym, że grupa osób zwanych Inwestorami składa w Szkolnym Biurze Maklerskim (SBM) zlecenia na zakup lub sprzedaż papierów wartościowych (walorów), które są realizowane na podstawie wyników sesji Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy obracają fikcyjnymi sumami pieniędzy w związku z tym ich zyski i straty są również fikcyjne. Daje to możliwość nauki inwestowania w papiery wartościowe bez ryzykowania własnych pieniędzy. Gra na SGPW aktywnym inwestorom może dostarczyć również wielu emocjonujących przeżyć.

26 listopada w ZSEG odbyła się wieczornica, upamiętniająca obronę Lwowa. Została ona zorganizowana przez Zarząd Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, na spotkaniu więc obecni byli przede wszystkim licznie przybyli członkowie i sympatycy Towarzystwa. Gościliśmy również przedstawicieli szkół współpracujących z tą organizacją.

Po dobrym ubiegłorocznym przyjęciu przez społeczność uczniowską spektaklu poświęconego refleksji nad polską historią pt.: „Jesienna opowieść”, uczniowie ZSEG pod kierunkiem nauczycieli Pawła Stanka i Anny Gąsior – w ramach Szkolnej Sceny Teatralnej – przygotowali spektakl oparty na II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. „Dziady” w adaptacji uczniów i nauczycieli ZSEG łączą w sobie elementy dziewiętnastowiecznego misterium i współczesnego ujęcia problematyki dramatu. To z jednej strony metafizyczne przedstawienie, przeniknięte atmosferą niepokoju i tajemnicy, pokazujące pytania o dobro i zło, z drugiej zaś niosące elementy lekkiego żartu z romantycznej konwencji.